Áder János köztársasági elnök a nemzeti ünnep alkalmából kitüntetéseket adományozott. Az ünnepség keretében
Kossuth Díjat kapott
Zoboki Gábor DLA Ybl Miklós-díjas építész, egyetemi tanár, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja,
Magyarország számára kivételesen értékes, több mint három évtizedes alkotói pályája, egyedi stílusú, az esztétikumot a funkcionalitással bravúrosan ötvöző épületei, valamint számos kiemelten fontos hazai műemlék rekonstrukciója során végzett kimagasló színvonalú, művészi igényű tervezőmunkája elismeréseként.
Széchenyi-díjat kapott
dr. Vörös Győző ókorkutató, régész, egyiptológus, az építészettudományok doktora,
a Magyar Művészeti Akadémia tiszteletbeli tagja, egyetemi tanár, Magyarország számára kivételesen értékes tudományos pályafutása, a szentföldi magyar régészet vonatkozásában egyedülálló, nemzetközi szinten is jelentős kutatómunkája, különösen a Holt-tenger keleti partjánál található evangéliumi jelentőségű helyszín, a Machaerus vár régészeti feltárási munkálatainak vezetőjeként elért eredményei elismeréseként.
Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozata kitüntetést kapott
dr. Baráth Etele építész, címzetes egyetemi tanár, volt miniszter és országgyűlési képviselő, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség Közgyűlésének elnöke, a Magyar Közgazdasági Társaság Fejlesztéspolitikai Szakosztályának elnöke
Magyarország európai képviselete és sikeres integrációja, illetve a magyar fejlesztéspolitika alapjainak megteremtése érdekében végzett nagy jelentőségű munkája, valamint a magyar kajak-kenu sportág fejlesztését több évtizeden át szolgáló, kiemelkedő vezetői és szakmai közéleti tevékenysége elismeréseként.
Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozata kitüntetést kapott
Baliga Kornél Ferenczy Noémi-díjas tervezőművész, építész
a magyar épített örökség megóvását számos történeti jelentőségű belső tér kimagasló minőségű felújításával és művészi igényű rekonstrukciójával szolgáló életútja elismeréseként.
Czigány Tamás DLA Ybl Miklós- és Pro Architectura díjas építészmérnök,
a Széchenyi István Egyetem Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kara Épülettervezési Tanszékének egyetemi docense hazánk épített örökségét a meglévő értékek megőrzésére is nagy hangsúlyt fektetve gazdagító tervezőmunkája,
valamint kutatói és oktatói tevékenysége elismeréseként.
Csernyus Lőrinc Ybl Miklós-díjas építész, művészeti szakíró, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, Csenger és Makó város főépítésze, a Kós Károly Egyesülés Vándoriskolájának volt vezetője
a magyar organikus építészeti irányzatot képviselő tervezőművészi pályája, kimagasló főépítészi, oktatói
tevékenysége, valamint Makovecz Imre szellemi örökségének ápolásában vállalt szerepe elismeréseként.
Káldi Gyula Pro Architectura és Forster Gyula-díjas építész, a Teleki László Alapítvány kurátora
a magyarországi és a határainkon túli magyar épített örökség védelmének szentelt életműve, értékteremtő építészeti tervezői tevékenysége elismeréseként.
Ugron András Gábor nyugalmazott építészmérnök részére
a cserkészmozgalom újraindítása és az ifjúság nevelése, valamint a katonai hagyományőrzés, illetve a határon túli magyar közösségekkel ápolt kapcsolatok megerősítése iránt elhivatott pályája elismeréseként.
Vasáros Zsolt Pro Architectura és Ybl Miklós-díjas építészmérnök, vezető tervező, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Kara Exploratív Építészeti Tanszékének vezetője, egyetemi tanára
az építészetet a régészet anyag- és tárgyközpontúságával, illetve a kiállítástervezés lényegkiemelésével ötvöző, sokrétű tervezői, oktatói és közéleti tevékenysége elismeréseként.
