A kultúrAktív Egyesület háromnapos szimpóziumot szervezett Pécsett Tiéd a város címmel. A szimpóziumra 45 szakember érkezett az egész országból és a határon túlról, hogy elmélyítsék ismereteiket az épített környezeti nevelésről. A rendezvény célja elsősorban a tapasztalatcsere és a módszertani továbbképzés volt. Emellett a közösségépítés, az épített környezeti nevelés területén működő szakemberek hálózatának erősítése és az együttműködések megalapozása kapott kiemelt szerepet.
A Tiéd a város szimpóziumról készített beszámoló:
http://epitettkornyezetineveles.blogspot.ch/2014/06/tied-varos-szimpozium-beszamolo.html
Nagykanizsa megyei jogú város és az Országos Főépítészi Kollégium 2000-ben megalapította AZ ÉV FŐÉPÍTÉSZE DÍJ -at, elismerve ezzel a főépítészi tevékenységet, az önkormányzati, állami (területi) főépítészek munkáját.
A Díj első alkalommal a Nagykanizsán 2000 augusztusában megrendezett V. Országos Főépítészi Konferencián került átadásra, majd a következő konferenciákon minden évben.
Díj odaítélésére írásbeli javaslat alapján kerül sor. Javaslatot bármely főépítész, önkormányzati és hivatali vezető, vagy bármely szakmai és önkormányzati szervezet, illetve szövetség tehet. A Díjra nem javasolható hivatalban lévő állami főépítész, továbbá olyan személy, aki az Alapító Okirat szerint részt vesz a Díj odaítélésének véleményezésében A konferenciát rendező település főépítésze a rendezés évében nem kaphat Év Főépítésze Díjat.
A javaslatok benyújtási határideje a Szentgotthárdon 2014. augusztus 27 – 29 között megrendezésre kerülő XIX. Országos Főépítészi Konferencia időpontját figyelembe véve június 30.
Amennyiben a FŐÉPÍTÉSZI ÉLETMŰ DÍJ és AZ ÉV FŐÉPÍTÉSZE DÍJ adományozására javaslatot kíván tenni, kérem, hogy személyre szóló javaslatát szöveges indoklással 2014. június 30-ig juttassa el az Országos Főépítészi Kollégium Titkárságára e-mailben vagy postai úton (e-mail cím: foepiteszek@foepiteszek.hu, postacím: Salamin Ferenc, AXIS Építésziroda, 1025 Bp. Margit krt. 5/a.)
A Díj alapító okirata és „Főépítészi Életmű Díj”-ban és "Az Év Főépítésze Díj"-ban részesültek névsora a www.foepiteszek.hu weboldalon a Főépítészi díj menüpont alatt megtalálható.
Budapest, 2014. június 12.
Salamin Ferenc
az Országos Főépítészi Kollégium elnöke
Az Örökség a jövőnek – Jövő az örökségnek című programsorozat következő kiskonferenciája, „A kutatás lehetősége és feladatai” az eseménysorozat vándorkiállításának nyolcadik helyszíne is egyben.
Dátum: 2014.július 1. 10 óra
Helyszín: Eszterházy Károly Főiskola A épület, Eger, Eszterházy tér 1.
A részvétel térítésmentes, de regisztrációhoz kötött!
Jelentkezés: http://tervlap.hu/rendezveny/index/nev/orokseg_kiskonferenciak
A programsorozatot a Magyar Építész Kamaránál szabadon választható képzésként akkreditáltattuk, amelyet 2013/219 sorszámon jóváhagyott. Így a kiskonferencián való részvétel 1 kredit pontot ér.
A meghívót és a programsorozat további helyszíneit a mellékletekben találják.
A konferenciára és a kiállítás megnyitójára az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága a HAP Galéria és a METSZET Építészmagazin kiadója az ARTIFEX Kft, minden érdeklődőt tisztelettel vár!
Üdvözlettel
ICOMOS Titkárság
A belügyminiszter által alapított és adományozott elismerésekről szóló 37/2012. (VIII. 2.) BM rendelet 52. § (2) bekezdése alapján a Belügyminisztérium a következő felhívást teszi közzé:
A belügyminiszter a településrendezés, illetve a területrendezés területén legalább tíz éven át végzett kimagasló tervezői, oktatói, kutatói tevékenység továbbá főépítészi feladatokkal összefüggő és szakterületi igazgatási tevékenység elismeréséül természetes személynek, tervezőcsoportnak vagy szervezetnek az Építészet Világnapja alkalmából évente összesen 3 db Palóczi Antal-díjat adományozhat.
A díj adományozására bárki tehet javaslatot, amelyet a Belügyminisztérium Területrendezési és Településügyi Főosztályára kell benyújtani (postai cím: 1903 Budapest, Pf. 314, személyesen: 1051 Budapest, Nádor utca 2, ügyfélszolgálat. A borítékra kérjük ráírni: „Palóczi Antal-díj 2014”). A javaslatot elektronikus formában a judit.krakler@bm.gov.hu e-mail címre is kérjük megküldeni.
A javaslattétel benyújtásának illetőleg postai feladásának a határideje 2014. augusztus 4.
