Kökény- Kovács Ildikóval (Építő Játékok – Élményműhely)
az "Élmény műhely" keretében, május 29-én, Pécsett a PTE-n, a részvétel ingyenes
Cím: Pécs, Boszorkány út 2., PTE PMMIK
INGYENES RÉSZVÉTEL, REGISZTRÁCIÓ E-MAILBEN ÉS TELEFONON
• A programon való részvétel MINDENKI SZÁMÁRA INGYENES, DE A RÉSZTVEVŐK LÉTSZÁMA KORLÁTOZOTT! A nagy érdeklődésre való tekintettel regisztráljon minél előbb!
• DÉLELŐTTI PROGRAMJAINKRA 9-10-11. évfolyamra járó maximum 20-25 fős középiskolás DIÁKCSOPORTOK jelentkezését várjuk. A csoportokat kísérőtanáraik regisztrálhatják e-mailben vagy telefonon az alábbiakban megadott elérhetőségeken.
• DÉLUTÁNI SZAKMAI RENDEZVÉNYEINKRE a közoktatásban tevékenykedő matematikai és természettudományos TEHETSÉGGONDOZÓ SZAKEMBEREK és a téma iránt érdeklődők jelentkezését várjuk az alábbi elérhetőségeken.
Regisztráció e-mailben: jelentkezes@elmenymuhely.hu
Regisztráció telefonon: +36 30 526 3232 (Regdon Marianna, PTE)
(a jelentkezéskor kérjük adja meg iskolája nevét és a részt venni szándékozó diákok létszámát)
Regisztrációs lap letöltése és további információk
JELENTŐS PÉNZJUTALOMMAL!
A Magyar Urbanisztikai Tudásközpont a Fenntartható Energia Hét (2014. június 24-27.) keretein belül Városkommunikációs Mesterkurzust szervez, amelyre fiatal építész/építőmérnök, közgazdász és kommunikáció szakos hallgatókból álló vegyes csapatok jelentkezését várjuk, feladatuknak pedig Újpest déli szegmenséből kiválasztott lakótelepi rész energiatudatos megújításához szükséges kommunikációs tervének elkészítését és annak prezentálását tűztük ki.
A kommunikációs terveket neves, szakmai zsűri bírálja el.
A díjazásról:
1. helyzett csapat jutalma: 300.000 Ft
2. helyezett csapat jutalma: 200.000 Ft
3. helyezett csapat jutalma: 100.000 Ft
A pályázati kiírás: http://mut.hu/?module=news&action=show&nid=204859#MIDDLE
Forrás:
Magyar Urbanisztikai Tudásközpont Nonprofit Kft./
Hungarian Urban Knowledge Centre
www.mut.hu
2014 05 27 kedd
építészet FUGA architecture
9:00 Budapesti Építész Kamara küldöttgyűlése
2014 05 28 szerda
építészet FUGA architecture
18:00 Politikai építészet: építészet és demokrácia
Előadó: RAJK László
Kamarai tagok 1 kreditpontot igényelhetnek (1000 FT)
MÉK 2014/84
2014 05 29 csütörtök
építészet FUGA architecture
18:00 Építészet és bor Közép-Európában
Jaroslav FRAGNER Galéria (Prága)
Kiállításmegnyitó
A kiállítás megnyitja: BÁLINT Imre, a Budapesti Építész Kamara elnöke és Dan MERTA kurátor
Támogató: Nemzetközi Visegrádi Alap, Cseh Centrum
Kamarai tagok 0,5 kreditpontot igényelhetnek (500 FT)
MÉK 2014/84
Megtekinthető: 2014 06 18
2014 05 31 szombat
film FUGA movie
Tizenkét kőmíves No. 19.
TÖRÖK Ferenc portréfilmje
Zöldfa produkció, 2007
Szerkesztő: CSONTOS Györgyi
Rendező: CSONTOS János
A film a FUGA teljes nyitva tartási ideje alatt az előtéri képernyőkön két héten keresztül tekinthető meg.
komolyzene FUGA music
18:00 Vendégségben a FUGAban
Közeledések és távolodások
Hangköltészeti performansz és CD-bemutató
Előadja: PETŐCZ András, SÁRY Bánk, SÁRY László
Jegyár: 500 FT
2014 06 01
komolyzene FUGA music
18:00 Vendégségben a FUGAban
A Budapest Barokk koncertje
Közreműködik: VÁMOSI NAGY Zsuzsa (fuvola), OLÁH Aino (csembaló), KARASSZON Dénes (cselló)
Jegyárak: 1500 FT / 1000 FT*
* Kedvezményes jegyár az Építész és Mérnök Kamara tagjainak, diákoknak, nyugdíjasoknak, pedagógusoknak és fogyatékkal élőknek.
