Fuga 2021. november 18. csütörtök 18:00
kurátorok: Dévényi Tamás építész, Karácsony Tamás építész
„levelezőtársak”, akik a kiállítás anyagát gondozták: Arnóth Ádám építész, Dévényi Tamás építész, Juhász Bálint művészettörténész, Karácsony Tamás építész, Lampert Rózsa építész, Péterffy Miklós építész, Vass István Balázs építész
A kiállítást megnyitja: U. Nagy Gábor építész
Gio Ponti születésnapi megemlékezésének hozzászólói:
Ferkai András építészettörténész, Ordasi Zsuzsanna művészettörténész, Sebestyén Ágnes Anna művészettörténész, és további önkéntesek!
Hallgatói munkák: A Szent István, ma Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kara, Épülettervezés Tanszék, Dévényi Tamás kurzusa
Grafika: Czakó Zsolt grafikus
Miért kell tudnunk, ki volt Gio Ponti? Gio Ponti olasz építész (1891.09.18. – 1979. 09.16.) kora jelentős alkotó egyénisége. Sokoldalúsága lenyűgöző: túl az éptészen, ipari formatervező, bútortervező, képző- és iparművészművész, tanár, író és a máig hírneves „Domus” kiadója is. Munkássága nemzetközi szinten is meghatározó. Ennek ellenére ismertsége hazánkban sajnos elenyésző. Kisszámú érdeklődő csapat vállalása, hogy ezen a hiátuson enyhítsen.
Érdeklődésük az életmű iránt az elmúlt években fogant. Az egyéni kutatásokat követően az összedolgozás, a közös tájékozódás, a rendre felbukkanó újabb és újabb alkotások végül gazdag, izgalmas anyagot eredményeztek.
Az első felvetés, mely kiállítás létrehozását célozta meg, még a hazai építészoktatás iskoláit szólította közös játékra: Ponti újragondolására. De a pandémia ezt is elmosta. Az elképzelés redukálódott: a most nyíló kiállítás könnyed, első találkozást ígér Gio Pontival. A néhány fős társaság bepillantást kínál eddigi gyűjtőmunkája eredményébe – lapozgatást a néhány kiemelt alkotás képei, és az alkotásokkal kapcsolatban megfogalmazott szubjektív gondolatok között. A korábban tervezett közös egyetemi akcióból egy kurzus valósult meg: Dévényi Tamás vezetésével két szemeszteren át születtek Ponti inspirálta kortárs hallgatói reakciók az Ybl Miklós Építéstudományi Karon, melyek a bemutató részei. A munkák hitelesen szemléltetik a huszadik század derekán létrejött művek naprakész, mozgósító erejét. Ehhez csatlakozott a BME Építészmérnöki Kara néhány lelkes hallgatója, akik térbeli kompozícióikkal gazdagítják a kiállítást.
Térbeli kompozíciók: BME Építészmérnöki Kar Lakóépülettervezési Tanszék, TT2, Dankó Zsófia, Falvai Balázs, Sugár Péter, Török Dávid kurzusa
Kamarai tagok 0,5 kreditpontot igényelhetnek (500 Ft). MÉK 2021/58
A Garten Studio tájépítész tervezőiroda 2020-ban ünnepelte 25 éves fennállását. Ennek kapcsán jelent meg a Tájépítész történetek című kötet, melyben 72 terven keresztül 300 oldalon, több mint 400 képpel illusztrálva mutatják be tervezői tevékenységüket, és járják be Zubreczki Dáviddal, a könyv írójával a tájépítészet univerzumát.
Teleki László Alapítvány és Sajólád Önkormányzata tisztelettel meghívja a Magyar Kormány által létrehozott Népi Építészeti Program támogatásával felújított Sajóládi Tájház ünnepélyes átadására 2021. november 19-én, 11.00 óra.
(Sajólád, Dózsa György u. 111.)
