KeresésKeresés
Keresés
Hu | En
Hu

En

DESIGN HÉT BUDAPEST 2014: ÁTVITT ÉRTELEM - A DESIGN HÉT BUDAPEST NYITÓKIÁLLÍTÁSA A VÁRKERT BAZÁRBAN

Budapest, 2014. október 3.
A következő 10 napban Budapesten hódít a design. A Design Hét Budapest majd 250 programmal várja a nagyközönséget és a szakmát: hazai alkotók, innovatív sikerek, nemzetközi projektek, kiálíltások, bemutatók, konferenciák, színesebbnél színesebb események között válogathatunk. A fesztivál fókuszában a mindennapi életünket egyre inkább átható technológia, az internet, az okos eszközök használatának általános elterjedése és ezeknek a design számos területére gyakorolt hatása áll. Az Átvitt Értelem szlogen jegyében állt össze az idei nyitókiállítás is, mely mától egészen november 2-ig tekinthető meg a Várkert Bazárban.

ÁTVITT ÉRTELEM – FELHASZNÁLÓI ÉLMÉNYEK, FELHASZNÁLÓI INTERAKCIÓK

A legújabb nemzetközi trendeket bemutató nyitókiállítás a design és a technológia közötti új kapcsolatrendszer sokféleségét, illetve az ezekkel kapcsolatos kihívásokat állítja a középpontba.
A technológia az elmúlt évtizedekben átvette az uralmat a tárgyi környezet kialakításának legfőbb szempontjai között – számos esetben megelőzve, vagy épp kiszorítva az olyan hagyományos fogalmakat és szempontokat, mint a forma vagy az ergonómia. Sok esetben a funkció már nem is igényel fizikai (formai) megvalósítást, hiszen maga a szolgáltatás, a termék kizárólag virtuális módon létezik (például az okostelefonok mára több hagyományos tárgy – karóra, ébresztőóra, hőmérő, naptár, és így tovább – szinte teljes eltűnését, átalakulását eredményezték).
Hol vannak ennek a változásnak a határai, és milyen következményekkel jár mindez a ma – és még inkább a jövő – designerei számára? Milyen új szempontoknak kell megfelelnie a jövő designerének, mit kell tanulnia, mire kell figyelnie, ha a szakmájában sikeres akar lenni? Milyen kihívásokkal néz szembe egy tervező akkor, amikor egyre több funkciót, feladatot átvesznek tőlünk a gépek, és amikor számos esetben maga a végfelhasználó alakítja ki az általa használni kívánt tárgyat (DIY logikára épülő, alakítható termékek, Arduino, 3D nyomtatás)? A technológia korában, amikor a legtöbb eszközünk csatlakozni fog az internetre, lehetővé téve az azonnali kommunikációt más gépekkel, más emberekkel (internet of things), milyen feladatai vannak, lehetnek egy designernek? Az egyre inkább szolgáltatás-intenzív, felhasználói élmény alapú piacon megtalálják-e a helyüket akkor is, amikor a tárgytervezést a folyamatok megtervezése előzi meg (service design)?
A Design Hét Budapest idei, szándékoltan provokatív nyitókiállítása a fenti kérdésekre kísérel meg elgondolkodtató, jövőbemutató, a design szakma és a nagyközönség számára egyaránt érthető, befogadható módon válaszokat, felvetéseket adni. A kiállításban bemutatott projektek, termékek, szolgáltatások jó például szolgálnak a felhasználói interakció (User Interaction Design) és felhasználói élmény (User Experience Design) vezérelte tervezői gondolkodásra. Több installációnál igyekeztünk bemutatni azt a folymatot is, ami a design gondolkodás általakulását szemlélteti egy-egy koncepció termékké válása során.
Az Átvitt értelem – felhasználói élmények és interakciók kiállítás kurátora Nemes Attila, a Kitchen Budapest alapító csapatának tagja, a KIBU Talent program vezetője, művészettörténész; tanulmányait a UC Berkeley-n és az ELTE-n végezte.
A kiállítás anyagára – melynek lényegi jellemzője, hogy a látogató alakítja, interakcióba lép vele – reflektálva az installáció és a grafikai arculat is szándékoltan befejezetlen, műhelyhangulatú, esetleges. A installációt a Studio Nomad építészei tervezték és építették, az arculatot a David Barath Design készítette.

Kiállításajánló

Az Átvitt értelem – felhasználói élmények és interakciók című kiállítás október 3. és november 2. között látogatható a Várkert Bazárban (1013 Budapest, Ybl Mikós tér 5., Déli Palota, jobb oldali bejárat). Nyitvatartás: K-V 10:00-18:00.
designhet.hu/2014/atvitt-ertelem-kiallitas

A Design Hét Budapest idén ősszel is a programok széles körével, október 3. és 12. között várja a nagyközönséget. A fesztivál védnöke és főszponzora a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala, kiemelt szakmai partnere a Magyar Formatervezési Tanács és a Design Terminál, szervezője a HIPAVILON Magyar Szellemi Tulajdon Ügynökség.

További információ: designhet.hu, facebook.com/budapestdesignweek, instagram.com/budapestdesignweek


Létrehozás időpontja: 2014-10-03 12:08:57
Utolsó módosítás időpontja: 2014-10-03 12:08:57

Megtekintések száma: 10655
Rövid link: https://mek.hu/index.php?id=42311