Aktuális
MÉK - MÉSZ Diplomadíj 2024 pályázat eredménye

MÉK - MÉSZ Diplomadíj 2024 pályázat eredménye

Az idei évben összesen 51 érvényes pályamunka érkezett, ami jelentősen kevesebb, mint a tavalyi és az előző években. De köszönjük szépen!
Idén Diplomadíj bizottság Szalay Tihamér vezetésével átalakította a pályázati- és díjazási rendszert.
Bevezette a Rövid listás tervek kategóriát (20 terv), ezeket a pályázók a díjátadó alkalmával egy rövid – 3 perc - vetítéses előadásban bemutathatják terveiket a közönségnek, akik ezek alapján megszavazzák a Közönség díjas tervet. Valamint a díjazások értékét is sikerült emelni, a Graphisoft tavalyi felajánlásával 2 darab ArchCad 27 tervező program kerül kiosztásra, egyik a Közönségdíjasnak, másik a Fődíjas pályázónak.

A Bírálóbizottság tagjai véleményeztek, vitatkoztak míg végül kialakult a Rövid lista, 19 terv került fel a listára végeredményként. A zsűri ezekből választotta ki a díjazottakat.
A Rövid listás tervek bemutatásán ketten nem tudnak részt venni.
Diplomadíj 2024 bizottság tagjai:
Elnök: Szalay Tihamér (MÉK alelnöke, az MMA tagja),
Tagok: Beke András, Földes László (MÉSZ elnökségi tagjai), Vadász Bence (MMA rendes tagja).
Műemlékvédelmi Tagozat képviseletében: Nagy Gábor, Daragó László Attila
Belsőépítészeti Tagozat képviseletében: Kéry Balázs, MÉK Belsőépítészeti Tagozat Szakmai Minősítő Bizottság elnöke
Csavarga Rózsa, Fülöp Krisztina
MÉK Belsőépítészeti Tagozat Szakmai Minősítő Bizottság tagjai
Terület- és Településrendezési Tagozat: dr. Fiala István, S. Vasi Ildikó, Teremy Viktória
Táj- és kertépítészeti Tagozat képviseletében:
Dr. M. Szilágyi Kinga (Ormos Imre Éremmel kitüntetett tájépítész)
Dr. Sallay Ágnes (MTA Tájépítészeti Bizottságának elnöke)
Andaházy László (MÉK Táj- és Kertépítészeti Tagozatának elnöke)
A pályázat titkára: Ulrich Tamás építész (MÉK titkársága)

Közönségdíj: BENCZE Dániel
Energia Üzem, Oktató- és Kutatóközpont - Szeged
PTE MIK Építész Szakmai Intézet Építészeti és Várostervezési Tanszék,
dr. konzulens: Zoltán Erzsébet Szeréna
Jutalma: az ArchiCad 27 teljes kereskedelmi verziójának magyar 1 éves licence

Táj- és Kertépítészeti tagozat
Diplomadíj dicséret és oklevél: RUJP András

Bevásárló területek rehabilitációja a budaörsi Auchan, IKEA és Decathlon környezetrendezési tervén keresztül - Budaörs
MATE Tájépítészeti, Településtervezési Kar; Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet, Kert- és Szabadtértervezési Tanszék - konzulens: dr. Almási Balázs

