A 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet alapján a Magyar Építész Kamara jogosultsági vizsgát, illetve beszámolót szervez a szakmagyakorlók számára.
A rendelet hatálya kiterjed a településrendezési tervezési, az építészeti-műszaki tervezési, a településrendezési szakértői, az építésügyi műszaki szakértői, az építési műszaki ellenőri, a felelős műszaki vezetői és az energetikai tanúsítói tevékenységre (a továbbiakban együtt: szakmagyakorlási tevékenység).
A szakmagyakorlási tevékenység folytatásának feltétele a jogosultság megállapítását követő egy éven belül – a kötelező továbbképzés keretében – beszámoló teljesítése, az energetikai tanúsítás kivételével, ahol a jogosultság megállapításának feltétele az energetikai jogosultsági vizsga letétele.
További információk a www.mek.hu
Képzések - Vizsga menüpont
Vizsga és beszámoló almenüpontjában olvashatóak
A beszámolókra és a jogosultsági vizsgára online lehet jelentkezni a jva.mek.hu oldalon.
http://jva.mek.hu/
2014. II. félévi időpontok - helyszín: 1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2., Építészek Háza
szeptember 16. kedd 10 óra - tervezői, szakértői és energetikai általános rész konzultáció
szeptember 18. csütörtök 10 óra - felelős műszaki vezetői és műszaki ellenőri konzultáció
szeptember 29. hétfő 10 óra - energetikai különös és általános rész vizsga
szeptember 30. kedd 10 óra - tervezői és szakértői beszámoló
október 2. csütörtök 10 óra - műszaki ellenőri és vezetői beszámoló
október 14. kedd 10 óra - tervezői, szakértői és energetikai általános rész konzultáció
október 16. csütörtök 10 óra - felelős műszaki vezetői és műszaki ellenőri konzultáció
október 27. hétfő 10 óra - energetika különös és általános rész vizsga
október 28. kedd 10 óra - tervezői, szakértői beszámoló
október 30. csütörtök 10 óra - felelős műszaki vezetői és műszaki ellenőri beszámoló
november 11. kedd 10 óra - tervezői, szakértői és energetikai általános rész konzultáció
november 13. csütörtök 10 óra - műszaki ellenőri és vezetői konzultáció
november 24. hétfő 10 óra - energetika különös és általános rész vizsga
november 25. kedd 10 óra - tervezői, szakértői beszámoló
november 27. csütörtök 10 óra - felelős műszaki vezetői és műszaki ellenőri beszámoló
FELHÍVÁS A SZAKMAGYAKORLÓKHOZ
2015:TÁJODÜSSZEIA válogatás a magyar tájépítészet 2010-2015 közötti legfontosabb munkáiból
A Magyar Építész Kamara Táj- és Kertépítész Tagozata szorosan együttműködve a Magyar Tájépítészek Szövetségével 2015 tavaszán, megismételve a 2010-ben egyszer már sikeresen megrendezett szakmát átfogó kiállítást szakmai seregszemlét rendez a magyar tájépítészek 2010 utáni legjobb tervei, legjelentősebb munkái, kutatásai és legszínvonalasabb megvalósult alkotásainak bemutatására táji-, városi szabad téri és kerti léptékben egyaránt.
A szakmai kiállítás és konferencia a Tájépítészet Hónapja programsorozat keretében kerül megrendezésre. Legjobb tudásunk, szándékaink és reményeink szerint a kiállítás záró akkordjaként a kiállítás helyszínén, Budapesten fog debütálni a három évente kiadott Európai Tájépítészeti Évkönyv (Landscape Architecture Europe – LAE) is, vagyis a 2015:TÁJodüsszeiát nemzetközivé tesszük és behelyezzük az európai szakmai térbe. A LAE könyvbemutató olyan esemény, amelyre a közép-kelet európai térségből és Nyugat-Európából számos szakmai szervezet és cég képviselője is ellátogathat.