Zsigmond László Ybl Miklós-díjas építészmérnök, Veresegyház, Rácalmás és Mátészalka főépítésze, a Kós Károly Egyesülés és a Makona Egyesülés alapító tagja
a magyar organikus építészet képviselőjeként folytatott kiemelkedő színvonalú tervezői pályája, különösen a beregi árvíz és a devecseri vörösiszap-katasztrófa utáni újjáépítések kapcsán végzett értékes és odaadó szakmai munkája, illetve főépítészi tevékenysége elismeréseként.
Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetést kapott
dr. Laposa József tájrendező mérnök
a badacsonyi borvidéket meghatározó borászati, illetve tájrendezési és tájépítészeti munkája, valamint a borászszakma épített és írott emlékeinek megőrzését szolgáló irodalmi tevékenysége elismeréseként.
Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetést kapott
Máté Zsuzsanna építész, műemlékvédelmi szakmérnök, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. vezető tervezője
a műemlékvédelem területén végzett több évtizedes kiemelkedő munkája, számos műemlék helyreállítási program megvalósításában vállalt aktív szerepe elismeréseként;
Zsuppányi Gyula, az Alfaterv-2000 Kft. vezető építésztervezője, Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlésének volt tagja,
magas színvonalú építészi munkája, illetve Zalaegerszeg fejlesztését szolgáló több évtizedes közösségi tevékenysége elismeréseként;
Kassainé Kirchner Gabriella okl. építőmérnök
jelentős műemlék épületek és kastélyok rekonstrukciós munkájában végzett, értékmentő szakmai tevékenysége elismeréseként;
Tóth Tibor Gábor építészmérnök
jelentős műemlék épületek és kastélyok rekonstrukciós munkájában végzett, értékmentő szakmai tevékenysége elismeréseként.
Minden kitüntetettnek gratulálunk!
A SIKA ÚJRAGONDOLTA A POLIURETÁNT – ÚJ PURFORM® TECHNOLÓGIA RENDKÍVÜL ALACSONY MONOMER TARTALOMMAL
Purform® márkanév alatt 2022. márciusától a Sika bevezeti újonnan kifejlesztett poliuretán technológián alapuló tömítő- és ragasztóanyag termékeit. Az új technológia növeli a poliuretán termékek fölényét mind szilárdság, mind tartósság tekintetében, valamint rendkívül alacsony monomer tartalma révén. Ez utóbbi fenntarthatóbb termékek előállítását teszi lehetővé a Sika számára, melyek megfelelnek a holnap környezetvédelmi és egészségügyi szabályozásainak.
Az új Purform® poliuretán technológiával a Sika egy újabb mérföldkőhöz ért a fenntartható termékfejlesztés terén. Az innovációnak köszönhetően jelentős mértékben csökkenteni tudja termékei monomer dizocianát tartalmát, így professzionális megoldást tud kínálni 0,1%-nál alacsonyabb monomer tartalom mellett is. Ennek eredményeképp a Sika megfelel a 2023-tól érvénybe lépő új, európai uniós REACH rendelet követelményeinek, melyet az emberi egészség és a környezet védelme érdekében dolgoztak ki. A Purform® technológiával a felhasználók megtapasztalhatják azokat az előnyöket, melyek a poliuretán egyedülálló teljesítményéből, az alacsony monomer kitettségből és a legmagasabb szintű munkabiztonságból származnak.
Az új Purform® poliuretán technológia által érintett márkanevek a Sikaflex®, SikaBond®, SikaTack® és SikaFloor®.2022. márciusától kezdődően a Purform® technológiával előállított Sikaflex®-11FC+ új néven, Sikaflex®-11FC Purform®, valamint a Sikaflex® PRO-3, új nevén Sikaflex® PRO-3 Purform® termékek kerülnek kiszállításra a kereskedő és kivitelező partnerekhez.