Jegyvásárlás a helyszínen koncertkezdés előtt 1 órával.
Nyitva tartó kiállítások:
Magyarország – egy új korszak építészeti alkotásai
Megtekinthető:2014 06 18
1/1/2
Megtekinthető: 2014 05 26
Tájépítészet és határterületei
Megtekinthető: 2014 06 01
Lüktető csend
Megtekinthető: 2014 06 11
Kék kertek, állatokkal
Megtekinthető: 2014 06 04
A Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ szeretettel meghívja Önt a „Múzeumok Mindenkinek” Program – Múzeumok oktatási-képzési szerepének erősítése” (TÁMOP-3.2.8.B-12/1-2012-0021) pályázata keretében múzeumpedagógiai záró rendezvényére.
Időpont: 2014. május 26. 15.30
Helyszíne: Edelényi kastélysziget, 3780 Edelény, Borsodi út 7.
A RENDEZVÉNY PROGRAMJA:
• Köszöntő - Cselovszki Zoltán, a Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ elnöke
• Az Edelényi kastélysziget múzeumpedagógiai programjának eredményei hatásai, jövőbeli tervek - Gergely Zsolt projektvezető, főtanácsadó
• Fedezzük fel a kastélyt! - A Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Óvoda és Alapfokú Művészeti Iskola, valamint a Szent János Görögkatolikus Gimnázium és Szakképző Iskola diákjainak közreműködésével
• Mini múzeumpedagógia óra - játékos feladatok
Múzeumpedagógiai program Edelényben
Edelény és a térség életében a L’Huillier – Coburg-kastély helyreállítása nem csak kulturális – turisztikai szempontból jelentett fontos pillanatot, de kiemelkedő szerepet játszik az oktatás, a társadalmi felzárkóztatás területén is. A gondolat jegyében indította el a Forster Központ most záródó múzeumpedagógai programját.
A Forster Központ az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) keretében 2013 őszén indította el az edelényi L’Huillier – Coburg-kastély múzeumpedagógiai foglalkozásait. A múzeumpedagógiai műhelymunka – a tapasztalatok szerint – hatékonyan segíti a különböző társadalmi- és etnikai csoportokból érkező tanulók élményszerű tudás- és készségfejlesztését, a felzárkóztatást.
A most záruló múzeumpedagógiai program során az edelényi L’Huillier – Coburg-kastély és lakóinak históriáját, életmódját múzeumi órákon, tematikus foglalkozásokon, szakkörökön, múzeumi és családi napokon dolgozták fel a pedagógusok irányításával az általános és középiskolás gyermekek. A kastély építéstörténete, múltja és jelene, a környék természeti adottságai, a Holt-Bódva szerepe, élővilága teremtette meg a program kialakításának alapját, amelyet a Forster Központ a helyi általános és középiskola pedagógusaival összefogva dolgozott ki. A most záruló program 148 foglalkozásán 1653 diák vett részt
A TÁMOP által finanszírozott múzeumpedagógiai program záróeseményére 2014. május 26-án, hétfőn 15.30 órakor kerül sor.
A Városligetbe tervezett Múzeumi Negyed ellentmondásokkal terhes jövőjéről és a főváros egészével való kapcsolatairól Urbanisztikai Fórum megrendezésére kerül sor a FUGÁ-BAN. A fórumon felkért előadók ismertetik az eltérő, de a témával szorosan összefüggő, a Városliget és Budapest jövőjét érintő különböző szempontokat, majd ezt követően a jelenlévők mondhatják el véleményüket.
Az Urbanisztikai Fórum időpontja: 2014. június 3-án 16h
Helyszíne: a FUGA Budapesti Építészeti Központ, /Budapest Petőfi S. utca 5./
Bővebb információ a MUT Honlapon olvasható.
Forrás:
Magyar Urbanisztikai Tudásközpont Nonprofit Kft./
Hungarian Urban Knowledge Centre
www.mut.hu
Színnel lefelé forgatott Eternit szálcement tetőpala védi ezentúl a hatvani Grassalkovich-kastélyban helyett kapott Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeum egyedi tárlatát. A kastély rekonstrukciójával Hatvan város arculata is megújul, új funkciója pedig a település gazdaságára is érezhető hatással lehet.