A Tagozat vezetősége ezért felkéri tagjait, valamint a szakma többi képviselőjét, a szakterületen tevékenykedő cégeket, akik munkáik bemutatását - e seregszemle keretében - vállalják, hogy részvételi szándékukat (a létesítmény, vagy terv címének és tervezőjének megjelölésével) 2014. október végéig jelezzék az alábbi linken található regisztrációs űrlapon. Minden kiállítónak maximum 5 munka bemutatására van mód.
https://docs.google.com/forms/d/1hv-g-xcSpd2X8MuS75L3Wz42u3g4ead3xLafqMeeolw/viewform
A későbbi média megjelenések és a katalógus szempontjából rendkívül fontos a kiállításon felhasznált fotók, tervlapok jogtisztasága, publikálhatósága. Felhívásunkat azért is tesszük ilyen korán közzé, hogy mindenkinek, akinek módjában áll, még idejében tudjon intézkedni munkái dokumentálásáról, fotózásáról addig, amíg az őszi jó idő kitart. A professzionális képek, ábrák, tervlapok mindennél jobban tudják átadni azt a magas színvonalat, amelyet a kiállítással és a tervezett katalógussal szeretnénk megcélozni.
A kiállításon való részvétel részletes feltételei (technikai részletek, formátum, egységes dizájn, stb.) az előzetes jelentkezések ismeretében várhatóan 2014. novemberében kerülnek meghatározásra, a seregszemlére jelentkezőket erről e-mailben értesítjük. A kiállítást szervezők fenntartják maguknak azt a jogot, hogy minőségi kritériumok alapján és a terjedelmi korlátok miatt a beérkezett munkák közül szelektáljanak.
Budapest, 2014. szeptember 9.
Schuchmann Péter
elnök
MÉK Táj- és Kertépítész Tagozat
Dömötör Tamás PhD
elnök
Magyar Tájépítészek Szövetsége
2014. augusztus 1. és augusztus 22. között a Magyar Építész Kamara ügyviteli szünetet tart, tájékoztatunk mindnekit, hogy az Építészek Háza ebben az időszakban zárva lesz.
Az első ügyfélfogadási nap augusztus 25., hétfő (13.00 - 16.00).
Münchenben 1997-ben merült fel az igény egy új stadion megvalósítására. Több éves előkészítő munka és a helyi lakosság megkérdezése után dőlt el, hogy nem az 1972-es olimpiai stadion átalakításába és fejlesztésébe fognak bele, hanem egy teljesen új épületet valósítanak meg. A tervező kiválasztásához 2001-ben írtak ki egy több fordulós, meghívásos, nemzetközi tervpályázatot.
A győztes a többek között Pritzker díjjal is elismert svájci Herzog & de Meuron építésziroda lett, az ő terveik szerint valósult meg az – elképzelés után 8 évvel, 2005 májusában megnyitott – immár Allianz Arena nevet viselő stadion. Az épület kiemelkedő építészeti értékeinek köszönhetően hamarosan München és egyben Németország szimbólumává, számos építészeti elismerés birtokosává vált. Ezen sikerekhez mind az alapos előkészítés, a társadalmi párbeszéd és támogatottság, valamint a tervezők nemzetközi pályázat útján történő kiválasztása is nélkülözhetetlen volt.
Magyarországon az elmúlt években több tucat stadion fejlesztése kezdődött meg, melyek közül számos esetben több milliárdos beruházásról van szó, az összköltség valószínűleg meghaladja a 150 milliárd forintot. A különböző konstrukciókban zajló tervezések egyik közös, a szakma szempontjából sajnálatos jellemzője: egyetlen egy esetben sem tervpályázaton választották ki a tervezőket. A közvélemény is csak egy-egy sajtótájékoztató útján értesül a már tervezés alatt álló fejlesztésekről.
