2014 06 25 szerda
képzőművészet FUGA fine arts
19:00 Kaposvár. Fotó. Diploma 2014
Kaposvári Egyetem Művészeti Kar, Fotográfia Szak
Diplomakiállítás-megnyitó
A kiállítást megnyitja: PUKLUS Péter
A kiállítás kurátorai: SZALIPSZKI Judit, ZSÁMBOKI Miklós
Kiállítók: BÁSTHY Ágnes, BÉNYI Andrea, CZINDER Fanni, HEGEDŰS Eszter, MAKRAI Péter, REGŐS Benedek, SCHUMANN Bianka, SZÁNTÓI Lilla, VARGA Klaudia, VARGA Sára Stefánia, ZELLEI Boglárka Éva
www.kefotodiploma2014.com
Megtekinthető: 2014 07 13
2014 05 28 péntek
film FUGA movie
Tizenkét kőmíves No. 21.
VARGA Levente portréfilmje
Szerkesztő: CSONTOS Györgyi
Rendező: CSONTOS János
Zöldfa produkció, 2007
A film a FUGA teljes nyitva tartási ideje alatt az előtéri képernyőkön két héten keresztül tekinthető meg.
2014 06 29 vasárnap
komolyzene FUGA music
18:00 Fúga a FUGÁban
A Musiciens Libres koncertje
Közreműködik: KAROSI Júlia (jazzének), PAPP Tímea (hárfa), BÁN Máté (fuvola), KÖRNYEI Miklós (gitár), MOHAI Bálint (fagott), GÓDOR Erzsébet (cimbalom), PREGUN Tamás (zongora), PINTÉR Balázs (cselló), SZŰCS Péter (klarinét)
Jegyárak: 1500 FT / 1000 FT*
* Kedvezményes jegyár az Építész és Mérnök Kamara tagjainak, diákoknak, nyugdíjasoknak, pedagógusoknak és fogyatékkal élőknek.
Jegyvásárlás a helyszínen koncertkezdés előtt 1 órával.
Nyitva tartó kiállítások:
Táj-transz / Yorgos Tzortzoglou
Megtekinthető:2014 08 31
Tér(d)hajlatok / Vizsolyi János
Megtekinthető: 2014 0713
Urban Landscape No. 13. Engram / Beregi Edina
Megtekinthető: 2014 06 23
Pályázat és portfólió beadása:
2014. szeptember 3. (szerda) 16 óráig.
TRISKELL Kft., 1034 Budapest, Kecske utca 25.
Személyes meghallgatás:
2014. szeptember 6. (szombat) 10 óra
Magyar Művészeti Akadémia Nagyterme, 1034 Budapest, Kecske u. 25.
"Az Andrássy út végén 1894-ben még egy Ybl Miklós által tervezett ivókút (Gloriette) állt. A hévizes kutat Zsigmondy Vilmos kezdte fúrni 1868-ban, aki végül 1877. június 4-én talált rá a hévízre 970 méter mélyen. A kút fölé egyszerű építményt építettek, amit Zsigmondy 'fúrháznak' nevezett. 1884-ben lebontották és helyette Ybl Miklós tervei alapján egy díszkút épült. A Gloriette nevű építmény egy 2,5 m magas, hatszögletű, balluszteres korláttal keretezett terasz volt, aminek a közepén egy 24 m magas zászlótartó rúd állt és két oldalról lépcső vezetett fel."
Az Ezredéves emlékmű építése miatt 1898-ban útban volt, ezért áttelepítették XII. kerületbe a Széchenyi hegyre, ahol emlékműként és kilátóként szolgál.
2014 KKE Vándoriskola felvételi feladat
A 200 éve született Ybl Miklósra emlékezve „Hommage a Ybl” tervezz egy díszkutat. A tervből egyértelműen derüljön ki Ybl Miklós és korunk építészetén keresztül, hogy mi a kapcsolat, ha van 1814 és 2014 között. A helyszín szabadon választott, éppen ezért nagyon fontos a választás indoklása.
