A díj a magasépítés területén évente egyszer, egyetlen, a „felelős
műszaki vezetők” címjegyzékében szereplő szakembernek ítélhető oda,
olyan épületért, amelyet építőipari nívódíjra neveztek.
Idén a díjat
az egri Eszterházy Károly Főiskola (Egri Líceum) épületének felújítását
végző Hunép Univerzál Zrt. – Imola Kft. konzorcium felelős műszaki
vezetőjének, Révész Gábor okleveles építészmérnöknek ítélte oda a
Bizottság.
Révész Gábor 1989-ben diplomázott a BME Építészmérnöki
Karán, 1999 óta az IMOLA ÉPÍTŐ Fővállalkozó Szolgáltató Kft.
projektigazgatója és vezető tervezője. Irányításával számos beruházás
készült és több műemléki épület újult meg. E kitüntetést szintén
műemléki munkáért, a 18. század második felében, 1761-1782 között,
alapvetően Fellner Jakab tervei alapján elkészült barokk épület magas
színvonalú felújításáért vehette át.
A díj névadója, Sándy Gyula
(1868-1953) 1914-től huszonöt éven át volt a M. Kir. József Műegyetem
Épület-szerkezettan Tanszékének professzora és tanszékvezetője,
tanítványai között tudhatók a korszak nagynevű, meghatározó építészei.
Több épület-szerkezettani könyvet publikált, és részt vett számos épület
tervezésében. S ahogy a kiírás is utal rá, elszánt, megalkuvás nélküli
erkölcsi és szakmai felfogása és az építészeti munka elméleti és
gyakorlati tevékenységének egységét hirdető magatartása szintén
követendő példát állít a mai építésztársadalom tagjai elé.
Korábbi díjazottak:
2011. Molnár János felelős műszaki vezető, K3 Irodaház, Budapest
2012. Hollós István felelős műszaki vezető, Kodály Központ, Pécs
Sándy Gyuláról és a díjról további információ:
Az első forduló az országonkénti verseny volt. Négy kategóriában, 26 országból összesen 1097 nevezés érkezett, ebből 19 Magyarországról.
A magyar mezőnyből a szakmai zsűri a következő munkákat díjazta két kategóriában:
Szakmabeli indulók (akik hivatásszerűen hoznak létre online tartalmakat):
1. Traff Park
2. Okos doboz
3. Rókalandozó
Különdíj a legjobb gyermekvédelmi tartalomnak: Unicef Helpapp (unicef.hu/helpapp/)
Nem szakmabeli indulók:
1. Ludbriko
2. Versike
3. Momó Rádió
A zsűri tagjai:
Az uniós versenyben tehát a Traff Park és a Ludbriko weboldalak vesznek részt. 2013. december 9-től 2014. január 3-ig a közönség is szavazhat a kedvencekre itt. Az európai győzteseket a Biztonságosabb Internet napján (Safer Internet Day – SID), 2014. február 11-én hirdetik ki Brüsszelben.
Az Ön véleménye is befolyásolja, hogy a jövőben milyen online tartalmak készülnek az európai gyerekeknek és fiataloknak. Szavazzon a kedvenceire!
További információ: www.bestcontentaward.eu
Akkreditáció: MÉK 2013/357 2,5 pont
Minden
építész tervezőnek a 275/2013 (VII.16.) kormányrendelet alapján meg
kell adni a kiviteli tervben – ennek hiányában az engedélyezési tervben –
a betervezett építési termékek elvárt műszaki teljesítményét.
A rendelet 35 termékkörben határoz meg lényeges terméktulajdonságokat, gyakorlatilag minden építési terméket felsorolva az áthidalóktól a füstelvezetőkig. Valamennyi építési termék tekintetében a tervezőknek meg kell adniuk a lényegesnek ítélt elvárt tulajdonságokat. Ha később perre kerül sor, az építészen ezt biztosan számon fogják kérni.
Módot ad arra a jogszabály, hogy konkrét terméket jelöljön meg a tervező a dokumentációban. Ilyenkor ennek a konkrét terméknek a tulajdonságai válnak automatikusan az elvárt tulajdonságokká. Ez azonban kétféle bajt is okozhat: ha a gyártó nem nyilatkozik olyan tulajdonságról, ami fontos a beépítés szempontjából, kiváltható a konkrét termék ennek nem megfelelő termékre, vagyis a jó termék rosszra, és ezért a tervező lesz a felelős. A fordítottja is előfordulhat: a gyártó lényegtelen tulajdonság tekintetében is nyilatkozhat, így megakadályozva az egyébként megfelelő termékre való kiváltást.
