A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagozatai idén is díjazták a magyar szellemi élet kiemelkedő egyéniségeit, akik a művészet, a művészetelmélet, a művészetszervezés és a művészetigazgatás terén egyedülálló életművet mutatnak fel. Az MMA tagozatai minden évben két-két személynek ítélik díjaikat, melyek egyike hagyományosan külhoni művészek és szakemberek pályáját és alkotásait ismeri el.
Az MMA székházában, a Pesti Vigadóban szeptember 12-én rendezett ünnepségen Juhász Judit, az MMA szóvivője elmondta, hogy a díjak a méltatás mellett abban is segítik a művészeket és művészetelméleti szakembereket, hogy alkotómunkájukkal tovább gazdagítsák a magyar szellemi életet és hozzájáruljanak művészeti életünk értékeinek feltáráshoz és népszerűsítéséhez. A tagozati díjak egyben lehetőséget biztosítanak a díjazottak számára az MMA köztestületi tagságára.
A Magyar Művészeti Akadémia küldetése – mondta el Vashegyi György elnök –, hogy az általános zajból, mely közéletileg, kulturálisan körülvesz minket, már a jelenben kiszűrje azokat a hangokat, megtalálja azokat az életműveket és felhívja rájuk a figyelmet, melyek akár jól láthatóan, hallhatóan, akár csendesebben értékeket hordoznak a jelen és a jövő számára.
A Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti díjában részesült Farkas Gábor építész és Murádin Katalin építész.
Dr. Farkas Gábor, a kecskeméti építészeti műhely jelentős mestere, aki következetesen képviseli és inspirálja a régió építészeti hagyományainak tiszteletén, kreatív folytatásán alapuló településalkotó kultúrát, amelynek országos ismertséget szerzett. Hat település főépítészeként szolgált, műhelyteremtő és oktatói tevékenysége révén fiatal építész generációk pályáját formálta.
Dr. Murádin Katalin építész, a kolozsvári Műszaki Egyetem Építészeti Karának nyugalmazott professzora, aki negyedévszázados pedagógiai munkássága mellett számos középületet, templomot, parókiát, ravatalozót, kápolnát, templomi berendezést, bútort tervezett. A magyar anyanyelvű építészoktatás erdélyi művelője, az 1990 utáni kolozsvári építészeti oktatás újraindításában vállalt munkája egyedi és meghatározó. Több kötet szerzője, aktív szakmai közéleti tevékenységet végez.
A Magyar Művészeti Akadémia Iparművészeti- és Tervezőművészeti-díjában részesült Csavarga Rózsa belsőépítész és Nagy Judit gobelinművész.
Csavarga Rózsa belsőépítész, aki az 1990-es években nagy léptékű középületi munkák által új, rendszerelvű tervezési szemléletet fejlesztett ki. Kifejezésmódját az ezredfordulót követően a minimál design – némileg ellentétes törekvéseket képviselő – elvével ötvözte. A kidolgozottság ipari háttere és a művészi igényesség megteremtése egyszerre célja a munkásságának, amely a középületektől a családi házig széles megbízói kört ölel fel.
A díjazottaknak gratulálunk !
Az Építési és Közlekedési Minisztérium tisztelettel meghívja Önt a Kulturális Örökség Napjai rendezvénysorozat országos megnyitó eseményére, amelyen a Kulturális és Innovációs
Minisztérium kihirdeti a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére újonnan felkerült elemeket.
Időpont: 2023. szeptember 15. 10:00 óra
Helyszín: Budapest, Új Városháza Tanácsterme, 1056. Bp., Váci utca 62-64.
PROGRAM:
9:30-9:45 óra Érkezés
10:00 óra Rendezvény kezdete
Beszédet mond:
- Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára,
- Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója,
- Cseri Miklós, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója,
- Csonka-Takács Eszter, a Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóságának igazgatója.
Kérjük, hogy a sajtótájékoztatón és az állófogadáson való részvételi szándékát 2023. szeptember 14. (csütörtök), 16.00 óráig szíveskedjék jelezni a judit.suto@ekm.gov.hu email címen, vagy a +36 (30) 0978123-es telefonszámon!
Megjelenésére feltétlenül számítunk!
Budapest, 2023. szeptember 14.
