Aktuális
Előzetes tájékoztatás a 2025. évi MÉK Tisztújításról

Előzetes tájékoztatás a 2025. évi MÉK Tisztújításról

Tisztelt Kolléganő, Tisztelt Kolléga!

A Magyar Építész Kamara soron következő tisztújító küldöttgyűlésének időpontja a MÉK Elnökségének 8/2025. (02.07.) sz. határozata alapján 2025. október 30., csütörtök.
A jelöltállításra vonatkozó határidőket és további információkat az alábbi táblázat tartalmazza.

Kérem, amennyiben van a tisztség betöltésére alkalmas jelölt személyére javaslata, írásban postai úton (1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2.) vagy e-mailen (jelolobizottsag@mek.hu) jelezze a MÉK Országos választási jelölőbizottságának címezve!

ESEMÉNYHATÁRIDŐALAPSZABÁLY ELŐÍRÁSA
Jelöltállítása határideje2025. szeptember 20., szombat3.3.16 b.) ... A jelölőbizottság az általa felkérteken túl – ha kizáró ok nem áll fenn – köteles felvenni a jelöltlistára azokat a személyeket, akiket legalább 20 küldött, az országos vagy a területi kamara elnöksége írásos javaslatával támogat.
Jelöltlista véglegesítése2025. október 5., vasárnap3.3.16 d.) Csak az a jelölt kerülhet a jelöltlistára, aki a jelölést előzetesen írásban elfogadta és nyilatkozott a tisztségek elfogadásának sorrendjéről, továbbá arról, hogy vele szemben kizáró ok nem áll fenn, és büntetőeljárás, vagy büntető ügyben hozott ítélet, illetve foglalkozástól eltiltás hatálya alatt nem áll. A jelölőbizottság a jelöltlistát a küldöttgyűlést megelőző 25. napig véglegesíti.
Meghívó postázása küldöttek részére
2025. október 14., kedd3.3.5 d.) A küldöttgyűlési meghívót, a napirendi javaslatot és a határozatok tervezeteit a küldöttek részére legalább 15 nappal a küldöttgyűlés előtt meg kell küldeni, ezzel egyidejűleg a meghívóhoz nem csatolt mellékleteket a MÉK honlapján közzé kell tenni, továbbá a közzététel helyéről a területi kamarákat értesíteni kell.
Küldöttgyűlés2025. október 30., csütörtökBudapest, Kopaszi-gát


A MÉK Alapszabályának előírásai:
3.3.15 A választás általános szabályai
a.) A küldöttgyűlés az alábbi számú tisztségviselőt és bizottsági tagot választ:
elnök,
alelnökök (3 fő),
elnökségi tagok (5 fő),
felügyelő bizottság tagjai (5 fő),
etikai bizottság tagjai (12 fő),
országos választási jelölőbizottság tagjai (7 fő).

b.) A fenti tisztségekre a területi kamarákban nyilvántartott bármely tag megválasztható a törvényben, valamint jelen alapszabályban foglalt rendelkezések figyelembevételével.

c.) A választott tisztségviselők, tagozati elnökök, bizottsági tagok, megbízatásának időtartama – e.)-f.) pontban foglalt kivétellel - négy év (választási ciklus), amely azonos tisztségre történő ismételt megválasztásukkal a Méptv-ben rögzített korlátozással meghosszabbítható.

d.) Az a.) pontban felsorolt tisztségekre 4 éves választási ciklusra kell választást tartani. A választási ciklus időtartamára a MÉK-et névjegyzékében nyilvántartó bíróság „szervezet képviselői” cím alatt, a „megbízás időtartama” rovatban feltüntetett mindenkori időtartam az irányadó. Választást a választási ciklus lejárta előtti 6 hónapon belül kell lebonyolítani.

e.) A választási ciklus lejárta előtt megüresedett tisztségre, elnökségi, bizottsági helyekre a soron következő küldöttgyűlésen kell választást tartani az általános szabályok szerint.

f.) Az e) pont szerint megválasztott személyek mandátuma – a hivatalban maradókkal együtt – a választási ciklus végéig tart.

3.3.16 A választás előkészítése:
a.) Az országos jelölőbizottság (a továbbiakban: jelölőbizottság) által összeállított jelöltlistát, valamint a jelöltek szakmai és kamarai tevékenységéről szóló rövid ismertetést, a küldöttgyűlés meghívójához mellékelni kell.

b.) A jelölőbizottság a küldöttgyűlést megelőzően legalább 90 nappal a kamara honlapján felhívást tesz közzé a jelölésre és erről értesíti a területi kamarákat. A jelöltállítás határideje a küldöttgyűlést megelőző 40. nap. A jelölőbizottság az általa felkérteken túl – ha kizáró ok nem áll fenn – köteles felvenni a jelöltlistára azokat a személyeket, akiket legalább 20 küldött, az országos vagy a területi kamara elnöksége írásos javaslatával támogat.

c.) Egy személy több tisztségre is javasolható.

d.) Csak az a jelölt kerülhet a jelöltlistára, aki a jelölést előzetesen írásban elfogadta és nyilatkozott a tisztségek elfogadásának sorrendjéről, továbbá arról, hogy vele szemben kizáró ok nem áll fenn, és büntetőeljárás, vagy büntető ügyben hozott ítélet, illetve foglalkozástól eltiltás hatálya alatt nem áll. A jelölőbizottság a jelöltlistát a küldöttgyűlést megelőző 25. napig véglegesíti.

e.) A jelölőbizottság elnöke – akit a bizottság első ülésén tagjai közül választ meg – a küldöttgyűlésen a bizottság munkáját ismerteti.

