Ötkert, Július 4., 8:30
Kedves CreativeMornings Budapest Barátok!
Reméljük mindenkinek jól telik a nyara és ehhez mi is hozzájárulhatunk!
Pénteken újra CreativeMornings az Ötkertben.
Témánk a MINIMAL, amihez egy fiatal, izgalmas építészcsoportot hívtunk meg előadónknak.
Ők az Architecture Uncomfortable Workshop.
Tárgyaikban és épületeikben gyakran táncolnak a konceptualitás, a művészet és a funkció határmezsgyéin. A projektet szabadidejükben viszik, mégis találkozhattatok már velük a világ rangos design magazinjaiban, online felületein, nem véletlenül.
Győződjetek meg róla pénteken reggel, a szokott időben!
Reggeli és becheck 8:30-tól
Édes Sári utolérhetetlen házi sütijeivel, frissen préselt Sió Frissen préselt Gyümölcslével és kávéval ébredezhettek. Szponzoraink között köszönthetjük a Red Bullt is, akiknek jóvoltából még egy nagy adag energia fröccsöt kaphattok.
A HAP Galéria szeretettel meghívja Önt POLGÁR ATTILA (1965-2012) designer, fotográfus emlékkiállítására
Megnyitó: 2014. július 2., szerda, 18 óra
Cím: Budapest II. ker. Margit krt. 24. földszint
A kiállítást megnyitja: Péter Vladimir ötvös és szobrászművész
A kiállítás megtekinthető: 2014. július 25-ig, hétfő-péntek 14-18h
1979-től 1983-ig Pécsett a Művészeti Szakközépiskolát látogatta, ahol érettségi- és ötvös szakmunkás bizonyítványt szerzett. Még ebben az évben felvételt nyert az Iparművészeti Főiskolára. Már az első pillanattól kezdve mesterei és társai felfigyeltek kiemelkedő képességeire, rajzkészsége, tervezési fantáziája és konstrukciós ötletei folyamatosan ráirányították az elismerő figyelmet. Főiskolai zárómunkája részeként ékszereket is készített, melyek hagyománymegtagadó és provokatív voltuk miatt széles körben hívták fel magukra és alkotójukra a figyelmet. Ez a tárgysorozat kora ékszertörténetének kitörölhetetlen részévé vált.
Fotóin keresztül megörökített épület helyszínére, saját meggyőződésétől vezérleve valamennyi évszakban visszatért, hogy teljes prezentációt tudjon létrehozni azokról. Kiemelkedő volt a fotózás technikai hátterének mély ismerete, új lehetőségek kutatása és ezek tudatos alkalmazása munkájában. Mint légi felvételeket repülőről készítő fotós is egyedülálló volt kortárs építészetünk alkotásainak teljes körű megjelenítésében.
Megújult az első hazai design térkép
A Design Világnapja alkalmából mutatták ma be az őszi Design Hét Budapest gondozásában megjelent Budapest Design Map idei kiadását, mely megújult formában, kiegészült és aktualizált tartalommal segíti a tájékozódást a design rajongók számára.
A Magyar Formatervezési Tanács megbízásából összeállított angol nyelvű térkép a főváros design értékei közti barangoláshoz nyújt segítséget: majd 150, tematikus csoportokba rendezett budapesti design boltról, galériáról és múzeumról nyújt alapinformációkat nyomtatott térkép, illetve sokoldalú mobil alkalmazás (Android, iOS) formájában. A letölthető, offline is teljes funkcionalitásában használható Budapest Design Map alkalmazás a várostérképben elhelyezett, és név, tematikus csoport, illetve elhelyezkedés alapján kereshető design pontokról tartalmaz alapinformációkat (cím, nyitva tartás, weboldal, leírás, stb.) és fotókat.
A praktikus, könnyen áttekinthető, ugyanakkor színes nyomtatott térképet, és az annak alapján készített mobil alkalmazást José Simon grafikus tervezte, az alkalmazásfejlesztést a Locato végezte.