SAJÓLÁD
Sajólád a Sajó bal partján fekszik. A község életét alapvetően meghatározza, hogy légvonalban 11 kilométerre fekszik az ország egyik legnagyobb városától, Miskolc-tól. A település csupán 1349-ben bukkan fel először az írott forrásokban.A sajóládi tájház épülete nagy valószínűséggel 1869 és 1885 között épült, 1890-ben már bizonyosan állt. A melléképületet azonban sem a Katonai felmérések, sem a kataszteri térkép nem ábrázolja, az tehát 1890 után épült fel. A helyszíni megfigyelések alapján a lakóépület egyetlen, jelentős átalakításon esett át, nagy valószínűséggel az 1920-as évek vége felé. Ekkor a lakószoba ablakainak nyílászá-róit, az udvarról a pitvarba vezető ajtót, továbbá a pitvartól északra eső helyiség (eredetileg kamra) ablakát újabbakra cserélték. Ekkor számolták fel az eredetileg a pitvartól keletre eső konyha szabadkéményét, ugyanakkor az új konyhát a pitvarral észak felől szomszédos egykori kamrában alakították ki. Valószínűsíthető, hogy mozaiklap burkolatok is ebben az időben kerültek az egyes helyisé-gekbe. Ekkor készült a pitvar és az egykori konyha feletti pórfödém is. Szinte bizonyos, hogy a jelenlegi fe-délszék és a tető műpala fedése is ebben az időben készült el.A magyar kormány támogatásával a Népi Építészeti Program keretein belül megtörtént a tájház aláala-pozása, falak szerkezeti megerősítése, döngölt agyagpadló cseréje, a tetőszerkezet megerősítése héjazat cserével, valamint a nyílászárók helyreállítása. Ugyancsak a program támogatásával elkészült a gazdasági épület teljes körű helyreállítása, kerítés a telek utcai szakaszán.
A BME Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék tartószerkezet-rekonstrukciós szakmérnöki képzésére a 2022/23-as évre meghirdeti a jelentkezést. A képzés időtartama 4 félév, kezdés 2022 februárjában.
A képzés elsősorban meglévő épületek vizsgálatával és megerősítési technikákkal foglalkozik, továbbá tartalmaz elméleti, általános mérnöki és tervezési tárgyakat is. További információ: www.szt.bme.hu
A legkülönfélébb funkciójú épületeken a homlokzatra átforduló tetők, vagy tetőre kúszó homlokzatok építésére alkalmas anyagok között egyre népszerűbb a pala, a különféle fedési képek létrehozására alkalmas kiselemes szálcement burkoló anyag.
A tető és a homlokzat homogén egysége - ugyan évezredek óta tudatos jelenség – mégis a mai építészeti irányzatok esetén egyre gyakrabban használt eszköz. Az építőanyag gyártás csúcstechnológiájának eredménye a modern, építészeti trendet alkotó, természetes szálcement Eternit, illetve Cembrit pala.
Az épületek homogén megjelenése nem csak építészeti, hanem egyben műszaki igények kielégítését is szolgálja. Ezek között az épületszerkezetek energetikai homogenitását, időtálló megjelenését és a csekély karbantartási igényét érdemes említeni.
Átforduló tető vagy tetőre kúszó homlokzat építésre különféle műszaki megoldások léteznek. Röviden összefoglaltuk, milyen előnyöket kínál a kiselemes látványt nyújtó Cembrit és Eternit pala az ilyen épületszerkezetet tervezők számára, amelyre a forgalmazó, a CRLT Solution 30 év élettartami garancia és 15 év színgarancia is nyújt.
Pala: az életciklus projektek homlokzati anyaga
A szálcement palával készült homogén homlokzat számos előnyt hordoz a beruházó, a lakó vagy az ingatlant üzemeltető számára. A legfontosabbak ezek között, hogy az anyag kifejezetten ellenáll az időjárási és más külső behatásoknak. A homlokzat nem ég, nem olvad, tűz esetén nem keletkeznek egészségre káros gázok, elektromosan nem töltődik fel, nem zavarja a mobilhálózatokat, radarjeleket. Nem korrodál, savakkal, lúgokkal nem lép reakcióba. A pala széles színválasztéka és a vele megvalósuló fedési módok miatt a változatos és esztétikus formai megjelenés sokak kedvencévé tette.
Az anyag könnyű és vékony, mégis rugalmas és ellenálló. Beépítése, szerelhetősége ugyan egyszerű, gépigénye csekély, mégis az esztétikus és műszakilag is megfelelő végeredmény érdekében szakértelmet kíván.