Laudáció:
Napjaink klímaválsága és az ehhez kapcsolódó hősziget effektus, vagy akár a csapadékvíz visszatartás kérdésköre nem is lehetne aktuálisabb témaválasztás.
Rujp András diplomamunkájában mindezt a településszintű tájsebet ejtő bevásárlóközpontok példáján keresztül kezeli mindenkinek példamutató módon. Konkrét magyarországi példákon keresztül részletesen vizsgálja a bevásárlóközpontok település-közlekedés-parkolófelületek összefüggéseit, melyet végül a budaörsi bevásárlóközpont területére konkretizál. A talajvíz, a légszennyezés és a zajterhelés hátrányait párhuzamba állítja a települési előnyös adottságokkal. Közlekedés tekintetében a gyalogos és gépjármű forgalom, és a parkolófásítások elemzéséből von le tervezési alapvetéseket. Jó érzékkel és kellő merészséggel határozza meg az egybefüggő zöldfelületek kialakításához szükséges forgalmi megoldásokat, a biztonságos gyalogos forgalmat szem előtt tartva. A hipermarket környezetét élményt és identitást adó városi térré, korzóvá alakítja, parki funkciókkal ellátva. Kiváló megoldás a legnagyobb zavaró környezeti hatás, a zaj mérséklésére a budaörsi hegyek dolomitszikla gyepeit megidéző süllyesztett parkrész. A létrehozott nagy egybefüggő zöldfelületeket szervező erővé formálja a parkolók kialakításában. A konzekvensen végig vitt tervezési szemléletnek köszönhetően, a létrehozott nagy zöldfelületekkel megteremtette a csapadékvíz visszatartás lehetőségét. Ezt egészen mikroarchitektúra szinten alkalmazta a parkolóállások és fahelyek kialakításánál is.
Rujp András e munkájával nemcsak a tájépítész kollégáknak, hanem a kapcsolódó szakterületeknek (építészet, közlekedés, közmű) mutatja az elindult és szükségszerű szemléletváltás jó példája
Andaházy László
Jutalom: nettó 100.000 Ft, Diplomadíj dicséret oklevél, Szakmai könyvjutalom és tagozati ajándék

Táj- és Kertépítészeti tagozat
Diplomadíj dicséret és oklevél: WALLNER Andrea Orsolya

Balaton-felvidéki helyi identitást erősítő közösségi szabadtér tervezése - Raposka, Szent György-hegy
MATE Tájépítészeti, Településtervezési Kar; Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet; Kert- és Szabadtértervezési Tanszék
Konzulens: Takácsné Zajacz Vera
Laudáció:
A tájból és a tájért születő kert – talán ez lehetne ennek a biztos helyismerettel, jó érzékkel, látó szemmel, értő és érzékeny kézzel készült, s az igények és lehetőségek összhangjára törekvő diplomamunkának a mottója. Wallner Andrea a Balaton-felvidék egy, az üdülés által kevéssé terhelt falu, a Szent György-hegy oldalában fekvő Raposka ’Itt és Most’ birtokának funkcionális gazdagítását, a vendégfogadást és a közösségi rendezvényeket egyaránt befogadó kerti miliő megteremtéséhez készített tájkarakter elemzésen alapuló fejlesztési koncepciót és kertépítészeti tervet. A szőlőskertekkel borított hegyoldalban a látszólag széttagolt tervezési területet a vendégfogadás és a szépen gondozott birtoktestek üdülési potenciálja fűzi egybe. A vendégházakhoz hosszan elnyúló kert tartozik, amit a hegyoldalba szépen felfutó terasz és lépcsőrendszer tár fel. A felső teraszon szabadtéri színpad és lelátó ad teret kisebb kulturális, közösségi, társasági rendezvényeknek. Az itt feltáruló Balaton-felvidéki látkép önmagában is HELLYÉ varázsolja a felső-kertet. A birtokközpont telkén jól megférnek egymás mellett a tájművelés hagyományos elemei, a szőlő- és gyümölcsöskertek és a vendégfogadás kerti, szabadtéri egységei. A terv egészét a táj léptékéből következő finom visszafogottság, a tájkaraktert és identitást őrző és visszatükröző formavilág, növényalkalmazás és anyaghasználat jellemzi.
A Szent György-hegyi tájba illesztett kertépítészeti kompozíció túlmutat a hely, a birtok érték- és vonzerő növelő szerepén, ahogy követendő mintát ad az ökologikus, fenntartható és a kortárs igényeknek is teret adó tájfejlesztésre, tájépítésre.