A Magyar Építész Kamara Elnökségének véleménye szerint a tervpályázatok útján történő tervezői kiválasztás nem csak az építészeti minőség, hanem a társadalmi elfogadottság, a gazdaságos fenntarthatóság, valamint a közpénzek átlátható felhasználásának fontos záloga is. Ennek fényében különösen veszélyesnek tartjuk azt a kialakuló tendenciát, mely a jelentős közberuházások esetében különböző indokokra hivatkozva elkerüli a tervezők, tervek nyílt versenyeztetését, a minőség alapú kiválasztást és a társadalmi konszenzust.
a MÉK Elnöksége
Forrás: me online
Megjegyzés: örömteli tény azonban a ma érkezett hír: aláírták a Millenáris Velodrom tervezési szerződését
Vígh László, a Nemzeti Sportközpontok vezetője aláírta a Millenáris Velodrom tervezési szerződését Váncza Lászlóval, a győztes pályaművet benyújtó iroda vezetőjével
Forrás: NSK sajtó
A Magyar Építész Kamara gratulál Füleky Zsoltnak akit a miniszterelnök építészetért felelős helyettes államtitkárnak nevezett ki június 25-én.
Füleky Zsolt helyettese Katona András lett, aki az építészetstratégiai főosztály vezetője. A miniszterelnök 57/2014. (VI. 25.) ME határozata a helyettes államtitkárok kinevezéséről a Magyar Közlöny 2014. évi 85. számában jelent meg.
Bővebben:
http://tervlap.hu/cikk/show/id/2933
Kép forrása:
Kedves Barátok, Kollégák, Ismerősök!
A család ezúton szeretné tudatni, hogy Dr. Antal Jánosné, Dr. Czétényi Piroska életének 80. évében elhunyt.
Szeretettel várjuk a temetésre mindazokat akik Őt ismerték, szerették, segítették, mellette voltak és támogatták amikor neki arra szüksége volt, együtt dolgoztak vele, vagy éppen iskola-, egyetemi társak voltak, akik egy közösségben laktak vele a Belgrád rakparti házban, vagy a Tisza parti kis faluban, Nagykörűben.
A temetés a nagykörűi temetőben 2014 július 12-én, 15 órakor lesz.
Utána Mindenkit szeretettel várunk egy baráti, ismerősi beszélgetésre a közeli Suttogó Étteremben.
Ez az alkalom legyen egy lehetőség arra, hogy mi, akik életének része voltunk, kicsit közelebb kerüljünk egymáshoz.
a 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 42.§ szerinti egyeztető tárgyaláshoz
A Városliget megújításáról és fejlesztéséről (továbbiakban: Városligeti törvény) szóló CCXLII. törvény alapján a Városligetre a 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendeletben meghatározottak szerinti tárgyalásos eljárást tart Budapest Főváros Kormányhivatala Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatal Állami Főépítésze 2014.06. 12-én, amelyre mint bejelentkezett partner Magyar Építész Kamara is meghívást kapott.
A MÉK 2014. április 16-án véleményezte hivatalos honlapon az addig megismert előzetes dokumentumokat.
A fenti vélemény és a https://drive.google.com/folderview?id=0BwVDmszwIH1iV1hpOFlkMGljVlk&usp=sharing webhelyen megtekintett elkészült tervanyag alapján a Városliget Építési Szabályzattal kapcsolatos véleményét és javaslatait következőkben foglalja össze, segítve ezzel az egyeztető tárgyalás menetét.
A jelen vélemény kizárólag a Városligeti törvénnyel meghozott döntés alapján készülő Városliget Építési Szabályzat megismert településrendezési tervdokumentációjára vonatkozik, nem tárgya a megvalósítási szándék értékelése és véleményezése.
Gothárd Erzsébet - Pesti Vigadó
A PESTI Vigadó rekonstukciója
Magyari Éva - Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
A Zeneakadémia rekonstrukciója
„Az év belsőépítésze” díj
A díj alapítója és célja:
A díjat Laki Péter alapította 1998-ban, magánkezdeményezésként, a magyar belsőépítészet támogatására, azzal a céllal, hogy a szakmai zsűri döntése alapján elismerje az adott évben megvalósult belsőépítészeti munkák közül arra legérdemesebbnek tartott szakmai értékét, különlegességét.
A díj adományozható:
Bármely magyar okleveles belsőépítész részére.
A díjra történő felterjesztés módja:
- A díjra való felterjesztési felhívást a díj átadási napját megelőzően 5 hónappal a Belsőépítészeti Tagozat az Építészek Közlönyében és két országos napilapban teszi közzé.
- A díjra bárki és bármilyen szakmai szervezet, írásban küldhet jelölést.