Az szálcement pala ún. életciklus projekteken is jól szerepelt. Ennek lényege, hogy az épület üzemeltetése, karbantartása a kivitelező dolga. Az ilyen beruházásért felelős kivitelezők számára az épületenergetikai megfontolásokon túl forintosítható előnyt jelent, hogy a szálcement palával készült szerelt homlokzat nem igényel utólagos karbantartást, így már középtávon költséghatékony megoldás.
Előnyös páratechnika és jó hangszigetelés
A palával készült szerelt szerkezet előnye tehát, hogy a homlokzatot érő csapóeső nem tud kapilláris vízszállítással a hőszigetelésbe vagy a falba jutni, mert nincs közvetlen kapcsolatban a külső szálcement réteg a hőszigeteléssel. A légrésben áramló levegő elvezeti azt a nedvességet, ami a vízzáró fedésen vagy burkolaton átjut. A légrésben áramló levegőnek ugyanakkor nem csak páratechnikai szerepe van, hanem a napsugárzás hatására felmelegedő külső szálcement réteget hűti, így a hőszigetelő képesség nyáron tovább javul. A folyamatos légáramlás megakadályozza a páralecsapódást és penészedést.
A szerelt átszellőztetett homlokzatok/tetők másik nagy előnye a zajjal szembeni hatékony védelem, mivel a külső határoló réteg és a szigetelőanyag nincs közvetlen kapcsolatban, így a szerkezeti hangterjedés nem lép fel, a hanghullámok jelentős része visszaverődik a burkolat elemiről, a maradékot a szigetelés nyeli el.
Javaslat légrés tervezés kapcsán
A legegyszerűbb megoldás, ha a tetőt és a homlokzatot két külön szerkezeti elemnek tekintjük, így sem okoz gondot a szerkezet rétegeinek az átvezetése, viszont néhány tervezési- és kivitelezési szabályt be kell tartani.
Légrések keresztmetszetei a homlokzaton ne haladják meg az 5 cm-t, a tetőnél ne legyen kisebb, mint 5 cm. Ha a tetőn a hajlásszög miatt fokozott vízzáróságú alátéthéjazatot kell fektetni, akkor annak át kell fordulnia a homlokzatra is és a homlokzat alsó beszellőzéséig le kell érnie. A CRLT forgalmazásában a piacra kerülő Cembrit és Eternit palákra 30 év élettartami garancia és 15 év színgarancia is jár.
Házhoz jön a képzés!
A CRLT építészeknek szóló építészirodákba kihelyezett képzésének célja áttekinteni a szerelt átszellőztetett homlokzatok tervezési irányelveit, kivitelezési szabályait, épületenergetikai aspektusait. Előadás szól arról, hogyan és milyen feltételek között és milyen anyagokkal (szálcement, fém, kerámia) készülhet műszakilag megfelelő homlokzatra átforduló tető, vagy tetőre átforduló homlokzat. A kollégák a tetőn és homlokzaton alkalmazható burkolatok kérdéskörét a CPR szempontjából is áttekintve adnak javaslatokat az egyes szerkezetek kialakítására, teljes rétegrendi felépítésére.
Az előadások között foglalkoznak a modern és látványos szálcement pala, kerámia és az acél és alumínium fedések és burkolatok különböző típusaival, előnyeivel, rögzítési lehetőségeivel, tűzvédelmi kérdéseivel, és az ezek kapcsán felmerülő kivitelezési problémákkal, amelyek ismerete a tervezési folyamatot is könnyíti.
A résztvevőknek a tervezéshez a kivitelezések során gyakran felmerülő, de körültekintő tervezéssel elkerülhető hibák összefoglalásával adnak tippeket, érintve a nagyméretű lapokkal történő fedések különleges szabályait.
A műszaki kérdések mellett magyar és külföldi referenciák, műemléki és modern épületek, középületek és lakó funkciójú épületek segítségével tekintjük át a szerelt szerkezetek felhasználásának trendjeit, kitérve a színek és formák összhangjára, az egyes burkolatokkal létrehozható designra.
