Ezúton is tájékoztatjuk szakmagyakorlóinkat, hogy a Magyar Építész Kamara e-Ügyintézés rendszerébe (https://eugyintezes.mekon.hu/index.php?u=e-ugyintezes) belépve ellenőrizni tudják a területi építész kamara által rögzített szakmai és kötelező továbbképzéseiket, így az ötéves továbbképzési időszak alatt folyamatosan nyomon tudják követni megszerzett továbbképzési pontjaik számát.
Amennyiben a rendszerben rögzített adatok és az Ön saját nyilvántartása között eltérést tapasztal, kérjük adategyeztetés céljából vegye fel a kapcsolatot az adatait nyilvántartó területi építész kamarával.
A MÉK e-Ügyintézési rendszeréről, annak használatáról bővebben az alábbi linken tájékozódhat: http://mek.hu/index.php?link=Elindult_a_MEK_e_Ugyintezesi_oldala
MÉK Titkárság
MÉK tájékoztató a 2021. január 1. napján hatályba lépett jogszabályváltozásokról (2021.01.13.)
Az év végén több, a szakmát érintő jogszabályi változás történt, amelyek legtöbbje január 1. napjától lépett életbe. Ezek egyeztetésében, véleményezésében a MÉK egyes örökségvédelmi jogszabályok kivételével nem vett részt.
Az e-epites.hu oldalán december 30-án a lakosság felé az alábbi tájékoztatót tettek közzé:
Változnak az épületenergetikai határidők. Az eddigi szabályozás szerint azon új épületek esetén ahol a használatbavétel 2020. december 31-ét követően valósul meg, már teljesíteniük kell a közel nulla energiaigényre vonatkozó szabályokat. Ez a határidő most kitolódott június 30-ára. Felhívjuk a figyelmet, hogy e határidő további megváltoztatására nem lesz lehetőség, ez az új határidő végleges. Ezt követően már csak közel nulla energiaigényű épületek vehetők használatba.
Meghosszabbodik az építési és a bontási engedély hatálya. Január 1-jétől megszűnik az építési és a bontási engedély hatályának meghosszabbítására irányuló hatósági eljárás, amely eddig lehetővé tette, hogy kérelemre 1+1 évvel meghosszabbíthatók legyenek ezek az engedélyek. Ezzel párhuzamosan az építési és a bontási engedély hatálya ugyanezen időtartamban megnövekszik. Ez építési engedély esetében például azt jelenti, hogy ezentúl 4 év áll rendelkezésre az építkezés megkezdésére, és további 6 év annak befejezésére. Ez a változás érinti a már kiadott engedélyeket is: ezek automatikusan meghosszabbodnak.
Építmények használatbavétele. Január 1-jétől a lejárt hatályú építési engedéllyel rendelkező, de használatbavételi engedéllyel vagy használatbavétel tudomásulvételével nem rendelkező építményen csak a tartószerkezetet vagy a hasznos alapterület érintő befejező építési munkák elvégzésére kell építési engedélyt kérni, az ezen kívül eső munkák elvégezhetők anélkül, hogy újabb engedélyt kelljen kérni a folytatáshoz. Ha az építmény nem rendelkezik hatályos építési engedéllyel, vagy a fővállalkozó kivitelező meghalt vagy megszűnt, a fővállalkozó kivitelező építkezést lezáró nyilatkozatát az építésügyi műszaki szakértő teheti meg.
Módosulnak a beépítési szabályok. A Kormány még inkább elő kívánja segíteni a kertvárosias lakóövezetekben a lakóépületek építését. Ennek érdekében a kertvárosias lakóövezetben növekszik a beépítési magasság, illetve ami még fontosabb, növekedett a telek maximális beépíthetősége (30%-ról 35%-ra). Ahogy eddig, úgy az önkormányzat egyedi módon továbbra is megállapíthat szigorúbb szabályokat ezeknél.