A térkép nyomtatott verziója megtalálható a rajta szereplő design pontokon, köztük a Design Terminálban (Budapest 1051, Erzsébet tér 13.), míg a mobil alkalmazás ingyenesen letölthető az AppStore-ból és a Google Play webáruházból.
DESIGN HÉT BUDAPEST 2014: ÁTVITT ÉRTELEM
A Design Hét Budapest idén ősszel is a programok széles körével, október 3. és 12. között várja a nagyközönséget. A fesztivál védnöke és főszponzora a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala, kiemelt szakmai partnere a Magyar Formatervezési Tanács és a Design Terminál, szervezője a HIPAVILON Magyar Szellemi Tulajdon Ügynökség.
Az immáron 11. Design Hét Budapest fókuszában a mindennapi életünket egyre inkább átható technológia, az internet, az okos eszközök használatának általános elterjedése és ezeknek a design számos területére gyakorolt hatása áll. Az ÁTVITT ÉRTELEM szlogen jegyében a fesztivál programadó rendezvényei elsősorban a formatervezés és a technológia kapcsolódási pontjait, lehetőségeit, legújabb eredményeit, aktuális kérdéseit mutatják be, esettanulmányokkal, előadásokkal, gondolatébresztő beszélgetésekkel.
2014-ben a Holland Királyság a fesztivál díszvendége. A hazai design szakma legrangosabb díjait (Magyar Formatervezési Díj, Design Management Díj) idén is a fesztivál keretén belül adják át. Újdonság, hogy az itthon és az országhatárokon túl is jól ismert Central European Fashion Days programjaira, köztük, a közép-európai divattervezők egyik legrangosabb megmérettetése, a Gombold újra! pályázat eredményhirdetésére és nagyszabású divatbemutatójára is a Design Hét Budapest nyitóhétvégéjén kerül sor.
További információ: designhet.hu, facebook.com/budapestdesignweek
Három beszélgetésre és három társművészeti programra várjuk ezen a héten a látogatókat.
Ahol főépítészt alkalmaznak, ott elismerik az építész szakmát, a helyi örökség és környezetkultúra meghatározó szerepét. Szerdai és csütörtöki beszélgetéseinken a főépítészeké és az Országos Főépítészeti Kollégiumé a főszerep. Szombaton pedig az újornamentika kerül a középpontba.
A szakmai diskurzust mindhárom napon izgalmas programok követik: szerdán az Élőkép Színház Hullámtér című absztrakt vizuális színháza látható, csütörtökön két fantasztikus zenész, a cimbalmos LUKÁCS MIKLÓS és a szaxofonos DRESCH MIHÁLY adnak etno jazz-koncertet, szombaton pedig BORBÉLY MIHÁLY és TÁLAS ÁRON jazzkoncertje zárja az estét.
A beszélgetéséken kiállítási belépővel lehet részt venni.
Építészeti és művészeti oktatással foglalkozó intézmények hallgatói és oktatói az Építészeti Szalont 300 Ft-os kedvezményes jeggyel látogathatják. A szakmai programok iránt érdeklődők 5400 Ft-os bérletet válthatnak.
2014. július 2., szerda 16 óra
Az Országos Főépítészi Kollégium I.
Építészeti beszélgetés
Kiállítótér
Ahol főépítészt alkalmaznak, ott elismerik az építész szakmát, a helyi örökség és környezetkultúra meghatározó szerepét. Ezek a települések szebbek, rendezettebbek, érződik rajtuk az építészeti figyelem, a „jó gazda” szemlélet, az ott élők „méltósággal telibb” valósága. Az Apszis-kiállítóteremben ennek a szemléletnek és eredményeinek példaértékű teljesítményeit, az épített környezet formálásában sikeres településeket és főépítészeiket mutatjuk be.
Mi a főépítész feladata a társadalmi igények, elvárások között?
Moderátor: Salamin Ferenc építész
Előadók: Csernyus Lőrinc – Csenger, Körmendi Judit – Kisoroszi, Horváth Zoltán – Ócsa, Krizsán András – Pula főépítésze
A beszélgetéséken kiállítási belépővel lehet részt venni.
