Időpont: 2014 május 24. szombat 10 óra
Helyszín: Fruccola, V. Arany János utca 32.
Az ötletet – építészetre vonatkoztatva, a „Fenntarthatósági Nap – Mentés.Másként” rendezvénytől vette át az Ybl egyesület.
A szlogenjükkel „A fenntarthatóság egy olyan dolog, amit csak közösen tudunk sikerre vinni” teljesen egyetért az Ybl Egyesület, ezért nyílt, minden kérdésre, véleményre számot tartó, interaktív beszélgetést szeretnénk.
Reggeliző-beszélgető partnereknek olyan barátainkat és kollegáinkat hívtuk, akik szerintünk valóban komoly eredménnyel hozzájárulnak a fenntarthatósághoz.
A fenntartható italokat, ételeket újszerű tartalom és külcsínnel kínáló Fruccola biztosítja a helyszínt és a testi jóllakottságot, a szellemi jólakottságot a moderátor és a szakértő beszélgetőpartnerek garantálják.
moderátor
Bánáti Béla építész
szakmai beszélgeto partnerek
Fehér Bori építész, MOME
Tornóczky Mónika építész, HuGBC főtitkár
Gunther Zsolt építész, Nemzetközi aktív Ház Szövetség alelnöke
Gyöngyösi Zsolt építész
Portik Adorján építész
A KultúAktív Egyesület programja:
Időpont: május 24. 11-14 óra
Helye: FUGA Budapesti Építészeti Központ http://www.fuga.org.hu/ , 1052 Budapest, Petőfi Sándor utca 5.
Téma: a budafoki szÉpítészek projekt bemutatása – Budafok városközpont közösségi tervezése gyerekekkel, Gyárfás Eszter, Szolga Zsófi, Tóth Niki, Zöldi Anna
Játék: kultúrActivity
Kreatív: önarckép – montázs újságkivágásokból
Sorsolás: ki lesz a következő áldozat?
Várunk mindenkit izgalommal, szeretettel és némi harapnivalóval, a közös asztalra finomságokat bárkitől szívesen fogadunk.
Visszajelzéseteket a zoldszamar@gmail.com címre várom, legkésőbb máj 22-ig.
A házigazda: Zöldi Anna
2014 05 19 hétfő
képzés FUGA training
14:00 Az új PTK és a cégvezetői felelősség
Az Építész Továbbképző programja
Előadó: Dr. KISFALUDI András
Időtartam: 3 óra, 1.5 pont, 2990 Ft
További információ és regisztráció a www.epitesztovabbkepzo.hu oldalon.
2014 05 22 csütörtök
építészet FUGA architecture
18:00 Magyarország – egy új korszak építészeti alkotásai
Modern és szocreál 1945-1960
Kiállításmegnyitó
Kurátor: Adolph STILLER, HADIK András, FEHÉRVÁRI Zoltán (tudományos tanácsadó)
A kiállítást megnyitja: LŐVEI Pál művészettörténész
Kamarai tagok 0,5 kreditpontot igényelhetnek (500 Ft)
MÉK 2014/84
Megtekinthető: 2014 06 18
tudomány FUGA science
19:00 Gutenberg-galaxis után
A Pesti Bölcsész Akadémia kihelyezett előadása
Előadó: GÁRDONYI László
Facebook: https://www.facebook.com/events/239179819538972/
2014 05 23 péntek
képzőművészet FUGA fine arts
18:00 Lüktető csend
VIDA Judit porcelántervező művész
Kiállításmegnyitó
Megnyitja: RAJK László építész
Megtekinthető: 2014 06 11
2014 05 24 szombat
komolyzene FUGA music
18:00 Tér/Zene
Invenciózus fantáziák
KLENYÁN Csaba (klarinét) és Juan Pablo Bautista CANO (zongora) estje
Jegyárak: 1500 FT / 1000 FT*
* Kedvezményes jegyár az Építész és Mérnök Kamara tagjainak, diákoknak, nyugdíjasoknak, pedagógusoknak és fogyatékkal élőknek.