Egyszerű bejelentés kiterjesztése. Az otthonteremtés segítése, valamint a koronavírus-világjárvány negatív gazdasági következményeinek csökkentése, a nemzetgazdaság stabilitásának biztosítása, új munkahelyek megvédése és új munkahelyek megteremtése céljából a veszélyhelyzet idejére kiterjesztésre kerülnek az egyszerű bejelentéshez kapcsolódó eddigi szabályok. Ennek alapján egyszerű bejelentéssel építhetővé válik a hat lakást meg nem haladó, de legfeljebb 1.000 négyzetméter összes hasznos alapterületű lakóépület is. Ezen új esetkörbe tartozó építkezések során az építtető választhat, hogy egyszerű bejelentéssel vagy hagyományos építési engedéllyel szeretné-e folytatni az építkezést.
Ezekben az esetekben – amennyiben az építtető az egyszerű bejelentést választja – egyeztetni kell az épület kitűzésének időpontját az építésfelügyeleti hatósággal, és az így egyeztetett időpontot az ÉTDR rendszerben öt nappal korábban be kell jelenteni. Erre azért van szükség, mert az építésfelügyeleti hatóság, az építtető és a fővállalkozó kivitelező kötelezően részt vesznek az új esetkörbe tartozó épület kitűzésén. Felhívjuk az építési folyamat résztvevőinek figyelmét, hogy a határidőben közölt kitűzés csak különösen indokolt esetben maradhat el.
Mivel az új esetkörben nagyobb lakóépületek is építhetők egyszerű bejelentéssel, fontos az állékonyságra kiemelt figyelmet fordítani. Ezért ezekben az esetekben nem elég az egyszerű bejelentési dokumentáció, hanem az építési engedélyezési eljárásnál megszokott kivitelezési dokumentációra lesz szükség. Ezen kívül amennyiben a hatóság ugyanazért az állékonyságot, az életet vagy az egészséget veszélyeztető állapot előidézéséért kétszer már szankciót alkalmazott, harmadszorra már az épület lebontását rendeli el. Az új esetkörre vonatkozik még néhány, az eddigiekhez képest eltérő szabály: nem kell kötelező tervezői művezetőt alkalmazni, a tervdokumentációban menet közben bekövetkezett változásokat pedig az eddigi 1 nap helyett 15 nappal a megvalósítás előtt kell bejelenteni. Fontos még kiemelni, hogy az új esetkörbe tartozó lakóépületek csak a 2020. december 30-án vagy azt követően megtett bejelentések esetén építhetők egyszerű bejelentéssel.
Az alábbi anyagban fel kívánjuk hívni a figyelmet az építészeti tervezéshez kapcsolódó jogszabály változásokra. Az egyes jogszabályoknál a módosított szövegek teljes terjedelemben szerepelnek, ugyanakkor érintettség esetén mindenképpen javasolt a teljes jogszabály tanulmányozása! A gyűjtemény nem teljes körű, nem tartalmazza a jogosultságokkal, nyilvántartásokkal kapcsolatos módosított jogszabályokat, illetve a kevésbé releváns változásokat. A gyűjtemény innen töltető le: Jogszabály változások_2021_01_01
A változással érintett jogszabályok listáját frissítjük honlapunkon, ezek mindegyike hamarosan elérhető lesz a hatályos jogszabályok menüpontban is. A változással érintett legfontosabb jogszabályok az alábbiak:
Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény
A településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény
A közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény (2021.02.01-től, majd 03.01-től ismét változni fog)
A külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló 2001. évi C. törvény
A kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény
1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról
Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény
Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény
A területfejlesztésről és a területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény
314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről (2021.03.01-tól változni fog)
312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról (2021.03.01-től változni fog)
310/2015. (X. 28.) Korm. rendelet a tervpályázati eljárásokról
253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet az országos településrendezési és építési követelményekről
252/2006. (XII. 7.) Korm. rendelet a településrendezési és az építészeti-műszaki tervtanácsokról
245/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet az építésügyi bírság megállapításának részletes szabályairól
238/2005. (X. 25.) Korm. rendelet az építésfelügyeleti bírságról
191/2009. (IX.15.) Korm. rendelet az építőipari kivitelezői tevékenységről
191/2001. (X. 18.) Korm. rendelet az örökségvédelmi bírságról (2021.01.13-től változik)
176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról
155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről
687/2020. (XII. 29.) Korm. rendelet a veszélyhelyzet ideje alatt az építkezések egyszerű bejelentéssel történő megvalósíthatóságának kiterjesztéséről (változás 2020.01.13.-2020.02.08. közötti időszakra)
146/2014. (V. 5.) Korm. rendelet a felvonókról, mozgólépcsőkről és mozgójárdákról
68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet a kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról
7/2006. (V. 24.) TNM rendelet az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról
Otthonteremtési Programmal összefüggő egyes kormányrendeletek:
12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet a lakáscélú állami támogatásokról
2021. január 7.