A 250 éves Grassalkovich kastély több mint harminc éven keresztül elhanyagolt, méltatlan állapotban állt a város főterén, amíg 2011-ben az önkormányzat által létrehozott, Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeum Beruházó Nonprofit Közhasznú Kft. a kastély rekonstrukciójába és turisztikai célú hasznosításba nem kezdett. A kivitelezés az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával az Új Széchenyi Terv keretében 2013. tavaszán vette kezdetét. A kastélyrekonstrukció építészeti terveit a Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Örökségvédelmi Központja készítette, Wittinger Zoltán és Albert Tamás építészmérnökök irányításával, akik a kastély első építészeit, Oraschek Ignác és Jung József építészt követően részévé váltak az épületegyüttes történelmének.
A munkálatok a rossz állapotú tartó- és válaszfalak lebontásával kezdődtek, ügyelve a történelmi jelentőségű falfestések megóvására, majd sor került az épület teljes tetőfedésének cseréjére is. A régi azbeszttartalmú palatető helyére modern, azbesztmentes Eternit szálcement síkpala került. A 3760 m²-nyi, vápákkal és élekkel tagolt, összetett tetőfelülethez, a műemlék jellegű megjelenés megtartása miatt esett a választás a 20x40 cm-es, téglalap alakú, Eternit síkpalára, amely angol fedésben került a tetőre.
A 20x40 cm-es téglalap vagy sarkított téglalap síkpalát gyakran "műemlék palának” hívják. Gyakori, hogy műemlékek felújításakor a kiírásba mindössze annyi szerepel „műemlék palával” kell az épületet helyreállítani, ilyenkor a műemléki szakértő vagy az építész általában erre a pala típusra gondol.
Az egykor fazsindellyel fedett kastélymúzeum patinás jellegéhez még inkább alkalmazkodva az anyagában színezett kékesfekete színű Eternit szálcement palát színével fejjel lefele forgatva beütő kampós rögzítéssel helyezték a deszkázatra. Az Eternit szálcement pala akril festékkel bevont hátoldala látványában csíkos, így kevésbé homogén benyomást kölcsönöz a felületnek, ezzel felidézi a zsindelyfedés színét és texturáját. Ezzel a szokatlan eljárással, a központi kupolával rendelkező főépület és a két szárnyépület teljes tetőfelülete színtónusában sötét, mégis mozgalmas maradt. A tetőfelületek széleit vörösréz bádogos szerkezettel zárták le mind az orom és él kialakításoknál, illetve az eresz és gerinc csomópontoknál. A tető tervezésénél és kialakításánál fontos szempontot töltött be a munkabiztonság, ezért minden tetőfelületen több tetőbiztonsági rögzítő kapó került elhelyezésre a palafedésbe. A pala szálcement anyaga és sík felülete egyébként lehetővé teszi, hogy akár színével lefelé fektetve kerüljenek a palák a tetőre, de ilyenkor, ahogy ebben az esetben is nagyon fontos a palák biztos rögzítése beütős rögzítő kampóval.
Nemcsak a tető, hanem az épület belső térkialakítása is különleges módon készült. „Maga az építészeti tervezés párhuzamosan folyt a múzeumi projekttervezéssel. Ez a nem átlagos együttműködés egyrészt megkönnyítette, másrészt elősegítette a funkcionalitásnak leginkább megfelelő tér kialakítását.” - emlékezett vissza Wittinger Zoltán építészmérnök a tervezés folyamatára. A Nemzeti Örökségvédelmi Központ és a Magyar Természettudományi Múzeum közös szakértői munkájának eredménye a múzeum központi bemutató terme. A teljes földszint feletti födém elbontásával egy 11 méter belmagasságú tér jöhetett létre, ahol egy rámpán elindulva a síkvidéki élőhelyektől (földszint) a magashegyi rétekig (emeleti szint) juthat fel a látogató, miközben megtekintheti az egyes fajok élőhelyét, biológiai jellemzőit, szerepét az ökológiai rendszerekben, illetve természeti, vadászati értékeiket. A Kárpát-medence növény- és állatvilágát bemutató tárlatot fotóinstallációk, diorámák, természetfilmek és interaktív számítógépes játékok teszik egyedivé Magyarországon. A kastélymúzeumban a kiállító termeken kívül konferencia-, rendezvénytermeknek, oktatási központnak, és kalandparknak is otthont fog adni. A kívül belül megújult Grassalkovich-kastély 2014. tavaszán nyitja meg kapuit a közönség előtt. A 3,1 milliárd forint összköltségű beruházás településfejlesztési célokat is szolgál, hiszen amellett, hogy formálja és megújítja Hatvan belvárosának arculatát, évente 50-100 ezer hazai és külföldi látogatót várnak, amely érezhető hatással lehet a gazdaságra is.
