Aktuális
A tájkarakter-kutatások felhasználása a tervezési gyakorlatban

A tájkarakter-kutatások felhasználása a tervezési gyakorlatban

A 2024. október 9-i szakmai továbbképzésünk célja az új, tájkarakter alapú szemlélet alapján szükséges többlettudást adó ismereteket átadása a térségi, a települési és az objektum tervezési feladatokhoz.

Az Agrárminisztérium és a Magyar Építész Kamara közös képzésének célcsoportja a tájépítész, az építész és a területi- és a településtervező szakma képviselői. A szakmai továbbképzésen a gyakorlati alkalmazást segítő módon kerülnek bemutatásra a hazai TÁJKARAKTER kutatás eredményei azzal a céllal, hogy a tervezői gyakorlatban a korábbi, a tájkép védelemét kiemelő szemléletet - a természet védeleméről szóló törvényben már nevesített - tájkaraktert alapul vevő tájvédelem váltsa fel.

Képzésen résztvevők köre
A képzés – kamarai tagságtól függetlenül - tájépítészek, építészek és településtervezők számára jelent továbbképzési lehetőséget a tájkarakter kutatás gyakorlatba integrálható eredményeiről és tervezéshez szükséges ismertekről.

A képzés tervezett programja:
A képzésen kép és hangfelvétel készülhet!
9:30 – 10:00 regisztráció
10:00 – 10:05 Köszöntők
10:05 – 10:15 Kincses Krisztina: Bevezető
10:15 – 10:45 Konkoly-Gyuró Éva: Tájkarakter elemzés a tervezői gyakorlatban
10:45 – 11:15 Konkoly-Gyuró Éva: Terepi felvételezés gyakorlata a tájkarakter-elemzés során
11:15 – 11.45 Jombach Sándor: Térinformatikai és tájkarakter-meghatározási feladatok a kistáj szintű tájkarakter-elemzés során
11:45 – 12:00 szünet
12:00 – 12:30 Boromisza Zsombor: Gyakorlati tanácsok az érintettek bevonásához és a minőségi célkitűzések megfogalmazásához a tájkarakter elemzés során
12:30 – 13:00 Csőszi Mónika: A Tájkarakter Tudástár tartalma, hasznosítása a területi- és településtervezésben
13:00 – 13:45 ebédszünet
13:45 – 14:15 Iváncsics Vera: A tájkarakter és a ZIFFA tervezés kapcsolata
14:15 – 14:45 Pádárné Dr. Török Éva: A táj védelmének jogi szabályozási környezete, eszközei
14:45 – 15:15 Nádasy László Zoltán: Tájkarakterhez illeszkedő növényalkalmazás
15:15 – Zárás, továbbképzési igazolások kiosztása

1. előadás: Tájkarakter elemzés a tervezői gyakorlatban - Konkoly-Gyuró Éva
A bemutatásra kerülő kutatás folyamata az országos léptékű elemzéssel indult, amelynek során meghatározásra kerültek azok a lehatároló és leíró indikátorok, valamint definiálásra kerültek az alapfogalmak, amelyek szükségesek voltak a tájkarakter egységek azonosításához és lehatárolásához. A tájak jellegzetességeit, karakterét meghatározó tényezők és kapcsolatrendszerük elemzésén keresztül meghatározásra kerültek azok a tájkarakter-típusok, amelyek az ország több pontján is megtalálhatóak, és mindenütt ugyanazokat a főbb jellegzetességeket, kulcsjellemzőket hordozzák.
Az előadó bemutatja a tájkarakter meghatározás legfőbb alapfogalmait, elveit, a hazai országos tájkarakter elemzés menetét, betekintés ad a kistáj szintű tájkarakter elemzés elméletébe, rámutatva a tervezői gyakorlat kapcsolódásaira.
Az országos léptékű tájkarakter azonosítás térinformatika módszerekre épül, míg kistáj szintű és a helyi elemzéseknél a percepcionális, azaz a közvetlen megtapasztalásra épülő, a helyiek bevonásával megismert információk vizsgálatba vonása is szerepet kap.

2. előadás: Terepi felvételezés gyakorlata a tájkarakter-elemzés során - Konkoly-Gyuró Éva
A terepi felmérés a kistáj szintű tájkarakter elemzés alapvető mozzanata, elsődleges célja az információgyűjtés, a tájkarakter percepcionális jellemzőinek leírásához, valamint a tájak jövőjével kapcsolatos döntések megfogalmazásához.
A Nagy-Britanniában évtizedek óta széles körben alkalmazott terepi felvételi módszer továbbfejlesztésén alapuló módszertan bemutatása. A terepi felmérés tervezésének, a terepi információk rögzítésének, a terepfelvételi jegyzőkönyv felépítésének és kategóriáinak gyakorlati tanácsokkal együtt történő bemutatása.