Tisztelt Kollégák!
A frissült szabványgyűjteményt az alábbi linken tudják megtekinteni:
http://mek.hu/media/files/2021/letoltheto/Szabvanygyujtemeny_makroval_keresovel_2021_januar.xls
MÉK Titkárság
Tisztelt Kollégák!
A mai napon (2021.01.08.) történt bejelentés alapján a jelenlegi korlátozó intézkedések meghosszabbításra kerülnek február 1-ig.
Emiatt a MÉK nem tud személyes jelenlétet igénylő beszámolókat és vizsgákat, illetve tantermi kötelező továbbképzéseket tartani.
Ahogy változás áll be, soron kívül jelezni fogjuk.
MÉK Titkárság
A MÉK Elnöksége az alábbi döntést hozta a továbbképzési és a beszámoló vizsga kötelezettséggel kapcsolatban:
„39/2020. (11.20.) sz. MÉK Elnökségi határozat
A MÉK Elnöksége egyhangúlag az alábbi szakmai állásfoglalást hozza:
A MÉK Elnöksége megállapítja, hogy a tavaszi veszélyhelyzet megszűnte után megfelelő számú beszámoló vizsga és kötelező továbbképzési alkalom lett biztosítva, továbbá a kötelező továbbképzés online módon folyamatosan működött. A MÉK Titkársága nyár óta az őszi veszélyhelyzet kihirdetéséig folyamatosan szervezte a vizsgaidőpontokat: a 25 vizsgaalkalom során biztosított 875 vizsgahelyre, 317 fő jelentkezett és tett vizsgát.
Az (ismételt) veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI. 3.) Korm. rendelet és az azt követően hozott korlátozó intézkedések miatt – méltányossági okokból – azon szakmagyakorlók esetében, akiknek a beszámoló vizsga kötelezettsége lejár, azok a veszélyhelyzet visszavonását követő 60. napig kapnak haladékot a kötelezettségük teljesítésére a jogszabályokban foglalt szankciók alkalmazása nélkül.
A korlátozó intézkedések miatt a veszélyhelyzet alatt az 5 éves továbbképzési időszakhoz tartozó továbbképzés online teljesíthető.”
A vizsgákat csak a veszélyhelyzet visszavonását követően, legkorábban februártól tudjuk megtartani!
Kérjük, hogy az érintettek kísérjék figyelemmel a jva.mek.hu ill. a kamara honlapján közzétételre kerülő új időpontokat és tájékoztatásokat. Akinek a vizsgája novemberben elhalasztásra került (azaz visszaigazolt jelentkezéssel rendelkezik), vagy pótvizsga kötelezettsége van, annak nem kell új jelentkezést benyújtania, elegendő a vizsga@mek.hu címre a kiválasztott időpontot elküldenie.
Konzultációk év elején nem kerülnek megtartásra, így továbbra is felhívjuk a szíves figyelmet arra, hogy a felkészülést segítő szakmai jegyzetek innen elérhetőek: http://mek.hu/?menu=Jogosultsagi_vizsgak_es_beszamolok
MÉK Titkárság
1. A MÉK a költségvetésében a tagság részéről jelentkező, az építészetet, a kamarához tartozó szakterületeket (építészet, műemlékvédelem, belsőépítészet, táj- és kertépítészet, településtervezés, területrendezés, tűzvédelem) népszerűsítő, a szakmagyakorlást segítő, a szakmagyakorlók munkáját bemutató, dokumentáló, az építészek összetartozását erősítő szakmai feladatok megvalósítására egy hozzájárulási alapot hoz létre.