Építészeti és művészeti oktatással foglalkozó intézmények hallgatói és oktatói az Építészeti Szalont 300 Ft-os kedvezményes jeggyel látogathatják. A szakmai programok iránt érdeklődők 5400 Ft-os bérletet válthatnak.
2014. július 2., szerda 18 óra
Élőkép Színház: HULLÁMTÉR
Absztrakt vizuális színház
Kiállítótér
„A Hullámtér kék derengésének főszereplője az a világító hullámalakú szerkezet, amelyből minden előadó tart egyet, illetve az instrukciónak megfelelően forgat, mozgat, összeilleszt... A tárgyakból aztán elmozdulásaik iránya és sebessége szerint, no meg a sejtető zenei montázsból, mindenféle kompozíciók és asszociációk csapódnak ki. Forgó propellerek, tenger felett szárnyaló sirályok idéződnek meg, és olykor talán kialakul valamiféle misztikus diagram is." (Péter Márta, tánckritika.hu)”.
Előadók, munkatársak: Gerzson-Lipták Orsolya, Hrotkó Heléna, Hegedűs Barbara, Törzsök Kata
Rádióvezérlés, szoftverfejlesztés: Tankó Barnabás
Hangkeltő: Gerzson János
Látvány, rendezés, zenei montázs: Bérczi Zsófia
Az előadáson aznapi kiállítási belépővel lehet részt venni. Külön jegy: 800 Ft
2014. július 3., csütörtök 16 óra
Az Országos Főépítészi Kollégium II.
Építészeti beszélgetés
Kiállítótér
Település a tájban. Ház a városban. Ember a házban.
Moderátor: Salamin Ferenc és Sáros László György építészek
Előadók: Fernezelyi Gergely – Budapest Józsefváros, Turi Attila – Budakalász, Philipp Frigyes – Hatvan és Zsigmond László – Veresegyház főépítésze
2014. július 3., csütörtök 20 óra
LUKÁCS MIKLÓS– DRESCH MIHÁLY DUÓ
etno jazz
Kiállítótér
A hazai etno jazz és folk két kimagasló egyéniségének szaxofon/furulya-cimbalom duókoncertje két mesterember találkozása.
„Duóban akkor a legjobb játszani, ha a muzsikusoknak egymás számára és együttesen is van mondanivalójuk, és amikor a zene könnyed dialógusán keresztül folyamatosan inspirálják egymást, éppen úgy, ahogyan ezt Dresch Mihály (szaxofon, fuhun, pásztorfurulya) és Lukács Miklós (cimbalom) is teszik.” (Németh Attila, ekultura.hu)
A koncerten aznapi kiállítási belépővel lehet részt venni.
Külön jegy: 800 Ft
2014. július 5., szombat 16 óra
Újornamentika
Építészeti beszélgetés
Kiállítótér
A 3D-ornamentika és az épület morfológiája.
A szerves építészet népi hagyományokat őrző és a komputeres tervezés parametrikus tervezésével újra megjelent díszítő tendenciák közelítenek egymáshoz. Ez a magyar szecessziótól elindult, a klasszikus modernben átalakult, most formálódó új folyamat az Építészeti Szalon egyik markáns tematikája.
Előadók: Botzheim Bálint művészettörténész, Radványi György építész
2014. július 5., szombat 18 óra
BORBÉLY MIHÁLY – TÁLAS ÁRON DUÓ
jazz
Kiállítótér
A Kossuth-díjas Borbély Mihály (szaxofon, fúvós hangszerek) a fiatal, Junior Príma-díjas Tálas Áronnal (zongora) zenél.
Borbély Mihály a nép- és világzene, a jazz és a kortárszene területén egyaránt tevékenykedik, együttes vezetőként (Borbély Műhely, Quartet B, Balkán Jazz Project, Borbély-Dresch Quartet), és különböző formációk (Binder-Borbély duó, Eastern Boundary Quartet, László Attila Quintet, Oláh Kálmán Szextett, Vujicsics együttes) tagjaként, illetve szólistaként.