3. előadás: Térinformatikai és tájkarakter-meghatározási feladatok a kistáj szintű tájkarakter-elemzés során - Jombach Sándor
Az országos és a kistáj szintű tájkarakter-elemzésben nem pusztán a részletességben, de a módszertanban is lényegi eltérés van. Kistáj szinten a mennyiségi jellemzők, az absztrakt, térképi és statisztikai adatok térinformatikai és térstatisztikai módszerekkel elemzése kiegészül a megtapasztalt, észlelt minőségi jellemzők vizsgálatba vonásával. Előadó gyakorlati példákon mutatja be a kistáj-színtű feladatok folyamatát és a kapcsolódó térinformatikai feladatok lehetséges megoldásait.

4. előadás: Gyakorlati tanácsok az érintettek bevonásához és a minőségi célkitűzések megfogalmazásához a tájkarakter elemzés során - Boromisza Zsombor
Az Európa Tanács Táj Egyezménye minőségi célkitűzések megfogalmazását írja elő. A helyi érintettek által megfogalmazott célokat kell a döntéshozóknak és az illetékes hatóságoknak tervekké, stratégiákká formálni, amely révén a táj jövője alakul.
A részvételi kutatás, illetve tervezés folyamatában különféle kommunikációs tereket, kommunikációs eszközöket hozunk létre abból a célból, hogy a helyi érintettek közösen elvégezzék a helyzet feltárását, a jövőkép, a célok és végül a célok eléréséhez szükséges tevékenységek meghatározását. A részvételiség formáit előadó példákon keresztül mutatja be egyúttal gyakorlati tapasztalatokat oszt meg.

5. előadás: A Tájkarakter Tudástár tartalma, hasznosítása a területi- és településtervezésben - előadó: Csőszi Mónika
A tájkarakter-típusok és tájkarakter-területek tulajdonságait befogadó adatbázis viszonyítási alapként információt ad a megrendelőnek és a tervezőknek is. A tájban zajló folyamatok megértése támogatja a helyes védelmi és fejlesztési döntéseket, amelyek révén az egyedi és megbecsült jellegzetességek, különlegességek nem tűnnek el a tájból, amelyek a karakter értékes vonásainak érvényesülését, erőteljesebbé tételét segítik. A tájkarakterről szerzett tudás segíti az értékek és a problémák felismerését.
Az előadás egyik célja a Tájkarakter-kutatás során született dokumentumok bemutatása. A Tájkarakter Tudástárban összefoglaljuk és ismertetjük az országos elemzés eredményeit, a tájkarakter-típusokat és a középtáj szintű tájkarakter-területeket, a lehatároló és a leíró indikátorokat. Előadó rámutat, hogy milyen tervek, milyen feladatrészéhez hogyan használható a Tájkarakter Tudástár.

6. előadás: A tájkarakter és a ZIFFA tervezés kapcsolata - Iváncsics Vera
Az előadás bemutatja, hogy a Zöldinfrastruktúra fejlesztési és fenntartási akcióterv készítése során miként vegyék figyelembe a tervezők a tájak jellegzetességeit, a tájakkarakterét.

7. előadás: A táj védelmének jogi szabályozási környezete, eszközei - Pádárné Török Éva
A természet védelméről szóló törvény, ágazati jogszabályok tájvédelmi tartalma, szabványok és útmutatók tájvédelmi vonatkozású elemeinek bemutatása, kitérve a hatóságok és a tervezők szerepkörére, mozgásterére, valamint az adatszolgáltatás és a véleményezés folyamatára.

8. előadás: Tájkarakterhez illeszkedő növényalkalmazás - Nádasy László Zoltán
Az előadás elveket és gyakorlati tanácsokat fogalmaz meg a tervezők számára. Több tervezési szinten és több tervezési feladattípushoz hoz szemléltető példákat tájkarakterhez igazodó növényalkalmazásról.

Időpont: 2024.10.09., szerda 10.00 – 15.30
Helyszín: Építészek Háza - 1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2.
Létszám: min. 40 - max. 75 fő
Képzési díj: 8.000 + Áfa
Jelentkezés kizárólag online: https://tako.mek.hu/?m=kepzes&f=adatlap&kid=1336