2. A felhasználási területnek, szakmai feladatnak az építész szakmát érintőnek – könyvkiadás, tanulmány készítés, rendezvény, kiállítás szervezés, szakmai díj stb. – kell lennie, amely szélesebb körű (regionális, országos) érdeklődésre tarthat számot. Kamarai szervezet vagy gazdasági társaság működtetésére ez a szakmai munkát biztosító keret nem használható fel, működési költségek, bérek nem fedezhetőek belőle.
3. A hozzájárulási alap kizárólag pályázat útján igényelhető. A hozzájárulásra pályázók köre:
a) területi építész kamarai tagok,
b) területi építész kamarák.
4. A hozzájárulási alap összege minden évben a MÉK költségvetésében kerül meghatározásra. 2021-ben ez a keret 10.000.000 Ft, melyet két fordulóban lehet megpályázni:
Az első forduló beadási határideje: 2021. március 11. (péntek)
A második forduló beadási határideje: 2021. június 11. (péntek)
5. A pályázati határidőket követő 30 napon belül a MÉK elnöksége dönt a beérkezett pályázatokról. Ettől eltérő időpontban pályázat elbírálására csak rendkívüli, kivételes esetben kerülhet sor.
6. A pályázatokat legkésőbb a tárgy évben december 1-ig kell megvalósítani.
7. A pályázónak meg kell nevezni a szakmai felhasználási területet, részletesen be kell mutatnia az eseményt, díjat, rendezvényt, kiadványt stb., amire az összeg felhasználásra kerül, valamint indokolnia kell, hogy miért szolgálja az építészet, az épített környezet érdekét, továbbá miért gondolja, hogy az szélesebb körben fogja akár a szakma, akár a társadalom érdeklődését kiváltani.
8. A pályázónak pontos költségvetést kell benyújtania, abban megnevezve az igényelt összeg mértékét, az általa vállalt önrész mértékét, valamint az esetleges egyéb támogatások összegét. A MÉK hozzájárulásból maximum a teljes költség 50 %-a fedezhető, a pályázónak a benyújtáskor nyilatkozatot kell tennie arra vonatkozóan, hogy a teljes összeggel rendelkezik. Csak olyan pályázhat, aki a feladat megvalósításban részt vesz. A MÉK kizárólag a pályázóval köt szerződést.
9. A pályázat utólagos finanszírozású. A pályázat pozitív elbírálása esetén a MÉK minden esetben szerződést köt a feladat ellátására a pályázóval, az elnyert összeget a MÉK kizárólag számla ellenében téríti meg. A pályázónak a szakmai program teljesítését követően be kell nyújtania a végleges elszámolást és egy szakmai beszámolót. A szakmai program megvalósítása során minden esetben fel kell tűntetni, hogy az a MÉK támogatásával valósult meg (MÉK logó feltüntetése). Amennyiben a pályázat megvalósítása során merül fel módosítási igény, úgy a pályázóval a már megkötött szerződés módosítható. Ennek során a támogatás mértéke nem lehet magasabb a megítéltnél, viszont a változtatások alapján a megítélt összeg csökkenthető.
Amennyiben a benyújtott beszámoló alapján a pályázat nem a szerződés, ill. a pályázatban benyújtott program szerint valósult meg, úgy a MÉK jogosult a megítélt összegtől kevesebb, az elvégzett feladattal arányos mértékben csökkentett díj kifizetésére (ennek alapja a benyújtott költségvetési terv), vagy a kifizetést megtagadni.
10. A beérkezett pályázatokról minden esetben a MÉK elnöksége dönt, melynek során:
a) a döntéshez további adatokat, információkat is kérhet a pályázótól,
b) a pályázó által kért összegtől eltérő összeget is megállapíthat,
c) a beérkezett pályázatok alapján dönthet úgy, hogy nem használja fel a teljes hozzájárulási keretet.
11. A költségvetésben szereplő kereten felül több összeg felhasználásáról a MÉK elnöksége nem dönthet.
12. A pályázati értékelési főbb szempontjai:
a) A szakmai rendezvény, esemény, díj, kiadvány stb., – amire a pályázó az összeget felhasználni kívánja – szakmaisága, színvonala, széleskörűsége, hasznossága stb.
b) Nem ellentétes-e a kamara alapelveivel, mennyiben szolgálja a kamara és a szakmagyakorlók érdekeit.
c) Politikai tartalmú vagy politikai pártok érdekeit szolgáló eseményt a kamara nem támogat.
d) Az igényelt összeg mértéke, valamint aránya a teljes költségvetésben területi kamara esetében.