A tervezők így kialakult nehéz helyzetében kíván segítséget nyújtani a 2014. január végén, február elején, 8 helyszínen megrendezett szakmai konferenciasorozat, amelynek szakmai védnöke az ÉMI Nonprofit Kft.
Időpontok és helyszínek
január 21. kedd – Győr – Leier City Center (Baross Gábor u. 42.)
január 23. csütörtök – Kecskemét – Három Gúnár rendezvényház (Batthyány u. 1-7.)
január 29. kedd – Miskolc - City Hotel (Csabai kapu 6.)
január 30. csütörtök – Nyíregyháza – Hotel Pagony (Újmajor)
február 4. kedd – Budapest – Danubius Hotel Budapest (Körszálló) (II. kerület, Szilágyi Erzsébet fasor 47.)
február 6. csütörtök – Szeged - Vedres István Építőipari Szakközépiskola (Horváth Mihály u. 2-6.)
február 11. kedd – Székesfehérvár - Szabadművelődés Háza (Fürdő Sor 3.)
február 12. szerda – Pécs – Zsolnay Kulturális Negyed (Zsolnay Vilmos út 37.)
Előzetesen regisztrált hallgatók részvételi díja bruttó 4 000 Ft (tartalmazza a kávészünet, szendvicsebéd díját is).
Az előre nem regisztrált résztvevőknek bruttó 6 000 Ft.
További információ és online regisztráció: www.buildrendezvenyek.hu vagy www.tervlap.hu
További információ: Build-Communication Kft.
e-mail: info@buildmarketing.hu
Tel.: 23/611-028, Fax: 23/611-029
A Magyar Építőművészek Szövetsége tisztelettel meghívja Önt 2013. december 16-án 18.00 órára a Magyar Építészek Háza Kós Károly termébe (Budapest VIII., Ötpacsirta u. 2.)
ZSITVA TIBOR ÉPÍTÉSZPORTRÉK című kiállításának megnyitójára.
A kiállítás december 31-ig tekinthető meg hétköznapokon 10.00-18.00, szombaton 12.00-18.00 óráig.
(Szombaton a kulcs az Építész Pincében kérhető el.)
A Tallinni Építészeti Biennálé olyan nemzetközi építészeti és urbanisztikai fórum, ahol elmélet és gyakorlat, tapasztalat és innováció találkozik, gyümölcsöző vitákat kezdeményezve. A 2013. szeptember 4-30. között megrendezett biennálé kurátora a b210 fiatal építészcsapat (Karin Tõugu, Kadri Klementi, Aet Ader, Kaidi Õis), főszervezője az Észt Építészeti Központ volt. A TAB 2013 a „Recycling Socialism” témakört járta körül, a következő kérdésekre keresve a választ: mit lehet ma „újrahasznosítani”a szocializmus építészetének tereiből, struktúráiból, koncepcióiból és alapanyagaiból? Mit érdemes újragondolni a jelen és a jövő szempontjából?
Az Észt Építészeti Központ és Tallinn Város Önkormányzata által szervezett TAB 2013 nemzetközi ötletpályázat építészeket, tájépítészeket, urbanistákat és egyetemi hallgatókat kívánt megszólítani. A pályázóknak olyan megoldásokat kellett bemutatniuk – a Väike-Õismäe lakótelep jövőjének szempontjából legfontosabbnak vélt témákra fókuszálva –, melyekkel sokszínűbbé és élhetőbbé tehető a szocializmusból örökölt városi tér. A pályamunkáknak mind a látványtervet, mind a részletes építészeti megoldások ismertetését tartalmaznia kellett.
Väike-Õismäe (Kis Virágdomb) egyike Tallinn három legnagyobb szovjet lakótelepének, amely magára vonzza a tekintetet, akár repülőgép ablakából néz ki az ember, akár a várostérképet böngészi. A főváros többi tipikus panelkörzetétől egyértelműen megkülönbözteti sajátos szerkezete: az utópisztikus körváros-ötleten alapuló tervet a szovjet kor sztárépítészei, Mart Port és Malle Meelak jegyezték, akik állami elismerésben is részesültek ezért a munkájukért. A 80-as években épült lakótelep korának szimbóluma, a megtestesült szocialista álom volt. A kis tó körül futó koncentrikus körökből álló alaprajz egyfelől világos kiindulási struktúrát kínál a további fejlesztésekhez. Másfelől ez a geometria korlátokat is jelent, hiszen jól funkcionáló és befejezett egység illúzióját kelti, holott a többi modernista lakókörzethez hasonlóan a környezet és a mindennapi élet egyelőre itt is még csak keresik a közös nyelvet.