Tudjon meg többet az új technológiáról, tekintse meg bemutató filmeinket, kiadványainkat az alábbi weboldalon:
Diébédo Francis Kéré Burkina Fasó-i születésű, Berlinben élő építész, oktató és társadalmi aktivista nyerte el idén a legrangosabb építészeti elismerésként számon tartott Pritzker-díjat, a díj történetének első afrikai kitüntetettjeként.
A 100 ezer dollárral és egy bronzplakettel járó Pritzker-díjat 1979-ben alapította Jay A. Pritzker üzletember és felesége, Cindy Pritzker. Diébédo Francis Kéré a díj 51. kitüntetettje.
A díj zsűrijének indoklása szerint Diébédo Francis Kéré az úttörője egy olyan építészetnek, amely fenntartható szélsőséges nélkülözésben élő vidékeken is, különösen Afrikában, azon belül szülőföldjén, Burkina Fasóban.
„Tevékenysége egyszerre mérnöki munka és szolgálat, amely számtalan polgár életét és élettapasztalatait teszi könnyebbé a világ egy olyan régiójában, amelyet időnként elfelejtenek” – méltatta Diébédo Francis Kéré munkásságát Tom Pritzker, a díjat támogató Hyatt Alapítvány elnöke. Mint az építész elmondta, mindig olyan tereket akart alkotni, amelyek az embereknek kényelmet és nyugalmat adnak, de inspirálják is őket.
Diébédo Kéré nagy megtiszteltetésnek tartja, hogy ezekben az időkben, amikor a világjárvány még világosabbá tette a kölcsönös függésünket és amikor az erőforrások csökkenése egyre több konfliktust generál, látásmódja ilyen elismerésben részesül – hangsúlyozta. Hozzátette: reményt adhat, hogy a távoli és jelentéktelennek tűnő kezdetek után is lehetséges a lehető legmesszebbre eljutni.
Kéré legtöbb munkája Afrikában – Beninben, Burkina Fasóban, Maliban, Kenyában, Mozambikban, Togóban és Szudánban – valósult meg. De dolgozott már Dániában, Németországban, Olaszországban, Svájcban, Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban is.
„Bizonyos értelemben újra és újra visszatért a gyökereihez: merített európai építészeti tanulmányaiból, ötvözve azokat szülőföldjének hagyományaival, szükségleteivel és szokásaival” – mondta az építészről az alapítvány elnöke.
Mint Diébédo Francis Kéré felidézte: „Ott kezdtem, ahol születtem, ahol a népesség növekedése kulcskérdés, és ahol sürgősen szükség van infrastruktúrára. Tartoztam a népemnek, ezért fontos volt számomra, hogy helyben bőségesen elérhető anyagokat használjak, és olyan megközelítéssel építsek, amely kis mértékben terheli a környezetet. Így az épületeim megoldás orientáltak lettek. Felismertem, hogy ezek a megoldások térben és időben átemelhetők, mivel minden ember okozta válsághoz fenntartható gondolkodáson alapuló megoldásokra van szükség” – fogalmazott.
Kéré specialitásai az általa tervezett oktatási, egészségügyi intézmények, a közigazgatási épületek és lakóházak lettek.
A zsűri kiemelte azt a Burkina Fasó-i Gandóban 2001-ben elkészült iskolaépületét, amely egyszerre elégít ki alapvető szükségleteket és csökkenti a társadalmi egyenlőtlenségeket, mindezt helyi építőanyagok felhasználásával. Egy kenyai műszaki iskola tervezésénél a helyi kőbányából származó anyagokból tervezett hűtőtornyokat, minimalizálva a légkondicionáló berendezések számát, míg a Burkina Műszaki Intézetnél hűsítő agyagfalakat alkalmazott, a fémtetőt pedig eukaliptusszal bélelte.