A díj a legalább tizenöt év kimagasló egyéni – önállóan tervezett építészeti alkotásokra vonatkozó - építészeti alkotói, oktatói tevékenység elismeréséül adományozható.
A díj évente 3 fő részére adományozható, az elismerést ugyanaz a személy csak egyszer kaphatja meg.
A díj átadására 2023. december 16-án, ünnepélyes keretek között kerül sor.
A díjazott emlékérmet és az adományozást igazoló oklevelet kap. A díjhoz a KSH által a Hivatalos Értesítőben a tárgyévet megelőző évre vonatkozóan közzétett bruttó átlagkereset tizenkétszeresének megfelelő összegű pénzjutalom jár.
A javaslattétel határideje: 2023. október 15. (vasárnap) 23 óra 59 perc
forrás: https://ybldij.hu/
Az 1979-ben alapított díjat Piero Gazzola olasz építész (1908-1979), az ICOMOS alapítójának és első elnökének tiszteletére hozták létre és a három évente megrendezett tisztújító közgyűlés keretében adják át. Az elismeréssel olyan személyeket tüntetnek ki, akik kiemelkedő mértékben járultak hozzá az ICOMOS célkitűzéseinek megvalósításához.
Piero Gazzola-díjjal, a világ egyik legjelentősebb műemlékvédelmi kitüntetésével ismerték el Dr. Fejérdy Tamás munkásságát az ICOMOS műemlékvédelmi világszervezet (az UNESCO Világörökségi Bizottság szakmai tanácsadó szerve) Sydneyben megrendezett közgyűlésén.
Dr. Fejérdy Tamás építész, címzetes egyetemi tanár, műemlékvédelmi szakmérnök számos világörökségi terület szakértője, nemzetközi műemlékvédelmi munkabizottságok tagja, aki számos – az egész világon elfogadott és kritériummá lett – nemzetközi szakmai elméleti dokumentum meghatározó és alkotó egyénisége. A díjjal a nemzetközileg elismert műemlékvédelmi szakember több mint 50 éves munkásságát ismerték el, aki szemlélete, rendkívüli elméleti és gyakorlati felkészültsége, problémameglátó és megoldó képessége révén nemzetközi szinten is jelentősen hozzájárult a világ új kihívásait követő műemlékvédelmi szemlélet, módszertan és követelmény alakításában.
Az ICOMOS (az UNESCO Világörökségi Bizottság szakmai tanácsadó szerve) 1979-ben alapította az első elnökéről, Piero Gazzola építész professzorról elnevezett díjat, aki 1964-ben elkészítette a Velencei Charta-t (nemzetközi helyreállítási charta).
A három évenként sorra kerülő tisztújító közgyűlésen egy szakembert köszöntenek ezzel az elismeréssel. Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságának tiszteletbeli elnöke, a világszervezet volt alelnöke, tiszteletbeli tagja, a Történeti Települések és Helyszínek Nemzetközi Tudományos Szakbizottságának alapító tagja, majd elnöke 2023. szeptember 8-án, ünnepélyes keretek közt vehette át a díjat a közgyűlésen.
A díjjal korábban többek között olyan jeles szakembereket tüntettek ki, mint a francia Jean Trouvelot, a lengyel Stanislas Lorentz, a brit Sir Bernard Feilden vagy épp a spanyol Carmen Añón Feliú, tavaly pedig a svéd származású Amund Sinding-Larsen-nek ítélték oda.
Gratulálunk a díjazottnak!
forrás: icomos
Hosszú éveken át hozzá voltunk szokva a PVC-ablakok fehér színéhez. A modern anyagoknak és eljárásoknak köszönhetően azonban a műanyag ajtók és ablakok napjainkban már számos színárnyalatban érhetők el. A Deceuninck megújult, 57 színből álló palettájával az építészeknek és a megrendelőknek sem stílusban, sem a tartósság terén nem kell kompromisszumot kötniük.
A Deceuninck az Elegant ablak- és ajtóprofilokhoz 57 különböző színű fóliát kínál négy kategóriában: természetes fa, színes fa, telített színek (beleértve a szürke ízléses árnyalatait) és fémhatású színek. A fóliák tetszés szerint kombinálhatók, hogy a nyílászáró kívülről a homlokzat, belülről pedig az enteriőr színeivel harmonizáljon.