Az ötletpályázatra 86 érvényes pályamunka érkezett a világ minden részéről, melyek között igen különböző megközelítéseket találunk, mind a beavatkozás terjedelme, mind filozófiája tekintetében. A víziók szerzői nagyszabású parkokat, új épületeket és új funkciókat, összekötő hidakat és kötélvasutat képzeltek el a lakótelepre, szem előtt tartva az energiatakarékos fejlődést és a lakosság nagyobb mértékű aktivizálódásának előmozdítását is.
A 3 tagú zsüri (Bjarke Ingels – BIG, Dánia, Endrik Mänd – Tallinn város főépítésze és Inga Raukas – Allianss Arhitektid, Észtország) a moszkvai Strelka Institute diákjainak Dynamo című pályázatát ítélte a legjobbnak (Izabela Cichonska, Nathan de Groot, Lindsay Harkema, Ondrej Janku). Második helyre az olasz Anamorfosis projektet rangsorolta (Antonio Buonsante, Nicola Campri, Marco Taccagni, Merilin Jürimets, Giulia Ragnoli), míg a harmadik az F23 című pályamunka lett (David Flynn Architects).
Az Észt Intézet szervezésében megvalósuló budapesti kiállításon a FUGÁ-ban a pályázati anyagok mintegy fele látható, a győztes és a zsűri által dicséretben részesített munkák mellett további, érdekes megoldásokat kínáló ötlettervek, köztük a magyar Urban Jungle projekt is (Botos András).
A kiállítás január 21-ig, naponta 10-21 óráig tekinthető meg.
www.tab.ee
www.fuga.org.hu
www.esztorszag.hu
Különleges ajándékot,
az év 365 napját szimbolizáló 365 darab szánkóból építettek karácsonyfát
a Hello Wood építészei a MÜPA elé.
Az installáció éjjelente egyedileg tervezett megvilágításban látható.
„Olyan ideiglenes installáció megalkotása volt a cél, amely nemcsak látványos és funkcionális, hanem legfőbb építőelemei használhatóak maradnak és azokat a fa szétszerelése után el lehet ajándékozni gyerekeknek. A társadalmi szerepvállalásban éppen ez a lényeg: nemcsak mutatni, hanem adni is valamit. ” – nyilatkozta Huszár András, a Hello Wood építésze a Művészetek Palotája előtt felállított tizenegy méter magas, 365 szánkóból épült karácsonyfáról. A különleges installáció vízkeresztig lesz látható a MÜPA előtt, majd a szánkókat a Telekom jóvoltából az SOS Gyermekfalvak lakóinak adományozzák.
A Hello Wood tagjai az épület előtt egy héten át építették a faszerkezetre rögzített szánkókból álló karácsonyfát, melynek belsejébe belépve bárki megtekintheti az izgalmas szerkezetet. Négy és fél tonnás vaslemez-alap biztosítja az építmény szélellenállását, mely a szánkókat és az azokat rögzítő szerkezetet, mintegy 325 kiló súllyal terheli le bordánként. A 10,5 méter magas favázat előre gyártották a Hello Wood asztalosai, majd a helyszínre szállítást követően daru segítségével szerelték össze és hegesztéssel rögzítették az alaplemezre. A toronyszerkezet adta a statikailag biztos hátteret a Hello Wood alpinistái számára, akik a szánkókat négy napon keresztül köteleken lógva gyorskötözővel rögzítették a bordákhoz erősített lécvázra. Az installáció a hatalmas súly ellenére is könnyednek tűnik, a keresztmerevítéses szerkezetnek köszönhetően a belsejéből felfelé nézve a látogató egy óriási hópehelyben érezheti magát. Bakos Maxim, a Hello Wood egyik alapítója egy egész erdőt szeretett volna szánkókból, majd szépen letisztult, hogy milyen irányba érdemes kidolgozni a koncepciót: "Sokat agyaltunk azon, hogy milyen egy ízléses karácsonyi installáció. A szánkókból épült szimbólum eredetiségét pont annak köszönheti, hogy sablonoktól és giccstől mentes." - mondta Ráday Dávid, a Hello Wood kreatív vezetője, a koncepció egyik kitalálója.