f.) A véglegesített jelöltlista alapján készített szavazólapokon a 3.3.15 a.) pontjában meghatározott csoportosításban, a csoportokon belül ABC sorrendben kell a jelölteket feltüntetni.

g.) A szavazásra előkészített szavazólapokat legalább az alábbi csoportokban külön-külön kell megszavaztatni:
   I. elnökjelöltek
   II. alelnökjelöltek
   III. elnökségi és bizottsági tagságra jelöltek.
A szavazólapokat a jelölőbizottság és a felügyelő bizottság ellenőrzi.

k.) Megválasztottnak kell tekinteni azt az elnökjelöltet, aki a leadott érvényes szavazatok egyszerű többségét, (50%+1 szavazat), illetve azt az egyéb jelöltet, aki a kapott szavazatok sorrendjében a legtöbb szavazatot kapta.

l.) A szavazás eredményét a szavazat számlálók hirdetik ki a helyszínen.

m) Amennyiben több jelölt közül egyik elnökjelölt sem kapta meg a szavazatok többségének (50%+1 fő) szavazatát, úgy azonnal újabb szavazást kell rendezni a két legtöbb szavazatot kapott jelölt közötti választási lehetőséggel. A választáshoz olyan szavazólapot kell rendelkezésre bocsájtani, hogy azon legfeljebb a két legtöbb szavazatot kapott jelölt szerepelhet. Amennyiben visszalépés miatt csak egy jelölt marad, akkor is le kell bonyolítani a szavazást az 50%+1 fő szavazat elérése érdekében.

o.) Szavazategyenlőség esetén – elnök, alelnök esetét kivéve – a levezető elnök esetleges visszalépés hiányában nyilvános sorsolás útján állapítja meg az eredményt.

p.) A megválasztott új tisztségviselők, bizottsági tagok közösen megtartandó alakuló ülését az új elnök 15 napon belüli időpontra összehívja.

3.2.2 Összeférhetetlenség
a.) Az országos kamara tisztségviselőinek összeférhetetlenségére és annak megszüntetésére a Méptv. rendelkezései az irányadók, figyelemmel jelen alapszabályban meghatározott alábbi szabályokra:
a.) a területi kamara tagja a területi, és az országos kamarában egyidejűleg egy-egy tisztséget tölthet be tisztségviselőként,
b.) a területi felügyelő bizottság tagja a területi kamarában, az országos felügyelő bizottság tagja a Magyar Építész Kamarában más tisztséget nem vállalhat,
c.) összeférhetetlennek minősül továbbá az a tisztségviselő, akiknek a jelölését megelőző ciklusban mandátuma azért szűnt meg, mert az őt megválasztó szerv visszahívta.
Amennyiben az összeférhetetlenség megállapítást nyer, annak megszüntetésére a Méptv-ben foglalt szabályok irányadók.

A Méptv összeférhetetlenségre vonatkozó szabályai
Méptv. 38. § [A tisztségviselők megválasztása és az összeférhetetlenség]
(2) A tisztségviselők – a titkár és a főtitkár kivételével –, a bizottsági tagok, a küldöttek és a tagozatok elnökei megbízatásának leghosszabb időtartama négy év, amely ismételt megválasztásukkal meghosszabbítható. Az országos elnök, az országos felügyelőbizottság, valamint az elsőfokú és a másodfokú etikai-fegyelmi bizottság elnökei legfeljebb két alkalommal választhatók újra. Országos és területi kamarai tisztségviselőkre az e törvényben és az alapszabályban meghatározott összeférhetetlenségi szabályok vonatkoznak.
(3) A területi kamarába tisztségviselőnek az ott nyilvántartott kamarai tag választható meg. Az országos kamarák tisztségviselőjének bármely azonos szakmai területi kamara tagja megválasztható. A tisztújítást megelőzően jelölésre kerül sor, amelyet a területi kamara választási jelölőbizottsága, illetve országos kamara esetén az országos választási jelölőbizottság folytat le. Egy tisztségre több személy, egy személy több tisztségre is jelölhető. A kamarai tag tisztségviselőként azonos kamarai szervezeten belül egy tisztséget tölthet be. Akit több tisztségre is megválasztottak, 5 munkanapon belül nyilatkozik arról, hogy mely tisztséget kívánja betölteni.
(4) A tisztségviselőket titkos szavazással kell megválasztani.
(5) A kamarai tag egyidejűleg nem lehet az elnökség és a felügyelőbizottság tagja, továbbá az elnökség és a felügyelőbizottságok tagjai nem lehetnek egymás közeli hozzátartozói, munkakörükben egymás alá- és fölérendeltjei.

(7) Nem lehet az országos kamarák tisztségviselője, bizottságának elnöke, szakmai tagozatának, szakmai kollégiumának vezetője, továbbá a területi kamara tisztségviselője, bizottságának elnöke az, aki az ágazati miniszterek által vezetett minisztériumok valamelyikének kormánytisztviselője, munkavállalója vagy a területi kamara illetékességi területén építésügyi hatósági feladatot ellátó köztisztviselő, kormánytisztviselő, munkavállaló. A főépítész a főépítészi tagozatban tisztséget viselhet.

(9) A (7) és (8) bekezdés szerinti összeférhetetlenséget a megválasztástól számított 60 napon belül meg kell szüntetni. Ha a határidőn belül a megválasztott tisztségviselő az összeférhetetlenséget nem szünteti meg, a kamarai tisztségviselői megbízatása megszűnik. A megválasztott tisztségviselő az összeférhetetlenség fennállása alatt a kamarai tisztségével kapcsolatos feladatait nem láthatja el.

Budapest, 2025. május 16.

Köszönettel:
Bálint Imre DLA
a MÉK Országos választási jelölőbizottság elnöke