Elkészítendő pályázati munka
A kiírás alapján készítendő tervpályázatnak tartalmaznia kell a helyszín részletes bemutatását, telepítési tervét (helyszínrajz), vázlattervét (alaprajzok, metszetek, részletek, tömegvázlatok a megértéshez szükséges léptékben). Az előadásmód szabadon választott (ötven százalékban szabadkézi előadásmód kötelező), de maximum 4 db A2-es lap lehet és CD. Modell készítése ajánlott, de nem kötelező. A pályázat részvételi feltétele a mellékelt feladatkiírás szerinti tervezési feladat és a pályázó eddigi fontosabb munkáit tartalmazó portfólió beadása, illetve a személyes meghallgatáson való részvétel.
További információk, konzultáció:
Csernyus Lőrinc, Terdik Bálint, Triskell Kft. 1034 Budapest, Kecske utca 25.
tel/fax: 06 1 388-1707 e-mail: triskell@t-online.hu
SZENTGOTTHÁRD, 2014. AUGUSZTUS 27-29.
TÉMA: TELEPÜLÉS - TERMÉSZET - EMBER
MOTTÓ: „A FÖLD HATÁSA A BŐSÉG, AZ EMBER HATÁSA A REND” (HAMVAS BÉLA)
Az ország önkormányzati és állami főépítészei saját kezdeményezésükre 1996-tól évente más és más városban rendezik meg nagy sikerrel az Országos Főépítészi Konferenciát. Ez évben 2014. augusztus 27-29. között Szentgotthárdon kerül megrendezésre a XIX. Országos Főépítészi Konferencia az Országos Főépítészi Kollégium és Elnöksége, valamint Szentgotthárd Város Önkormányzata szervezésében. A főépítészek által létrehozott „Főépítészek az épített, és természeti környezetért Alapítvány” 2007. évi megalakulása óta vesz részt e munkában.
A konferenciára várjuk a főépítészeket valamint a szakma egyéb képviselőit, a tervezőket, az építéshatóságok munkatársait, az örökségvédőket, a régészeket, a minisztériumok, főhatóságok, kormányhivatalok munkatársait, önkormányzati szövetségeket, a helyi és országgyűlési képviselőket, szociológusokat, közgazdászokat, a szakmai, társadalmi szervezetek vezetőit/munkatársait egyaránt. Várjuk jelentkezését a www.fok.szentgotthard.hu honlapon! Kérjük, keresse meg a fent jelzett honlapokon a részletes programot és olvassa el a mellékelt jelentkezési tájékoztatót!
Jelentkezési határidő: 2014. július 20.
Kapcsolódó dokumentumok:
A „VIZES VÁROS, BUDAPEST” szünidei alkotópályázat 1. akciónapja
DUNA NAP, KOPASZI-GÁT
2014/06/29 13:00–18:00
EGY NAPRA FEJREÁLL A DUNA A KOPASZI-GÁTON!
HOGYAN LEHETSÉGES EZ?
A camera obscura (= sötét szoba) egy régi képalkotó eljárás, a fényképezőgép őse. Lényege, hogy a sötét térbe egy parányi lyukon keresztül behatoló fény a szemközti oldalon a külvilág elfordított képét jeleníti meg. A Duna Napon ilyen camera obscurát fogunk létrehozni a Kopaszi-gáton, méghozzá életnagyságnál nagyobb méretben, Bölcskey Miklós képzőművész, egy hatalmas fekete lepel és a Ti közreműködésetekkel.
Bölcskey Miklós (MKE/Intermedia) az Eszterházy Károly Főiskola tanára a fénycsapdák állításának specialistája. A Camera Obscura Performace-ban pillanatok alatt hatalmas sötét teret hoz létre a résztvevők segítségével. Ebben a hordozható térben készítünk képeket a résztvevőkkel. A különféle képalkotó eljárásokkal való kísérletezés közben megérinthető és formálható lesz a kép, megtapasztalhatók a fizikai törvényszerűségek. A képeket többféle módon rögzíthetjük: akár percek alatt ezüstre, a Duna vízével…
CAMERA OBSCURA FÖLDÖN - VIZEN – HÍDON
Programok 13:00 és 18:00 között:
- Bölcskey Miklós Camera Obscura Performance: fénycsapda felállítása és fotózás
- camera obscura készítés újrahasznosított anyagokból, fotózás a saját készítésű camera obscurával
Közösségi program, ajánlott korosztály: 10–18(+)
És ez még nem minden! A Mindspace / Danube Flow – Hív a Duna! szervezésében számtalan program vár még rád este 10-ig: Duna kvíz, nyomozós játék, hídmakettezés, szabadtéri jógázás, vizes játszótér és koncertek.