Miután a Burkina Fasó-i parlament épülete a 2014-es felkelés során megsemmisült, Kéré tervezte meg a nemzetgyűlés új otthonát is. A piramis alakú épület külső kialakításával ösztönözné az informális összejöveteleket, egyben az előző rezsim áldozatai előtt is tisztelegne; ez a projekt azonban a jelenlegi bizonytalan körülmények miatt szünetel.
forrás: MTI
fotók: AFP/Odd Andersen
MEGHÍVÓ
A HEGYVIDÉKI ÖNKORMÁNYZAT ÉS A BUDAPESTI VÁROSVÉDŐ EGYESÜLET XII. KERÜLETI CSOPORTJA TISZTELETTEL MEGHÍVJA ÖNT „A HEGYVIDÉK MODERN ÉPÍTÉSZETE A KÉT VILÁGHÁBORÚ KÖZÖTT” című vándorkiállítás
újabb állomására
Időpont: 2022.03.23. (szerda) 18:00
Helyszín: Hegyvidék Galéria (1126 Budapest, Királyhágó tér 10.)
PROGRAM:
Köszöntőt mond:
Kallós Judit művészettörténész,
a Hegyvidék Galéria művészeti vezetője
A tárlatot ismerteti:
Beöthy Mária építész, a BVE XII. csoport vezetője
Napról napra nagyobb hangsúlyt kap az épületenergetikai követelmények fokozódása. Ám nemcsak ez, hanem a józan ész is azt diktálja, hogy fordítsunk végre kellő figyelmet épületeink külső falszerkezeteinek megfelelő hőszigetelésére.
Energiapazarló homlokzatok
Egy családi ház esetében a külső falakon át kialakuló hőveszteség elérheti akár a 35%-ot is, amely érték az épület teljes hőveszteségéből meglehetősen tetemes részarányt képvisel. Nem söpörhető félre tehát a tény, hogy az épületek külső falait megfelelő vastagságú hőszigeteléssel kell ellátni annak érdekében, hogy se bolygónk légkörét ne terheljük az elpocsékolt energiával, se az üzemeltető pénzárcáját annak finanszírozásával.
A szigetelőanyag elhelyezése szempontjából beszélhetünk átszellőztetett, magszigetelt, könnyűszerkezetes külső falszerkezetről is, de egyik leggyakrabban alkalmazott megoldás a vakolható szigeteléssel, azaz más néven vékonyvakolatos kialakítású külső homlokzati szigeteléssel ellátott épületfal.
Egy jól megválasztott szigetelőanyag nyáron igen komoly hővédelmi funkciót tud betölteni az épület belső tereinek felmelegedés-túlmelegedés elleni védelmében, ám nemcsak hőtechnikailag gyakorolhat kedvező hatást az épületre. Amennyiben hangelnyelő tulajdonságai is megfelelőek, úgy mintegy grátiszként az épület külső falszerkezetének léghanggátlását is képes eredményesen növelni.
Épületek homlokzati szigetelései tekintetében elengedhetetlen, hogy összhangban legyünk a mindenkor érvényes – és szintén egyre szigorúbb feltételeket szabó – Országos Tűzvédelmi Szabályzatban leírtakkal: amelyben egyre jobban előtérbe kerül a nem éghető anyagok alkalmazásának előírása számos alkalmazási területen.
Új TECTONIC-technológia
A más gyártóktól már jól ismert vakolható és átszellőztetett kőzetgyapot-megoldások hangszigetelő tulajdonsággal is kiegészített alternatívájaként az URSA új technológiával egyedülálló minőséget hívott életre üveggyapot-alapanyagból a magyar és az európai piacokra.
Az URSA TECTONIC-termékcsoport nemcsak fenntartható, de olyan, mintha egyenesen maga a természet tektonikus ereje ihlette volna.