13. A pályázathoz benyújtandó anyagok:
a) pályázati adatlap,
b) szakmai program részletes leírása,
c) a szakmai programra vonatkozó részletes költségvetés, időbeli ütemezés.
14. A pályázat kizárólag elektronikus úton nyújtható be: a 14. pontban felsorolt anyagokat aláírva, .pdf formátumban és szerkeszthető módon is a mek@mek.hu címre kell megküldeni. A tárgyban a „hozzáárulási alap – pályázó neve” megjegyzést kérjük tűntesse fel!
15. A nyertes pályázatokról a döntést követően MÉK a honlapján is tájékoztatást ad.
Budapest, 2020. december 4.
MÉK Elnökség
Letölthető dokumentumok:
Ajánló
Kedves Olvasók, Tisztelt Kollégák!
A Közlöny szerkesztői nevében immár 6. alkalommal köszöntök minden közlönyolvasót. Ennek a számnak a Fókusztémához kapcsolódó szlogenje a „Winter is coming” lett volna, de ez némileg megbicsaklott (erről később), a való világban persze mégis aktuális, hiszen valóban közeleg a tél. Ezekre a korán sötétedős napokra kínálunk változatos olvasnivalót a Közlönnyel.
A MÉK hírek rovatban beszámolunk a veszélyhelyzet kapcsán aktuális információkról, intézkedésekről. Sajnos a járvány nem csökken, és ebben a helyzetben mindenkinek bonyolultabb, nehezebb az élete. A MÉK igyekszik a lehetőségekhez mérten biztosítani a zökkenőmentes ügyintézést, és emellett készül a „békeidőre”, amikor igyekszünk minden elmaradt rendezvényt, programot bepótolni.
Beszámolunk az utóbbi időszak különböző díjazottjairól, az október 23-án átadott állami kitüntetésekről, a Forbát Alfréd-díjról, a Nemzet Művésze díjról és Az év háza Komárom-Esztergom megyében pályázatról. Örömmel tesszük, hiszen a díjak a díjazott mellett az építészeti alkotásokról, építészeti minőségről is szólnak.
Tisztújítás volt a legnagyobb területi kamarában, a Budapesti Építész Kamarában, gratulálunk a megválasztott tisztségviselőknek!
Jelen Közlöny Fókusztémája a Film – színház – építészet, amiből nem maradhat ki a zene sem. Az a célunk, hogy bemutassuk a különböző művészeti ágak kapcsolódását az építészethez, elgondolkodjunk azon, hogy hogyan hatnak egymásra, mi a szerepe az építészetnek ezekben a művészeti ágakban, hogy tudják az építészek megteremteni azokat a tereket, amelyek a fenti művészeti ágakat szolgálják.
És akkor a „Winter is coming”-ról... Komoly erőket mozgattunk meg, hogy megszólaltassuk Deborah Riley-t, a Trónok harca ikonikus sorozat látványtervezőjét. Aki látta a sorozatot, tudja, hogy mennyire izgalmas helyszíneken játszódik a film, legyen az létező, meglévő helyszín, vagy épített díszletváros. Sajnos az Éjkirály vélhetően utolsó erejével elrabolta Deborah-t, és így ez a cikk most kimarad. Ki tudja, egyszer talán...
Némi elfogultsággal állíthatjuk, hogy a szám Fókusztémája meglehetősen erősre és sokrétűre sikerült!
Annus Ferenc építész ismerteti az általuk tervezett etyeki Korda Filmstúdiót, amely a saját kategóriájában a legnagyobb hazánkban.
A pécsi Kodály Központot speciális szemszögből mutatja be Horváth Zsolt, a Pannon Filharmonikusok igazgatója. Érdekes megismerkedni a sokak által ismert magas színvonalú épület használójának gondolataival, ennek során bepillanthatunk az épület születésébe és mindabba, amit egy zeneművész számára jelent egy ilyen együttes. Köszönjük Igazgató Úr!