Belépődíj nincs, de önkéntes adományokat köszönettel elfogadunk. Az összegyűlt pénzt a VIZES VÁROS, BUDAPEST nyerteseinek szervezett őszi tábor programjaira fordítjuk.
Fejreállítjuk a Dunát! program A „VIZES VÁROS, BUDAPEST” szünidei alkotópályázat 1. akciónapja, amelyhez a pályázat honlapján 2014. június 16-tól már elérhető 1. pályázati forduló kapcsolódik. További információ:
www.vizesvarosbudapest.hu
Meghívó a 2014-es Textiltervező MA Diploma Divatshow eseményére
Az Ipari Formatervezési Társaságok Nemzetközi Szövetsége (Icsid) megalakulásának 50. évfordulóján, 2007. június 29-én hirdette meg a Design Világnapját (World Industrial Design Day) először, azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet a formatervezésre és annak szerepére a mindennapokban. A világnap idei, „Renew ID” témaköréhez kapcsolódóan a Magyar Formatervezési Tanács meghívására Maarten Hendriks holland designer, az Eindhovenben működő, európai hírű Founded By All designer co-working projekt megálmodója és vezetője tart előadást, mely az idén Hollandiát vendégül látó őszi Design Hét Budapest bevezető eseménye is egyben.
Maarten Hendriks „co-creation & co-ownership" (Közösségi alkotás és közösségi tulajdon) című előadására 2014. június 27-én délelőtt 10:00-kor kerül sor a Design Terminál első emeleti konferenciatermében (1051 Budapest, Erzsébet tér 13.). Az előadás angol nyelvű, szinkrontolmácsolás biztosított; a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a következő email címen lehet 2014. június 25-ig: franciska.kollar@designhet.hu
Maarten Hendriks az idei Magyar Formatervezési Díj szakmai zsűrijének nemzetközi tagjaként látogat hazánkba. 2006-ban alapította a kreatív tehetségek számára vállalkozói és növekedési teret biztosító Little Mountaint. Ebből nőtt ki a tavaly létrehozott Founded By All designer co-working projekt, melynek a kreatív ipar, illetve az okatási és kormányzati szféra számos szereplője aktív tagja, támogatója.
A Design Világnapja kapcsán a holland designer és üzletember előadása mellett számos további programra is sor kerül. Az ünnepi programsor június 26-án, csütörtökön 17:00 órakor indul az Iparművészeti Múzeumban Slézia József: Kortárs Magyar Formatervezés 2000–2013 című munkájának bemutatkozásával. Másnap, június 27-én Maarten Hendriks délelőtti előadását követően, 13:00 órakor kerül sor az Iparművészeti Múzeum Földszinti Üvegcsarnokában a Lengyel Red Dots – Díjnyertes lengyel termékek és projektek kiállítása megnyitójára. 15:00-kor a Design Terminál elől indul a Budapest Design Map idei, frissített kiadását bemutató túra (a részvétel regisztrációhoz kötött: franciska.kollar@designhet.hu – a jelentkezéseket a beérkezés sorrendjében fogadjuk és igazoljuk vissza!). Ezt követően, ugyanezen helyszínen, 18:00 órától kerül sor a Lean Startup Circle Meetup: folyamatos fogyasztói mérések adatai alapján kialakított design szemléletet és az ezzel kapcsolatos módszertant bemutató előadásra. Mindezeken túl, ugyancsak a Design Világnapjához kapcsolódóan, június 26. és 29. között tekinthető meg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) tipográfia diplomakiállítása a Design Terminálban.