A széles választéknak köszönhetően szinte bármilyen építészeti elképzelés megvalósítható a meleg fa árnyalatokat sugárzó vidéki házaktól kezdve a hagyományos és modern megjelenést ötvöző, klasszikus színeket felvonultató kisvárosi házakon keresztül a fémszínekben gazdaz modern városi vagy ipari épületekig. Az egyedi ötletek és tervek kivitelezését a színt és textúrát egyedi módon ötvöző különleges színhatások is segítik, például monokróm dekor- vagy a gyöngyház mintázatú vagy különféle farajzolatú fóliákkal.
A fólia egyben az ablakprofil védelmét is biztosítja az UV-sugárzással és az időjárás kedvezőtlen hatásaival szemben. A különleges pigmenttartalmú fóliák pedig nemcsak az UV-, hanem az infravörös sugarakat is visszaverik, ezzel megakadályozva, hogy a hullámok a mélyebb rétegekbe hatolva felmelegítsék a profilt.
DIPLOMADÍJ 2023 HIRDETMÉNY
Kedves frissen Diplomázott Építész(mérnök), Belsőépítész – Környezettervező művész, Tájépítész- mérnök és Településmérnök hallgatók!
2023-ban a Magyar Építész Kamara (MÉK) és Tagozatai, valamint a Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) közösen "Diplomadíj 2023" címmel ismételten pályázatot hirdetnek az egyetemi 10 féléves Msc / MA szintű osztatlan képzésben, vagy az osztott, alap- és mesterképzésben (3 + 2 éves azaz Bsc / BA + Msc / MA) szinten végzett építész(mérnök), belsőépítész- környezettervező művész, tájépítészmérnök és településmérnök hallgatók részére.
A pályázaton 2022. év őszi félévében, vagy 2023. tavaszi félévében sikeresen diplomázó okleveles építészek, építészmérnökök és építésztervező művészek, belsőépítészek - környezettervezők, az okleveles településmérnök osztatlan képzésben vagy a településmérnöki Msc képzésben, valamint a településtervezési diplomamunkát készítő, építész/építészmérnöki mesterképzésben részt vettek, továbbá a tájépítészmérnök és okleveles tájépítész-kertművész Mesterszakon diplomázó fiatalok pályázhatnak.
Részt vehetnek a pályázaton külföldi vagy külhoni egyetemeken végzett, de magyar nyelvet folyékonyan beszélő építészek(mérnökök), belsőépítészek- környezettervezők, tájépítészmérnök és településmérnökök is, de a diplomatervek kizárólag magyar nyelven készült pályázati anyagával.
A Diplomadíj pályázatra csak Msc és MA szintű diplomamunkaként készülő építész tervek, belsőépítész - környezettervezői tervek, műemléki épület rekonstrukciós témájú tervek, terület- és településrendezési tervek, tájépítészeti tárgyú diplomamunkák tervei nyújthatóak be.
A pályázatok benyújtása kizárólag elektronikus úton történhet.
A benyújtott belsőépítész-környezettervező, a műemléki épület rekonstrukciós témájú terveket, a tájépítészeti, valamint a terület- és településrendezési tervezési diplomamunkákat a Magyar Építész Kamara tagozatonkénti külön-külön Bizottságok is értékelik és díjazzák.
Pályázni csak a sikeresen megvédett diplomatervvel lehet ( Msc / MA szintű ) építészeti, belsőépítész - környezettervezői-, tájépítészeti, terület és településrendezési tervekkel.
Digitálisan A3 lapméretre szerkesztett portfóliószerűen összefűzött és prezentáció jellegű, maximum 8 darab A3 lapnak megfelelő (420 x 297 mm) tervlapot tartalmazó, digitálisan lapozható diplomamunkát összefoglaló füzettel lehet.
Idén könnyítésül a diploma védésekor bemutatott prezentációval is lehet pályázni, nem kötelező külön erre az alkalomra új anyagot, prezentációt összeállítani.
Javasolt fájlformátumok: pdf, pdfa, jpg.
A pályázatok feltöltési korlátja maximum 1+4 darab fájl – egy-egy fájl mérete maximum: 10 Mb.
Ebből egy fájl kötelezően a diplomatervet bemutató anyag, ami lehet tetszőlegesen a diploma védéskor bemutatott prezentációs anyag vagy egy újra szerkesztett pályázati anyag.