M. Szilágyi Kinga
Jutalom: nettó 100.000 Ft, Diplomadíj dicséret oklevél, Szakmai könyvjutalom és tagozati ajándék

Belsőépítészeti tagozat
Diplomadíj dicséret és oklevél: Pénzes Klaudia

Hanság Tudásház - Bősárkány
BME Építészmérnöki Kar Exploratív Építészeti Tanszék, konzulens: Fábián Gábor DLA
Laudáció:
Pénzes Klaudia koncepcióját az a határhelyzet adta, mely egyrészt szól a természet és ember által épített környezet kapcsolatáról, másrészt a megfigyelő és a megfigyelés tárgya közötti viszonyról. Kívülállás, határon állás. A terv nagyon finoman keresi ezeket az erővonalakat. Alázattal és nagy fokú érzékenységgel fordul a téma felé. Nagy öröm volt megismerni az elképzelését, a dokumentáció vizualitása és a tartalom összhangban van, egyazon nyelven beszél, sallangmentesen. A telepítése, az anyaghasználat egyneműsége (azon belüli gazdagsága!) és a finom elgondolás a használat felől, kiemeli ezt a diplomamunkát a többi pályázat közül. A zsűri a tervet minősége és átgondoltsága miatt diplomadíjjal jutalmazza.
Szeretettel gratulálunk!

Fülöp Krisztina
okl. építész tervezőművész, belsőépítész
Jutalom: nettó 100.000 Ft, Diplomadíj dicséret oklevél, Szakmai könyvjutalom és tagozati ajándék

Műemlékvédelmi Tagozat
Diplomadíj dicséret és oklevél: DÓZSA Bercel

Pusztaszabolcs Sörállomás
MOME Építőművészeti Intézet, Építőművész szak, konzulensek: Csomay Zsófia, Vass-Eysen Áron
Méltatás: Dózsa Bercel mestermunkája méltán érdemel elismerést, hiszen kivételesen alapos kutatásra és értékmegóvásra épül, valamint példaértékű újragondolását nyújtja a vasúti vízházak fenntartható újra hasznosításának. A terv a vízházak történeti jelentőségét és ipari örökségét hangsúlyozza, miközben kreatív és releváns funkcióval tölti meg ezeket az elhanyagolt épületeket.
A diplomamunka egyik kiemelkedő értéke a részletes felmérés, amely feltárja, hogy országszerte közel száz, különböző állapotú és méretű vízház található. A kutatás világosan bemutatja ezen épületek múltját, jelenlegi helyzetét és lehetőségeit, különös figyelmet fordítva a Pusztaszabolcsi vízházra, amelyet kisüzemi sörfőzdévé alakított át. Ez a választás nem csupán a helyszín logisztikai előnyeire épül, hanem az épület ipari karakterének maximális kihasználására is.
A terv designja figyelemre méltóan autentikus, tökéletes harmóniában áll az ipari környezettel, a grafikai feldolgozás pedig harmonikusan illeszkedik a koncepcióhoz és erősíti azt. A sörgyártás folyamata a toronyépület szerkezetéhez logikusan illeszkedik, a gravitációt kihasználva teremt hatékony működést. A meglévő elemek, mint a víztartályok, ügyesen kerülnek új funkcióba, a csapház közösségi térként szolgál, szakrális és pezsgő találkozóhelyet teremtve a helyi közösség számára.
Külön elismerést érdemel a terv átgondolt részletezettsége és az ipari hagyományok modern értelmezése, amely képes összhangot teremteni a múlt öröksége és a jelenkor igényei között. A vízházak, mint egykori technológiai létesítmények, a munkában új élettel gazdagodnak, miközben megőrzik eredeti karakterüket és funkciójuk emlékét. Ez a megközelítés nem csupán az építészeti örökség mentésének fontosságát hangsúlyozza, hanem a helyi közösségek számára is jelentős értéket teremt.
Dózsa Bercel munkája nemcsak az ipari örökség megőrzésének és megmentésének fontosságára mutat rá, hanem arra is, hogy az építészet hogyan őrizheti meg értékeit egy közösség számára. Ezáltal nemcsak a helyi identitást erősíti, hanem új társadalmi lehetőségeket is teremt, mindezt kiváló esztétikai és funkcionalitási egyensúlyban valósítva meg. A mestermunka példát mutat arra, hogyan válhat egy elfeledett korszak épített öröksége a jövő építészeti gondolkodásának meghatározó részévé.
Gratulálunk a kimagasló teljesítményhez!