Tálas Áron jazz zongorista, 1990-ben született Mezőkövesden. A fiatal zenész dobon és basszusgitáron is kitűnően játszik, ennek köszönhetően nemcsak zenekarok sokaságában vállal feladatot, de a jazz mellett más műfajokban is maradandót alkot.
A koncerten aznapi kiállítási belépővel lehet részt venni. Külön jegy: 800 Ft
Elindul a nyári üzem!
2014.06.30 - 08.31
Nyitva tartás:
hétfő - vasárnap
11 - 19
A nyári rendezvények alatt a nyitvatartási rend igazodik a programok igényeihez!
Nyitva tartó kiállítások:
Táj-transz / Yorgos Tzortzoglou
Megtekinthető:2014 08 31
Tér(d)hajlatok / Vizsolyi János
Megtekinthető: 2014 07 13
Kaposvár. Fotó. Diploma 2014
2014 június 22–29
A Műegyetem Urbanisztika Tanszéke építész alkotótábort szervezett a nemrég átadott celldömölki Vulkánpark Látogatóközpont környezetének rendezésére.
Szálláshely, Vravuska Gyula asztalos panziójában
Kemenes Vulkánpark Látogatóközpont
Földes és Társai Építésziroda Kft.
A tanszék képviseletében Varga Imre, az épület tervezőinek képviseletében Deigner Ágnes Balogh Csaba és Földes László építészek mintegy 20 hallgatóval kezdtek el ez év elején terveket készíteni. Tavasszal építész kirándulás keretében Celldömölk város képviselőivel együtt nézték meg a helyszínt. A ház körül létesítendő, padok, árnyékolók, kiállítófalak és buszmegálló terveit a hallgatók hétről hétre egyeztették az építész oktatókkal. Mandel Mónika tájépítész irányításával fásítási, növényültetési terv is készült.
A hallgatók az általuk készített terveket a helyszínen alkotótábor keretében meg is építik, amihez a Városveztéstől és helyi asztalosoktól vállalkozóktól kapnak anyagi és szakmai támogatást. A workshop 2014 június 22. vasárnap kezdődött és 2014 június 29. vasárnapig tart, ezért a nyári szezonban érkező látogatók, már használhatják az építészhallgatók által készített padokat, asztalokat és biciklitárolókat.
6.000 napelemre van szükség ahhoz, hogy évente pontosan 372 tonnával kevesebb szén-dioxid kerüljön a levegőbe, ami hozzávetőleg 400 család hagyományos éves energiafelhasználásával keletkező kibocsátásnak felel meg. Ezt a belga, könnyűszerkezeti acélcsarnokokat gyártó Frisomat cégközpontjának felújításánál állapította meg, miután a 35. 000 m2-nyi épület 10. 000 m2-es tetejére a tudatos környezetvédelmi koncepció megvalósításának részeként napelemeket szereltek fel.
400 család szükségletét fedező energia
A belga Frisomat-anyavállalat éves energiafelhasználásának becsült mértéke 1. 250. 000 KWh: tehát körülbelül 400 család szükséglete. Ezen energia előállítása egyenértékű a már említett éves 372 tonna CO2 kibocsátással, melynek előállításához nem kevesebbre, mint egy 53 hektáros, 16. 000 fát magába foglaló erdő feláldozására lenne szükség. A magas számok tükrében érthető, 2011 óta miért célja a Frisomatnak 80%-ban zöldenergiával dolgozni.
Egységes szemlélet és koncepció a működés minden területén
Hidegen hengerelt, horganyzott acél alapanyagú csarnok 7 alaptípusának több száz variációja épült már meg az elmúlt 35 évben a világ számos országában, a legkülönbözőbb éghajlati körülmények között, változatos igénybevételeknek és előírásoknak megfelelően. A több mint 20 000 megvalósult csarnok a legváltozatosabb funkciót látja el: mezőgazdasági csarnoktól, tárolón és istállón át a sportcsarnokig és több egységből álló gyártócsarnokig, repülőgéphangárig szolgálja a megrendelők igényeit.