Nem maradhat ki a sorból a ZDA-Zoboki Építésziroda által tervezett Nemzeti Táncszínház épülete sem, ami egyszerre szól
zenéről, táncról és teszi ezt kimagasló színvonalú építészeti eszközökkel, megjelenéssel.
Az Építészeti közélet rovatunkban beszámolunk a Budapest Építészeti Nívódíja 2020 pályázat eredményéről. Gratulálunk a
díjazottaknak, és mindenkit arra biztatunk, hogy ha még időben olvassa a Közlönyt, akkor nézze meg a pályázatról szóló kiállítást a FUGA-ban, illetve ha a járvány engedi, akkor látogassa meg akár élőben is az épületeket! Érdemes!
Ugyancsak ebben a rovatban mutatjuk be a MÉK–MÉSZ Diplomadíj 2020 pályázat eredményét. Gratulálunk a díjazott fiatal pályakezdő tervezőknek, izgalmas, értékes munkával zárták le életük egyetemi éveit! Azt kívánjuk, hogy a való életben is meg tudják őrizni a most díjazott friss, kortárs, minőségi gondolkodásmódjukat.
Az Új technológia rovatunkban néhány aktuális épületszerkezeti újdonságról számolunk be.
A Stúdió – Műhely rovatunk tulajdonképpen a Fókusztémánkhoz kapcsolódik. Egy érdekes interjú keretében mutatjuk be a TeatroÉpítész Műterem tervezőpárosát, Szendrényi Éva díszlettervezőt és Sándor János építészt. A sok képpel illusztrált cikkben az építészet és a díszlettervezés kapcsolatáról, a díszlettervezés aktuális helyzetéről olvashatunk. Izgalmas kirándulás ez is egy másik művészeti ág mindennapjaiba! Erről szól a Közlöny 6., idei utolsó száma.
Mivel év végéig már nem találkozunk, így most kívánunk minden kedves olvasónknak szép ünnepeket és boldog új évet! Találkozunk a Közlöny 2021-es évének 1. számában!
Végezetül arra kérünk mindenkit, hogy vigyázzon magára és környezetére!
Winter is coming...BUÉK!
Tutervai Mátyás
MÉK alelnök, főszerkesztő
TARTALOM – Építész Közlöny 273. szám
A Magyar Építész Kamara hírei
Ajánló ................................................................................................................. 2
Tájékoztatás a korlátozó intézkedések bevezetése miatt ...................................... 3
Tisztújítás volt a Budapesti Építész Kamarában..................................................... 3
A Nemzet Művésze.............................................................................................. 4
Az év háza Komárom-Esztergom megyében......................................................... 4
5 építész kapott állami kitüntetést 2020. október 23-án ...................................... 5
Átadták a Forbát Alfréd Építészeti Díjat ............................................................... 5
Álláshirdetés, közlemények, eredeti tervező keresése, hirdetésfeladás................... 5
Fókusztéma: Film – színház – építészet
Korda Filmstúdió, Etyek ....................................................................................... 6
„Isten hozott! Magam is igyekeztem.” ................................................................ 8
Nemzeti Táncszínház, Budapest ......................................................................... 12
Építészeti közélet
Budapest Építészeti Nívódíja 2020 ..................................................................... 14
MÉK–MÉSZ Diplomadíj 2020 pályázat eredményei ............................................ 18
Stúdió – Műhely
Teatro-Építész Műterem .................................................................................... 28
Minden jelenleg aktív szakmagyakorló szerepel a Magyar Építész Kamara által üzemeltetett és a területi építész kamarák által vezetett hivatalos névjegyzékben, amely az alábbi linken érhető el: https://eugyintezes.mekon.hu/index.php?u=nevjegyzek
Itt lehetőség van a szakmagyakorlók adatai alapján keresni és megtekinteni a hozzájuk tartozó névjegyzéki adatlapot.
A Kamarai e-Ügyintézési rendszerbe (https://eugyintezes.mekon.hu/index.php?u=e-ugyintezes) un. MÉK azonosítóval lehet bejelentkezni. A MÉK azonosító nem más, mint a szakmagyakorló területi építész kamarák által vezetett névjegyzéki nyilvántartásban szereplő e-mail címe és a hozzárendelt jelszó párosa. Mivel a szakmagyakorlók nyilatkozhatnak adataik egy részének publikusságáról (az un. alap adatok, mint név, cím kötelezően publikusnak kell lennie a Kamarai törvény szerint), így gyakran előfordul, hogy a tag e-mail címe a területi kamara rendelkezésére áll ugyan, az mégsem jelenik meg az online névjegyzékben a névjegyzéki adatlapon. Az e-mail cím publikussága azonban nem feltétele a belépésnek.