Kéry Balázs
okleveles építésztervező művész, belsőépítész
Jutalom: nettó 100.000 Ft, Diplomadíj dicséret oklevél, Szakmai könyvjutalom és tagozati ajándék

Terület- és Településrendezési Tagozat
Diplomadíj dicséret és oklevél: Mandula Péter

H-City: Kecskemét Homokbánya városrész rendezése és városi alközponttá fejlesztése
MATE Tájépítészeti, Településtervezési Kar; Tájépítészeti-, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet; Településépítészeti és Települési Zöldinfrastruktúra Tanszék, konzulens: Szczuka Levente

Laudáció:
Mandula Péter diplomaterve egy olyan különleges építészeti terv, amelyben épülettervezésről szó sincs. Annál több mondanivaló és gyönyörű ábra szól viszont a szakmai értelmezés szerinti városszövet tervezésről. A diploma egyedi érdeme, hogy vállalkozik a 127 hektáros tervezési terület komplex vizsgálata során Kecskemét városfejlődési tendenciáinak értő azonosítására, a részletes történelmi áttekintésre, a valódi városi szövetet adó különböző rétegek leképezésére, a társadalmi folyamatok és demográfiai trendek megértésére. Mindezeket komplexen értékeli és a város beépített területétől leszakadó, ma közel 2800 fő lakosú városrész fejlődési lehetőségeit keresve tesz javaslatot a közlekedési rendszerre, a zöldfelületi hálózatra, a komplex területhasználat kialakítására a környező városrészekkel való összekapcsolás által. A meglévő épületállományt kiegészítve, új beépítési mintázatokat, variációkat keres, illeszkedve a városi hálózat potenciális lehetőségeihez. A terv a napjainkban kifejezetten aktuális települési, területtervezési kihívásokat feszegeti: kiemelten foglalkozik a megfizethető lakhatás, a napi szintű ingázás, az általános környezeti állapotromlás problémakörével, valamint ezekkel összefüggésben a csökkenő városi lakosság és a növekvő számú városhasználó miatti kihívások egymás mellé állításával. Igazán bátor vállalás volt a diplomaterv témaválasztása és külön gratulációt érdemel annak komplex, sokoldalú, alapos és magas színvonalú feldolgozása!

Teremy Viktória PhD és S. Vasi Ildikó
Jutalom: nettó 100.000 Ft, Diplomadíj dicséret oklevél, Szakmai könyvjutalom és tagozati ajándék

Terület- és Településrendezési Tagozat
Diplomadíj dicséret és oklevél: Janurik Csilla

Százados negyed - Emberarcú fejlesztési lehetőségek egy sokarcú pesti zárványban – Budapest
MATE Tájépítészeti- Településtervezési Kar; Tájépítészeti-, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet; Településépítészeti és Települési Zöldinfrastruktúra Tanszék, konzulens: Gergely-Korompay Judit DLA