A termék struktúráját közelről megnézve nem kell sokat találgatni, vajon mi lehetett az alkotó szakembergárda alapgondolata az új URSA TECTONIC márkanevű termékek létrehozásakor. Az ásványgyapottáblák keresztmetszetében látható szálszerkezet pont olyan, mint a tektonikus gyűrődések mintája, amelyet a Föld belső erői hoznak létre a felszín alatt, játszi könnyedséggel mozgatva a talajlemezeket. A speciális TECTONICtechnológiával történő gyártás során hasonló „mintázattal” egymásra torlasztva az üveggyapotszálakat, készültek az URSA TECTONIC-szigetelőtáblák. A hidrofóbizált felületű (vakolat hordására kialakított), nem éghető „tektonikus” ásványgyapotlapok egyedülálló szigetelési teljesítményüket épületek vakolt homlokzati szigeteléseként beépítve éppen a szálak különleges gyűréssel létrehozott struktúrájának köszönhetik.
Miből lesz a cserebogár? Fontos kiemelni, hogy az új, vakolható URSA-büszkeség – minden elvárás vagy látszat ellenére – nem kőzetgyapot-alapú! Egy másfajta ásványgyapotból: üveggyapotból készült, forradalmian új technológiával.
Miért olyan fontos kihangsúlyozni az alapanyagot? Elsősorban azért, mert ezek a kiváló (0,035 W/mK) deklarált hővezetési tényezővel rendelkező üveggyapottáblák nemcsak kiváló hőszigetelők, de – éppen összetételük okán – remek hangszigetelő képességgel is rendelkeznek. A rendezetlen üvegszálszerkezetnek köszönhetően a szálak rétegelválási szilárdsága kitűnő, ami kulcsfontosságú igény függőlegesen felrögzített szigetelőtáblák esetében. A nagy testsűrűségű ásványgyapot-táblák nyomószilárdsága nagyon jó: könnyed eleganciával hordozzák az installálásukhoz szükséges ragasztót, tolerálják a dübelezést és elbírják a vakolatot. Mivel alaktartásuk kiváló és hő hatására sem zsugorodnak, rendkívül előnyös tulajdonságuk, hogy érzéketlenek a téli-nyári hőingadozásra, nincs hőtágulásuk.
A nyitott szálszerkezetű, páraáteresztő URSA FP BASIC-táblák lélegeznek a ház homlokzatán. Egészségbarát és környezetbarát mivoltuk valóban elsődleges választássá teszi őket ezen az alkalmazási területen.
Alkalmazástechnológia
Az URSA TECTONIC-termékcsalád első gyermeke, az URSA FP BASIC vakolható homlokzati hőszigetelés akkor teljesít a legoptimálisabban épületek külső falának szigeteléseként, ha a megfelelő komplett rétegrenddel kerül installálásra.
Az URSA FP BASIC-termék nemcsak a külső falak – homlokzatok – szigetelésére nyújt kiváló minőségű megoldást, hanem olyan teremgarázsok és mélygarázsok mennyezetének esetében is, ahol bármilyen okból vakolható sima vagy strukturált felületű megjelenésre tart igényt a megrendelő.
Amire érdemes odafigyelni
Az ásványgyapotlapok hátoldalára a pont-perem módszer* együttes alkalmazásával kell a cementbázisú ragasztót felhordani. (* Perem = a táblák hátsó felületének széle, végig. Pontmódszer: a táblák vízszintes hossztengelyében 3 pontban felhordott ragasztópogácsa.) A ragasztóval ellátott táblákat egyenletesen kell rányomni a szigetelendő külső falfelületre, és az is fontos, hogy a táblák felhelyezése után a ragasztó a táblafelület minimum 40%-án szétterüljön. A teherhordó falszerkezet esetében fontos a légtömörség biztosítása: ezt bizonyos falazóelemek esetében a kétoldali (külső és belső) dörzsvakolattal tudjuk biztosítani.