A rendszer használatához előzetes regisztrációra nincs szükség, az egyetlen követelmény a területi kamarák által vezetett tagsági nyilvántartásban szereplő (személyes adatoknál rögzített, publikus vagy nem publikus) érvényes e-mail cím megléte.
Az első belépéshez jelszó emlékeztetőt kell kérni, ami a későbbiekben is bármikor megismételhető. A jelszót a kamarák nem ismerik, így arról nem, csak a bejelentkezéshez szükséges e-mail címről tudnak felvilágosítást adni. Emiatt érdemes először az online névjegyzékben az e-mail címet ellenőrizni! Eltérés esetén a szakmagyakorlónak fel kell vennie a kapcsolatot az illetékes területi építész kamara titkárságával, mivel a tagnyilvántartásban kizárólag a területi kamara jogosult az adatlapon szereplő adatok frissítésére.
Érvénytelen, a rendszerben nem szereplő e-mail címre történő jelszó emlékeztető kérés esetén a rendszer felugró ablakban figyelmeztetést küld.
A későbbiekben ügyfélkapus azonosítóval is lehetségessé válik a bejelentkezés.
Az e-Ügyintézés rendszerében a szakmagyakorlók:
Az új kérelem típusokról honlapunkon és a területi kamarák útján is adunk tájékoztatást!
MÉK Titkárság
Nagyon gyakran találkozhatunk vele, hogy biztosítási szerződésünk évfordulója január 01. napjára esik. Az év vége felé közeledve, mindenképp fontos, hogy a felelősségbiztosítási szerződések, megfelelő szakmai szempontból aktualizálásra kerüljenek.
A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. Törvény 6:452 § -a a szerződőre és a biztosítottra telepíti az úgynevezett közlési és változásbejelentési kötelezettséget. Ezen kötelezettség kiterjed már a szerződéskötéskor a biztosítás elvállalása szempontjából minden lényeges és ismert körülményre. Azonban a lényeges körülmények változását is jelenteni szükséges a biztosító társaságoknak.
Hogyan jelenik meg ezen kötelezettség a gyakorlatban?
Akár építész, akár más mérnöki területek felelősségbiztosítási szerződéseiről beszélünk a szerződéskötéskor többek között három lényeges paraméter merül fel:
Ezen paraméterek változása mind-mind hatással vannak a biztosítási díjra is.
Ilyenkor év végén, vagy a biztosítási évfordulót megelőzően, igen célszerű áttekinteni, hogy
Biztosan ugyan azt a tevékenységet végezzük, mint a szerződés megkötésekor? Ha történt változás, tevékenység bővülés konzultálnunk kell biztosítási szakemberrel, hogy valóban kiterjed-e a fedezet a módosított tevékenységre, nehogy egy káresemény kapcsán kerüljenek elő problémák.
Az egyik legfontosabb díjképzési alap a felelősségbiztosításoknál. Az aktuális éves árbevételt minden évben aktualizálni szükséges. Gyakori hiba, hogy induló vállalkozás az általa megkötött felelősségbiztosítást nem aktualizálja és az árbevétele többszöröse a szerződés kötésekor megadott adatnak. Sokan nem tudják, hogy felelősségbiztosítás esetén ugyan úgy szembesülhetünk alulbiztosítással, mint vagyonbiztosítás kapcsán, tehát, a biztosító társaság csak aránylagos kártérítést fog alkalmazni nem aktualizált adat esetén.
Szintén előfordul, hogy olyan új tevékenység indít meg a szerződő, mely a megkötött felelősségbiztosításban nem biztosított, nem is biztosítható, ugyanakkor a bruttó árbevételbe beszámít. Ilyenkor alkalmazni kell az árbevétel megbontását. Például: Tervezésből származó árbevétel „X” Ft., kivitelezésből származó árbevétel „Y” Ft.
