Aktuális
A beruházáslebonyolítói tevékenységgel kapcsolatos tájékoztatás

A beruházáslebonyolítói tevékenységgel kapcsolatos tájékoztatás

A  beruházáslebonyolítói tevékenység szabályozása 2024. október 1-ét követően az alábbiak szerint módosult:
Az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet (Épkiv.) értelmében a közbeszerzési törvény szerinti közösségi értékhatár feletti beruházások esetén építtetőnek -írásbeli szerződéssel- beruházáslebonyolítót kell megbízni.

Az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről szóló 266/2013. Korm. rendelet (Szakgyr.) úgy rendelkezik, hogy a beruházáslebonyolító olyan, kamarai tagsággal rendelkező szakmagyakorló, aki az építtető képviseletében a beruházás előkészítéséhez, lebonyolításához, szervezéséhez és folytatásához kapcsolódó feladatokat lát el. A megkövetelt képzettséget, szaktudást, szakmai gyakorlat, valamint az állami építési beruházások rendjéről szóló törvényben és az állami építési beruházásokban résztvevők szakmai képzésének formáiról, feltételeiről szóló miniszteri rendeletben foglaltaknak való megfelelés vizsgálatának részletes szabályai a MÉK és az MMK egyeztetett és összehangolt szabályzatában kerülnek rögzítésre. (Szakgyr. 15/B. §, 15/E. §)

Fenti részletszabályokat a MÉK A kamarai tag közreműködése a beruházási folyamatban szabályzatban rögzítette. Ennek értelmében:
A tevékenység végzésére irányadó szabályok
- SZB jogosultsághoz kapcsolódó végzettség - azaz okleveles építészmérnök/okleveles építőmérnök végzettség,
- MÉK vagy MMK által kiadott beruházáslebonyolító tanúsítvány,
- aktív SZB jelű jogosultság,
- szakmai gyakorlati idő: az SZB jogosultsághoz jogszabályban rögzített gyakorlati idő - jelenleg 8 év

A tanúsítvány a MÉK e-Ügyintézés felületén keresztül kizárólag online kérhető.
Átmeneti rendelkezés: 2025. január 1-től három éven keresztül önmagában SZB jogosultsággal is végezhető a tevékenység, amely idő alatt a tevékenység 3 éven túli folytatásához meg kell szerezni a tanúsítványt. A továbbiakban a tanúsítvány megszerzésének feltétele a Magyar Mérnöki Kamara, vagy a Magyar Építész Kamara által szervezett Beruházáslebonyolítói Mesteriskola sikeres elvégzése.

A tevékenység végzésének feltétele a jogszabályoknak és a kamarai szabályzatnak való megfelelés, a beruházáslebonyolítói tevékenység nem önálló jogosultság, így az országos közhiteles névjegyzékben sem jelenik meg!
A Szakgyr. előírja, hogy a Magyar Építész Kamara és a Magyar Mérnöki Kamara honlapján közzéteszi azon tagjai nevét akik beruházáslebonyolítói tevékenységet végezhetnek. Tájékoztatjuk azonban, hogy a kamara a honlapján a beruházáslebonyolítók jegyzékét az ÉKM vonatkozó rendeleteinek kihirdetését -így a jogszabályi háttér teljeskörű megismerését- követően tudja csak megjelentetni.

Felhívjuk tagjaink figyelmét arra, hogy az állami építési beruházásokban résztvevők szakmai képzésének formáiról, feltételeiről szóló miniszteri rendelet előkészítésével párhuzamosan a beruházáslebonyolítói tevékenység képesítési és képzési követelményeinek pontosítása is várható a közeljövőben. Amennyiben tehát a témában érintett, kérjük, hogy a szakterület szabályozását érintő előírások módosulását folyamatosan kövesse nyomon.