2021. december 16., csütörtök, 16.15
Szeretettel meghívjuk Önöket a "V4-ek családi házai 2021" vándorkiállítás budapesti kiállításmegnyitójára.
A nyertes épületek és alkotóik:
Klapka ház, Dabas / építész: Balog Ádám, Serfel Tamás
Családi ház, Szeged / építész: Álmos Gergely
Műteremház, Tahitótfalu / építészek: Máté Tamás, Vass-Eysen Áron
Sneci lakóhajó, Tisza-tó / építész: Bene Tamás
2021. december 15., szerda, 11.00
A Kotsis Iván-érmet 1989-ben a Magyar Építőművészek Szövetsége alapította a névadó tanítványai és tisztelői javaslatára. A kitüntetést évente osztják ki egy szakmai kuratórium javaslata nyomán, a „szakma fair play-díjaként”, oktatóként és tervező építészként is kiemelkedő minőségben tevékenykedő szakmabeliek részére.
A 2021-es év kitüntetettje:
SUGÁR PÉTER Ybl Miklós-díjas, Pro Architectura-díjas építész, jelenleg a Budapesti Műszaki Egyetem Lakóépülettervezési Tanszékének tanára.
Az ünnepélyes díjátadásra szeretettel várjuk az érdeklődőket, tanítványokat és tisztelőket egyaránt.
2021. 12. 10-én éjfélkor lezárult a felmérésünk. Köszönjük minden Területi Kamarának az együttműködést, és elsősorban köszönjük a válaszokat annak a mintegy 880 tagnak, aki segítette a munkánkat!
A beérkezett válaszokat kiértékeljük, erről tájékoztatjuk a Területi Kamarákat, és az eredmény alapján igyekszünk mindent megtenni tagjaink szerzői jogi érdekeinek képviseletében, illetve a témával kapcsolatos további feladatok ellátásában!
Két építész Magyarországról Deilinger Tamás, a Csongrád-Csanád Megyei Kamara tagja, és Domokos Balázs a Budapesti Építész Kamara tagja, nyerték el az idei Europe 40under40® díjat.
Az Europe 40Under40® az a program, amely az európai tervezők és építészek következő új, tehetséges generációját keresi. A program célja, hogy támogassa az új és feltörekvő tervezői tehetségeket, akik befolyásolhatják az európai építészeti tervezés, gondolkodás és elmélet közeli jövőjét, ami közvetlen következményekkel jár a jövő környezetére és a jövőbeli európai és nemzetközi városokra. A lényeg az, hogy az Európai Unióban és Európa más országaiban dolgozó 40 legígéretesebb feltörekvő építész szakembert szélesebb körben ismerjék el, elősegítve és ezzel is ösztönözve az új tehetségeket és az új kreatív gondolkodást.
Ezt a díjat azok az európai 40 évnél fiatalabb építészek kaphatják meg, akiket a The European Centre for Architecture Art Design és a Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design szervezetek szakemberei a jelentkezők közül kiválasztanak, évente összesen 40 fiatal építész. Ők azon új generáció feltörekvő építészei, akik előremutató szemléletükkel és munkájukkal nagyban formálják és alakíthatják a jövő városi tereit, épületeit.
2021. december 9-én adták át Budapesten a 2019-ben alapított Vargha László népi építészeti díjakat. Az elismerést az kaphatja meg, aki – a névadó szellemiségének megfelelően – kiemelkedő munkát végez a magyar népi építészeti örökség megóvásáért.
A Vargha László-életműdíjat egy személy, az ifjúsági díjat egy alkotócsoport nyeri el. A díjazottakról a Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Akadémiai Bizottság Népi Építészeti Munkabizottsága, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága, a Teleki László Alapítvány Népi Építészeti Programja, a szentendrei Skanzen, a Műegyetem és a Miniszterelnökség örökségvédelmi ügyekért felelős miniszteri biztosa által létrehozott kuratórium dönt.
