Sokan vásároltak az elmúlt időszakban nem túl jó állapotban lévő, régi építésű házat, akár otthonteremtési, akár nyaralási céllal. A cél minden esetben az, hogy komfortos, egészséges, energiahatékony házakat hozzunk létre ezekből az épületekből. A lelkes háztulajdonosok „álomház projektje” azonban rendszerint az első fázisban, a kaotikus szerkezetű padlásfödémnél akad el...
Az újabban nagyon keresett, régi építésű, könnyűszerkezetes házak egyik fő vonzerője a fa alapanyag. A fából készült könnyű padlásra és tetőszerkezetre viszont az is jellemző, hogy geometriailag rendkívül összetettek, ezért az általuk közrefogott terek alig megközelíthetők, ami felújítási szempontból nem túl előnyös. Ez azonban nem azt jelenti, hogy elengedhetjük a komplex szerkezeti rétegrendre való törekvést! Nyilvánvalóan a nulla energiafelhasználású ház felé szeretne konvergálni minden háztulajdonos, ahhoz pedig megfelelő mennyiségű és minőségű szigetelésre van szükség. Kérdés, hogyan lehetne egy ilyen padlásfödémet szigeteléssel úgy ellátni, hogy ne maradjon hőhidas a födém és a ház energiahatékonyságát is a lehető legmagasabb szintre tornásszuk fel?
Azonnal elvethető az a gondolat, hogy bármit is lehetne tenni a hasonló épületek padlásterében elhelyezett gépészeti csőrengeteggel – ugyanis az segít a könnyűszerkezetes házak optimális működését biztosítani, és sehol máshol nem férne el. Viszont nem hagy a padlásfödémen síkfelületet, ami pedig lehetetlenné teszi bármilyen szigetelőpaplan leterítését. A probléma nem csak látszatra összetett, ezért fontos meggyőzni az épület tulajdonosokat, hogy a minőségi megoldást illetően szakértők bevonása feltétlenül szükséges.
Fújjunk a problémára!
Örömhír: nem kell elkezdeni miszlikre szabdalni egy szálas szigetelőtekercset, hogy betuszkoljuk a láthatatlan helyekre. Létezik modern, gépesített megoldás, mellyel hatékonyan lehet szigetelni az összes rést, a szerkezet megbontása nélkül. Erre szakosodott, tapasztalt fújós vállalkozók egy speciálisan erre a célra készült befújó géppel közvetlenül a szigetelni kívánt padlásfödémre fújják rá a „pelyhesített” URSA üveggyapot hőszigetelő anyagot. Az URSA ReFloc befújható sárga ásványgyapot vattapamacsok meglepően jól hasznosíthatók az ilyen trükkös terek maradéktalan szigeteléséhez, mert ilyen módon eljutnak az épületgépészeti csőhálózat alá, közé és fölé is. Egyenletesen és lazán szétterülnek a szigetelt felületen és maximálisan kitöltik a rendelkezésre álló teret és üregeket.
Számos érv szól még a ReFloc pamacsok és a befújásos technológia mellett. Nincs külön anyagszállítási költség, mert az ásványgyapottal töltött zsákok a befújó gép kíséretében érkeznek és azonnal beépítésre is kerülnek. Mivel az installáció során nincs vágási veszteség, ezért ez az ötletes technológia hulladékmentes megoldást garantál, ráadásul mivel a szerkezetet nem kell megbolygatni, tehát nincs „bontás” és „építés”, ezért rendkívül gyors! Emellett nincsenek illesztési hézagok, így a hőszigetelésben biztos, hogy nem jön létre vonalmenti hőveszteség sem, amely pedig a többi megoldásnál valós problémaforrás lehet. A befújható anyag nagyon könnyű, ezért nem kell amiatt aggódni még egy régi épület felújításánál sem, hogy statikailag megterheli a meglévő épületszerkezetet
Környezetbarát, de nem rágcsálóbarát; és mivel páraáteresztő, ezért beépítésével – természetesen megfelelő szellőztetés mellett - a penészesedés réme sem fenyeget többé. A remek hőszigetelő – 35 kg/m3 esetében 0,039 W/mK - és kiváló hangelnyelő tulajdonságokat ötvöző URSA ReFloc üveggyapot nem éghető szálasanyag: az S2 (25 kg/m3 -nél) – S1 (30-35 kg/m3 –nél) füstképződési kategóriába sorolható és a legbiztonságosabb A1-es tűzvédelmi osztályba tartozik.
Energiahatékonyság minden szinten
Hogyan került most hirtelen ennyire előtérbe ez a befújásos módszer?
Hatalmas népszerűségnek örvend a Magyarországon jelenleg futó „ingyenes padlásfödém” szigetelési program, mely olyan magyar családok számára is lehetővé teszi végre a ház energiahatékony felújítását, akik ilyesmiről eddig álmodni sem merhettek.
A szigetelési program első hullámában a padlásszigeteléshez összességében 25 cm, majd később 30 cm vastagságban leterítendő szigetelőanyagot írtak elő, rétegszám meghatározás nélkül. A vízszintes padlásfödémre a kívánt vastagságban leterített URSA DF 39 szálas üveggyapot szigetelőpaplan (mely hővezetési értéke: lambda= 0,039 W/mK), kiválóan teljesítette a fogyasztói elvárásokat. Az igények azonban tovább bonyolódtak, hiszen nem minden épület egyforma, és hamar nyilvánvalóvá vált, hogy azok is szeretnének élni a program nyújtotta lehetőségekkel, akiknél nem egy teljesen kihasználatlan helyiség a padlástér - ezért furfangosabb megoldásra volna szükség a szigeteléséhez.
A szigetelési programban is elfogadott, teljesen piacképes és praktikus megoldásként lépett elő tehát az URSA ReFloc befújható szigetelés az ő 0,039-0,042 W/mK lambda értékével (az anyag kg/m3 súlyától függően). Rendkívül könnyű súlyánál fogva, az URSA ReFloc 35 cm vastagságban a padlásfödémre fújva, négyzetméterenként még 9 kilogrammal sem terheli meg statikailag az általában nem járhatóra tervezett födémet!
Mind az anyag nem számottevő súly értéke, mind pedig a módszer alkalmazásával elért tökéletes hézagkitöltés emeli a befújható URSA üveggyapotot nem hasznosított tetőterek esetében - ritkított deszkaburkolattal lefedve - elsődleges választássá az építkezők szemében. Az URSA ReFloc a padlásfödém energetikai teljesítményének javításához vitathatatlanul a legköltséghatékonyabb és a leggyorsabban, legegyszerűbben kivitelezhető, minőségi szigetelési megoldás - az URSA DF 39 és DF 39 Lignin szigetelőpaplanok mellett.