Jegyvásárlás a helyszínen koncertkezdés előtt 1 órával.
2014 05 25 vasárnap
komolyzene FUGA music
18:00 Tér/Zene
NEW:AUD
Közreműködik: a Magyar Zenei Társaság Kamaraegyüttese
Vezényel: SUGÁR Miklós
Támogatja a NewAud program keretében a Magyar Zeneszerzők Egyesülete, az Európai Kulturális Tanács és az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
Jegyárak: 1500 FT / 1000 FT*
* Kedvezményes jegyár az Építész és Mérnök Kamara tagjainak, diákoknak, nyugdíjasoknak, pedagógusoknak és fogyatékkal élőknek.
Jegyvásárlás a helyszínen koncertkezdés előtt 1 órával.
Nyitva tartó kiállítások:
Műegyetem Rajzi Tanszék – 2014
Megtekinthető: 2014 05 20
1/1/2
Megtekinthető: 2014 05 26
Tájépítészet és határterületei
Megtekinthető: 2014 06 01
Monomorf leképezések
Megtekinthető: 2014 05 21
Kék kertek, állatokkal
Megtekinthető: 2014 06 04
Egyedülálló komplexitásával érdemelte ki a terület a kitüntető elismerést
Kimagasló építészeti és ipartörténeti jelentősége, egyedülálló komplexitása elismeréseként 2014. május 16-án a Hungarikum Bizottság szarvasi ülésén a Hungarikumok közé emelte az 1853-ban alapított Zsolnay Manufaktúra területén jelenleg működő pécsi Zsolnay Kulturális Negyedet. Magyarország legnagyobb „kulturális holdingja”, a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. immár két Hungarikum minősítéssel büszkélkedhet, hiszen 2013-ban az általa fenntartott Pécs (Sopianae) ókeresztény temetője is megkapta e kitüntető címet.
A Hungarikumok megőrzendő, egyedülálló értékek, melyek különleges, csak Magyarországra jellemző voltuk miatt közösségi oltalom alatt állnak. A Zsolnay Negyed az Európa Kulturális Fővárosa projekt keretében 2011-ben olyan revitalizáción ment keresztül, mely eredményeképpen az 5, 5 hektáros gyárterület, az irodaépületek, a Zsolnay család lakóvillái, a park, és a műemlékvédelmi környezet igen magas színvonalon újultak meg. A Zsolnay Negyed területén jelenleg 15 védett műemlék épület, 85 szabadtéren elhelyezett kerámia és beépített építészeti elem valamint 3 új épület található. A terület különlegesen kapcsolódó összetett funkciói miatt egyfajta közép-európai „kulturális etalon”, melyben egyszerre van jelen a hagyomány és a modernitás. A Zsolnay Kulturális Negyed kiemelkedő szerepet játszik a város és a régió közművelődési, oktatási életében, a Zsolnay családhoz és a gyárhoz kapcsolódó hagyományőrzésben.
A modern kor igényeit kielégítendő kortárs művészeti terek, műhelyek, színház- és koncerttermek, a régió egyetlen Planetáriuma, a kreatív ipar egyedi megnyilvánulásai a Kézművesek utcájában, közösségi park, játszóterek és éttermek, kávézók is helyet kaptak a területen. A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara valamint a Társadalom- és Médiatudományok Intézete szintén a Negyedben működik, szoros kapcsolatot ápolva azzal.
A Zsolnay Negyed jelentős helyi és regionális turisztikai értékkel bír, kiemelt célpontként szerepel a Pécsre látogató turisták körében. 2012-2013-ban 554.000 látogató vett részt az ott zajló több mint 3000 program és kiállítás valamelyikén.
Több nemzetközi és hazai elismeréssel is jutalmazták különböző szervezetek a Zsolnay Kulturális Negyedet: így a világ legsikeresebb ingatlanfejlesztéseiért járó FIABCI díj, a Média Építészeti Díja, a legkiválóbb műemléki helyreállításokért kapott ICOMOS díj és a Pro Architectura díj birtokosa, de a kiemelkedő építészeti munkáért járó BRICK Award top 50 között is ott található a terület.