A diplomamunka témaválasztása egy olyan budapesti városrészre hívja fel a figyelmet, amely a városközponthoz közeli pozíciójához képest – talán zárványhelyzete miatt is – meglehetősen alul reprezentált terület. A terv külön értéke a részletes vizsgálat és elemzés, mely a történeti fejlődést bemutató térképeken át a főváros fejlesztési dokumentumain keresztül szűri le azokat az elvárásokat, illetve evidenciákat, melyekre koncepcionális javaslatát építi. A beállt struktúrában a lehetséges beavatkozási helyszínek azonosításával és újragondolásával kifejezetten szép városépítészeti megoldásokat alkalmaz. A beavatkozási javaslatokat jól alátámasztják az elkészített elemzések, külön kiemelendő a történeti áttekintés, illetve a tervezési terület környezetében tervezett projektek összegyűjtése és bemutatása. Az új és megmaradó épülettömegek között a téri helyzetek, térképzés, térfalak rögzítése kifejezetten finom és szép. A meglévő városszövetet jelentősebb bontásokkal, de mégis érzékeny, illeszkedő módon szövögeti tovább. Az új részletek a meglévő és megmaradó helyeket is jobbá teszik. Szép gondolat, a környező városszövetből adódó "művészet" tematika végig vezetése a javaslatokon. A környezetalakításiterv kifejezetten arányos és léptékhelyes. A terv ritka példa napjainkban a bátorság és érzékenység kontrasztjának egymás mellettiségére, harmonikus együttes alkalmazására.

Teremy Viktória PhD és S. Vasi Ildikó

Jutalom: nettó 100.000 Ft, Diplomadíj dicséret oklevél, Szakmai könyvjutalom és tagozati ajándék

Építészet
Diplomadíj dicséret és oklevél: Érsek Máté Attila

Építészet tyúklépésben - vidék-újrahasznosítás - Oroszló, Petőfi Sándor u. 7.
BME Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszék, konzulens: Kronavetter Péter DLA

Laudáció:
A helyszín- és témaválasztás egyszerűsége, őszintesége és magától értetődősége meghatározza a diplomamunka alapvetéseit. Az építészeti vízió olyan felülírást vetít előre, amely az összes meglévő és még használható erőforrást és anyagot hasznosítani szeretné, amit csak lehet. Emellett pedig minden hozzátett elem a használhatóságot, a józanságot és a kompozíció szépségét szolgálja. A szépségét, amely e tervben nem az önmaguk szépségéért húzott vonalakból képződik, hanem a múlt megértéséből, a jelen lét ismeretéből és a jövőbe vetett hitből bontakozik ki. Ugyanezt az attitűdöt hordozza a megtartott épületekbe való beköltözés természetessége és az új épületek elhelyezése és formálása is, amelyek a történet folytatásával a régi és az új elemek finom szövetét hozza létre. Így az illeszkedés, az anyaghasználat vagy az építészeti részletek kidolgozottsága nem önmagukban álló, megválaszolandó kérdésként és azokra adott (egyébként jó) válaszként merülnek fel, hanem a fő cél felé mutató, maguktól értetődő komponensek, amelyek szépen a helyükre kerülnek. A terv grafikai feldolgozása ugyancsak a hely egyszerűségét és a vízió őszinteségét közvetíti az Ikarus busszal és a mindennapi élet apró jeleneteivel.
Gratulálok a munkához!
Beke András
építész

Jutalom: nettó 100.000 Ft, Diplomadíj dicséret oklevél, Szakmai könyvjutalom

Építészet
Diplomadíj dicséret és oklevél: Meszlényi Ambrus

Alacsony intenzív beépítés - Budapest, Kőbánya
BME Építészmérnöki Kar Lakóépülettervezési Tanszék, konzulens: Perényi Tamás DLA

