Aktuális
Újjászületett a Dunaújvárosi Egyetem központi épülete

Újjászületett a Dunaújvárosi Egyetem központi épülete

Régi idők iskolájából modern egyetem
Újjászületett a Dunaújvárosi Egyetem központi épülete

A Dunaújvárosi Egyetem főépületének felújítása jelentős mérföldkő az intézmény életében. A projekt 2023 nyarán indult, és 2025. év elején fejeződött be, a ZÁÉV Építőipari Zrt. kivitelezésében. A felújítás során az épület kívül-belül megújult, különös figyelmet fordítva az energetikai korszerűsítésre és az épület eredeti szocreál stílusának megőrzésére.

Az épület története

Az egyetem főépülete az 1950-es évek elején épült, s azóta is az oktatást szolgálja. Az épület az egyetem egyetlen megmaradt szocreál stílusú épülete, amely helyi védettség alatt áll. A tervezését 1952-ben Malomsoky József végezte, míg a belső terek kialakítása Minári Pál nevéhez fűződik. Az L alakú épület különlegessége az előcsarnok félköríves vonala, amely kiemelkedik a főhomlokzat középtengelyéből. A bejárat felett található eredeti címer emlékeztet az épület múltjára, amikor a 60-as években kohászati technikumként működött.

A címerrel kapcsolatosan van egy érdekes sztori, amely a www.dunaujvarosmesel.hu oldalon olvasható:
„XY az ’56-os forradalom idején felmászott a főépület tetejére, hogy egy csákánnyal leverje az ötágú csillagba komponált technikumi címert. A címerből azonban nem spórolták ki a szakik az anyagot, állta az ostromot. A forradalmi elkövető, volt osztálytársunk pedig Amerikába “disszidált”, azóta sem hallottunk felőle – idézték fel a régi szép időkön merengő ötvenéves találkozóra érkezett első diákok 2006-ban e forradalmi epizódot.”


Az épület felújítása

A felújítás célja az épület energetikai korszerűsítése és a 21. századi oktatási igényekhez való igazítása volt, miközben megőrizték annak eredeti karakterét. A projekt során teljes építészeti, épületgépészeti, elektromos és informatikai felújítást végeztek. A közösségi terek, tantermek és a tornaterem is megújultak, így az épület egyszerre őrzi meg történelmi értékeit és felel meg a modern kor követelményeinek.


Az épület homlokzatának felújítása különleges kihívást jelentett. A cél az volt, hogy az épület a felújítás ellenére is hű maradjon eredeti karakteréhez. A rekonstrukció során a homlokzaton kicseréltek majdnem 200 ablakot, lecserélték a tetőszerkezetet és annak héjazatát, továbbá 2024 második felében felújították a teljes homlokzati bevonatot is. A majdnem 2 600 m²-es felület modern hőszigetelési rendszerrel, esztétikai megújulással és díszítési elemek restaurálásával nyerte vissza eredeti pompáját.
A felújítás előtt az épületen nem volt hőszigetelés, csupán hagyományos kőporos vakolat fedte a homlokzatot. A felújítási munkák során a laza, leázott vakolatrétegeket eltávolították, majd azokat visszavakolták, hogy stabil alapot biztosítsanak az új hőszigetelési rendszer számára.

A kivitelezés rétegei és megoldásai

Az épület hőszigetelésére 14 cm vastagságú EPS homlokzati hőszigetelő lapokat alkalmaztak, a tűzszakaszoknál a tűzvédelmi előírásoknak megfelelően kőzetgyapot hőszigetelő lemezeket használtak. Az épület alsó kváderes része egy kétrétegű szigetelési rendszert kapott: a 14 cm-es EPS szigetelésre további 2 cm EPS lapokkal rögzítettek és ezeket formázták kváderessé. Az íves főbejárat kváderes részét teljes egészében kőzetgyapottal szigetelték.

A kivitelezési rétegek sorrendje:
• Szükséges helyeken vakolatjavítás
• Mapetherm EPS és kőzetgyapot hőszigetelő lapok ragasztása és dűbelezése
Mapetherm Net üvegszövetháló beágyazása
Másodolás Mapetherm Ragasztótapasszal a tökéletesen egységes és homogén felületek érdekében
• Silancolor Base Coat alapozó
• Silancolor Tonachino vékonyvakolat
• Silancolor Pittura Zero homlokzatfesték

A díszelemek restaurálása

A projekt során a legnagyobb kihívást a homlokzat díszítőelemei jelentették. A tervdokumentációban szereplő díszek mellett helyben kellett kialakítani és legyártani további díszelemeket, melyek pontosan illeszkedtek az eredeti homlokzathoz. Az íves főbejárati rész díszei különösen precíz kivitelezést igényeltek.
A második emeleti ablakok kereteit normál EPS hőszigetelő lapokból alakították ki, majd Mapetherm ragasztóval és Mapetherm Net üvegszövethálóval kérgesítették. A többi homlokzati díszt a Jafer Kft. gyártotta kérgesítve. Ezeket a helyszínen alapozni, festeni, felragasztani és végleges rétegben festeni kellett. A díszek illesztéséhez Mapeflex AC4 tömítőanyagot használtak.

A legfelső bádog alatti díszt a Bajkor 24. Bt. szakemberei nem távolították el, hanem az eredeti helyükön újították fel teljeskörűen. A munka során a durva javításokhoz a Planitop 400 javítóhabarcsot, a felület finombevonatának kialakításához pedig Planitop Fine Finish simítóhabarcsot alkalmazták.


A legnagyobb kihívás az épület tetején található főcímer restaurálása volt. Az időjárási viszontagságok miatt jelentős mértékben sérült dísz sok helyen hiányos volt, így speciális 3D scannelés segítségével digitalizálták, majd az alapján tervezték újra a díszt a Jafer Kft. szakemberei.

A projekt során folyamatos konzultáció zajlott a Mapei szakembereivel, akik segítettek a feladathoz illő legtökéletesebb anyagok kiválasztásában, ezzel elősegítve a projekt sikeres megvalósítását.
A felújítás eredményeként a Dunaújvárosi Egyetem főépülete megőrizte történelmi jellegét, miközben korszerű és energiahatékony környezetet biztosít a hallgatók és az oktatók számára.

Nézze meg a helyszínen készült videót!
5 perces riportvideó:
https://youtu.be/pkrf0OYrisY

Ha további szakmai cikkek érdeklik, iratkozzon fel a mérnököknek, tervezőknek szóló hírlevelünkre – mi pedig rendszeresen tájékoztatjuk a szakmai újdonságokról!