Oldalhatárra vonatkozó előírás megsértése
A megtörtént esetben tervező felelősségbiztosítási szerződéssel rendelkezett.
A tervezői felelősségbiztosítás alapján a biztosítási esemény olyan, másnak okozott kár miatti kártérítési kötelezettség, amelyet a magyar jog szerint a biztosított tervezőnek kell teljesítenie, és amelynek a teljesítése alól a biztosítottat a biztosító a feltételeiben meghatározottak szerint mentesíti.
Miért kell fizetnie a tervezőnek?
Mert a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 6:518 § - ban tiltja a jogellenes károkozást. A 6:519 § értelmében, aki másnak jogellenesen kárt okoz, köteles azt megtéríteni!
Milyen károkat okozhat egy tervező?
A potenciálisan bekövetkezhető károk nagyon változatosak és egyáltalán nem ritkák! Sérülhetnek vagy semmisülhetnek meg dolgok, tárgyak, személyi sérülés keletkezhet és keletkezhet tisztán pénzügyi veszteség is, mely nem sorolható sem a dologi kár sem a személyi sérülés körébe. Jelen konkrét esetben szerződésen kívüli károkozás történt tervezői hiba következtében.
A konkrét eset:
A tervező családi ház generáltervezői feladatát látta el.
Tervező tervezéskor nem vette figyelembe a helyi részletes rendezési terv oldalhatár mértékére vonatkozó előírását.
A kivitelezési munkák megkezdését követően, az építésügyi hatóság ellenőrzést végzett. Az építésfelügyeleti ellenőrzés során derült ki, hogy az oldalhatár nem az előírásoknak megfelelő. Az ellenőrzés időpontjában az alap már elkészült.
Mivel az alap kész volt, azt meg kellett bontani és az előírásoknak megfelelően a megfelelő helyen újra felépíteni.
A kár bekövetkezése kapcsán a tervező kizárólagos felelőssége megállapítható volt, a tervező a műhibát elismerte.
A biztosító, a felelősségi viszonyok részletes megismerését követően, a tervező helyett megtérítette az építtetőnek okozott kárt.
Dr. Püski András, biztosítási szakjogász
Magyar Építész Kamara egyedi felelősségbiztosítás: https://mek.hu/index.php?link=biztositas
2022. május