Budapest, 2014. augusztus 8. … Az idén ősszel október 3. és 12. között zajló Design Hét Budapest egyik legrégebbi hagyományokra visszatekintő kezdeményezése, a Nyitott Stúdiók keretében újabb, a design szakma legkülönbözőbb területein tevékenykedő műhelyekkel ismerkedhetünk meg. A személyes élményeken, találkozásokon, beszélgetéseken keresztül közelebb kerülhetünk a design valódi világához, megtapasztalhatjuk a látványos bemutatók, exkluzív események, színes magazinok, a tárgyak, öltözékek vagy különleges tartalmak mögött folyó komoly alkotói háttérmunkát. Az idei program összeállításakor is fontos szempont volt a kreatív ipar minél szélesebb palettájának bemutatása, az állandó jelenlétet képviselő, nagynevű műhelyek mellett a legfrissebb, feltörekvő tervezők, stúdiók munkájának megismertetése a nagyközönséggel.
Az alapítók szerint áttörést jelentett a 2014-es Hello Wood
Sokak szerint a Hello Wood a legújabb magyar startup-siker, mások azt gondolják, hogy még több “Hello Wood” kellene ahhoz, hogy hazatérjenek a Nyugaton inspirációt kereső magyar fiatalok. A Hello Wood vezetői, Pozsár Péter, Ráday Dávid és Huszár András úgy érzik, idén először megvalósult az, amit 2010-ben elképzeltek. 30 országból 100 diák 14 alkotást hozott létre a toplistás angol, amerikai és európai egyetemekről és építészirodákból érkezett csoportvezetők irányításával. Az alkotások egy részét legközelebb a Szigeten lehet majd látni.
“Ez volt az a tábor, amit eredetileg elképzeltünk: mára megvan a megfelelő tapasztalatunk, olajozottan működik az infrastruktúránk, kialakult egy nagyon erős nemzetközi kapcsolati háló körülöttünk. Több éve stabilan együttműködünk rangos külföldi- és kulturális intézetekkel, valamint olyan cégekkel, amelyek alapanyagokkal támogatnak minket. Biztos alapokra helyeztük a szervezetet és készen állunk arra, hogy nagyon komoly misszióba, küldetésbe kezdjünk.” - nyilatkozta Pozsár Péter, a Hello Wood egyik alapítója és kurátora.
A tábor az elméleti oktatás túlsúlyát kérdőjelezi meg; kiegészíti az egyetemeken szerzett tudást a megismerés más módjaival és a csapatmunkával. Az építészek és a diákok között kétirányú kommunikáció zajlik az intenzív egy hetes munka során, ahol az installációk születésének minden résztvevő felelős alkotója.
Huszár András alapító, építész erről így nyilatkozik: “Egy hét leforgása alatt a közel 150 fős nemzetközi építész-közösség szakmai és személyes szimbiózisba kerül. Ez minden résztvevőnek akkora élmény, hogy évekig tud belőle meríteni. Nemcsak a szakmai kapcsolatok építésére, a közös alkotásra és az esti koncertekre gondolok, hanem az egy hetes együttlét és együtt gondolkodás megélésére. A Hello Wood program önmagában is értékes, a folyamat, a táborban töltött napok legalább annyira fontosak, mint az elkészült installációk.”
Ráday Dávid alapító így nyilatkozik arról, hogy a Hello Woodot miért kíséri a magyar és a nemzetközi kreatív szakma kiemelt figyelemmel:“Esténként a csoportokat vezető nemzetközi sztárok bemutatták, hogy mivel foglalkoznak a neves külföldi egyetemeken és építészirodákban, ahonnan érkeztek. Sokan ekkor jöttek rá, hogy kikkel kerültek egy táborba. Sok fiatal tehetség ugyanabba a helyzetbe kerül egy héten keresztül egy-egy, a világ élvonalába tartozó építésszel és képzőművésszel. Ez az intenzitás hazánk kreatív iparában nagyon szokatlan. Ezért is figyeli a Hello Woodot kiemelten a szakma.”