A Vargha László népi építészeti életműdíjat 2021-ben Simányi Frigyes építész kapta meg. Az egy ideig a szentendrei Skanzen egyik főépítészeként, később Győr-Moson-Sopron megye főépítészeként dolgozó szakember Vargha László tanítványaként kezdte pályáját, és számos publikációja, tanulmánya jelent meg a népi építészettel kapcsolatban.
A népi építészeti ifjúsági díj kitüntetettje Radev Gergő és a Sárkollektíva Egyesület. Az egyesületet négy fiatal építész alapította azzal a céllal, hogy tovább vigyék a népi építészeti örökség megmentéséért folytatott munkát, bevonva ebbe a lehető legtöbb mai építésztanulót, kezdő építészt is.
Mivel tavaly a járványhelyzet miatt elmaradt a díjak átadása, 2020 díjazottjai is most vehették át a kitüntető oklevelet.
A Vargha László népi építészeti életműdíj 2020-as díjazottja Filep Antal. A néprajzos Filep Antal Vargha László tanítványaként és barátjaként az elmúlt mintegy hetven évben mind kutatóként, mind pedig egyetemi oktatóként sokat tett a népi építészetért.
A népi építészeti ifjúsági díját 2020-ban a kuratórium döntése alapján Szabó László és az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar Népi Építészeti Tudományos Diákköre érdemelte ki. Szabó László 1976-ban alapította meg a diákkört, amely a maga nemében úttörőként szervezte népi örökségünk kutatását nemcsak az anyaországban, de a határon túli magyar területeken is.
A díj névadójáról:
Vargha László (Gyöngyös, 1904 – Budapest, 1984) felmenői között házépítő parasztácsok is voltak, s talán éppen ez ösztönözte a pályaválasztását. Tanulmányait a Műegyetem Építész karán kezdte, de ezt megszakítva a budapesti Bölcsészkaron tanult tovább, majd a néprajzi tanszéken Györffy István tanársegédje lett, és 1940-ben doktorált. Gyűjtőutakon vett részt mind építészmérnökökkel, mind néprajzkutatókkal, ahol épületeket mértek fel. Tevékenységével hidat hozott létre a két terület között, egyesítve a különböző szemléletmódok értékeit.
Ennek a korszaknak fontos eredménye lett két könyv: A tilalmasi tanyák építkezése (Budapest, 1940) és A Nagykunság vidék népének építészete (Miskolczy László építészmérnökkel közösen, Budapest. 1943).
A II. világháború után 1947–49-ben a Néprajzi Múzeum főigazgatójaként, majd 1950–1953 között a miskolci Herman Ottó Múzeum igazgatójaként tevékenykedett. Ezután 1954-től a Műegyetem építészettörténeti tanszékén oktatott 1975-ig. Társzerzője volt A magyar falu építészete című könyvnek (Budapest, 1955). A magyar építészettörténet oktatása mellett rendszeresen meghirdetett választható, népi építészeti kurzusokat, és nyári felmérő táborokat vezetett. Kiemelkedő szerepe volt a népi műemlék fogalmának bevezetésében és népszerűsítésében, valamint a szentendrei Skanzen létrehozásában. Építészhallgatók generációival ismertette meg a Kárpát-medence népi építészetének értékeit. 1962-ben az Ybl-díj I. fokozatával tüntették ki „a magyar népi építészet kutatásában és értékeinek megőrzésében kifejtett több évtizedes munkásságáért”.
Páratlan kézirat- és fényképgyűjteményét a szentendrei Skanzennek ajándékozta.
Botzheim Bálint építész, szakíró, kutató. 2009-től a Magyar Építőművészet folyóiratszerkesztője. 2007-től 2012-ig a Kapy és Társai Kft. társtulajdonosa.
Több közös pályázatot készített Kapy Jenővel Ybl-díjas építésszel ( Budapest V. ker. Szervita tér 2006, Pécsi Koncert Központ – PKK 2007). Önálló munkái: Vác, Csillagvizsgáló torony 2007; Sopron Art-Universitas pályázat szoborterve, I. díj 2008.