Laudáció:
A helyszínválasztás aktualitásához kétség nem férhet: Budapest rozsdaövezeteinek rehabilitálása égető feladat. A tervező helyesen értékeli a meglévő épületállományt, és joggal dönt az erkölcsileg és fizikailag elavult ipari épületek elbontása mellett – megtartva az egyetlen védett elemet, a gyárkéményt – emlékeztető, szobrászati elemként. Jó gondolat a bontásból származó építőanyag újrahasznosítása a gyalogos utak burkolataként – mely egyszersmind a múlt anyagi megidézését is jelenti.
Jól keresi az élhető lakókörnyezet és lakótér lehetőségeit az alacsony-intenzív beépítések között. A választott átriumos forma tömegformájával jól reagál mind a természeti környezetre például a benapozás gondos tervezésével, de az épített tágabb környezetre is: emelve a beépítés magasságát, hogy az együttest a környező településszövethez illeszthesse. A különleges épületforma és a moduláris telepítés metszésében egyéni hangulatú együttest alkot, mely képes megidézni hangulatával az egykor itt volt ipari építészetet – vagy annak ideáját. Ezzel a terület múltját –pontosabban: annak szellemét is képes megidézni.

Daragó László Attila DLA
Jutalom: nettó 100.000 Ft, Diplomadíj dicséret oklevél, Szakmai könyvjutalom

Diploma Fődíjas és a Graphisoft Magyarország szponzorálásával Archicad 27 teljes, kereskedelmi magyar verziójának 1 éves licencének nyertese: KLENÓCZKY Dániel Péter

Az Esztergomi Szénrakodó renoválása és környezetének revitalizálása
BME Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszék, konzulens: Kronavetter Péter DLA

Indoklás:
Volt egyszer egy bánya Dorogon, ahonnan 1927-től 5 km hosszú kötélpályán vitték a szenet Esztergomig, és ott, a Duna partján, egy különleges építményen keresztül leeresztették a rakományt a tovább szállító uszályokba. Aztán 1968-ban bezárt a bánya, a kötélpályát is leszerelték, de ott maradt az a fura, szinte groteszk építmény, mint egy árva gyerek. 1995-ben ipari műemléki védettséget kapott. Többen próbálták már megmenteni, talán ezért nem pusztult el.
És akkor egy diplomázó gondolt egy nagyot. Kizárván a mai műemléki helyreállítások két végpontját, a teljes rekonstrukciót és az erőszakos kontrasztosságot, az eredetre támaszkodó eredeti gondolattal ad új javaslatot, új történetet. A part menti fás területre, a felszínre hozta a bánya jelképes díszletét, a kiindulópontot. A trapéz keresztmetszetű építmény megidézi az egykori mélységi munkát, múzeum-szerűen bemutatva annak történetét. A külső homogén megjelenés szépen olvad be a környezetébe. A legfelső szintről pedig újjáéled a kötélpálya, de az már nem szenet, hanem embereket szállít, libegő-szerűen. A tárgyszerűségét, eredeti jellegét megőrző különleges építmény felső szintjére érkezve előttünk a kilátás, alattunk a Duna, a légiességet a padló perforált lemeze csak fokozza. Nincs szükség semmi erőltetett új funkcióra. Pontosan ez a semmi tudja elegánsan megidézni a múltat. És a meglévő, felújított lépcsőkön le lehet menni a Duna szintjére, ha nem is uszályba, de hajóra szállni, vagy kajakba, kenuba, egy kis körrel fokozva az élményt.
Klenóczky Dániel terve a jelent megnyerte. Fődíjjal. Már csak a jövőt kellene, a valóságot.
A realitás talaján álló erős gondolatiságot látva ez sem tűnik lehetetlennek.
Nagy Gábor
építész

Díjazás: az ArchiCad 27 teljes kereskedelmi verziójának magyar 1 éves licence + nettó 200.000 Ft + Diplomadíj Fődíj oklevél, Szakmai könyvjutalom

Minden díjazottnak gratulálunk és további sok sikert kívánunk!
Külön köszönjük a Magyar Építész Kamara, a Magyar Építőművész Szövetség, és a Graphisoft Magyarország támogatását!

Budapest, 2024. december 17.

Nyertes tervekből készült galéria megnézhető a MÉK honlapján: Diplomadíj 2024 eredménye


Nyertes tervekből készült galéria
MÉK honlapján: Diplomadíj 2024 eredménye