A táborban idén arra keresték a választ a csoportokat vezető építészek, hogy talajt-vesztett világunkban mi adhat támpontot az egyensúly megtalálásához önmagunkban és bennünket körülvevő társadalomban. Érdekes és sokszínű megoldások születtek a téma kapcsán, amelyek a kiállítás megnyitóján Réti Anna (Katlan Csoport) és Körmendy Pál táncosok, Dányi Krisztina (Morningdeer) és Pozsár Máté reflektáltak a mozgás és zene eszközeivel.
Alkotások leírása
Fotósorozat fotó: Bujnovszky Tamás és Simon Platter (fotó-kreditek a képekre kattintva láthatóak)
Hangulat-fotók a táborból (fotó: Kustos Nikoletta, Talabér Géza, Vághy Anna (fotó-kreditek a képekre kattintva láthatóak)
A Hello Wood arcai (videó: Ráday Péter)
www.facebook.com/hellowood
Szervező: Hello Wood Ltd. / Pozsár Péter, Huszár András és Ráday Dávid Projekt menedzser: Janota Orsi Irodavezető: Lakatos Nikoletta Munkatársak: Demény Ilka, Farkas Anita, Lencsés Albert, Pataricza Kristóf, Szilágyi Benjámin, Szőke Gergely Lukács, Ráday Péter Önkéntesek: Lakatos Balázs, Pataricza Fanni, Szabó Péter, Krómer Ádám
Hello Wine Bar: Pécsi-Szabó Dénes / Janus Borház, Hello Gastro Büfé: Őszi Balázs / Prospero Food és Dunszt Zsolt
Hello Wood 2014 zsűri: Márta István, a Művészetek Völgye igazgatója, Pécsi Erika, csórompusztai házigazda, Böszörményi Gergely, a Design Terminál igazgatója, Nagy Tamás, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Építészeti Intézetének vezetője és Zoboki Gábor építész
Főszponzor: Jaf Holz Ungarn Ltd.
Szponzorok: Bosch, Sziget, Häfele, Remmers, Egger, Philips, Budapesti Holland Nagykövetség, Budapesti Spanyol Nagykövetség, Budapesti Lengyel Intézet, Bird and Bird, Accounting Solutions Ltd. Partnererek: Design Terminál, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, Zerocom, Stylos Médiapertnerek: Archdaily, Designeast, építészfórum, Octogon, Trendguide, WeLoveBalaton, Kultúrpart, Magyar Asztalos
Sajtóiroda:
Vásony Nóra nora@zerocom.eu, 0036 30 550 3192,
Horváth András, andras@zerocom.eu, 0036 30 983 63 64
2014. JÚNIUS 24. - JÚLIUS 20. KÖZTI IDŐSZAK ADATGYŰJTÉSBŐL SZÁRMAZÓ ELEMZÉSEK
Az előző hónap elemzéséhez hasonlóan jelen elemzés célja nem a fűtési energiafelhasználás elemzése, hanem egyrészt a komfortérzetet meghatározó belső hőmérsékletingadozás, másrészt a légtér mesterséges klimatizálásában rejlő megtakarítás bemutatása.
Amint az alábbi grafikonon megfigyelhető, a szigetelt épületben lényegesen kiegyenlítettebb a belső hőmérséklet, mivel kevésbé van kitéve a külső hőmérsékletváltozás hatásainak. Igaz ez a július 10-13. közötti tartós lehűlés időszakára is, ahol a belső hőmérséklet 2-3 °C-kal magasabb volt. A szigetelt épület felmelegedése (csúcsértékek) lényegesen kisebb mértékű a szigeteletlenhez képest.
Kedvező tényként lehet elkönyvelni, hogy 23-24 °C-os napi átlaghőmérséklet felett a szigetelt épület belső átlaghőmérséklete alacsonyabb, míg 23-24 °C alatt a szigetelt belső átlaghőmérséklete magasabb – így a szigetelt épület mindkét esetben kedvezőbb klímát biztosít.