A részletes programot lásd alább, illetve az esemény Facebook oldalán!
DESIGN HÉT BUDAPEST 2014: Átvitt értelem
A Design Hét Budapest idén ősszel is a programok széles körével, október 3. és 12. között várja a nagyközönséget. A fesztivál védnöke és főszponzora a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala, kiemelt szakmai partnere a Magyar Formatervezési Tanács és a Design Terminál, szervezője a HIPAVILON Magyar Szellemi Tulajdon Ügynökség.
Az immáron 11. Design Hét Budapest fókuszában a mindennapi életünket egyre inkább átható technológia, az internet, az okos eszközök használatának általános elterjedése és ezeknek a design számos területére gyakorolt hatása áll. Az ÁTVITT ÉRTELEM szlogen jegyében a fesztivál programadó rendezvényei elsősorban a formatervezés és a technológia kapcsolódási pontjait, lehetőségeit, legújabb eredményeit, aktuális kérdéseit mutatják be, esettanulmányokkal, előadásokkal, gondolatébresztő beszélgetésekkel.
2014-ben a Holland Királyság a fesztivál díszvendége. A hazai design szakma legrangosabb díjait (Magyar Formatervezési Díj, Design Management Díj) idén is a fesztivál keretén belül adják át. Újdonság, hogy az itthon és az országhatárokon túl is jól ismert Central European Fashion Days programjaira, köztük, a közép-európai divattervezők egyik legrangosabb megmérettetése, a Gombold újra! pályázat eredményhirdetésére és nagyszabású divatbemutatójára is a Design Hét Budapest nyitóhétvégéjén kerül sor.
A Design ViLágnapja budapesti programjai, 2014
Június 26, 17:00
Könyvbemutató és kerekasztal-beszélgetés Slézia József Kortárs Magyar Formatervezés 2000–2013 című könyve kapcsán
A kerekasztal-beszélgetés résztvevői: Slézia József, Ernyey Gyula, Forgách Éva, Gáspár Zsuzsa, Vadas József, Lovag Zsuzsa és Simon Károly.
Helyszín: Iparművészeti Múzeum Könyvtára (1091 Budapest, Üllői út 33–37.), a helyszínen könyvvásárlásra is lehetőség lesz.
A belépés ingyenes.
Az Iparművészeti Múzeum szervezésében
Június 27., 10:00
Maarten Hendriks előadása
Helyszín: Design Terminál (1051 Budapest, Erzsébet tér 13.)
Az előadás angol nyelvű, szinkrontolmácsolás biztosított; a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztráció (június 25-ig): franciska.kollar@designhet.hu
A Magyar Formatervezési Tanács szervezésében
Június 27., 13:00
Lengyel Red Dots – Díjnyertes lengyel termékek és projektek kiállítása
Időszaki kiállítás, látogatható augusztus 29-ig
Helyszín: Iparművészeti Múzeum, Földszinti Üvegcsarnok (1091 Budapest, Üllői út 33–37.)
Az Iparművészeti Múzeum és a Lengyel Intézet közös szervezésében
Június 27., 15:00
Budapest Design Map bemutató és rövid belvárosi túra
A részvétel regisztrációhoz kötött, a túrán maximum 25 fő vehet részt, a jelentkezéseket a beérkezés sorrendjében fogadjuk és igazoljuk vissza. Regisztráció (június 25-ig): franciska.kollar@designhet.hu
Indulás: a Design Terminál elől (1051 Budapest, Erzsébet tér 13.)
A Design Hét Budapest szervezésében
Június 27., 18:00
Lean Startup Circle Meetup: folyamatos fogyasztói mérések adatai alapján kialakított designszemléletet és az ezzel kapcsolatos módszertant bemutató előadás
Helyszín: Design Terminál (1051 Budapest, Erzsébet tér 13.)
A Design Terminál szervezésében
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) tipográfia diplomakiállítása (A tárlat június 26–29. között várja a látogatókat)
Helyszín: Design Terminál (1051 Budapest, Erzsébet tér 13.)
