A Budapesti városvédő egyesület XII. kerületi csoportja és a Hegyvidék galéria tisztelettel meghívja Önt Rosch Gábor: " Esztergom város polgári és katonai temetői" című könyv bemutatójára
Időpont: 2022. november 23. 18:00
Helyszín: Hegyvidék Galéria (1126 Budapest, Királyhágó tér 10.)
A részvétel regisztrációs jegy (200 Ft) megvásárlásával lehetséges.
Jegyek kaphatók a https://hegyvidekgaleria.jegy.hu oldalon, vlamaint a Hegyvidék Galériában.
Hegyvidék kártyával ingyenes.
2022. november 12-én 18. alkalommal ismerték el az idei év a sajtó szerint legkiemelkedőbb alkotásait a Média Építészeti Díja gála keretében az Uránia Nemzeti Filmszínházban.
Az Építészfórum által alapított Média Építészeti Díja immáron 18 éves hagyománnyal rendelkező, szakmai esemény, melynek különlegessége, hogy zsűrizése a nagyközönség jelenlétében zajlik. Ebben az évben összesen 76 épületet, 59 tervet és 29 épített környezeti munkát neveztek a tervezők, amelyek közül egy családi ház, egy egyetemi épület, egy templom, egy rendezvényterem és egy irodaház versengett az év legjobb épületének járó díjért, a tervek között pedig négy diplomamunka és egy tervpályázatra készített pályamű mérkőzött meg egymással.
A legjobb épület díját idén a vezető magyar sajtóorgánumok képviselőiből és a szakma kiemelt szakértőiből álló zsűri a Váncza Műveknek ítélte oda a derekegyházi Szentháromság-templomért, amely 777 év után nyújt újra önálló ima helyet a településnek.
A tervek közül a zsűri Rátgéber Lászlónak a palkonyai pincesor revitalizációját célzó tervéért ítélte oda a legjobbnak járó elismerést (konzulens: Kronavetter Péter BME Építészmérnöki Kar). A tervező hamar rájött a villányi borvidéket vizsgálva, hogy a térségnek már nincs szüksége újabb nagyméretű borászatokra, helyette inkább a kisebb, autentikus pincék megsegítésére és fejlesztésére kell neki is törekednie.
Hasonlóan az elmúlt évekhez, a gálaesten az alkotók mutatták be saját projektjeiket: a díjért versengő épületeket és terveket, melyeket a média és szakma képviselői értékeltek. A zsűri mellett a közönség is megoszthatta véleményét előzetes online szavazás formájában. A nagyérdemű tetszését ebben az évben a HVG és az Építészfórum összesített voksai alapján az épületek közül az alsóbogáti Magtár rendezvényterem nyerte el, melyet az MM Művek tervezett.
A közönségtől legtöbb szavazatot kapó terv díját az Archi.doc Építésziroda, a Narmer Építészeti Stúdió, a Fejérdy + Bartók Műterem és a CAN Architects vehette át a PPKE új Campusa meghívásos tervpályázatra benyújtott munkájukért.
A szervezők negyedik éve adják át az épített környezet kategória közönségdíját, melyben idén a GINKGO-Zöld Építész Iroda és a MICROarchitects munkája, az Égigérő Óvoda bizonyult a legjobbnak.
A Média Építészeti Díja keretében ötödik alkalommal adták át a Perika-díjat, az Építészfórum társalapítója és három éve elhunyt főszerkesztője, Pásztor Erika Katalina emlékét őrző szakmai elismerést, amely olyan kiválóságok eredményeinek méltatására szolgál, akik az építészet és más tudományos vagy művészeti ág határterületén mozogva, innovatív módon, kiemelkedő, társadalmi hatású értéket teremtenek. A díjat ebben az évben Lakner Antal képzőművész érdemelte ki.
A Média Építészeti Díja gálaestjének fontos része a hagyományok ápolása. Az Építészfórum egy olyan mestert tüntet ki minden évben, akire oktatóként, alkotóként sokan felnéznek, akinek sokan tartoznak hálával szakmai tudásért és segítségért. Az eddigi évek során Csete György, Dr. Bitó János, Bán Ferenc, Vonnák János, Mőcsényi Mihály, Borvendég Béla, Rimanóczy Jenő, Kévés György, Török Ferenc, Csomay Zsófia, Vámossy Ferenc, Winkler Barnabás, Cságoly Ferenc, illetve dr. Meggyesi Tamás munkásságát ismerték el ezzel a díjjal. Ebben az évben Pelényi Margit Ybl Miklós-díjas építészt, az Építész Mester Egylet Mesteriskolájának mesterét köszöntötték fel.
Az est folyamán, az elmúlt évekhez hasonlóan több különdíjat is kiosztottak:
A Szónok Születik Retorikaiskola Legjobb Prezentáció Közönségdíját Valkai Csaba és Fülöp-Vadadi Adrienn előadása nyerte el szentendrei családi házukról.