2013-ban a Pécsi Tudomány Egyetemen szerzett MA fokozatot.
2013-tól 2020-ig a Mérték Építészeti Stúdió, majd a Paulinyi-Reith and Partners Építésziroda munkatársa, ahol többek között a Budapest One és a Biodóm tervezésében vett részt.
2019-től a Soproni Egyetem Alkalmazott Művészeti Intézetének, 2021-től a Óbuda Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának építésztanára.
Köllő Miklós műépítész 1970-ben született Gyergyószentmiklóson. Felsőfokú építészeti tanulmányait 1990 - 1996 között végezte a bukaresti Institutul de Arhitectură „Ion Mincu"-n. 1997-ben ugyanitt településrendezési mester oklevelet kapott. 2004 és 2006 között részt vett a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Történelem-Filozófia Kar és Transylvania Trust Alapítvány által szervezett műemlékes szakmérnöki képzésen, ahol megszerezte szakmérnöki diplomáját is.
2017 óta az Universitate de Arhitectură şi Urbanism „Ion Mincu" doktorandusz hallgatója, kutatási területe a székelyföldi településszerkezetek morfológiája.
Munkáit rendszeresen publikálja a négy vezető romániai építészeti lapban, az Arhitectura, az Arhitext, Design, az Igloo illetve a Zeppelin, továbbá megjelent az A10, kétszer a magyar Országépítő és háromszor a Metszet folyóiratban.
2019-ben az általa szakmailag vezetett Larix Stúdió Tervezőiroda csíkszentsimoni lovardáját jelölték az EU kortárs építészeti díjára, a Mies van der Rohe díjra, a házat pedig a BME Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszéke beválogatta a PACE (Public Architecture in East-Central Europe) gyűjteményébe.
forrás: mész facebook oldala
2021-es nemzetközi Piranesi-díjat a Szent Gellért terem, a Szent Margit Gimnázium Tornacsarnoka (sport- és rendezvényterme) nyerte el.
Helyszín: Budapest, XI. ker. Villányi út 5-7.
Magyarország, 2020
Tervező: Építész Stúdió Kft.
Építész felelős tervező: Félix Zsolt, Fialovszky Tamás
Építészek: Gulyás Bálint és Kenéz Gergely
Megbízó: Szent Margit Gimnázium
Az új, rendezvénytérként is használható, kosárlabdapálya méretű csarnok az egykori sportpályák helyén, az iskola épületétől északkeleti irányban épült fel. Főhomlokzata hármas tagozódású, akárha egy barokk kastély sémáját követné. A legalsó, talapzat-szerűen kialakított szint egyúttal erőteljesen hangsúlyozza a bejáratot. Az efölötti homlokzati sáv a lelátó feletti kialakított tér padlójától induló, a zárófödémig futó függönyfal: egyfajta „piano nobile”-ként kiemelt homlokzati gesztus, amely mögött fontos funkció kap helyet. A csarnok lelátóján mintegy 400 diák fér el, a többi közel ugyanennyinek pedig itt jut hely a lelátó feletti téren, amely egybenyitható a külső terasszal.
A sportcsarnok egy olyan projekt, amely okosan egyensúlyba hozza a program építészeti fogadalmát egy csendes verssel. A szerkezet, a fény és az anyag tektonikus integrációja, a hatékony helyszínstratégiával együtt meggyőző megoldást kínál a sportcsarnok tipológiájára. Az épület nagy részének betemetésével és a tetőtér park bővítéseként történő felhasználásával a projekt felülete megduplázódik, hogy szabadtéri pihenőhely legyen. A homlokzat könnyű, fémszerkezete felfelé terjed, hogy U alakú védőkerítés jöjjön létre, amely folyamatosságot biztosít a környező kontextusban.
Ezek a szakemberek kapták idén az építőipar legrangosabb elismerését.