A hőszigetelő táblákat egymás mellé szoros illesztésben, a sorokat egymás mellett kötésben (eltolva), a sarkokat pedig fogazva kell kialakítani és a kereszthézagok kialakítását kerülni kell. Ügyelni kell a táblák közti hézagok szoros illesztésére a későbbi átmenő vonal menti hőhidak kialakulásának megelőzése miatt. A fal felületére felragasztott ásványgyapottáblákat mechanikai rögzítéssel is el kell látni a dübelkiosztási terv szerint, melyet sokféle tényező határoz meg, köztük az épület homlokzatának pontos méretei, a beépített szerkezeti dilatációk, az épület magassága stb.
(Egy általános javaslat az ábrán: a hőszigetelő anyagot a sarkainál, a T-kialakítású toldásoknál és a táblák középső tengelyvonalában kell rögzíteni.)
Akkor kapunk ideális felületet, ha a táblák külső felületére a glettvas sima oldalával felhordjuk, majd a fogas részével áthúzzuk a tapaszréteget (10 mm-es javasolt). Ez fogadja az URSA üvegszövethálót, melyet minimum 10–15 cm átlapolással kell a tapaszba ágyazni úgy, hogy alatta 2/3 tapaszréteg legyen, kívülről pedig 1/3 tapaszréteg fedje. A tapasz felületét a hálón át sima glettvas segítségével el kell simítani. A tapaszréteg teljes száradása után következik az alapozóréteg felhordása, majd a vékonyvakolat felhúzása és a felületi struktúra kialakítása.
A homlokzat maradéktalan szigeteléséhez hozzátartozik a lábazat szigetelése is, amelyre szintén kínál hosszú távon megelégedésünkre teljesítő megoldást az URSA: az XPS PLUS nevezetű, fagyálló, csekély vízfelvételű, nagy mechanikai ellenálló képességű, zárt cellás, extrudált polisztirol hőszigetelő táblát érdemes alkalmazni, melyet ajánlatos a járda szintjétől minimum 30, de még jobb, ha 50 cm-es magasságig felvezetni.
A csoda igazából a bolygó belsejéből ered. Az URSA TECTONIC ásványgyapot-szigetelések jól, jóra használva, hosszú távú biztonságos komfortot biztosítanak számunkra épületeinkben.
URSA Salgótarján Zrt.
www.ursa.hu
ábrához magyarázat:
1. Teherhordó falszerkezet (tégla)
2. Külső dörzsvakolat (0,5 cm)
3. Ragasztóréteg (0,5 cm)
4. URSA FP BASIC ásványgyapot hőszigetelő és hangelnyelő tábla (12–16 cm vastagságban), dübeles mechanikai rögzítéssel
5. Tapaszba ágyazott URSA üvegszövetháló
6. Alapozóréteg
7. Homlokzati vékonyvakolat (0,4 cm) (Egyéb kiegészítő elemek, pl.: lábazati fém indítóprofil)
Meghívó
A Borsi Rákóczi Kastélyközpont tisztelettel meghívja Önt II. Rákóczi Ferenc születésének 344. évfordulója alkalmából 2022. március 27-én, a borsi Rákóczi-kastélyban megrendezésre kerülő megemlékezésre. Főszervező: Borsi Rákóczi Kastélyközpont
Társszervezők: Borsi község önkormányzata, II. Rákóczi Ferenc Polgári Társulás, Teleki László Alapítvány
A rendezvény programja:
11.45 a zarándokvonat érkezése Budapestről
12.45 ünnepi felvonulás a Művelődési Háztól a Rákóczi-kastélyba
13.30 ünnepi műsor – beszédet mond Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára
14.00 a Rákóczi-szobor megkoszorúzása
15.00 fúvószenekari koncert a kastélyudvarban
17.00 a zarándokvonat indulása Budapestre
9,2 milliárdos kormányzati támogatással duplázzák meg a Makovecz stílusú, híres Makói Gyógyfürdő kapacitását. Az egyedi formáival jellegzetes épület kivitelezési munkáihoz kivételes szaktudásra és pl. kifejezetten speciális zsaluzatra volt szükség. A Most-Épker ehhez újra a MEVA zsalurendszereit választotta.