A mára több kontinensen jól ismert Frisomat cégcsoport számára fontos, hogy az országokat átszelő szállítmányozást is környezetkímélő módon oldja meg, így a vízen való transzfert preferálja a közúti közlekedéssel szemben. A szállítás költségének optimalizálása mellett sokszor döntő szempont a beruházás költségének minimálisra csökkentése is. A könnyű és egyszerű szerkezetnek köszönhetően egy Frisomat csarnok összeszerelését akár két szakember is el tudja végezni. A felhasznált anyagok nem igényelnek helyszíni hegesztést vagy darabolást, továbbá a szerkezet építésénél alig keletkezik hulladék, ami mégis, az szinte teljesen, 98%-ban újrahasznosítható, ezért kevésbé károsítja a környezetet. A Frisomat esetében a gyártási technológiánál a falvastagság 0,25 mm-kénti változtatási lehetőségének köszönhetően sokkal pontosabb a feltétlenül szükséges acélmennyiséget meghatározása. A gyártás során a cég semmiféle kémiai vegyszert sem használ.
Napelem az acélcsarnokon
Mindehhez a gondolkodáshoz illeszkedik, ezzel együtt a koncepció része, hogy a belga cégközpont mára megújuló energiaforrást hasznosító energiafelhasználásra állt át. A cég le akar számolni azzal a tévhittel, hogy minden nagyméretű ipari létesítmény a nagy energiafogyasztásáról ismert, így a napenergia integrálása illik a Frisomat által képviselt környezetvédelmi koncepcióba. A 35. 000 m2 nagyságú központi anyavállalat a dél-felé orientáló, 1 fokos hajlásszöggel épült, 10. 000 m2 gyártetőt a napenergia felfogására használja. A tetőhajlásszög megfelelő a napelemek felhelyezésére, amelyeknek köszönhetően a Frisomat még gazdaságosabbá tette működését. Darabra 6. 000, területre 10. 000 m2-nyi, a belga Ikaros Solar cég biztosította polikristályos napelem segítségével a gyár az energia 80%-át napenergiából nyeri.
További információ: www.frisomat.hu
Az 1987. január 22-én elhunyt, néhai Vedres György Ybl-díjas építész emlékére özvegye Vedres György díjat alapított. A díjat 2013. évtől minden évben egy építészmérnök kaphatja meg. A díjat a - „Vedres György díj Bizottság” javaslata alapján – a Magyar Építőművészek Szövetsége Elnöksége ítéli oda, idén második alkalommal.
A díjazott a Vedres György díj díszoklevele mellé bruttó 100.000.-Ft, azaz Százezer forint elismerésben részesül. A MÉSZ Elnöksége olyan, 40 év alatti magyar építészmérnökök jelentkezését várta, akik iskola vagy kórház tervezésével kiemelkedő építészeti alkotásokat hoztak létre, és a megépült épület legkésőbb 2013. december 31.-ig használatbavételi engedélyt kapott.
A „Vedres György díj Bizottság” tagjai:
Tima Zoltán Ybl-díjas építész - a Magyar Építőművészek Szövetsége elnökségi tagja
Vadász Bence Ybl-díjas építész - a Magyar Építőművészek Szövetsége elnökségi tagja
Marosi Miklós Ybl-díjas építész
Földes László Ybl-díjas építész
A Vedres György díj Bizottság 2014. április 28-án tartotta ülését. A Bizottság tagjai elnöknek egyhangúan Vadász Bence Ybl-díjas építészt választották.
A Bizottság a beérkezett pályázati anyagokat megvizsgálta és megállapította, hogy mindhárom dokumentáció megfelel a Pályázati Kiírás tartalmi és formai előírásainak, így elbírálhatóak.
A beérkezett pályaművek a következőek voltak:
1 sz. pályamű: Dajka Péter –
2. sz. pályamű: Kolossa József – Esztergály Mihály Általános Iskola, Csomád
3. sz. pályamű: Valkai Csaba , Pilisszentlászló
A Bizottság egyhangú döntése alapján a 2014. évi Vedres György díjra a 3. sz. pályamű szerzőjét – Valkai Csaba építészt – javasolja, az alábbi indoklással.