A szokás szerint az ÉVOSZ idén is kiosztotta az elismeréseket az ágazat kiemelkedő képviselőinek.
A hagyományoknak megfelelően, idén huszonegyedik alkalommal adták át az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) évzáró ünnepi közgyűlésén a szakma legmagasabb elismeréseképpen járó Építőipari Nívódíjakat, a Lechner Ödön-díjakkal, a Sándy Gyula-díjjal, és a szakma több további fontos elismerésével együtt.
A Lechner Ödön díj, az építésgazdaság területén dolgozó személyek elismerését jelentő díj, melyet hosszabb időszakon át végzett kimagasló, példamutató munka alapján lehet elnyerni. A díjat az alapítás szabályainak megfelelően, öt fő részére adják át, amely egy arany kitűző érméből és oklevélből áll.
Az eseményen az Építőipari Nívódíjakon és Nívódíj Elismerő Okleveleken felül sor került a Lechner Ödön díjak, az Építőipari Mesterdíjak és Építési Alkotói díjak átadására, továbbá a MÉK Sándy Gyula díjat, valamint az Épületgépészeti Nívódíjakat is átadták az elismerésben részesült szakembereknek.
2021-es év Lechner Ödön díjazottjai:
Az idei Lechner Ödön díjakat az Építőipari Nívódíj Bíráló Bizottság elnökei, Koji László és Dr. Kovács László adták át:
Ament Gábornak, a VIV Zrt. igazgatósági tagjának, a szerelőipari alágazat érdekében végzett kimagasló szakmai munkája, széleskörű társadalmi tevékenysége elismeréseként,
Holló Ákosnak, a Főber Zrt. műszaki ellenőrének, a magasépítési létesítmények kivitelezési területén végzett sikeres, eredményes munkájáért,
Kalkopulosz Attilának, a Moratus Kft. ügyvezetőjének, a magasépítési létesítmények kivitelezési területén végzett sikeres, eredményes munkájáért,
Orosz Károlynak, a Hídépítő Zrt. igazgatójának, a hídépítés területén végzett kimagasló szakmai munkája elismeréseként
és Táll Zsófiának, az MTI építőipari újságírójának, az építőipari ágazat fejlődése és elismertsége érdekében végzett kiemelkedő szakújságírói, riporteri munkája elismeréseként.
Mindemellett sor került a tavalyi járványhelyzet következtében elmaradt Lechner Ödön díj személyes átadására is, amelyet Schriffert Péternek, a ZÁÉV Építőipari Zrt. projektigazgatójának ítéltek oda a magasépítési létesítmények kivitelezési területén végzett sikeres, eredményes munkájáért.
Az ÉVOSZ 1994-ben alapította a díjat, amelynek névadója a szecesszió építészetének világhírű, iskolateremtő mestere és a magyar szecessziós építészet megteremtője. A díjat bármilyen végzettségű és az építőipar bármely területén dolgozó egyén elnyerheti, de elsődlegesen az ÉVOSZ tagszervezetek dolgozói, képviselői kapják. Ugyanakkor megkaphatja olyan személy is, aki az építőipar érdekében kifejtett munkáját nem ÉVOSZ tagszervezet keretében végzi.
A Sándy Gyula díj
Az ünnepségen sor került a Magyar Építész Kamara elnöksége által alapított, Sándy Gyula különdíj átadására is, amely minden évben a tervezőkkel való kiemelkedő kivitelezői együttműködésért jár.
Az elismerést dr. Hajnóczi Péter és Szalay Tihamér, a Magyar Építész Kamara elnöke és alelnöke nyújtotta át Dobosy Gáborné projekt főmérnöknek, a Nívódíj nyertes tatai Esterházy-kastély műemlékegyüttes rekonstrukcióján elvégzett, kiemelkedő projekt vezetői munkájáért.
Az idei év díjazottja mellett szintén a tavalyi járványhelyzet következtében elmaradt Sándy Gyula díj személyes átadására is sor került, amelyet Bajnok Sándor, a Market Építő Zrt. műszaki igazgatója kapott meg 2020-ban.