A Média Építészeti Díja felhívásaira ez idáig több mint 1300 pályázat érkezett összesen, és közel 180 alkotó munkájának ítéltek oda az elismerést. A 2022-es megmérettetésen 164 munka versenyzett egymással, közülük a gálaestet megelőzően nemzetközi előzsűri választott ki öt-öt finalistát épület és terv kategóriában. Idén Olga Ioannou építész, a TU Delft Építészmérnöki és Technológiai Tanszékének adjunktusa töltötte be a négyfős nemzetközi bírálóbizottság elnöki posztját. A zsűrizésben további két szaktekintély vett részt: Edwin Heathcote építész, a Financial Times építészeti és dizájn kritikusa, illetve Matteo Costanzo építész, egyetemi tanár, a kultikus San Rocco magazin alapítója és szerkesztője. A nemzetközi szakértők munkáját idén Szabó Levente DLA építész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagja segítette.
Olga Ioannou az előzsűri képviseletében azt hangsúlyozta, hogy a finalistának jelölt projektek olyan magas színvonalú teret vagy térkoncepciót hoztak létre valamilyen módon, amely az építészetet az emberi tevékenységeket elősegítő képességében ünnepli, vagy kreatívan megkérdőjelezi e tevékenységek és a tér kapcsolatát. Különösen kiemelkedett néhány projekt atmoszférája, valamint a térelemek, az anyagok és a fény közötti kölcsönhatás. Emellett figyelemre méltónak találta a zsűri, hogy egyes projektek hogyan kérdőjeleztek meg egy bizonyos funkcióra vonatkozó előítéleteket, mi több, egészen odáig mentek, hogy megkérdőjelezték a tér szerepét az adott tevékenységben.
Az elmúlt 18 év során a díjak odaítélésében közel 50 sajtóorgánum képviseletében több mint 50 újságíró vett részt. 2022-ben a médiazsűri:
A médiazsűri munkáját elismert szakmai szereplőkből álló zsűri segítette. 2022-ben a szakmai zsűri tagjai:
2022-ben négy alkotóművész nyerte el a legrangosabb magyarországi művészeti elismerésnek számító Nemzet Művésze díjat. A díjazottak november 3-án vehették át az elismerést Vashegyi Györgytől, az MMA elnökétől a Magyar Művészeti Akadémia székházában, a Pesti Vigadóban.
A Nemzet Művésze díj Bizottság Kardos Sándor operatőr, rendező, Kévés György építőművész, Lakner László festő- és grafikusművész, az MMA tiszteletbeli tagja, valamint Zsuráfszky Zoltán táncművész, koreográfus, az MMA rendes tagja részére ítélte oda az elismerést.
Letölthető tartalom:
A természet, a közösség és a praktikum is fókuszba került
2022. november 12-én, szombaton, az Uránia Filmszínházban, a Média Építészeti Díja Gálán került sor a Wienerberger Zrt., a minőségi Tondach kerámiacserepek gyártója által „Esztétika és fenntarthatóság” címmel meghirdetett nyílt építészeti tervpályázatának ünnepélyes díjátadójára.
A pályázat egy új termék, az Inspira FusionProtect Fehér tetőcserép kínálta építészeti lehetőségeket kívánta felmérni, és azt miként motiválja a különleges megkötés a tervezőket, hogyan segíti őket a kreatív ötletekhez.
A kortárs építészetben mindig új és új irányzatok születnek. A közelmúltban került előtérbe a környezettudatosság, és a megújuló energiák használata. A bontás helyett a felújítás, a reprezentálás helyett a mértéktartás lett az irányadó. A szakmai zsűri kiemelte, hogy a pályázatra beérkezett munkák legjobbjai ezeket az elveket rendre visszatükrözték.
A pályázat győztese Bálint Zoltán "Fészek" menedékház elnevezésű pályaműve lett. Az első helyezett építész menedékházait vízre helyezi, cölöpökre állítja, és olyan közelségbe helyezi a természethez, hogy szinte el sem válnak attól.
A második helyen Bors Eszter Mogyoródi közösségi háza és Böröcz Péter Egészségháza osztozott meg.
A harmadik hellyel díjazott Mikus László terve arra ad választ, miként lehet egy arctalan, groteszk arányokkal fennmaradt présház épületet átmenteni a mai világunkba.
Ungerhofer Dániel a "Hattyú és Lepke ház" munkájával a legjobb eredeti ötlet, Vörös-Grigoriu Eszter "Hószikla" lakóépület rajzával a legjobb grafikai design különdíját kapta a szakmai zsűri véleménye alapján.
„Fantasztikus és elgondolkodtató tervek készültek. Dicséret illeti az összes pályázót a magas színvonalú tervekért. A Wienerberger Magyarország csapata nagyra értékeli munkájukat és reméli, hogy ezen tervek tovább motiválják az építészeket, hogy kilépjenek a komfortzónájukból és szabadon engedjék a kreativitásukat. Bízunk benne, hogy lesz még lehetőségünk megszondázni a hazai szakma legjavát, és egy következő pályázaton újabb, hasonlóan kiváló tervekkel és tervezőkkel találkozhatunk majd” – mondta Vincze László dla, építész. A szakmai zsűriben rajta kívül Annus Marina és Páricsy Zoltán építészek kaptak helyet.