Légkondicionáló berendezés alkalmazása esetén a szigetelt épületben - a fűtést szolgáló kazánhoz hasonlóan - ritkábban és rövidebb időszakokra kapcsol be a berendezés, így az energiafelhasználása is kedvezőbb lesz. A fenti mérésekkel alátámasztható, hogy a korszerű szigetelés nem csak a fűtési, hanem a hűtési költségeket is jelentős mértékben csökkenti.
Érdekes megvizsgálni a könnyűszerkezetű, teljesen szigeteletlen és szellőzés nélküli padlástérben uralkodó hőmérsékleti értékeket. Látható, hogy a hőmérséklet ingadozása óriási, napsütéses, 37 °C körüli hőmérséklet esetén a padlástér hőmérséklete a 45 °C-ot is eléri. Ezen mérés is azt támasztja alá, hogy a padlásterek nyári átszellőztetése elengedhetetlen a kedvező belső klíma biztosítása érdekében.
Lengyel Ágoston
ügyvezető
Pannon Építőműhely Kft.
Kedves Kollégák!
Az új Puskás Ferenc Stadion a világon is különlegesnek számító eljárással épül meg. A 68 ezer férőhelyes multifunkcionális létesítmény több mint 20 sportágat szolgál majd ki, vagyis sokkal több lesz egy korszerű labdarúgó-stadionnál.
Az új Puskás Ferenc Stadion látványterveit csütörtökön ismerheti meg az ország.
Várunk minden érdeklődőt a Több mint stadion sajtótájékoztatóra!
Résztvevők:
- Seszták Miklós, nemzeti fejlesztési miniszter
- Vígh László, a Nemzeti Sportközpontok vezetője
- Skardelli György, vezető tervező
- Csányi Sándor, az MLSZ elnöke
Időpont: 2014. július 31. csütörtök, 10 óra 30 perc
Helyszín: a Puskás Ferenc Stadion küzdőtere (belépés a toronyépület irányából)
A hazai kis- és középvállalkozások fejlődése a magyar gazdaság kulcskérdése, hiszen a vállalkozások árbevételének közel 60%-a ma a kkv-khoz kötődik. A mintegy 2 millió főnek munkát adó szektorra frissítően hatott a 2013 tavaszán elindított Növekedési Hitelprogram, amelynek január 1-jén megemelt hitelösszege új lendületet adhat a középvállalkozások beruházási terveinek. A Lindab több mint fél évszázados tapasztalattal rendelkezik az acél anyagú, könnyűszerkezetes gazdasági épületek tervezésében és kivitelezésében.
A vállalat a tervek gyors elkészítése és az időjárástól független építési technológia révén igyekszik hozzájárulni a kkv szektor építési vagy felújítási célú beruházásainak mihamarabbi megtérüléséhez.
A Lindab megbízásából tavaly ősszel készült GfK kutatás a hazai kkv szektor élénk beruházási kedvét igazolta. A felmérésből kiderült, hogy közel 60% tervez valamilyen jellegű fejlesztést a következő 5 évben, jelentős hányaduk az épületállomány megújításában is gondolkodik. 50%-uk már egy éven belül szívesen felújítaná gazdasági épületeit, míg 37% szívesen belefogna akár új építésbe is. A költségérzékeny kkv szektorban a beruházásokkal kapcsolatos döntések motorja azonban jellemzően a gyors megtérülés. A hagyományos építési technológiák esetében a sokszor elhúzódó engedélyeztetés és az időjárástól erősen függő kivitelezés ugyanakkor nem kedveznek az építési vagy felújítási kedvnek, ezért is fontos, hogy a cégvezetők felismerjék az új eljárásokban rejlő lehetőségeket.