A beruházás során 3200 négyzetméteres családi élményzónával, 220 négyzetméteres külső medencével, három fedett csúszdából álló csúszdatoronnyal, napozóteraszos nyári öltözővel bővül a létesítmény, Makovecz Imre ötletei és a Makona Tervező Iroda tervei alapján.
A három és négy karéjos fürdőmedencékkel kiegészülő élményfürdő terveit Gelencsér Judit, a gyógymedencékét pedig Csernyus Lőrinc jegyzi.
A generálkivitelezésért a Fehérgép Kft felel, aki a szerkezeti munkák kivitelezésével a Most- Épker Kft- t bízta meg, ők pedig a MEVA zsalurendszereit találták alkalmasnak a rendkívül bonyolult, íves vasbeton szerkezetek kialakításához. Választásukat Sinkó Gergő, a Most- Épker Kft projektigazgatója a következőkkel indokolta: „A Makovecz Imre tervei alapján megújuló strandfürdő ma Magyarországon a létező legbonyolultabb szerkezet. Az íves falszakaszok olyan egyedi vasbeton felületeket alkotnak, ami egy szerkezetépítőnek óriási kihívást jelentenek.”
Különleges formák egyedi zsaluzattal
„A már elkészült ütemhez hasonlóan, az újonnan épülő részeket is döntően íves felületek jellemzik.” – mondta Oláh Zoltán a MEVA mérnöke, aki már az előző ütemben is szorosan a kivitelezővel együttműködve dolgozott a projekten. „A falak a MEVA új fejlesztésű RADIUS zsaluzatával készülnek, amivel tökéletes íves betonfelületeket lehet létrehozni.” - tette hozzá a szakember.
A munkálatokhoz szükséges zsaluzat elkészüléséhez elengedhetetlen volt a folyamatos egyeztetés a gyártó és a kivitelező között. Az épületek falazatához hasonlóan a medencék falazatainak kialakítása is speciális, jól átgondolt szerkezeteket kíván minden milliméteren. „Az íves medencefalak túlfolyóinak kialakítása miatt a RADIUS zsalut fa zsaluzattal kombinálták.” - avatott be a részletekbe Oláh Zoltán, aki további kulisszatitkokat is elárult a projekttel kapcsolatban: „A létesítmény központi eleme az Életfa, amit szintén a MEVA egyedi zsaluzatával építenek. A kivitelező munkáját néhány szerkezeti egység zsaluterveinek az elkészítésével is támogatjuk. Ilyen a pinceszínt íves falának és a medencék íves falának zsaluzata, a csúszdatorony zsaluzata, valamint az életfa és a födémek zsaluzata. Az egyenes és a sokszög alakú formákhoz a MEVA MAMMUT falzsalu rendszerét használja a kivitelező, melyekből jelentős mennyiségű saját készlettel is rendelkezik.”
A nehézségek ellenére is pontosan
A szerkezetépítés során ugyan felmerültek nehézségek, de ennek ellenére a kivitelezés a vállalt ütemtervek szerint folyik. Ehhez azonban némi rugalmasságra volt szükség a kivitelező részéről melyre Sinkó Gergő projektvezető így emlékezett: „A kivitelezéshez szükséges idő becslésekor számba vettük az épület egyedi formái miatt felmerülő nehézségeket. Váratlan események természetesen még így is lehetnek, ahogy ez esetünkben be is következett.” - A problémára azonban gyorsan megtalálta a megoldást a Most- Épker Kft. és a MEVA szakértőiből álló team. – „A megoldás az lett, hogy a medence oldalfalakra támaszkodó födémet építjük meg először, bent tartva a zsaluzatot, így a szerkezet gond nélkül tud tovább haladni fölfelé, a medence oldalfalait pedig utólag egy egyedi zsaluzattal foltozzuk majd be. Szerencsére a MEVA és a MOST- ÉPKER is tapasztalt mérnökökkel dolgozik, ezért az ilyen döntések villám gyorsan megszületnek.”
