Aktuális
Vajon miért pont az üveggyapot?

Vajon miért pont az üveggyapot?

Nem kevés tényező esik latba, amikor kiválasztjuk az építőanyagokat, amelyeket szívesen beépíttetnénk a házunkba. Nyilván fontos az ár-minőség megfelelő aránya is, ám egyre inkább előtérbe kerül az egészség és ezzel szoros kapcsolatban a termékek környezetbarát mivoltja.

Vajon miért az üveggyapot lett az utóbbi dekádban a legnépszerűbb padlásszigetelő anyag? Közismert tény, hogy az üveggyapot az építőipari piac egyik legbolygóbarátabb szálas szigetelőanyaga, hiszen jelentősen kevesebb környezetterheléssel jár üveg alapanyagból gyártani, mint más ásványi alapanyagok – olvasztott kőzetek: mészkő, dolomit, bazalt (régebben még kohósalak is) – felhasználásával. Ez pedig elsődleges választássá emeli az üveggyapotot már a kevésbé tudatos vásárlók szemében is.

Az URSA alaptermékeként jól ismert URSA DF 39 BiOnic és annak lignin kötőanyagos variációja, valamint az URSA TERRA 78Ph Bionic üveggyapotok gyártásánál is fontos szempont a magas újrahasznosított alapanyag-tartalom mellett az, hogy a fennmaradó összetevők természetes, megújuló forrásból nyerhetők legyenek. Minden URSA ásványgyapot-szigetelőanyag 95%-ban megújuló alapanyagból és fenntartható erőforrásokból készül: fő nyersanyagaik közé tartozik az üveg és a természetben megújuló erőforrásként bőven előforduló kvarchomok. Ezzel jelentősen hozzájárulnak a szemétlerakókban elhelyezett hulladékmennyiség csökkentéséhez, azonban nem csak a gyártási alapanyagokra való odafigyelés teszi az URSA szálas szigetelőpaplanokat környezetbaráttá! A tekercsek és táblák erősen komprimált csomagolása révén kisebb teret elfoglalva szállításkor a transzportációs környezeti lábnyom is lényegesen alacsonyabb, mint más szigetelőanyag-típusoknál. Fontos információ az is, hogy ezek a termékek hosszú életciklusuk végén sem kerülnek ki „szemétként” a környezetbe, sem mikroműanyagot, sem egyéb egészségre káros összetevőt nem tartalmaznak, és teljes mértékben újrahasznosíthatók.

Mindent összevetve az URSA üveggyapotok teljesítenek mindent, ami az igényes vásárlók és a modern kori építőipar jogos elvárása az építőanyagok irányába.

Miért tartjuk a padlásfödém-szigetelést költséghatékony megoldásnak?

Számos családi háznak nem építik be a tetőterét. Mivel a padlásfödém az épület legfelső olyan szerkezete, amely fűtött teret választ el fűtetlentől, ezért megfelelő hőszigeteléséről gondoskodni kell. Nemcsak a kötelező építőipari szabályozások miatt, hanem saját jól felfogott érdekünkben is.

Nem minden háztulajdonos van tisztában vele, hogy az eredményes téli ruhateregetés a padláson nem feltétlenül a ház energiahatékonyságát bizonyítja! A hideg padlástól nem szabad megrémülni: a „fűtött” padlástérben elvesztegetett fűtési energia mennyisége a ház hasznosabb részeiben sokkal jobban kihasználható volna! Egy megfelelően szigetelt padlásfödém nyáron bent tartja a házban megtermelt, a szobák hűtésére fordított energiát, télen pedig a cserépfedés alatt a padlástérben közel ugyanolyan hőmérsékletet biztosít, mint kívül a cserépfedés felett. Felújításnál is és új építésnél is komolyan kell venni tehát a padlásfödém szigetelését ahhoz, hogy ne fűtsük észrevétlenül és fölöslegesen a használatlan hideg tereket. A magastető szigetelendő területe nagyobb, a padlásfödémé jóval kisebb, az eredményességet pedig lakórészként nem használt felső épületszint esetén tökéletesen biztosítja a költséghatékonyan kivitelezhető vízszintes födém szigetelése. Legyen zárófödém a padlásfödém!

Amennyiben nem járható* padlásfödém mellett döntünk, rendkívül könnyen és gyorsan megoldható a szigetelés, hiszen a gerendákon átvezetett fóliákra, a szarufaközökbe kell behelyezni az ásványgyapot-szigetelőanyagot. Le kell fedni páraáteresztő fóliával (ez megvéd a portól és a szigetelőanyag felső 2–3 cm-ben is biztosítja a levegő mozdulatlanságát, ezzel javítva a hőszigetelési teljesítményt), és már mehet is rá a ritkított deszkaburkolat. Az URSA DF 39, az URSA DF 39 Lignin és az URSA TERRA 78Ph ásványgyapot-szigetelőanyagok bármelyike tökéletesen megfelel a célnak, 30 cm vastagságban leterítve. Ha prémiummegoldásra vágyunk, akkor alacsonyabb hővezetési tényezőjű szálas szigetelőanyagból (URSA DF 37 vagy URSA TERRA 74 Ph) kisebb vastagságú is elég.

Hosszú távon gondolkodva jelentős rezsiköltség megtakarítható ezzel a költséghatékony és környezetbarát megoldással, amellyel egy újabb lépést tehetnek a háztulajdonosok az egyre kézzelfoghatóbb közelségbe kerülő „energiatakarékos otthon” fogalma felé.

URSA Salgótarján Zrt. – www.ursa.hu

* A szilárd burkolatú padlásfödém raktározás céljára is használható, terhelhető felület. Ha erre épp nincs is igény, akkor is érdemes legalább „szervizutakat” kialakítani járható felülettel pl. a kéménykürtő megközelítésére, tetőkibúvó elérésére stb.


A tartalom szponzorált. A hirdetésekről és szponzorált tartalmakról bővebb információt média ajánlónkban talál: https://mek.hu/media-mediaajanlo