A 2022. május 31-ig díjmentesen elvégezhető képzésre építészek, felelős műszaki vezetők, műszaki ellenőrök, a kivitelezés területén dolgozó szakemberek jelentkezését várják.
Vegye fel a CRLT kollégáival a kapcsolatot és egy Önnek megfelelő időpontban az Ön irodájában végezheti el a képzést!
Manapság egyre nagyobb kihívást jelent az épületek belső hőmérsékleténének folyamatos stabilizálása, hiszen a klímaváltozás hatásai állandó kihívások elé állítja az épületenergetika tudományát. Például mára a belső terek hűtése már több energiát igényel, mint a fűtésé, a helyzeten pedig nem segít, hogy az épületek hűtési megoldásainak kidolgozottsága utcahosszokkal le van maradva a fűtésétől. A nyári időszakban több ezer energiafaló légkondicionáló berendezést vásárolnak és működtetnek hónapokon át a fogyasztók, amelyek döntő része fosszilis energiahordozók felhasználásával előállított áramot használ.
Tehát a valóban környezettudatos és energiahatékony célok eléréséhez nagyobb figyelmet kell fordítani az épületszerkezetek nyári viselkedésére, mint a hűvösebb időszakban. Ugyanis az épületek hőterhelésének ingadozása jóval jelentősebb a forró nyári hónapokban, mint az átmeneti vagy a téli időszakban. A belső terek hőmérséklete pedig, a határoló szerkezetek hőtehetetlenségének megfelelően követi a hőterhelés erősödését vagy gyengülését.
Ez azt jelenti, hogy magas külső hőmérséklet esetén a belső tér hűtése, szellőztetése jóval hamarabb szükségessé válik, ha az épületszerkezet gyorsan reagál a hőterhelés növekedésére, a „lusta” térelhatároló szerkezet reakcióidejéhez képest. Ugyanis, ha ilyen hőtechnikailag lusta szerkezettel épül a ház, nyáron is elegendő lehet az éjszakai szellőztetés és nem kell egész nap hűteni a belső teret.
A hőtechnikailag lusta szerkezet jellemzői:
Fókuszban a tetőtér
A nyári hőterhelési hatásoknak egyik leginkább kitett épületrész a beépített tetőtér lehet. Ezen tetőtér beépítések – mansard-tetők tartószerkezeti megoldására kínálkozik optimális lehetőségként a filigrán technológiával kialakított előregyártott vasbeton koporsófödémek használata.
A hazai előregyártott betonelemeket gyártó és forgalmazó cégek kínálatában fontos szerepet töltenek be, ezek az ún. filigrán, valamint a lágyvasalású egyedi masszív elemek, pl. lépcsők vagy balkonelemek. Filigrán szerkezetről akkor beszélünk, ha háromdimenziós térben vizsgálva az elem egy geometriai kiterjedése nagyságrenddel kisebb a másik kettőnél: ilyenek pl. a zsalupanelek, vagy kéregpanelek. A félkész filigrán szerkezeteknél lehetőség van a helyszínen betonnal történő együttdolgozására, ahol a felületek érdessége és a Sinusbordás betonacél térrács biztosítja a tartós végeredményt.
Az egyrétegű filigrán elemekből födémszerkezetek készülnek, kétrétegű kivitelben pedig falak vagy ferde felületek kialakításához használják ezt a megoldást. Ebben az esetben a ferde tetőfelületet és a parapetet kéregfal elemekből alakítják ki, míg a vízszintes felület filigrán kéregfödém elem lesz. A szerkezet vastagsága 20-25 cm, így az önsúly 5,0-6,25 kN/m2 között lesz. A szerkezethez kiegészítő vasalással merev keretsarkokat illeszthetünk hozzá, így a teljes eszköz akár 10-12 méteres fesztávú is lehet.
Ezzel a szerkezeti kialakítással a klasszikus tetőformák szinte minden eleme, él- vagy vápa kialakítás, kontyolt tetőforma egyaránt megépíthető.
Az előregyártott elemekben a nyíláskialakítások bármilyen geometriai korlát nélkül létrehozhatók, a szerkezet a tetőhéjalás szilárd fogadófelületét adja meg. A tetőhéjalás faanyag szükséglete szintén minimalizálható, ugyanis a vasbeton felületre a direkt-rögzítésű héjazatot is tartani képes tető-hőszigetelő rendszerek szerelhetők.