A pilisszentlászlói dombtetőn, a templommal átellenes magaslaton épült fel a Valkai Csaba tervezte iskola. Vekerdi Tamás: Mit érnek a dogmák (OCTOGON 2013/1) című méltató kritikájában azt írja: „Az épület Waldorfot lélegzik.” Hazánk legrangosabb pedagógus-pszichiáterének elismerése önmagáért beszél. Az épület szakít az iskolák hagyományos kanonizált felépítésével, mégis azok minden fontos elemét – színháztermet és a 4 db tantermet - magában foglalja. A tiszta, egyszerű szerkesztésű ház rafinált harmóniája a gyerekrajzok világát juttatja eszünkbe. A megvalósult iskolaépület egyszerű eszközökkel megvalósított őszinte és mértéktartó építészete a Bizottság véleménye szerint összhangban áll a díj szellemiségével.
Vedres György díj Bizottság
Kapcsolódó link: http://divany.hu/raktar/2014/05/07/waldorf_iskolat_dijaztak/
Forrás: www.epiteszforum.hu
Avagy az energiatudatos településtervezés és a jogszabályi háttér kapcsolata
Időpont: 2014. július 1., 16.00 órától
Helyszín: Budapesti Műszaki Egyetem, E épület – 704 terem
A települések, térségek energiatudatos tervezése a jövő egyik kulcskérdése, viszont a hatályos 314/2012 (XI. 8.) Kormányrendelet tartalmi követelményei viszonylag kevés útmutatást tartalmaznak az érdemi energiatudatos tervezési munkához.
Hogyan kapcsolódhat ésszerűen és hatékonyan össze a kétféle követelmény?
Hogyan tervezhető az energiatudatos térség, vagy település?
Hogyan kommunikálhatunk az érintettekkel?
Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődők az Európai Fenntartható Energia Hét alkalmából, a SECIAL EU-projekt támogatásával szervezett műhelybeszélgetésen, ami egyúttal a témában várható továbbképzések tervezésének előkészítését, a minél inkább az igényeknek megfelelő képzési kínálat kialakítását is szolgálja.
A települések, térségek energiatudatos tervezése a jövő egyik kulcskérdése, viszont a hatályos 314/2012 (XI. 8.) Kormányrendelet tartalmi követelményei viszonylag kevés útmutatást tartalmaznak az érdemi energiatudatos tervezési munkához.
Hogyan kapcsolódhat ésszerűen és hatékonyan össze a kétféle követelmény?
Hogyan tervezhető az energiatudatos térség, vagy település?
Hogyan kommunikálhatunk az érintettekkel?
Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődők az Európai Fenntartható Energia Hét alkalmából, a SECIAL EU-projekt támogatásával szervezett műhelybeszélgetésen, ami egyúttal a témában várható továbbképzések tervezésének előkészítését, a minél inkább az igényeknek megfelelő képzési kínálat kialakítását is szolgálja.
PROGRAM
16:00 A SPECIAL projekt bemutatása - Szabó Gyöngyvér SPECIAL projektkoordinátor, MUTK
16:20 A SEAP - Energiatudatos városfejlesztés, kapcsolatok a 314-essel - Ongjerth Richárdügyvezető igazgató, MUTK
16:40 Az Urbi:Komm mesterkurzus tapasztalatai – Paksi Adrienn Kommunikációs munkatárs, MUTK
Az előadásokat hozzászólások, majd pódiumbeszélgetés követi.
A workshop moderátora Kocsis János Balázs SPECIAL felsőoktatási szakértő MUTK, tanszékvezető-helyettes, BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék.
A workshopra a hely korlátozott befogadóképességére tekintettel előzetesen regisztrálni szükséges a mut@mut.hu e-mail címen.
A regisztráció és a részvétel ingyenes.
Részletek:
http://www.mut.hu/?module=news&action=show&nid=205908
Forrás:
Magyar Urbanisztikai Tudásközpont Nonprofit Kft./
Hungarian Urban Knowledge Centre
H-1094 Budapest, Liliom utca 48.
Tel.: +36 1 456-0461, Mobil: +36 20 224 0147