Továbbá digitális mellékletként (max. 4 darab fájl) feltölthetőek további anyagok, amennyiben azok még beleférnek a megadott méretkorlátba:
- a diplomamunka eredeti digitális tervlapjai (lehetőleg pdf vagy pdfa, jpg formátum),
- egyéb fotómontázsok és / vagy látványtervek, modellfotók, fotók, videók, szabad kézi rajzok, tervezési vázlatok, tervezési napló, grafikák, stb… digitalizált változatban (lehetőleg pdf vagy pdfa, jpg formátum).
A pályázat nyilvános, név aláírásos ezért a tervlapokon a pályázó a nevét, a felsőfokú oktatási intézmény nevét, a kar és a tanszék megnevezését, illetve a konzulens(ek) nevét, a tervezett épület, építmény, alkotás, település, településrész megnevezését és a tervezési helyszín pontos címét, fontosabb adatait, továbbá egyéb a pályázó által fontosnak információkat, közlendőket fel kell tüntetni.
A pályázat feltöltése az https://mek.hu/inc/urlap/index.php?urlap=DD2023 oldalon.
A pályázat feltöltésének ideje: 2023. augusztus 31. (csütörtök) 00:01:00 órától - szeptember 15. (péntek) 23:59:59 óráig. A feltöltő oldal csak ebben az időszakban érhető el.
Kérjük vegyék figyelembe, hogy a feltöltési idő sokkal hosszabb, mint a letöltés.
A pályázatok csak elektronikus formában nyújthatóak be, és kötelezően feltöltendő a kiíráshoz mellékelt, honlapról letölthető, kitöltött és aláírt Adatlap is, pdf formátumban.
A Diplomadíj 2023 pályázatra beérkező terveket szakmagyakorló építészekből álló Bírálóbizottság, valamint belsőépítészekből, tájépítészekből, településtervezőkből álló tagozati Bírálóbizottságok külön-külön értékelik. Megfelelő számú és színvonalú pályázat beérkezése esetén a Bírálóbizottság és a tagozati zsűrik több díjat is odaítélhetnek.
Építész fődíj és további díjak:
A pályázat ünnepélyes eredményhirdetését az UIA által meghirdetett Építészet Világnapján, előreláthatólag 2023. október 2-án, hétfő délután 16.00 órakor rendezzük meg a Magyar Építészek Háza Kós Károly termében (cím: 1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2.).
A nyerteseket, illetve a díjazott terveket a Magyar Építész Kamara honlapján (www.mek.hu) és facebook oldalán, heti Hírlevelében, a MÉSZ honlapján (www.meszorg.hu) és egyéb szakmai fórumokon is igyekszünk bemutatni (pl. nyomtatott sajtóban: Építész Közlöny és Építész Évkönyv, Magyar Építőművészet (MÉ), és on-line szakmai oldalakon: pl. meonline.hu, epiteszforum.hu, tervlap.hu, stb..) megjelentetni.
A Diplomadíj pályázattal kapcsolatban esetlegesen felmerülő kérdéseket kizárólag e-mailen, Ulrich Tamás email címére ( ulrich.tamas@mek.hu) kérjük elküldeni.
Diplomadíj 2023 bizottság tagjai:
Építészet elnök: Szalay Tihamér (MÉK alelnöke),
Tagok: Nagy Csaba (MÉSZ elnökségi tag), Anthony Gall (MÉSZ elnökségi póttag), Turi Attila (MÉK és MMA alelnöke), Vadász Bence (MMA rendes tagja).
Műemlékvédelmi Tagozat: Nagy Gábor
Belsőépítészeti Tagozat: O. Ecker Judit, Magyari Éva, Csavarga Rózsa, Szekér Ferenc, Szenes István, és Veres Péter.
Terület- és Településrendezési Tagozat: dr. Fiala István, S. Vasi Ildikó, Teremy Viktória.
Táj- és kertépítészeti Tagozat: Andaházy László, Grabner Balázs, Kovács Árpád, Sallay Ágnes, és Szabó Gábor.
Budapest, 2023. május 24.
