KeresésKeresés
Keresés
Hu | En
Hu

En

Áttekintés az energetikai követelmények rendszeréről, a várható változásokról

Szerzők: Medgyasszay Péter PhD, dr. Gáts Andrea LL.M.
Cím: Áttekintés az energetikai követelmények rendszeréről és a közeljövőben várható  változásokról – I. rész

Bizonytalanság a piacon

 Mind a tervezők, mind az építtetők, de az eljáró hatóságok számára is új kihívásokat jelent az épületekre vonatkozó energetikai követelményeknek való megfelelés.  Az talán egyértelmű a szakmabeliek számára, hogy szabályozás fokozatosan lépett hatályba: 2018. január 1-től a költségoptimalizált, 2021. január 1-től közel nulla energetikai szint követelményeit kell teljesíteni főszabályként.

Kérdés azonban, megállja- e a helyét az az álláspont, miszerint ” a költségoptimalizált szintnél az építési engedély benyújtásának (vagy hatósági bejelentés elindításának) a dátuma, addig a közel nulla energetikai szint esetén a használatba vétel időpontja számít.”

 Vagy mégis előfordulhat, hogy egy 2015. decembere előtt megtervezett épület tervezőjétől utóbb számon kérik, miért nem kalkulált a 2018 után irányadó költségoptimalizált,  vagy a 2020 utáni közel nulla energiaigényű követelményszinttel ?

Azzal, hogy a szabályozásba 2015 szeptemberében az épület használtba vételéhez kötötték az energetikai követelmények teljesítését, az érintettek számára jelentős rizikó került a rendszerbe. Egy, a tervező, vagy építtető által előre nem látható késedelem az engedélyeztetésben, vagy a kivitelezésben előidézheti azt, hogy az elkészült épület nem felel meg a használatbavételkor szükséges hatályos energetikai követelményeknek.

Az épületenergetikai követelményeket a 7/2006 TNM rendelet írja elő. A Magyar Energetikai Hivatal  (MEHI) honlapján található értelmezés szerint „amennyiben az épület egyszerűsített bejelentését vagy engedélykérelmét 2017. december 31. után teszik meg és 2020. december 31. előtt fogják használatba venni, akkor a TNM 5. mellékletében szereplő követelményeknek kell megfelelni. Amennyiben az épületet 2020. december 31. után fogják használatba venni, akkor a TNM rendelet 6. mellékletében szereplő közel nulla energiaigényű épületekre vonatkozó követelményeknek kell megfelelni.”  Ez a megállapítás egyértelmű, ahogy az lenni szokott azonban, az élet ennél jelenleg sokkal bonyolultabb. Egyrészt vannak kivételek ( eltérő a szabályozás egyes épülettípusoknál ), másrészt a kérdések elsősorban a mostanra már futó, vagy épp használatbavétel előtt álló építkezéseknél vetődnek fel.

Lássuk ezeket, mi a helyzet a korábban indult engedélyezési eljárások,, egyszerű bejelentések alapján jelenleg zajló építkezésekkel ? Mi a teendője a tervezőknek, és mit kell és lehet, mit kell számon kérnie a hatóságoknak ?   

Cikkünk iránymutatást kíván adni, hogy a többszintű, többcélú, és különböző határidővel életbe lépő követelmények közül mikor melyik követelmény betartását kell megcélozni egy épület tervezése, vagy elérni egy épület használatba vételi illetve hatósági eljárása során.[....]

A cikket a Fórum Média Kiadó és a szerzők engedélyével vette át a Magyar Építész Kamara.

Letölthető dokumentum:

Áttekintés az energetikai követelmények rendszeréről és a közeljövőben várható
változásokról – I. rész (teljes cikk)


Létrehozás időpontja: 2018-02-19 15:29:19
Utolsó módosítás időpontja: 2018-02-20 08:57:08
Beküldő: Dér Andrea
Megtekintések száma: 8919
Rövid link: https://mek.hu/index.php?id=44562