KeresésKeresés
Keresés
Hu | En
Hu

En

Tervezői „fűszerek” az ARCAD v12-ben

Immáron 22 éve hű társam az építészeti tervező munkámban az ARCAD Építészeti Tervezőrendszer, megjelenésétől kezdve szoros kapcsolatban állva a szoftvergazda DesignSoft Kft-vel. Felhasználói tapasztalataim visszacsatolva többször „visszaköszöntek” a program fejlesztése során, amely rugalmasan és folyamatosan követi a tervezés során felmerülő újabb és újabb tervezői igényeket. Az aktuális v12 verzió nagyot lépett a - nekem különösen kedves - 3D megjelenítési lehetőségek eszköztárában.
Számomra mindig kiemelt jelentőséggel bírt az általam tervezett épület minél szemléletesebb megjelenítése már a tervezési folyamat kezdetétől. Magamnak is szükséges visszaigazolást ad elképzeléseim helyességéről, a laikus megbízónak pedig ennél is fontosabb segítség előzetesen „átélni” azt a külső-belső térélményt, amelyet a tervezett épület nyújtani fog a benne élőknek.

A 3D látványok generálása során minden megjelenített elem összes paramétere (mérete, helye, színe, textúrája) a megjelenő látványon is módosítható, és ezek a módosítások interaktív módon azonnal átvezetődnek a hozzájuk tartozó 2D alaprajzokon, amelyekből a látványtervek generálása történt.
Már a korábbi verziók is lehetővé tették a meglévő fotószimbólum-könyvtárak bővítését saját egyedi könyvtárelemekkel, (pl. akár a saját gömbszivarfánk, vagy egyéb helyeken fényképezett növények szimbólum-könyvtárba fűzésével).  Nagyon fontos újdonság a Google SketchUp SKP fájlok használhatósága a programon belül. Interneten nagyon sok, ingyenesen is letölthető SKP fájlt találhatunk, akár konkrét bútorgyártóktól is! Ezekkel gyönyörűen bebútorozhatók az épületek. Az igaz, hogy az ARCAD-ban is rengeteg előre lemodellezett bútor elem található, de ezekkel tovább bővíthetjük készletünket.
Háttérképként a tervezett épület konkrét helyszínén készített fotó is felhasználható. Így csak igény és türelem kérdése, hogy a látvány a lehető legjobban visszaadja a megvalósítandó végeredményt.
Az aktuális  ARCAD v12 tovább fokozza ezeket a lehetőségeket a látványtervek Google Earth segítségével a valóságos építési helybe történő applikálásával, majd mozgatásával, ha azok koordinátáit és a helyes északi irányt megadjuk.
Az átlagos számítógépes ismeretekkel rendelkező építtetőknek már a tervezés során keletkezett első 3D látványtervekből egyszerű VRML-fájlok exportálhatók, menthetők ki és küldhetők át, amelyek segítségével maga az építtető is interaktívan „sétálhat” az adott látványban kívül, belül.
Fontos szolgáltatás a benapozási filmek készítése, ahol jól vizsgálható az épület benapozása az általunk megadott időszakokban.
Ha a program folyamatosan gazdagodó funkcióit, szolgáltatását összevetjük az árával, az építész szoftverpiac figyelemreméltóan jó ár-érték arányával szembesülünk.


1037 Budapest Csillaghegyi u 19-21
T/F: 269-1206 / 332-7777,  arcadfull@gmail.com
www.designsoftware.com
Bakos Géza
építész
www.bakoscad.hu
bakoscad@gmail.com

Létrehozás időpontja: 2015-02-13 13:52:46
Utolsó módosítás időpontja: 2015-02-13 14:11:06
Cimkék: arcad; Beküldő: Tatai Mária
Megtekintések száma: 12146
Rövid link: https://mek.hu/index.php?id=42615