Nem véletlen az installációt készítő alkotócsoport kiválasztása. A Művészetek Palotája ugyanis stratégiailag fontos céljának tekinti az innováció támogatását, ennek egyik fontos eleme az évszakos programokhoz illeszkedő installációs program, melynek révén a fiatal képző- és iparművészek is bemutatkozhatnak a MÜPA-ban. Ez az installáció most túlmutat önmagán, a Telekomnak köszönhetően ugyanis a szánkók január 6-a után az SOS Gyermekfalu lakóihoz kerülnek, hogy egy késői karácsonyi ajándékként még vidámabbá tegyék az ott élő gyermekek mindennapjait.
A Hello Wood-ról: egy nemzetközi művészeti program. Legnépszerűbb eseménye az egyhetes nyári alkotótábor, ahol ismert és elismert szakemberek, művészek osztják meg tudásukat tehetséges fiatalokkal. Pozsár Péter, a Hello Wood kurátora szerint, az itt létrehozott alkotásoknak két közös jellemzője van: többnyire fából készülnek, illetve hogy a társadalmi szerepvállalás, a művészetek összefonódása nem hiányozhat belőlük. A Hello Wood tudományos és művészeti területeket integrál, közösséget épít és tehetséget kutat. Nem csak országhatárokat átívelve hoz össze diákokat és oktatókat, de az egyszeri embert is összeköti az alkotó tervezőkkel. A Hello Wood tagjai számára a tervezői folyamat során mindig fontos szempont az adott munka utóéletének átgondolása és a társadalmi érzékenység. Az installáció építőeleme tehát tudatosan, a tervezői koncepció részeként lett szánkó, hogy a karácsonyfa lebontása után az alkotórészek az SOS Gyermekfalu lakóihoz kerülve, eredeti funkciójukat betöltsék.
Hello Wood Karácsonyfa-installáció
Koncepció: Ráday Dávid, Huszár András, Pozsár Péter, Bakos Maxim, Építészeti terv: Huszár András, Pozsár Péter, Fogarassy Ádám, Látványterv: Szilágyi Benjámin, Statika: Cséfalvay Gábor, Megvalósítás: Hello Wood, Világítástechnika: Király Tamás, Agócs Gábor (Philips Magyarország Kft.), Együttműködő partner: Zoboki Gábor (ZDA)
Fotók és tervrajzok itt: https://plus.google.com/photos/113429208650202507115/albums/5955325706413814193
Time lapse videó itt: http://vimeo.com/81376485
Dr. Bachman Zoltán Prima Primissima,
Golda János és Karácsony Tamás DLA Prima díjasok
2013. december 6-án, péntek este immáron tizenegyedik alkalommal adták át a Prima Primissima és a Prima díjakat.
|
|
|
Megjelent a Magyar Közlöny 201. száma: http://www.kozlonyok.hu/nkonline/MKPDF/hiteles/MK13201.pdf
Benne:
A Csongrád Megyei Építész Kamara közigazgatási feladatainak ellátására
eljáró szerv kijelölésének a megszüntetéséről szóló 65/2013. (XII. 4.)
BM rendelet.
A BM rendelet hatálybalépését követő 8 napon belül a Bács-Kiskun Megyei Építész Kamara titkára a Csongrád Megyei Építész Kamara titkárának jegyzőkönyvben rögzítve átadja a BM rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő, a Csongrád Megyei Építész Kamara és a Békés Megyei Építész Kamara közigazgatási feladatainak ellátására eljáró szervek kijelöléséről szóló 77/2012. (XII. 21.) BM rendelet 1. §-a szerinti ügyek iratait, az iratok kezelésére vonatkozó jogszabályoknak megfelelő bontásban.
Vetítés és élménybeszámoló a Debreceni Alkotó Műhely (DAM) szervezte eseményről
A
Debreceni Alkotó Műhely idén másodszor rendezte meg az építészhallgatók
körében népszerű nyári építőtáborát Biharugrán, amelynek évzáró
vetítése és élménybeszámolója december 17-én lesz. A táborok olyan kutatási témákat is felöleltek, amelyek környezetünk kihívásaira is igyekeztek válaszokat adni.
Ebben az évben egy gyerektábort is szerveztek, ahol a gyerekek megismerkedhettek az építés szépségeivel.
Az előadás pontos helyszíne és időpontja:
Hajdú-Bihar Megyei Építész Kamara előadóterme
Debrecen Sarló u. 3. fszt.
2013. december 17. (kedd) 13:30-tól
Minden érdeklődőt szeretettel vár a
Debreceni Alkotó Műhely Építész Egyesület
A rendezvény akkreditációjára a MÉK Továbbképzési Szakbizottságánál – utólag, jelenléti ív alapján – kerül sor!