Wienerberger Magyarországról:
A Wienerberger Magyarország a nemzetközi Wienerberger csoport tagja. Az anyavállalatot Bécsben alapították 1819-ben, mely mára a világ egyik legnagyobb téglagyártójává nőtte ki magát, első helyen áll a homlokzatburkoló téglák gyártásában, és vezető pozíciót foglal el a kerámia tetőcserép gyártása terén Európában. Összesen 28 főként európai országban, valamint a Indiában, az USA-ban, Kanadában van jelen a társaság. A cégcsoport világszerte 19 000 alkalmazottat foglalkoztat és 216 gyártóhellyel rendelkezik. A Wienerberger magyarországi leányvállalatát 1990-ben azzal a szándékkal alapította, hogy technológiai rendszereit és termékeit egész Kelet-Közép-Európában helyi gyártás révén honosítsa meg. Mára a társaság a magyar építőanyag-piac kiemelkedő szereplőjévé vált. A magyarországi csoport termelése jelenleg nyolc helyszínen zajlik, a hazai foglalkoztatottak száma pedig már megközelíti az ezer főt.
A Média Építészeti Díjáról
A Média Építészeti Díját még az Építészfórum két alapító főszerkesztője hozta létre, azóta minden év őszén – idén 18. alkalommal – ez a megmérettetés tartja lázban nemcsak a szerkesztőséget, de az építészek közösségét is. A verseny célja, hogy a nemzetközi és hazai szakmai közéletben megerősítse a legkiválóbb alkotások jelenlétét, és a média jeles képviselőinek segítségével megismertesse az érdeklődő nagyközönséget a legizgalmasabb magyar épületekkel és tervekkel. A kétfordulós versenyen egy szakmai és egy médiazsűri is értékeli a befutott alkotásokat, ráadásul a közönség is szavazhat épület, terv, és épített környezet kategóriában.
Letölthető tartalom:
Letölthető dokumentum:
Az Agrosol 2000 kft szervezésében, támogatásával és meghívására lehetőségünk nyílik megtekinteni a Xilix szerrel konzervált és látogatható „idegenforgalmi attrakcióvá” alakított TÖRTÉNETI TETŐSZERKEZETET A MISKOLCI AVASI REFORMÁTUS TEMPLOMBAN!
Időpont: 2022. november 15. kedd
Előzetes program: utazás kisbusszal
találkozás: 7:30-7:45 Műegyetem előtti parkoló (Gellért tér felőli szakasz)
A létszám a befogadó képességből eredően korlátozott: 30 fő
Kérjük a jelentkezést 2022 november 11-ig az alábbi két e-mail címre egyaránt feladni.
ulrich.tamas@mek.hu és vukovk49@gmail.com
A jelentkezésben a nevet és e-mail címet illetve mobil telefonszámot kérünk csatolni.
A jelentkezést beérkezés sorrendjében regisztráljuk. Értesítést küldünk a jelentkezés befogadásáról (nov. 13-ig). Továbbképzési pontot kérünk programunkra.
(Kérjük, ha váratlan okból lemondani kell a jelentkezést, azonnal jelezzék, hogy „beugrókat” tudjunk fogadni.)
Vukov Konstantin sk.
MÉK Műemlékvédelmi Tagozat
Időpont: 2022. november 14. (hétfő), 17.00 óra
Helyszín: MMA-irodaház (1062 Budapest, Andrássy út 101., Földszint – Akadémiai klub)
A beszélgetés résztvevői: Ferencz István építész, tervezőművész, az MMA rendes tagja, a nemzet művésze, Turi Attila építész, az MMA alelnöke, Dénes Eszter építész, a kötet szerzője.
Moderátor: Pécsi Györgyi kiadóvezető, az MMA levelező tagja
További információ: https://bit.ly/3UJNqVA
Magyar Művészeti Akadémia második közgyűlését tartotta ebben az évben a köztestület székházában, a Pesti Vigadóban 2022. október 12-én. A közgyűlésen Csernyus Lőrinc építész, művészeti író, a Magyar Művészeti Akadémia Nagydíjában részesült, a dubaji világkiállításra létrehozott kiemelkedő jelentőségű épületéért és az elmúlt években az építőművészet területén végzett művészetelméleti, valamint közösségépítő munkájáért.
A közgyűlés során az akadémikusok és a közgyűlési képviselők megtekinthették az MMA fenntartásában működő Műcsarnok rekonstrukciójáról szóló kisfilmet, amelyben mások mellett Turi Attila az MMA alelnöke, építőművész, és Szegő György építész, a Műcsarnok művészeti vezetője ismertette az intézmény 2022 tavaszán kezdődött korszerűsítési és átalakítási munkálatainak tervezett menetét.
Az MMA közgyűlése postumus honoris causa címet adományozott Ferencsik János karmester, Gaál István filmrendező, operatőr, fotóművész és Hajnóczi Gyula építész számára.
Vadász Bence – M. Miltényi Miklós: É1 – Szeretett építészeink versben és rajzban
című könyv bemutatója 2022. november 10.csütörtök 17.00 órakor FUGA