Forrás:
Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft.
www.zsokkft.hu
Bejelentették a Wienerberger Brick Award 2014 győzteseit a Bécsi Építészeti Központban. A legjobb 50 pályamű között két magyar alkotás is szerepelt, a nagydíjat ebben az évben egy thaiföldi filmintézet nyerte el.
Bécs, 2014. május 8. A nemzetközi Wienerberger Brick Award 2014 díjait május 8-án adták át a Bécsi Építészeti Központban: egy nagydíjat, öt kategóriadíjat, valamint két Wienerberger különdíjat. A nemzetközi építészeti kritikusok és újságírók 26 országból összesen több mint 300 projektet javasoltak az idei Wienerberger Brick Award díjra, amelyet 2004 óta kétévente ítélnek oda.
Magyar projektek Brick’14: Apróka bölcsőde, Zsámbék és Zsolnay Kulturális Negyed, Pécs
Az 50 legjobb pályázat közé és a a pályaműveket bemutató Brick’14 építészeti albumba is bekerült két magyar projekt: egy zsámbéki bölcsőde, valamint a Pécsett található Zsolnay Kulturális Negyed.
A fővároshoz közel eső településen felépült bölcsőde a hagyományos udvarházak formavilágát jeleníti meg, a játékos homlokzatokat a kis lakók világába illesztve. Az anyaghasználatnál a természetes, barátságos anyagok betervezésére törekedtek, ezért választották a bölcsőde homlokzatához – időtálló és ugyanakkor emberközeli, kisléptékű anyagot keresve - a téglát, amely többféle színben, szeplős rakásban, vidám égő vörös és szürke keverékeként jelenik meg. A tégla a közösségi terekben is következetesen jelen van, erősítve a külső és a belső egységet. Az egyes terek között mindenütt mélyen üvegezett nyílászárókat alkalmaztak, így a gyerekek számára alapvetően szükséges kis kuckók, intim terek végül mégis egy közösségépítő egésszé állnak össze.
Pécsett az Európa Kulturális Fővárosa programsorozathoz kapcsolódóan számos beruházás indult, melynek az egyik legnagyobb projektje a Zsolnay gyár rekonstrukciója volt. Az épületek jelentős része használaton kívül állt a technológia változása és a termelés fokozatos visszaesése miatt. Kulturális hasznosításuk korábban is felmerült, de főként financiális okok miatt nem történt változás. A 2008-ban kiírt pályázatot az MCXVI Építészműterem nyerte el és kapott felkérést a tervek elkészítésére.
A gyárterületet a tervezés folyamán négy alegységre bontották. A Míves negyed épületkerámiákkal gazdagon díszített, impozáns épületekből áll, ahol bemutatják a Zsolnay család és a gyár történetét is. Az Alkotó negyed kortárs művészeti kiállításoknak ad helyet, műtermekkel és alkotóházakkal, a Család és gyerek negyedben kézműves foglalkozásokkal, szabadtéri színpaddal és családi játszótérrel várják a látogatókat. A negyedik, egyetemi negyedbe a Pécsi Tudományegyetem költözhetett.
A nagydíj győztes thaiföldi projekt felépítéséhez több mint 600.000 kézzel készített téglát használtak fel.
Nagydíjgyőztesnek a Bangkok Project Studio által tervezett képzési központot választotta a zsűri, amely felépítéséhez több mint 600.000 kézzel készített téglát használtak fel. Munkanélkülieket képeztek ki az építkezési munkák elvégzésére, ami különleges szociális jelleget kölcsönzött a projektnek.
A lakóház kategória győztese az a kínai lakóház lett, amely önálló életformát tesz lehetővé. A nem lakáscélú építmény kategóriában a Ravensburgi Művészeti Múzeumot, valamint átépítések közül a belgiumi Buda Művészeti Múzeumot díjazták. A városi beépítés kategóriát egy spanyol projekt nyerte, „Főzőiskola az egykori vágóhídon” címmel.