A Design Terminál és a MOME közös szervezésében
További információ (Design Világnapja): icsid.org
További információ (Design Hét Budapest): designhet.hu, facebook.com/budapestdesignweek
További információ a média számára: Fábics Natália
(Design Hét Budapest) Mobil: +36 30 / 924 4224
E-mail: pr@designhet.hu
Galéria
A Magyar Telekom jóvoltából a KÉK_Kortárs Építészeti Központ új Közösségi Kertek szervezésére és megnyitására készül
2014. júniusától a főváros 11.; 9; és 4. kerületében.
Mi az amit kínálunk? Egy hely, ahol:
...városlakóként kertészkedhetsz, zöldséget, gyümölcsöt, virágokat termelhetsz,
...vegyszermentes táplálékod lehet, a saját terményedből főzhetsz,
...élvezheted a friss levegőt,
...családoddal, barátaiddal együtt örülhetsz a szüretnek,
...környezettudatosságot tanulsz,
...barátokra tehetsz szert,
...napi örömeid és sikereid lehetnek,
...egy jó kezdeményezés részese lehetsz,
A regisztrációkat folyamatosan fogadjuk ennek a rövid KÉRDŐÍV kitöltésével lehet jelentkezni (katt ide)!
Az eredményről és a további tudnivalókról, teendőkről, lehetőségekről mindenkit E-mailben tájékoztatunk.
Kérjük, csak akkor jelentkezz, ha a környéken laksz, vagy dolgozol.
...és bátran küldd tovább/oszd meg felhívásunkat, ha ismersz olyat, akiről úgy gondolod, hogy érintett és szívesen csatlakozna!
Előre szeretnénk jelezni, hogy amennyiben a XI. kerületi Csárda utcai Kertben vagy érintett, és időd (valamint az időjárás) is engedi, terveink szerint már 06.21-én, most szombaton 16:00-tól tartunk egy rövid tájékoztatást, kertbejárást a helyszínen!
KORTÁRS ÉPÍTÉSZETI KÖZPONT – KÉK
KÖZÖSSÉGI KERTEK PROGRAM
www.kozossegikertek.hu
Száz százalék kreativitás címmel, Szegő György kurátorsága mellett nyílt meg az I. Építészeti Nemzeti Szalon a Műcsarnokban. Filozófiáját tekintve befogadó, és nem kirekesztő. A Szegő-féle koncepcióval – noha építészfilmesként közreműködtem a vállalkozásban – csak más médiamunkásokkal szinkronban, az ünnepélyes megnyitón találkoztam. Így egy időben Torma Tamással, a Népszabadság; valamint Hamvay Péter, a Népszava munkatársával. Előbbi építészeti szakíró, utóbbi „mindenevő” a kultúrpolitikában.
Hamvayban erősebb a prekoncepció – már írásának címe is az: Fekete szalonja; műfaj-meghatározása pedig „a Fekete Györgynek tetsző tárlat”. Pedig ez Szegő szalonja, aki szabad kezet kapott a válogatásra a múzeumgazda Magyar Művészeti Akadémiától. Hamvay elcsodálkozik a „modernista” logón (mit várt: matyórózsát?), s azon is, hogy nem a Feketének tulajdonított beadós-lezsűrizős modell valósult meg. Egyáltalán nem derül ki a kiállításból, hogy „az organikus irányzat a honi építészet legértékesebb és leginkább a XIX. századi hagyományból kinövő stílusa”, mert Szegő épp azt kívánja demonstrálni, hogy a Lechnertől startoló ornamentikus vonal különböző XX–XXI. századi irályokban és stílusokban (így a modern egyik vonulatában és a posztmodernben) is továbbélt – ezeknek csak az egyike az organikus ág. Fölösleges azon is spekulálni, hogy van-e négyévente annyi új, revelatív épület, amellyel szalont és Műcsarnokot lehet tölteni. Négyévente nem új épített ország kell, hanem új kurátori koncepció. S nem arról van szó, hogy a „balliberális” kurátorokat mostantól majd másokkal helyettesítik, hanem arról, hogy a kirekesztő kanonizálást valamiféle befogadó gyakorlat váltsa fel – amely persze annyiféle lehet, ahány kurátor.
