ÖRÖKSÉG ÉS JELEN: A SZEGEDI NAGYTÁJ ÉPÍTÉSZETE
Az építészek világnapja alkalmából szakmai konferenciát szervez nyilvános kísérő rendezvényekkel a Magyar Művészeti Akadémia Szegedi Regionális Munkacsoportja Szegeden, a Dóm Látogatóközpontban, október 4-én.
A délelőtt 10 órakor kezdődő program részint áttekinti azoknak a jelentős építőművészeknek az életművét, szakmai pályafutását, akik máig meghatározzák a szegedi nagytáj építészeti arculatát, részint alkalmat teremt arra, hogy bemutassa a konferencia résztvevői előtt a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) új épületegyüttesének szegedi vonatkozással is bíró terveit.
A konferenciát Turi Attila, Kossuth- és Ybl-díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke nyitja meg.
A rendezvény, melyet az MMA Szegedi Regionális Munkacsoportja, valamint a MÉM MDK több szakmai szervezet bevonásával szervez, egyben tisztelgés Foerk Ernő építész emléke előtt, halálának 90. évfordulóján. A Szegedi Dóm tervezője építészeti munkája mellett a hazai a belsőépítészet, az iparművészet és a műemlékvédelem jelentős alakja volt.
A szakmai előadásokat követő kísérőrendezvényekre minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők a helyszínen:
16. óra: Baumhorn Lipótról szóló monográfia bemutatója
17. óra: A Dömötör-torony vezetett épületsétája
18. óra: A Tisza-menti népzenei műhely bemutató koncertje
A részletekről a mellékelt meghívók adnak tájékoztatást.
A konferencián a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, amit az alábbi linkre kattintva lehet megtenni: https://forms.gle/FfpJac1xasMERJeE7
A regisztráció határideje: 2024. szeptember 30., hétfő.
Az építészek világnapjáról:
Október 6-a az építészek világnapja. Ezen a napon ünnepeljük az építészeti kreativitást és annak hozzájárulását a környezetünk formálásához. A Union Internationale des Architectest (UIA), azaz az Építészek Nemzetközi Szövetségét 1948-ban alapította Pierre Vágó (Vágó Péter) magyar származású építész. A szervezet 1998-ban nyilvánította október 6-át az építészek világnapjává, hogy ezzel tisztelegjen mind az építészek szaktudása, mind az általuk tervezett remekművek előtt. Ez a gesztus az építészetet, mint művészeti tevékenységet hivatott pozícionálni, és arra sarkall, hogy az épületeket, mint művészeti alkotásokat értelmezzük.