A felterjesztést követően beérkezett pályázatokat független szakmai zsűri bírálja el.
A díj odaítélése:
A díjat évente a Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Tagozata adományozza kiemelkedően magas vagy különös tervezői értékekkel rendelkező belsőépítészeti munkáért.
A zsűri a pályázati munkák elbírálása során vizsgálja a megvalósult művek eredetiségét, a részletek összehangoltságát és az elkészült alkotás művészeti értékeit.
A zsűri tagjai:
elnök:
- az építészet elismert, jeles képviselője, akit a Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Tagozatának mindenkori elnöke kér fel (dr. Finta József Kossuth- és Ybl-díjas építész)
tagok:
- a Belsőépítészet Tagozat elnöke (Társelnök)
- a Magyar Művészeti Akadémia elnöke (Fekete György Kossuth-díjas belsőépítész)
- a Magyar Képző- és Iparművészeti Szövetség Belsőépítészeti Szakosztályának vezetője,
- a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete Belsőépítészeti Választmányának vezetője,
- a Magyar Belsőépítészek Országos Egyesületének elnöke,
- két, a Belsőépítészeti Tagozat által delegált, belsőépítész,
- megfigyelőként az alapító megbízottja
A zsűri munkájában az alapító nem vesz részt.
A díj:
- egy arannyal befuttatott emlékérem: "Az építészet apotheozisa"
- nettó egymillió forint
Átadására minden év tavaszán kerül sor ünnepélyes keretek között, mely az évek során állandó találkozóponttá vált az építész szakma és az építőiparban tevékenykedő beruházói és kivitelezői kör képviselőinek életében.
Kapcsolódó dokumentumok:
Az év belsőépítésze pályázat díjazottjai
Díjazottak
Az ÉPITÉSZ MESTER EGYLET, MESTERISKOLA XXIII. ciklus ( 2014-2016 ) kétéves továbbképzésére.
A MESTERISKOLA fiatal, diplomás építészek-belsőépítészek részére a tervezés szakmai gyakorlatának és elméleti ismereteinek kiszélesítése, valamint az építész generációk, irányzatok összekapcsolása érdekében kétéves – posztgraduális – továbbképzést szervez, kétszer tíz hónapos időtartammal, kéthetenként 2 x 4 órában, csütörtök délután és péntek délelőtt.
A MESTERISKOLA működését, önállóságát az ÉPÍTÉSZ MESTER EGYLET (továbbiakban ÉME) biztosítja, a Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) és a Magyar Építész Kamara (MÉK) támogatásával.
Az oktatás célja:
Az 1953. óta működő MESTERISKOLA célja a személyiség és a szemlélet alakítása, az önálló gondolkodásra nevelés, a tudatos és szuverén egyéniség kialakításának segítése.
1. A MESTERISKOLA a továbbképzés során az építészet, azon belül főleg az európai építészet tendenciáit vizsgálja.
2. Kiemelten akar foglalkozni a közép-európai országok építészetének alakulásával, törekvéseivel.
3. Nyitott minden olyan építészeti irányzatra, mely a szakmai elkötelezettség mellett a mesterségbeli tudást és értékeket, anyagszerűséget és formai igényességet együtt szerepelteti.
A Fenti célok megvalósulási formája:
A Mesteriskola oktatási rendje nem egyetemi jellegű, a programokat a korábban végzett hallgatók bevonásával állítja össze a Tanulmányi Bizottság. A szakmai élet figyelése reflektorszerűen irányítja érdeklődésünket olyan tanulmányok elvégzésére, melyek korábbi iskolai képzésekre épülnek, de túlmutatnak azon. Így a fenti vizsgálatok részeként foglalkozni kíván veszendő értékeinkkel, amelyeket megmásítanak, lassan eltűnnek a XX.–XXI. századi építészetünk palettájáról, valamint azokkal az új jelenségekkel, melyekkel folyamatosan szembesülnek szakmánk művelői.
a./ Közös munka Mester és Hallgató között zártkörű tervpályázatok keretében, azok megvitatása és közös értékelése révén.
b./ Építészműhelyek bemutatója Budapesten és vidéken.
c./ Építészeti előadások és ahhoz kapcsolódó viták - meghívottak és mesteriskolások, építész mesterek előadásai.
d./ Tanulmányutak ( hazai és külföldi ).
e./ Egyéb társművészeti- és tudományágak művelőinek gondolatai szakmájukról, és az építészetről.