A Leier előregyártott termékkínálatában található filigrán vasbeton koporsófödém „lusta” hőtechnikájú megoldásként hatékony válasz lehet napjaink fenntarthatósági kihívásaira és energetikai kérdéseire. Ugyanis ez szerkezeti megoldás nem egyszerűen egy problémát old meg, hanem figyelembe veszi a termék környezeti hatásait is. A technológiához használt anyagok pedig szem előtt tartják a fenntarthatóság elvének íratlan szabályait.
Ismerje meg a Leier előregyártott termékkínálatát: www.leier.hu
Cikk szerzője:
Magyar Gábor, okl. mérnök
A Magyar Építőművészek Szövetsége néhai rendes tagjának, több építésznemzedék tanítómesterének, Dr. Kotsis Iván professzor tiszteletére és emlékezetére 1990 óta „Kotsis Iván-érem” kitüntetést ad át. A kitüntetés jelképezni kívánja az érem névadójának életművével is hitelesített felfogását az etikai alapon álló, építészeti alázattal folytatott szakmagyakorlásról, valamint a magas színvonalú oktatás elismeréséről.
A kitüntetésre bárki (jogi vagy természetes személy) javaslatot tehet (max. 1 oldalas) ajánló laudációval. A beérkezett javaslatokat a kuratórium véleményezi és terjeszti az elnökség elé.
A kuratórium tagjai: Czigány Tamás DLA, U. Nagy Gábor, Nagy Márton DLA, Roth János DLA. Évente egy érem kerül átadásra, a professzor úr december 15-i születésnapja alkalmából.
A javaslatokat kellő indokolással, 2021. november 23., kedd éjféliig a Magyar Építőművészek Szövetsége Titkárságára (titkar@meszorg.hu) „Kotsis Iván-érem 2021” tárgymegjelöléssel kérjük eljuttatni.
A MÉSZ Elnöksége és a Kotsis Kuratórium
A Bánáti + Hartvig Építész Iroda épülete és Kopacz Hanna terve nyerte az idei Média Építészeti Díját
2021. november 6-án 17. alkalommal ismerték el az idei év legkiemelkedőbb alkotásait a Média Építészeti Díja gála keretében az Uránia Nemzeti Filmszínházban.
Az Építészfórum által alapított Média Építészeti Díja immáron 17 éves hagyománnyal rendelkező, megkerülhetetlen szakmai esemény, melynek különlegessége, hogy zsűrizése a nagyközönség előtt zajlik. Ebben az évben összesen 79 tervet, 63 épületet és 20 épített környezeti munkát neveztek a tervezők, amelyek közül két családi ház, egy óvoda, egy tornacsarnok és egy iroda versengett az év legjobb épületének járó díjért, a tervek között pedig öt diplomamunka mérkőzött meg egymással.
A legjobb épület díját idén a vezető magyar sajtóorgánumok képviselőiből és a szakma kiemelt szakértőiből álló zsűri a Bánáti + Hartvig Építész Iroda csapatának ítélte saját irodaépületükért. A díjat a zsűri elnöke, Zubreczki Dávid adta át. Az iroda vezetőinek szándéka az volt, hogy egy meglévő épület átalakításával hozzák létre új székhelyüket. Nem akartak új épületet emelni, hogy az építkezéssel ne terheljék a környezetet, ehelyett a körforgásos építészet szemléletmódja szerint kerestek olyan helyszínt, ami minél inkább újrahasznosítható, és a meglévő elemek beépíthetőek. A stúdió a legjobb épület díja mellett elnyerte a Szónok Születik Retorikaiskola Legjobb Prezentáció Közönségdíját is.
Az építőipari technológiák fejlesztése egyre nagyobb figyelmet kap az utóbbi években, amire nagy szükség is van, hiszen a kivitelezési idők folyamatos csökkentésére, a növekvő beruházói igények teljesítésére, valamint a munkaerőhiányra adható válaszok szempontjából is kulcsfontosságú a fejlődés. Ezen elvek alapján próbál folyamatosan fejlődni a MEVA Zsalurendszerek Zrt. is, akik innovatív zsaluzási megoldásaikkal a hazai és a nemzetközi piacon is vezető szerepet töltenek be.