Amiről a kastélymúzeum falai mesélnek…
A hatvani Grassalkovich - kastélyt Grassalkovich I. Antal két ütemben, először Oraschek Ignác, majd Jung József építészek tervei alapján építtette, amelyhez felhasználták a középkori hatvani vár néhány megmaradt épületrészét is. Bár a település uradalmi székhely volt, mégsem szolgált a Grassalkovichok rezidenciájaként. A család leginkább a gödöllői kastélyt használta, a hatvani kastélykert ellenben gazdasági központ és feltehetően a vadászat céljait szolgálta. A kiegyezést követően, 1867-ben a kastélyt megvásárolta a Hatvany-Deutsch család, aki neobarokk stílusban felújította és lakóépületté alakította a középső épületrészt. 1944-ben a Hatvany- Deutsch családot zsidó származásukra hivatkozva megfosztották vagyonuktól, a II. világháborút követően az udvarház állami kézbe került, berendezését széthordták, ősfáit kivágták. A háború utáni jelentős átalakítások és rombolások közepette középiskolává, majd kórházzá alakították. 1979-ben a hatvani Grassalkovich-kastélyt életveszélyessé nyilvánították és lezárták. Az 1980-as években bal szárnyát használható állapotba hozták és a Grassalkovich Művelődési Központ működött falai között. Az épület teljes rekonstrukciója 2013-ban kezdődött meg.
Angolfedés síkpalával
Több mint 30 féle színvariációjából válogathatunk, ha szálcement palával angolfedést készítünk. Elegáns, ízléses tetőfelületet eredményez a 20x40 cm méretű, téglalap alakú szálcement pala angol vagy más néven duplafedéssel. A természetes alapanyagú szálcement síkpala nem csupán műemléki épületek felújításakor alkalmazható, de modern épületek tetőmegoldásaként is látványos építészeti megoldásokat eredményez. A szabályosan vízszintes és feles eltolású függőleges vonalvezetésű fedéskép modern, letisztult megjelenést, az angol fedés komoly, elegáns arculatot kölcsönöz az épületnek.
A fedés iránya a duplafedés esetén nem játszik olyan nagy szerepet, mint a svájcifedésnél. Angolfedés esetén az alátétszerkezet készülhet tetőlécezéssel, teljes felületű deszkázattal, vagy költséghatékonyabb ritkított deszkázattal is.
Munkabiztonsági szempontból a palák rögzítése fokozott figyelmet igényel. A lábvonalban való rögzítéskor a szálcement pala nem emelkedik ki a tetősíkból. A pala szálcement anyaga és sík felülete, ahogy a hatvani Grassalkovich-kastély példáján is láthattuk, lehetővé teszi, hogy akár színével lefelé készítsük el az angolfedést, de ebben az esetben nagyon fontos, hogy a palák beütős rögzítő kampóval kerüljenek rögzítésre.
www.eternit.hu
www.akcio.eternit.hu
közösségi és projektorientált városfejlesztés a MUT jubileumi konferenciájának középpontjában
Hatalmas érdeklődésre tett szert a május 15-én sikeresen lezajlott Országos Urbanisztikai Konferencia, amely idén jubileumi XX. alkalommal került megrendezésre. A rendezvény sikerességét mi sem mutatja jobban, mint hogy a szakma neves képviselői mellett az urbanisztika iránt érdeklődő fiatalság is képviseltette magát a rangos eseményen.