Magyarországon a felelősségbiztosítási limitek szerepe klasszikusan alulértékelt. Gyakoriak az alacsony limittel rendelkező szerződések, illetve az évekig változatlanul hagyott limit összegek. Gondoljunk bele, hogy egy 2015-ben megkötött, 3 millió Ft. káronkénti limittel rendelkező felelősségbiztosítási szerződés, mennyire tud valós kártérítést nyújtani a 2020-ban általános építőipari költségek mellett? Ha már rendelkezünk felelősségbiztosítással, feltétlen valós szolgáltatásra is alkalmas, megfelelő összegű limittel kell rendelkezni. A limit emelése ráadásul nem egyenesen arányos a biztosítási díjjal, dupla akkora limit nem kerül kétszer annyiba.
Természetesen a kiemelt legfontosabb paramétereken túl, más jellemzői is vannak az építőipari felelősségbiztosításoknak, ám szerencsére egyre inkább vannak olyan termékek, melyek egyediek és valós igényekre születtek.
Szakszerű tanácsadásért és az egyedi konstrukciókért érdemes ellátogatni a Magyar Építész Kamara honlapjára:
A kamarai konstrukció esetében tapasztalt szakemberek segítenek mind a szerződés megkötése, mind annak aktualizálása során.
Dr. Püski András
Ügyvéd, biztosítási szakjogász
A beruházáslebonyolítói tevékenység 2014. január 1-jét követően bejelentési kötelezettség teljesítése nélkül folytatható. A beruházáslebonyolító feladatairól ezt az időpontot megelőzően az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 8.§-a rendelkezett, de jelenleg a jogszabályban csupán annyi szerepel, hogy az építtető az építési beruházás előkészítése, lebonyolítása, szervezése és folytatása során beruházáslebonyolítót bízhat meg (lsd. 191/2009. Kr. 7. § (3) bekezdése).
A közbeszerzésekhez kapcsolódóan az építési beruházások, valamint az építési beruházásokhoz kapcsolódó tervezői és mérnöki szolgáltatások közbeszerzésének részletes szabályairól szóló 322/2015. (X. 30.) Korm. rendelet 5. § (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy az ajánlatkérő az építési beruházás megvalósítása érdekében beruházáslebonyolítót alkalmazhat. Ebben az esetben a lebonyolítónak szakirányú felsőfokú végzettséggel kell rendelkeznie (4. § (1) bekezdés). Feladatait a jogszabály 5.§ (2)-(4) bekezdései rögzítik.
A Magyar Építész Kamara felé érkezett jelzések alapján gyakran előfordul, hogy tagjainktól beruházáslebonyolítói feladatokra szóló megbízások elnyeréséhez igazolást kérnek arról, hogy megfelelő jártassággal rendelkeznek e szakterületen.
A 2020. szeptemberi küldöttgyűlés által elfogadott Tanúsítási szabályzat és az ahhoz kapcsolódó, a MÉK elnöksége által elfogadott ügyrend szerint, a MÉK elnöksége aktív tagsági jogviszonnyal rendelkező szakmagyakorló kérelmére, ingyenesen nyújtott szolgáltatásként tanúsítja, hogy a kérelmező megfelelő végzettséggel, gyakorlattal és magas szinttű képességgel rendelkezik beruházáslebonyolító és/vagy beruházáslebonyolító műemlékek területén amennyiben:
- korábban volt beruházáslebonyolító jogosultsága és eredményes beruházáslebonyolítói vizsgát tett a MÉK-nél vagy
- beruházáslebonyolító képzésen vett részt és erről szóló bizonyítvánnyal rendelkezik („beruházáslebonyolítói mesteriskola”);
- beruházáslebonyolító műemlékek területén tanúsítványt az kérhet, aki a fentiekben foglaltaknak megfelel és rendelkezik műemlékek területén gyakorlott szakmai címmel is.
A kérelmet és mellékleteit, az erre a célra a MÉK elektronikus ügyintézési rendszerben létrehozott (MEKON, https://eugyintezes.mekon.hu/) űrlap segítségével kell benyújtani. A kérelmet a MÉK elnöksége bírálja el, pozitív döntéséről elektronikus úton tájékoztatja az érintetteket.