Szegő kompetenciáját még Hamvay is kénytelen elismerni, hiszen „mindkét oldal számára elfogadott, nem épp legprogresszívebb, de jeles szakember”. Más kérdés, hogy mi a progresszió, ki teszi ki önhatalmúlag az előjeleket, s miért volna az építészetben két oldal, holott már a politikában is több van. Ezeket az ócska dualizmusokat éppúgy a lomtárba kéne zárni, mint a művészet politikai megfeleltetéseit. Például meg kell nézni a kiállítást vagy legalább a műsorfüzetet, s abból látszik, hogy Szegő válogatásában nem „az organikus iskola dominál”: jelenléte markáns, a főépítészi és vándoriskolai teremben kizárólagos, de összességében számbeli kisebbségben van. Az olyan mondatok pedig, hogy „az organikusok mellett helyet kapnak más iskolák is, különösen ha szerették a szakrális épületeket vagy Finta Józsefnek és Zoboki Gábornak hívják őket”, zárójelben hozzátéve: „mindketten MMA-tagok” – nemcsak félrevezetőek, de rosszindulatúak is. Mintha a bolsevik gondolkodásmód elevenedne fel: vannak az organikusok meg a társutasok. Ezzel szemben a Széchenyi Akadémia tagjai közül a szalon egyik társkurátora Winkler Barnabás, az építőművészeti osztály elnöke; műveivel pedig jelen van az osztály összes rendes tagja. Ráadásul itt is felbukkannak organikusok… Lehet, hogy a Népszava olvasói beérik holmi fekete-fehér világképpel – a honi kortárs építészet spektruma ennél színesebb.
Nem igaz, hogy „a posztmodern fájóan hiányzik”, hiszen (lehet, hogy újat mondok) az organikus mozgalom is posztmodern fejlemény; bár valóban más irály, mint az emlegetett F. Kovács Attiláé. Ha Rajk László Lehel téri piacát hiányolja a kolléga, akkor azt kellett volna írni. Ráadásul neki tényleg van is köze az új ornamentikához. Más kifogás nem eshet a válogatásban, s hogy „az egyetemességre törekvéstől válik a kiállítás felszínessé, unalmassá”, az bizony egyéni probléma. Hozzá kell olvasni, többször visszamenni: ez egy építészeti szalon, nem könnyed nyári mozibohózat. „A feladat, mármint bebizonyítani, hogy a magyar építészet legerősebb és legautentikusabb vonala nem a modernista, hanem az ornamentikától nem félő, organikus hagyomány, nem válik igazán meggyőzővé” – írja, noha erről senki sem akarta őt meggyőzni. Épp arról van szó, hogy nem verseny van köztük, hanem kölcsönhatás és szimbiózis. Egyébként is bajos volna a mesterek, az oktatók és belsőépítészek termét, az ökologikus tájépítészetet, a víztorony-, metró- és hídépítő mérnöki bravúrokat vagy a parametrikus architektúra felvillantását organikus önigazolásként eladni.
Torma Tamás sem lelt a tárlaton mellőzött műveket és művészeket, sem a jó épületek rossz ellensúlyait. Itt az idő, hogy búcsút vegyünk a „kozmopolita/köldöknéző/nemzetietlen/epigon stb.” címkéktől – cserébe sutba dobhatnánk a „mucsait/népnemzetit” és társait is. Lehet, hogy a „több irányba is elágazó kiállítás” végül „biztonsági megoldást” követelt meg – de itt is inkább a kurátorproblémába torkollik a kritika: „mások tolják elénk, mit kell szépnek látni”. Hát igen: mindig mások, ne mindig ugyanazok. Egyszer sorra kerülhetne akár Torma is, s megmutathatná, mit ért az építészet mögötti realitáson. „Szóval nincs radikális bázisdemokrácia, nincsenek önjelölt szépségbajnokok”, így „nincsenek a kontrasztot segítő, igazán gáz épületek”. És ha nem a kontraszt volt a cél, hanem a közös építészeti gazdagság felmutatása? A száz százalék kreativitás örvén a száz százalék építészet?