Szalay Tihamér építész sk. dr. Hajnóczi Péter sk. Krizsán András sk.
a Diplomadíj bizottság elnöke a MÉK elnöke a MÉSZ elnöke
A grafikát készítette: Dran (F)
Letölthető tartalom:
2023. október 2. hétfő - Az Építészet Világnapja
„Építészet a rugalmas közösségek számára”
Program:
9:30 Regisztráció
10:00 Ünnepélyes megnyitó, köszöntők
Lánszki Regő az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára, országos főépítész,
dr. Hajnóczi Péter a Magyar Építész Kamara elnöke,
Eltér István a Budapesti Építész Kamara elnöke,
Krizsán András DLA a Magyar Építőművészek Szövetség elnöke.
10:30 Stempel & Tesař építésziroda kiállításmegnyitó
megnyitja: Szalai András építész, művészettörténész, címzetes egyetemi tanár
11:00 13:30 „Kortárs Közép Európai építészet a V4+ országokban” konferencia (angol és magyar nyelven)
előadók:
Jan Stempel (Csehország);
Juraj Hermann (Szlovákia);
Lukáš Kordík (Szlovákia);
Tomáš Krištof (Szlovénia);
Földes László (Magyarország);
Krzysztof Ingarden (Lengyelország)
moderátor: Borsos András
Szünet
16:00 A „MÉK–MÉSZ Diplomadíj 2023” díjak átadása
(Kós Károly terem)
dr. Hajnóczi Péter, a Magyar Építész Kamara elnöke,
Krizsán András DLA, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke,
Szalay Tihamér a Diplomadíj zsűri elnöke, MÉK tagozatainak elnökei.
17:00 A „Magyar Építőművészetért Érem” ünnepélyes átadása
Laudáció (Kós Károly terem)
A díjat átadja: Krizsán András DLA, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke
17:30 Építész parti – kötetlen formátumú baráti beszélgetés a Székház udvarán
A magyar építészet jelentőségének és megbecsültségének jeléül életre hívta a Kós Károly-életműdíjat az Építési és Közlekedési Minisztérium, mellyel a szakmai kiválóságot és a közösségépítő életutat ismerik el.
A magyar építészet hagyományainak megőrzéséért, az építészeti kultúráért és az építésügyért elkötelezetten tevékenykedő, a legmagasabb nívót képviselő építészek, építésügyi szakemberek a legnagyobb elismerést érdemlik. Ezért példa nélküli súlyú kitüntetés kerül megalapításra az új építészeti életműdíjjal, amelynek névadója Kós Károly, akinek otthon és közösségépítő, kultúrateremtő életútjáról tanúskodik közéleti szerepvállalása, az általa épített templomok, különleges házak, iskolák, a Fővárosi Állatkert épületei és a Wekerletelep főtere is. A díj átadására Kós Károly születésnapján, december 16-án kerül sor.
A díjat évente egy fő érdemelheti ki és egyszer kapható meg. Ezzel létrejön a kárpát-medencei magyar építésügy első életműdíja, amely mellé a bruttó átlagkereset 15-szörösének megfelelő pénzjutalom jár. Az elismerésről döntő bizottságban a legfontosabb szakmai szervezetek, így az MMA Építőművészeti Tagozata és a Magyar Építész Kamara képviselői is helyet kapnak, elnöke az Országos Főépítész.
Az új kitüntetés mellett továbbra is átadásra kerül az Ybl-díj, a Mőcsényi-díj, a Forster-díj, a Schönvisner-díj, a Pro Architectura díj és az Építők Elismerő Oklevél. A javaslatokat az ÉKM a díjak honlapjain várja.
Forrás: Építési és Közlekedési Minisztérium
Mőcsényi Mihály (1919-2017) Kossuth- és Széchenyi-díjas magyar kertészmérnök, tájépítész, a tájrendezés magyarországi oktatásának megalapozója, az önálló Tájépítészeti Kart létrehozó egyetemi tanár.
A róla elnevezett díj célja olyan, a szakmában jelentős múlttal rendelkező tájépítészek kitüntetése, akik széles látókörű, innovatív munkásságukkal hozzájárultak a Mőcsényi Mihály által képviselt szellemiség tovább örökítéséhez.
A javaslattétel határideje: 2023. október 15. (vasárnap) 23 óra 59 perc
További információk: Nyitólap | Mőcsényi Mihály-díj (mocsenyidij.hu) oldalon