Jelentkezési feltételek:
Jelentkezhet mindenki, aki a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karán, a Moholy Nagy Művészeti Egyetem Építész Szakán, vagy a Gödöllői Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karán, továbbá a Soproni Nyugat-Magyarországi Egyetem Faipari Mérnöki Karán, a Győri Széchenyi István Egyetem Műszaki Tudományi Karán, a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Karán, valamint a Debreceni Egyetem Műszaki Karán: azaz építész ( öt éves osztatlan képzés vagy 3+2 éves képzés) Msc vagy belsőépítész MA diplomát vagy ezekkel egyenértékű külföldi egyetemi diplomát szerzett, és legalább 1 éves szakmai gyakorlattal rendelkezik. A ciklus alatt, a 2014-2016. években, más posztgraduális képzésben nem vesz részt. Külföldi állampolgár esetén a megfelelő szintű magyar nyelvtudás kötelező.
A jelentkezők felső korhatára 35 év.
A jelentkezés az alábbi anyagok (portfolió) benyújtásával történik:
1. Szakmai önéletrajz fényképpel (az eddigi építészi tevékenység tömör dokumentálása, tervezői- és társtervezői munkák - a vezető tervezővel ellenjegyezett részvételi arányszám.)
2. Az oklevél másolata.
3. Az alkalmazotti állományban lévő jelentkezők munkahelyi hozzájárulás igazolása.
4. Adatlap (kérjük használják online adatlapunkat)
A felvételre jelentkezők az ÉME Tanulmányi Bizottság által kiírt tervpályázaton vesznek részt. A felvétel az elért tervpályázati eredmény, és a benyújtott személyes anyag alapján történik.
Jelentkezés a portfolió leadásával együtt:
A jelentkezési anyagot (online regisztrációt után) 2014. június 30-án (hétfő) 09.00 és 11.00 óra között az Építész Mester Egylet Titkárságán (Ulrich Tamásnál, kell leadni, (e-mail: ulrich.tamas@mek.hu), Magyar Építészek Háza, 1088. Budapest, Ötpacsirta u. 2., az udvarban jobbra,
majd utána ugyanaznap
a felvételi tervpályázat programjának kiadása:
2014. június 30. (hétfő) 12.00-kor a Magyar Építészek Háza Kós Károly termében.
Ez alkalommal a résztvevők a felvételi pályázat lebonyolításáról, valamint az előző ciklus programjáról szóbeli tájékoztatást kapnak.
Aki esetleg ezen az eseményen nem tud részt venni, a felvételi pályázat kiírása és tájékoztatás, és on-line jelentkezési lehetőség ezen az oldalon elérhető.
A tervpályázat beadása:
2014. augusztus 18. (hétfő) 14.00 – 16.00 óráig a Magyar Építészek Háza Kós Károly termében.
A felvételi eljárás:
A jelentkezési kérelmeket a benyújtott anyagok és a felvételi tervpályázat alapján az ÉME Mesteriskola Tanulmányi Bizottsága és az általa felkért szakmai testület bírálja el.
A döntés eredményéről a pályázók 2014. szeptember 08-ig (hétfő) értesítést kapnak.
Első alkalom 2014. szeptember 25. csütörtök 17.00 óra.
A XXII. ciklus hallgatóinak diplomák átadása, búcsúztatása, a XXIII. ciklus hallgatóinak köszöntése.
Első foglalkozások 2014. október 02. és 03.
A Mesteriskolás kurzus elvégzése a kamarai szakmai továbbképzési kötelezettség szempontjából 20 továbbképzési pontot ér, de kötelező továbbképzés alól nem mentesít.
Melléklet:
- Ismertető a Mesteriskoláról
Budapest, 2014. május 26.
Építész Mester Egylet Mesteriskola
Tanulmányi Bizottság