Itt is a négy év múlva esedékes dilemma a legfőbb gond: „ha a vetésforgóban (építészet, festészet, szobrászat, iparművészet) legközelebb újra négy év múlva kerül elő az építészet, jóval kevesebb valódi megmutatnivalója lesz”. Makoveczi formátumon vagy felülreprezentáltságon lehet vitatkozni, akárcsak a kurátori ellentétpárokon a kétféle (folyton összebogozódó) hazai hagyomány között – de ezek legalább érdemi polémiák. Miként az is, hogy a párhuzamosságokra építő koncepció netán „láthatatlanná teszi a magyar kortárs építészet derékhadát adó regionalista megközelítést: az épületek ugyan felbukkannak, de az elvi különállás nélkül”. Valóban felbukkannak, de hogy elvileg különállnának, azt bizonyítani is kéne. Talán négy év múlva, a II. Építészeti Nemzeti Szalonon, amikor körbefordul az a fránya vetésforgó.
Csontos János
A Múzeumok Éjszakájáról még több infó itt: www.muzej.hu
2014. június 19., csütörtök 16 óra
Templomok
Építészeti beszélgetés - Kiállítótér
Az elmúlt húsz év katolikus, református, evangélikus és görög katolikus templomai
Moderátor: Vukoszávlyev Zorán építész
Előadók: Balázs Mihály, Dévényi Sándor, Nagy Tamás építészek
Szombaton MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA!
Az év leghosszabb napján lesz szobanövény sétáltatás a Hősök terén, makettkészítés a gyerekeknek a Mélycsarnokban, interaktív ismerkedés a harmonográf működésével LÉVAY JENŐvel, tárlatvezetés ZOBOKI GÁBOR építésszel, Litera-díj átadás kortárs írókkal, felolvasószínház a vágyakozásról, BERN ATOM SANTI zenés előadása videókalandokkal fűszerezve, KÁRÁSZY SZILVIA harangjáték-hanginstallációja, JUHÁSZ GÁBOR és GYÉMÁNT BÁLINT jazzduója, valamint SANTA DRIVER-koncert a világzene és a jazz határán.
Múzeumok Éjszakája karszalagok már kaphatók a Műcsarnok jegypénztárában!
Az első 10 vásárló egy Műcsarnok kiadványokból összeállított ajándékcsomagot is kap.
Azok között pedig, akik június 21-e 18 óra előtt a Műcsarnokban veszik meg karszalagjukat, 5 db éves Műcsarnok-belépőt sorsolunk ki.
2014. június 21
Tárlatvezetés
az I. Építészeti Nemzeti Szalon - 100% kreativitás című kiállításon
18:00-19:00 és 20:30-21:30 A kreativitás dicsérete, avagy mi rejlik a díszletek mögött?
Zoboki Gábor építész tárlatvezetése
Múzeumpedagógiai program
18:00-20:00 Az éjszakai város – Mélycsarnok.
Makettkészítés és kiállítás Az I. Építészeti Nemzeti Szalon – 100% kreativitás című kiállításhoz kapcsolódva a Műcsarnokba látogató gyerekek, szülők és nagyszülők két órán keresztül építhetik egy éjszakai város makettjét kartonokból, dobozokból, fóliákból és színes papírokból, különféle égők, izzósorok, ledek, zseblámpák és állólámpák felhasználásával.
20:00-23:00 A Függőkert MKI hely-specifikus akciója – Hősök tere.
Éjszakai séta
Ha kinőtte a lakást, mert benőtték a növények, ha meg akar szabadulni a cserepes virágoktól, ha parkosítani szeretné a Hősök terét, vagy virágot szeretne vinni hősének, akkor sétáltassa meg szobanövényét a Múzeumok Éjszakáján.