A Magyar Építész Kamara 10 évvel ezelőtt alapította az Építőipari Nívódíj különdíjaként a Sándy Gyula díjat. Nevét a 20. század első felének egyik legjelentősebb építészéről kapta, személyisége és munkássága a legjobban szimbolizálja az építési folyamat a szellemi és fizikai munkájának egységét.
Átadták a Mérnöki Kamara specifikus szakmai teljesítményért járó díját
A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér Aeroplex karbantartó hangárjának acélszerkezet gyártási és szerelési munkájáért a Weinberg’93 Építőipari Kft. kapott Építőipari Mesterdíjat. A díjat Derczó István ügyvezető igazgató vehette át.
Ugyanakkor nem csak a kivitelezést méltatták a fent említett projektben: a karbantartó hangár acélszerkezet gyártási és szerelési munkájának megtervezéséért is Építőipari Mesterdíjat kapott az ARC-S Engineering & Design Kft. ARC-S Group, amelyet Bükkösi Raymund vezető tervező vehetett át. A díjakat Pallay Tibor, az Építőipari Mesterdíj Alapítvány elnöke adta át.
Idén is két szakterületen osztották ki az Építési Alkotói Díjakat. A Magyar Mérnöki Kamara Építési Tagozata a magasépítés és mélyépítés területén is egy-egy, a kivitelezést külön elismerő és személyre szóló díjat is adományozott, melyeket Wagner Ernő a Magyar Mérnöki Kamara elnöke és Wéber László elnökségi tag adott át a díjazottoknak. A díjjal plakett és oklevél járt.
A Mélyépítési szakágban Építési Alkotói Díjat nyert Nagy Sándor a West Hungária Bau Kft. projektvezetője, a Liget Budapest Projekt részeként felépült Múzeum Mélygarázs kivitelezéséért. A három szinten összesen 800 férőhelyes mélygarázs különlegessége, hogy a belső terei a Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria és a Vasarely Múzeum gyűjteményéből 12 kiemelkedő magyar mester egy-egy remekművét idézik meg.
A Magasépítési szakágban pedig Építési Alkotói Díjban részesítette Veszelák Péter okleveles építőmérnököt, a Market Építő Zrt. projektvezetőjét. A díjat a Market kivitelezésében megvalósult historikus külsővel megépült, modern Szabad György irodaház megvalósításáért ítélték oda. A hatemeletes épület főbejárata nyugati irányba, a Duna felé néz, amely egy üvegtetős, természetes fénnyel megvilágított átriumos fogadótérbe nyílik. Innen az alagsoron át egy alagút visz az Országházba.
Épületgépészeti Nívódíj is méltó helyére került
Végezetül pedig Dr. Barótfi István, a Magyar Épületgépészeti Koordinációs Szövetség elnöke és Semmelweis Tamás, az Építéstudományi Egyesület alelnöke átnyújtotta az Épületgépészeti Nívódíja is, amelyet a DUMOD Kft. mérnökének, Hajdú György gépészmérnöknek ítéltek, a Heim Pál gyermekkórház épületgépészeti tervezéséért.
Jelentős teljesítmény növekedés várható az építőiparban
Az évzáró közgyűlésén Varga Mihály pénzügyminiszter is tiszteletét tette, aki beszédében pozitívan tekintett a jövőbe és elmondta, az építőipar teljesítménye idén 10 százalékkal bővülhet, a teljes gazdaságot tekintve pedig 6-6,5 százalékos növekedés várható. Hozzátette, az építőipar kulcsfontosságú ágazat, amelyben 2010-hez képest 120 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma. A növekedés mértékét mutatja, hogy nagyjából 120 ezer embernek ad munkát a magyar autóipar. Arra is rámutatott, hogy míg a 2000-es évek közepén az építőipar a magyar gazdaság teljesítményének 4 százalékát adta, ez mostanra 5,5 %-ra emelkedett. Mivel az ágazat növekedési pályán halad, amit a rendelésállomány bővülése is jelez, ezérttovábbi növekedésre számítanak.