A Wienerberger különdíjat két olyan épület kapta, amely Wienerberger termékek felhasználásával épült: a Fény háza a horvátországi Pulában, illetve a Paasitorni Hotel és Konferenciaközpont Helsinkiben.
További információk a díjról, sajtófotók: www.brickaward.com
További információ:
Szomory-Takács Eszter
Wienerberger Téglaipari zRt.
T: 1/464-7049
Zsámbéki Bölcsőde
Generáltervező: Földes és Társai Építésziroda Kft.
Vezető tervezők: Földes László, Balogh Csaba
(a teljes tervezői lista megtalálható a www.wienerberger.hu weboldalon).
Fotó: Tóth Máté
Zsolnay Kulturális Negyed
Generáltervező:
MCXVI Építészműterem Kft.
Felelős Tervezők:
Baranyi-Csaba Katalin-Míves Negyed
Herczeg László-Egyetemi Negyed
Pintér Tamás János-Alkotó és Családi Negyed
és még sokan mások (teljes lista megtalálható a www.wienerberger.hu weboldalon).
Fotó: Török Tamás
Kantana Film- és Animációs Stúdió, Thaiföld
Wienerberger Brick Award Nagydíj nyertes és Speciális megoldás kategória-díj
Tervező: Bangkok Project Studio
Fotó: Pirak Anurakyawachon
Briliáns rehabilitáció Sashalmon, látványos rekonstrukció Szegeden - Szenzációs városfejlesztési pályázatok az élvonalban, Sashalom és Szeged tarolt a díjátadón.
A Magyar Urbanisztikai Társaság és az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság Egyesület idén is olyan településeknek adományozta neves díját, amelyek az új értékek teremtése mellett a hagyományos értékek fenntartására is nagy hangsúlyt fektettek. Két díjat és négy dicséretet vehettek át a szerencsés pályázók a Magyar Urbanisztikai Társaság XX. Országos Urbanisztikai Konferenciáján a kiemelkedő tevékenységükért.
Teljes anyag megtekintése / letöltése
Forrás:
Magyar Urbanisztikai Tudásközpont Nonprofit Kft./
Hungarian Urban Knowledge Centre
www.mut.hu
Építéstörténeti és eseménytörténeti előadás
Időpont: 2014. Május 20-án, kedden 17:30-tól (90 perc)
Helyszín: Kossuth Klub, Budapest, Múzeum utca 7.
a Budapest Historizáló Épített Öröksége-sorozat keretében
http://jasze.hu/portfolio/budapest-historizalo-epitett-oroksege/
előadó: Patak Gergely
ajánló: Az Ybl Miklós által épített palota 150 éves történetét mutatja be az előadás a tervezésén, korszakain, lakóin keresztül, az újra hasznosításig. Életképszerűen a korszakok eddig be nem mutatott forrásain (képek, filmhíradók, tervek) át, újra megmutatja a palota hányattatott sorsát. Az előadáson láthatjuk a palota funkcionális tereinek változását. Hogyan vált a Nemzeti Múzeum első műipar-kiállítás kiállítóterévé? Hogyan töltötte be élettel az olasz követség? Hogyan alakult a kiégett Palota sorsa a BÁV bútorraktártól a Magyar Rádió Rádiómúzeumáig? Milyen tervek készültek az épület funkcionális tereinek kihasználására, és mit víziónál, egy az épületet kutató ötödéves építészhallgató az épület újrahasznosításával kapcsolatban?
Az előadásra ezzel a meghívóval a vendégemként ingyenesen részt vehet.
Örömmel látok minden érdeklődőt:
Patak Gergely
ötödéves építészmérnök-hallgató
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Építészmérnöki kar
e-mail: patakgergely@gmail.com
tel: 06-20-235-97-41
Lenyűgöző megoldások az urbanisztikában: fókuszban a társadalmi igények - Budajenő, Nagykőrös és Vác a legjobbak között.