A 100 centiméternél magasabb növények tulajdonosainak művészeti könyveket és kiállítási katalógusokat ajándékozunk. Minden növény sétáltatója oklevelet kap, melyre ráírjuk a hős nevét, akinek szánták, valamint a virág fantázianevét, amelyet közösen találunk ki a helyszínen. Az oklevél hátlapján pedig egy-két érdekesség olvasható a 100 évvel ezelőtti Hősök teréről és a Műcsarnokról, valamint az éppen látható I. Építészeti Nemzeti Szalon – 100% kreativitás című kiállításról.
Interaktív installáció
20:00-23:00 Lévay Jenő: Harmonográf – Kávézó.
Különleges tárgy, különleges alkalom, emlékként hazavihető ajándék műtárggyal.
Irodalom
19:00-21:00 A képtolvaj nyomában – Előadóterem.
A Litera-díj átadása felolvasással
A Litera irodalmi portál díjátadó estjén kortárs írók kísérletet tesznek egy példátlan bűneset felderítésére, s a nemrég ellopott festmény, Csontváry-Kosztka Tivadar Éjszakai táj holdvilágnál című képének nyomába erednek. Öt jó szaglású, remek fantáziájú, kiváló logikával megáldott nyomozót – írót – bíztunk meg, hogy megtalálja a nagy értékű művet.
Felolvasószínház
22:00-23:00 A Hold lovagja (Cyrano-variációk) – Kiállítótér (Apszis).
Montázs a vágyakozásról
Edmond Rostand szövegei, Juliette Drouet levelei és francia sanzonok alapján
Egy történet, amit mintha már ismernénk... Mégsem? Szavak, amik tétováznak, körüljárnak, bekerítenek, elcsábítanak, vagy utat tévesztenek. Szavak magukban, önmagukért, értem, érted... Találkozások, tévedések, félreértések.
2 levél, 2 monológ, 3 jelenet, 7 sanzon.
És vágy az Ismeretlen Hold után...
Összeállította és rendezte: Sediánszky Nóra; szereplők: Halmos Fatime, Záhonyi Enikő, Végh Péter; zongorán közreműködik: Simon Attila
Koncertek
19:30-20:30 Kárászy Szilvia: Anamorfózis - voice environment – Kiállítótér (Apszis).
Harangjáték-hanginstalláció koncert
Kárászy Szilvia zongoraművész-zeneszerző egyedülálló kortárs produkciója. „Vivos voco. Mortuos plango. Fulgura frango – az élőket hívom, a halottakat elsiratom, a villámokat megfegyelmezem.” Hommage à Ligeti György, Kurtág György, Arvo Part…
21:30-22:30 „Na'conxypan Travels” – Előadóterem.
Bern Atom Santi vetítéses zenés előadása
A Na’conxypan Travels virtuális utazási iroda a művészet rejtett tartományaiba szervez társasutazásokat. A váratlan videókalandokban bővelkedő út során Bern Atom Santi titkos slágereivel tartja a lelket az utazóközönségben.
23:00-24:00 Juhász Gábor & Gyémánt Bálint Duó – Kiállítótér (Apszis).
Jazz koncert
Gyémánt Bálint az egyik legkeresettebb gitáros (Harcsa Veronika Quartet és duó, Gereben Zita Quintet, Transform Quintet) egykori mesterével, Juhász Gáborral nem egész három éve alakította meg duóját. Az este folyamán Budapest című lemezük anyagából adnak ízelítőt, rengeteg spontán pillanattal megfűszerezve.
24:00-01:00 Santa Diver – Kiállítótér (Apszis).
Jazz és világzenei koncert
A Santa Diver formációt 2006-ban alapította Kézdy Luca jazzhegedűs és Szesztay Dávid multi-instrumentalista, zeneszerző. A trió jelenlegi harmadik tagja Sárvári Kovács Zsolt, aki 2011-ben csatlakozott a zenekarhoz. A három hangszer és egyéniség egészen sajátos zenei világot képvisel, ami valahol a jazz, a world music és a szabad zene metszetében található.
Kézdy Luca - hegedű, effektek; Szesztay Dávid – basszusgitár; Sárvári Kovács Zsolt – dob