Az építőipar előtt álló kihívások közül a pénzügyminiszter a szakember utánpótlásra hívta fel a figyelmet, amelyhez szerinte segítséget adnak a továbbképzések, továbbá a munkaszervezés javítása és a jövedelmek növekedése is.
Koji László, az ÉVOSZ elnöke pedig azt hangsúlyozta, hogy az építőipar a járványügyi helyzet ellenére is folyamatosan dolgozik.
Az ágazat teljesítménye szeptemberre elérte a 2019 azonos időszakában mért 3.500 milliárd forintos nagyságrendet. Az idén az év egészében az ágazat teljesítménye elérheti az 5.000 milliárd forintot - mondta.
forrás: magyarepitok.hu / Füzi Nikolett
fotók: magyarepitok.hu / Dernovics Tamás
A nyertes projektek ( galéria) https://magyarepitok.hu/iparagi-hirek/2021/12/megmutatjuk-az-epitoipari-nivodij-nyertes-projektjeit
A Sándy Gyula díj a Magyar Építész Kamara Építőipari Nívódíj különdíja, mit a kamara elnöksége 2011-ben alapított. A MÉK Elnökség határozata alapján a díj annak az Építőipari Nívódíjra pályázó fővállalkozó felelős műszaki vezetőjének vagy munkahelyi mérnökének adományozható, aki a bírált Nívódíj pályázatok valamelyikénél a legeredményesebben működött közre az eredeti építészeti koncepció megvalósításában.
Az ÉVOSZ december 9-i korlátozott létszámú ülésén és Nívódíj átadó ünnepségén dr. Hajnóczi Péter, a Magyar Építész Kamara elnöke és Szalay Tihamér, a kamara alelnöke, a díj kurátora átadta a tavalyi évben a korlátozások miatt elmaradt díjat Bajnok Sándornak, műszaki igazgatónak, a Párisi Udvar felújításának műszaki vezetéséért, a kivitelezésben végzett kiváló munkája elismeréseként.
Lásd korábbi hírt is: (https://mek.hu/index.php?id=46344)
A 2021. évi díjat Dobosy Gáborné okleveles építészmérnök, projekt főmérnök kapta, a tatai Esterházy-kastély rekonstrukciójában végzett projekt vezetői munkáért.
Az Esterházy-kastély felújítása; a több évig tartó korhű rekonstrukció során a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF) beruházásában összesen 2,4 milliárd forintból valósult meg a Nemzeti Kastélyprogram keretén belül.
A tatai Esterházy-kastély 1765 és 1780 között épült Esterházy Miklós, a magyar testőrség kapitányának rezidenciájaként. Az épületben a II. világháború után idegszanatóriumot rendeztek be, de ez nem okozott jóvátehetetlen károkat, az épületben. Több helyiségében eredeti állapotban maradtak meg a kandallók, a kályhák, a díszes gipszstukkók, parketták és csempeburkolatok.
A közel 3.000 m² alapterületű kastélyban 700 m²-en sikerült megőrizni az eredeti táblás és rombusz alakú parkettát. A korabeli fürdőszobákban jó minőségben maradtak fenn az eredeti márvány- és holland csempeburkolatok. A felújított kastély emeleti és földszinti teremsorában korhű bútorok és festmények idézik meg a barokk hétköznapok hangulatát. A ma Ausztráliában élő Francesca Esterházy Blackwell jóvoltából számos, a tatai kastélyból elszármazott műtárgy került be az Esterházy-család és a kastély történetét bemutató kiállítás anyagába.
Magyar Építész Kamara Sándy Gyula díjának eddigi nyertesei:
PDKS elitbahis http://www.escortbayanlariz.net http://www.sahipleniyorum.com elitbet giriş elitbet giriş casibom giriş PDKS https://haberler07.com