A 2014. évi települési Hild János-díjon rekordszámú, 8 település indult el, hogy szakmai oldalról megmérethesse sokéves, vagy több évtizedes stratégiai városfejlesztési tevékenységét.
A díjra jelentkező önkormányzatok nagyobb, és sikeresebb részéről elmondható, hogy bár a település tervszerű, céltudatos és összehangolt fejlesztésben jelentős szerepet játszott az EU-s források követelményrendszere, az integrált stratégiai gondolkodás, az akcióterületekre fókuszált összehangolt cselekvés késztetése, nem az elmúlt években kezdték el az ilyen munkát, hanem a legtöbbször többé-kevésbé két évtizedes kitartó és következetes tevékenységsort mutattak a beadott pályázati anyagok.
Teljes anyag megtekintése / letöltése
Forrás:
Magyar Urbanisztikai Tudásközpont Nonprofit Kft./
Hungarian Urban Knowledge Centre
www.mut.hu
Ezúton tisztelettel meghívjuk Önt a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat TERV & PÁLYÁZAT című konferenciájára
A szakmai találkozó időpontja: 2014. május 23-24. (péntek - szombat)
A szakmai találkozó helyszíne: Hunguest Hotel Pelion, Tapolca (Tapolca, Köztársaság tér 10.)
A kétnapos alkalom fő témája: Építészeti tervezés és beruházás megvalósítása
TERV
Az új technológiák, a gyors kommunikáció, az urbanizáció világméretű felgyorsulása, a megújult életmód korszakában könnyű azt állítani, hogy az örökség, a helyi identitás szempontjai csak furcsa, régimódi, és talán nem is releváns fogalmak. Sokkal könnyebb ezen összefüggéseket félresöpörve egy homogenizált, új jövő felé haladni, mint megküzdeni a globalizáció kihívásaival. Amennyiben így teszünk, az épített környezet gazdag kulturális sokszínűségének fennmaradását kockáztatjuk. Eltűnnek a helyi építőanyagból megépült, hófehér homlokzatú, nyeregtetős házak, kőkerítések, vakolatdíszek, kéményfejezetek. Eláraszt mindent a divatlapokból megidézett, uniformizált homlokzatú épületek tömkelege. Ennek elkerülése érdekében párbeszédet kell folytatnunk a társadalom legkülönbözőbb rétegeivel és példát kell mutatnunk az identitásukat kereső és megőrizni akaró civil szervezetek és helyi közösségek számára. Meg kell találnunk azokat a tervezési módszereket, amiknek a segítségével az építészeti kultúra közüggyé válik és helyi építészeti hagyományokból gyökerező, mai igényeket kielégítő, kortárs vidéki házak születhetnek.
PÁLYÁZAT
Manapság sokat lehet hallani arról, hogy visszajönnek az állami tervező irodák. 23 év után? És miért? „A pontatlan mérnöki munkák miatt” - hangzik a sommás, igazságtalan, s ezért a mérnök társadalmat egészében sértő magyarázat. De ez a diagnózis téves, amit közös érdekünk elkerülni. Egyáltalán, volt átfogó értékelés, vagy elemzés az elmúlt 10 év Phare, EU és Leader támogatású beruházásairól? És netán az derült ki, hogy a műszaki tervezés az egyedüli probléma? Vagy az, hogy 2004. óta jogi, pénzügyi, politikai szervezeti struktúra tekintetében minden rendben van? Csak a műszaki színvonal? S ennek megállapításában vajon részt vettek hozzáértő, hivatott műszaki szakértők is? Aligha. A szakmai (tervező) kamarákat senki sem kérdezte, holott évek óta jelzik a rendszer működési zavarait, s évek óta ajánlották a jó diagnózisban való részvételi szándékukat, ami közös érdek lenne. A folyamatok diagnózisa azt mutatja, hogy azok professzionalizmusa jelenleg hiányzik, s a rendszer valóban rosszul működik.