A Lindab az acél könnyűszerkezetes csarnok-épületrendszereit és kapcsolódó szolgáltatásait a kkv szektor speciális igényeinek figyelembe vételével fejlesztette ki. A vállalat már a hitelkérelmi dokumentáció összeállításához is jelentős segítséget nyújt: a kész mintatervek a különböző ágazatokban használt tipikus gazdasági épületek műszaki feltételei alapján készültek, így ötletet, azonnali kiindulási alapot adnak a konkrét igény szerinti épület megtervezéséhez, annak műszaki átgondolásához, felgyorsítva a teljes tervezési folyamatot. Nem utolsó sorban ezek alapján jó megbízhatósággal elkészíthető az előzetes költségkalkuláció is. A mintaépületek alapján, az egyedi igényeknek megfelelő végleges tervek gyors összeállításán túl, a Lindab a tervezés során folyamatos szakmai felügyeletet és helyszíni konzultációt is biztosít a termékekkel, épületrendszerekkel kapcsolatban. Az acél könnyűszerkezetes gyártási és szerelési technológia egyik legfontosabb előnye, hogy a kivitelezés szintén a gyors megvalósítást segíti. A csarnokok – amelyek megépítéséhez tapasztalt kivitelező cégeket is ajánl a vállalat – a hagyományos technológiákkal ellentétben az időjárástól jóval függetlenebbül, a lehető legrövidebb időn belül elkészülnek. A hosszútávú, biztonságos és gazdaságos üzemeltetést a Lindab épületrendszerek kiváló teherhordó képessége, hőtechnikai tulajdonsága, energiahatékonysága, tűzvédelmi biztonsága és a felhasznált építési anyagok tartóssága, megbízhatósága szavatolják.
A Lindab acél könnyűszerkezetes csarnokok nem tipizáltak, hanem a funkció és a megvalósítás szempontjából rugalmas választást jelentenek, mindig a legoptimálisabb eredményt nyújtva – raktárként, gyártó üzemként, összeszerelő vagy állattartó épületként, mezőgazdasági tárolóként, de akár irodaként is készülhetnek. A méret tekintetében megfelelnek a legkülönbözőbb igényeknek, hiszen a technológia néhány tíz és több ezer négyzetméter alapterületű csarnokok építésére egyaránt alkalmazható. Az 50-250 m2 alapterületű csarnokok kialakításához ajánlott Lindab SBS modulorinetált, minősített épületrendszerek rendkívül gazdaságos és gyors szerelhetőségük révén nagyon kedvező ár-érték arányt biztosítanak. A 2013. év innovációja, a Lindab SBS Maxi épületrendszer ugyanakkor már akár 2000 m2 alapterületű, teljesen tűzihorganyzott csarnokok, épületek létrehozását is lehetővé teszi igen versenyképes áron.
Az 1000 m2 feletti épületekhez a Lindab a jól bevált, rugalmas Systemline csarnokrendszert ajánlja, amely a méretek tekintetében teljesen szabadon tervezhető, lehetőséget nyújt speciális kialakításokra (pl. többhajós, közbenső szintes, daruzott, stb.), valamint különböző tető- és falburkolati megoldások megvalósítására – az építtetői, funkcionális és műszaki igényeknek megfelelően.
További részletes információk, referenciák, ingyenes ajánlatkérés, szakmai konzultáció, továbbá gyár, raktár, logisztikai csarnok és egyéb mintacsarnok épületek letölthető kész tervekkel és látványokkal a www.lindab.hu/csarnok oldalon!
Galéria
2014. augusztus 02. szombat, 20:20 óra
A KÉK design és építészeti témákat feldolgozó előadó estje a Pecha Kucha Night Budapest ezúttal nyári különkiadással jelentkezik a !ValyoPartról! A részvétel ingyenes, szombat estére szeretettel várunk mindenkit egy könnyed estére, aki a város és a folyó témája iránt érdeklődik.
A !ValyoParton a jó hangulat és a fröccs garantált, gyertek, nézzük minél többen a naplementét a Dunánál!