A jelenlévők két szekcióban hallgathatták meg az érdekfeszítő előadásokat Urbanisztika Ma és Holnap címmel. A „közösségi tervezést közüggyé kell tenni” – hangsúlyozta Salamin Géza, a Magyar Urbanisztikai Társaság alelnöke felvezető beszédében, és ez a gondolat a délelőtt egyik kiemelkedő motívumaként kísérte végig a konferencia első szekciójában az előadásokat. Az ilyen akciókban aktív szerepet játszó fiatal urbanisták mutatták be tevékenységüket, mint a szakma jövőjének lehetséges megközelítés, hiszen az urbanisztikának ez a most formálódó ága a közösségi kertekkel, zöld udvarokkal, alulról építkező akciókkal, üresen álló üzlethelyiségek újratöltésével a pénzszűkében egyre nagyobb figyelmet kap a városok élhetőbbé tételében.Lendületes előadásaikban a közösségi városfejlesztés számos megközelítését ismertették, rávilágítva mind a napjainkban elterjedt smart city okos és digitális aspektusaira, mind a közösségi részvétel fontosságára a városmegújító programokban. Az urbanisztika új irányzatain belül Szabó Gyöngyvér, a KÉK kutatója mutatta be a Lakatlan projektet, amely Budapest épületeinek közösségi célú hasznosítására fekteti a hangsúlyt, és az említett épületek kihasználatlansága ellen küzd. Horváth Dániel, a RÉV8 Zrt. projektvezetője szintén az alulról jövő kezdeményezések felkarolásában látja az urbanisztika jövőjét: a városmegújító programok keretein belül zöld udvarok kialakítását és a közösségi részvétel fellendítését valósították meg. Példaként említette a konferencia helyszínét, a budapesti Kesztyűgyár Közösségi Házat, amely méltón szimbolizálja mindazt a közösségben rejlő erőt, amelyet egy közösségi tér nyújthat. Kukucska Gergely egyebek mellett a Duna partjainak a használatba vételét célzó VaLyó projekt részeként az egykori reptéri kisbuszból átalakított mobil szaunát mutatta be. A délután a jelentős beruházásokra alapozó városfejlesztés jellegzetes eseteről szólt.. A győri Audi gyár városfejlesztésre gyakorolt hatásait Révi Zsolt, Győr főépítésze ismertette, a 4-es metróról pedig Erő Zoltán, a Palatium Studió vezető tervezője tartott előadást, aki kiemelte, hogy az újonnan elkészült metró legfontosabb hozadéka a gyalogosok által használt terek bővülése, amely szorosan összefügg az említett közösségi terek fejlesztésével. A konferencia - a nevében szereplő - kaleidoszkopként mutatta be az urbanisztikát rávilágítva a jövőbeli megközelítésmódokra, amelyek a városfejlesztés szempontjából igen ígéretesnek mutatkoznak. A nap folyamán a szakma két rangos díjának átadójára is sor került, ahol az arra érdemes települések átvehették a Hild János-Díjat, illetve a Köztérmegújítási Nívódíjat.
A konferencia előadói, és a díjnyertes városok képviselői egyetértettek abban, hogy a városok, települések fejlesztésében sokkal inkább a helyi igényekre alapozott, közösségi
részvétellel szervezett kisebb beruházások összehangolt sorozatáé a jövő, mint az esetenként többszáz milliárdos nagyberuházásoké.
Forrás:
Magyar Urbanisztikai Tudásközpont Nonprofit Kft./
Hungarian Urban Knowledge Centre
www.mut.hu
Fotó:
Magyar Urbanisztikai Tudásközpont Nonprofit Kft.
A MOME idén is vár minden kedves érdeklődőt nyilvános diplomavédéseire.
2014. május 26 – június 18.
MOME Auditórium, A104
design
formatervezés | 2014. június 13 - 14.
tárgyalkotás | 2014. június 11.
textiltervezés | 2014. június 16 - 18.
építészet | 2014. június 5 - 6.
média
animáció | 2014. május 28.
fotográfia | 2014. május 26 - 27.
média design | 2014. június 2 - 3.
tervezőgrafika |2014. május 30 - 31.
elmélet
designelmélet | 2014. június 10.
design- és művészetmenedzsment | 2014. június 12.
design- és vizuálisművészet-tanár | 2014. június 17 - 18.
Vidéki Örökség a Metropolisz-térségben Főhajtás a 100 éves Magyar Népfőiskolai Mozgalom előtt.
Időpont: 2014. május 23. Péntek
Helyszín: Maglód, MagHáz
Felkért előadók-résztvevők:
Buzás Miklós - SZNM főépítésze
Deáky Zita – etnográfus, ELTE BTK
Makovényi Ferenc – SZIE Ybl Kar dékánja
Nagy Dénes – MTA VEAB, Népi Építészeti Munkabiz. Társelnöke
Pengő Julianna - Komárom-Esztergom megyei főépítész
Román Árpád – SZNM
Simányi Frigyes – építész
Solti Gábor - A Kárpát-medencei Őkogazdálkodók Szövetségének elnöke
Szabóné Pányi Zsuzsanna Pest megyei főépítész
Dr.Mátéffy Anna –a Hild- Díjas Budajenő főépítésze