A profi kivitelezői és logisztikai munkának köszönhetően így a szerkezetépítés továbbra is az elvárt ütemben halad, így a befejezés is prognosztizálható az ígért márciusi dátumra.
Jelentős szakmai kihívás- jól megérdemelt siker
A Hagymatikum íves szerkezete, különleges építészeti megoldásaival hatalmas kihívást jelentett mind a MEVA mind pedig a kivitelező Most- Épker Kft számára. Mindketten szakmai munkájuk csúcsaként értékelték a feladatot. „A MOST-ÉPKER küldetése, hogy egyedülálló szerkezeteivel vívjon ki rangot és elismerést az építőiparban. Hatalmas megtiszteltetés, hogy a projekten ismét a MEVA-val dolgozhattunk, most is szoros, hatékony és gyümölcsöző együttműködés alakult ki a két cég között. Mindkét fél számára kiemelten fontos, hogy a tervek szerint, a megadott költségből, határidőre valósuljon meg a beruházás. Hiszünk benne, hogy egy cég nívója igazán így mérhető.” – nyilatkozta Sinkó Gergő.
MEVA zsalurendszerek: https://www.shop.meva.hu/
Dr. Lovag Zsuzsa régész és Mujdricza Ferenc építész a 2022. március 29-én 17:00 órakor a Magyar Urbanisztikai Társaság székházában mutatja be az esztergomi Prímás sziget – Szent István által alapított – apácakolostorának feltárását.
Az esemény időpontja: 2022. március 29. 17:00
Az esemény helyszíne: A Magyar Urbanisztikai Társaság székháza (1094. Bp. Liliom utca 48.)
Az esztergomi Prímás szigeten a 19. században még álltak az oklevelekből még ismert bencés apácakolostor romos falai, amit a 20. századra teljesen elhordtak.
A Nagymaros-gabcikovói vízierőmű tervei szerint fölötte húzódott volna a hatalmas gát, ezért kezdtünk bele a feltárásba, ami tíz nyáron keresztül folytatódott, és sikerült az épületek teljes alaprajzát tisztázni, köztük egy különleges sírkápolnáét.
Az ásatások szerint igen jelentős méretű, valószínűleg még Szent István által alapított kolostort tártunk fel, amit most készült makett által vizuálisan is be tudunk mutatni.
Regisztráció a következő linkre kattintva: https://forms.gle/yYpdmpEJb16Z3dQC8
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Facebook-esemény: https://fb.me/e/1dOidogWM
forrás: www.mut.hu
2022. március 17. | 17:30 – Építészklub | SZENTENDRE, a festők városa, avagy ART CAPITAL (vagy egyik sem)
Időpont: 2022. március 17. (csütörtök) 17.30 óra
Helyszín: az MMA Makovecz Szalonja (1034 Budapest, Makovecz Imre utca 25.)
Előadók: Golda János és Bede István
A Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata 2017-ben indította el klubestjeit az óbudai Makovecz Szalonban, ahol egy-egy akadémikus és/vagy köztestületi tag mutatja be épp futó munkáit, tervezési feladatait, az őket foglalkoztató építészeti (vagy egyáltalán nem építészeti) gondolatokat és érzéseket. A márciusi Építészklub építész-párosa Golda János, az MMA rendes tagja és Bede István köztestületi tag, akik – egy meglepetésvendéggel – a szentendrei tájról elmélkednek.
Az előadások után (és alatt) várják a szakmai, baráti hozzászólásokat, továbbá lehetőség nyílik a kötetlen beszélgetésre.
Helyszín: az MMA Makovecz (volt Kecske) utcai Makovecz Szalonja (1034 Budapest, Makovecz utca 25.)
Meghívó
forrás: www.mma.hu
PDKS elitbahis http://www.escortbayanlariz.net http://www.sahipleniyorum.com elitbet giriş elitbet giriş casibom giriş PDKS https://haberler07.com