Ilyen egyedi megoldással debütált egy békéscsabai parkolóház kivitelezésén a MEVA, ahol a magasminőségű látszóbeton felületek kialakításához a vállalat újgenerációs falzsaluzatát használják. A Modern Városok Program keretében épülő új békéscsabai vásárcsarnok és parkolóház kivitelezése 2021 januárjában indult. A beruházás magában foglalja az új piaccsarnok kialakítását, illetve az elöregedett pavilonsor felújítását is. A projekt első lépéseként pedig a vásárcsarnok szomszédságában található fedett, többszintes parkolóház épülhet meg. A 2400 m2 alapterületen megvalósuló parkolókomplexumban 292 általános férőhely és 6 db elektromos autók számára kialakított töltőállomás várja majd az ide látogató autósokat. Ezzel a létesítménnyel a piac infrastruktúráját is magasabb szintre fogja emelni, hiszen az eladók és a vásárlók számára is komfortosabb parkolási lehetőséget biztosít majd.
Látszóbeton felületek, kiváló minőségben
A projekt kivitelezéséhez a tervezők olyan megoldást kerestek, amellyel igényesen kialakított nagytömegű látszóbeton felületek hozhatnak létre, minőségi eszközökkel, így esett a választásuk a MEVA Zsalurendszerek Zrt. új Startec XT falzsalurendszerére.
„A próbaöntések során tökéletesített betonreceptúra véglegesítése után a betonlenyomati képet is átgondoltan kellett megtervezni. A hibátlan lenyomati kép előállításához a Startec XT rendszerét választottuk, a már elkészült betonfelületek pedig alátámasztják, hogy jól döntöttünk. A világos árnyalatú beton a vadonatúj, műanyag zsalutáblákkal szerelt, közép-átkötési helyekkel ellátott falzsaluba öntve nagyon szép végeredményt ad.” – mondta el Előhegyi Tamás, a SWIETELSKY, a kivitelezést végző cég, területi igazgatója.
Újító megoldások Békéscsabán
A StartecXT technológia biztosíja az állandó, magas betonfelületi minőséget, illetve a szerelési ideje is nagyban csökken a versenytársaihoz képest, ugyanis a rendszer integrált kombi-átkötésének köszönhetően 3 átkötési módot egyesít egyben. Ezen módok között egyszerűen, akár egy kézmozdulattal tud váltani a szakember, további kiegészítőelemek szerelése nélkül. A technológia fontos előnye még, hogy teljes mértékben kompatibilis a vállalat famentes, polírozható műanyag zsalutábláival, így biztosított a minőségi, hatékony és gyors munkavégzés. A MEVA ügyvezetője, Botta-Dukát Mihály örömmel jelentette be, hogy ez az újdonság, a tesztidőszak után, Magyarországon debütált a világon először élesben, és azonnal egy nagy kivitelezésen. „Számomra azért is különösen fontos ez a projekt, mert mindez itt Békéscsabán történik, abban a városban, ahol születtem.” – tette hozzá az ügyvezető. Mindemellett a vállalat vezetője a kivitelezés során tapasztalt profi együttműködéssel is nagyon elégedett volt. „Az építkezés során minden adott volt a kiváló végeredmény eléréséhez: átgondolt, jól megtervezett betonfelületek, kiváló betonminőség, a korszerűbb zsalurendszerek és nemmellesleg kiváló helyi projektmenedzsment és szakemberek.
A parkolóház bővítése nagyon fontos része a piac felújításának és bővítésének, ugyanis a hét 4 napján nyitva tartó piacon megnövekedett gépjárműforgalomra és parkolási igényekre számítanak a nyitást követően. A projekt kivitelezése jelenleg is ütemterv szerint halad, az elkészült vásárcsarnok és parkolóház átadása pedig 2022 márciusában várható. – mondta el Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere.
Tudjon meg többet: www.meva.net/hu/termekek/startecxt
PDKS elitbahis http://www.escortbayanlariz.net http://www.sahipleniyorum.com elitbet giriş elitbet giriş casibom giriş PDKS https://haberler07.com