Helyszín: !ValyoPart (Budapest, Lánchíd pesti hídfő északi oldal)
Belépő: nincs, a részvétel ingyenes
Előadók a honlapon.
Közlemény – elemzés - Lakásépítések 2014. év I. félév
ŐSZTŐL KORMÁNYZATI LAKÁSPROGRAM?
Még mindig évszázados mélyponton a lakásépítési adat: 2014. I. félévében 3265 db. lakás épült
ENERGY GLOBE Hungary Nemzeti Díj 2014 Zombori Zsolt építész (Europa Studio Építész Iroda és Interior Design Kft) nyerte az idei ENERGY GLOBE Hungary nemzeti díját “környezetbarát zöld töltőállomás” projektjével.
ENERGY GLOBE Hungary Nemzeti Díj 2014
Zombori Zsolt építész (Europa Studio Építész Iroda és Interior Design Kft) nyerte az idei ENERGY GLOBE Hungary nemzeti díját “környezetbarát zöld töltőállomás” projektjével
A Energy Globe Hungary nemzeti díjat és a győztesnek járó oklevelet idén Zombori Zsolt (Európa Stúdió építésziroda és Interior Design) kapta a „környezetbarát benzinkút“ című és kiemelkedő értékű projektjéért.
A napenergia segítségével működtetett és a világon első környezetbarát zero-carbon töltőállomás minden elemében megfelel a passzív-építésű házakkal szemben támasztott követelményeknek. Az újrahasznosított anyagok a belső terek kialakításában és a külső szerkezeti elemekben egyaránt felhasználásra kerültek. Az esővíz-újrafelhasználás, az extenzív zöldtető és a kétrétegű edzett-ragasztott üvegtető - a felületbe laminált polikristályos napcellákkal - további ékes bizonyítékai a kivitelezést megelőző komoly és tudatos, éveken át tartó tervezésnek. Például az egyedülálló zöldfalat és egyéb növényzetet a 195 m2-es üvegtetőről elvezetett és ciszternákban összegyűjtött esővízből öntözik. A homlokzatokon megjelenő faburkolatot újrahasznosított fazúzalék adja, a belső tér - szintén újrahasznosított - hullámkartonból készült berendezési tárgyakkal került berendezésre. A belső világítást biztosító, térbe lógatott, 512 használt parafadugóból készített lámpa további egyedi és különleges megoldást jelent. Az épület évi energiamegtakarítása 55%, a növények által elnyelt CO2-kibocsátás 190 tonna a töltőállomás üzembe helyezése óta.
Az ENERGY GLOBE díj
Az ENERGY GLOBE díj, melyet az energiahasznosítás osztrák úttörője, Wolfgang Neumann 1999-ben alapított, napjaink egyik legjelentősebb, igen komoly presztízsértékkel bíró díjává vált a környezetmegóvással és a megújuló energiák felhasználásával kapcsolatos elismerések között.
A díj jelentőségét a több mint 160 országból érkező, 1000-nél is több pályázat benyújtása fémjelzi, melyek közül kerülnek kiválasztásra a nemzeti győztesek.
Bővebben:
http://hg.hu/cikkek/varos/13600-mar-itt-van-a-jovo-benzinkutja
ÉPÍTŐTÁBOR épített környezetünk megismerésére irányuló gyermektábor 8-12 éveseknek
Ötlet, program, táborvezető: Kern Orsolya építész
A tábor oktatói: Czirják Ágnes, Kern Orsolya, Skaliczki Judit építészek
Gyerekek: újbudai iskolákban tettük közzé felhívásunkat, 80 %-ban helyi lakosú gyerekek érkeztek a 2 hetes, különböző témájú turnusokba, váltottan 7-12 év között
Támogató: BMGE Középület Tervezési Tanszék (Balázs Mihály DLA tanszékvezető) teremfelajánlása
A programról részletes beszámolót is közlünk majd.
Képek a táborról:
https://www.dropbox.com/sh/txzak26ch21zf8b/AAC6N1-GsPeNj3DuseZUA_C9a#/