A javaslattételnek részletes szakmai indoklást kell tartalmaznia, amelyben a javaslattevő közli a jelölt személy vagy tervezőcsoport nevét/megnevezését, címét, ismerteti szakmai életrajzát/tevékenységét, különös tekintettel azon kiemelkedő színvonalú munkák és eredmények bemutatására, amelyek megalapozhatják a díj odaítélését. Természetes személy esetén a javaslatban fel kell tüntetni a jelölt személyazonosító adatait, munkahelyét, beosztását, tudományos fokozatát, korábban kapott kitüntetéseit. Az ajánlás a „javaslattételi adatlap” kitöltésével történik, amely elektronikusan is letölthető a minisztérium honlapjáról és az Építésügyi portálról (www.e-epites.hu). A pályázathoz benyújtható minden olyan további dokumentum, adat vagy mértékadónak tekinthető vélemény, amely az elbírálást segítheti, illetve amelyet az ajánló lényegesnek tart.
A díj adományozására vonatkozó javaslatokat a Palóczi Antal-díj Bizottság rangsorolja. A bizottságot a területrendezési építésügyi és örökségvédelmi helyettes államtitkár hívja össze. A döntést a díjazottakról a bizottság felterjesztése alapján a belügyminiszter hozza.
További felvilágosítást nyújt: Krakler Judit (tel: 441-1450; e-mail: judit.krakler@bm.gov.hu).
BM területrendezési építésügyi és örökségvédelmi
helyettes államtitkár
Javaslat tételi adatlap letöltése
Palóczi Antal-díj
díjazottak 2006-2013
Év |
Név |
2006 |
Fábri Ferencné dr. Körner Zsuzsa |
Kismarty-Lechner Gyula |
|
2007 |
Berczik András |
Kiss Lajos |
|
2008 |
Rosivall Ágnes |
Schwarczuk Ágnes |
|
2009 |
Gömöry János |
Lázár Tibor |
|
2010 |
Körmendy Imre |
dr. Nagy Béla |
|
2011 |
Ihrig Dénes |
Liszkay Krisztina |
|
2012 |
Körmendy János |
néhai Szenczi Ottó |
|
2013 |
Berényi Mária |
Hanczár Zsoltné |
|
Horváth Magdolna |
2014. június 29., vasárnap 16 óra
Mai magyar borászatok
Építészeti beszélgetés
Kiállítótér
E heti beszélgetésünkön, vasárnap délután az elmúlt években épült borászatokról lesz szó. A program különlegességét az adja, hogy a közreműködő építészek közül páran maguk is borászkodnak.
A magyar borászat fejlődésével olyan új pincészetek születtek, amelyek egyszerre felelnek meg a legkorszerűbb technológiai igényeknek, miközben kreatív párbeszédet folytatnak a hagyományokkal és a meglévő épített környezettel. A beszélgetés résztvevői olyan építészek – többek között a mádi Royal Tokaji Borászati Együttes, a tokaji Hétszőló Borászat, a Dobogó Pincészet és Wine Trust Borászat; a tolcsvai Oremus Borászat tervezői –, akik közül többen maguk is borászkodnak.
Moderátor: Bálint Imre építész
Előadók: Bodonyi Csaba, Erhardt Gábor, Sugár Péter építészek, Heimann Ferenc építésztechnikus
Oremus Borászat, Tolcsva. Tervező: Sugár Péter, Selényi György
Fotó: Bujnovszky Tamás
A beszélgetéséken kiállítási belépővel lehet részt venni.
Építészeti és művészeti oktatással foglalkozó intézmények hallgatói és oktatói az Építészeti Szalont 300 Ft-os kedvezményes jeggyel látogathatják. A szakmai programok iránt érdeklődők 5400 Ft-os bérletet válthatnak.
A Média Intézet eddigi igazgatója folytatja az elmúlt évek irányvonalát
Budapest, 2014. június 23. - Átvette rektori kinevezését Fülöp József egyetemi tanár, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem új rektora. A feladatkört ténylegesen 2014. augusztus elsejétől látja el, a két vezetői periódus után leköszönő Kopek Gábor utódjaként.
Fülöp József rendezőként, art directorként és tervezőként is a magyar animáció meghatározó szereplői közé tartozik, emellett több mint egy évtizede a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktatója. Nevéhez fűződik a nemzetközileg is számos alkalommal elismert Animáció Tanszék létrehozásának előkészítése, képzési programjainak összeállítása. 2010-től a tanszék vezetőjeként, 2011 óta pedig a MOME Média Intézetének igazgatójaként dolgozott az egyetemen.
„Rektorként folytatni fogom az elmúlt években kialakult irányvonalat: a tradíciók és a kortárs szemlélet együttes gondozását, az értékelvű magatartást, adottnak tekintve a nemzetközi kontextus megkerülhetetlenségét” – mondta kinevezése alkalmával Fülöp József. – „A MOME mára a hazai kreatív ipar szellemi centrumává vált. A következő lépés ennek a szerepvállalásnak európai és globális szintre való további kiterjesztése, egy ízig-vérig 21. századi egyetem létrehozása, melyben elsődleges szerepet játszik az egyetem jelenre reagáló és a jövőt formáló autonóm szerepének erősítése.”
A jövőben Fülöp József kiemelt figyelmet kíván fordítani az egyetem innovációs műhelyként betöltött szerepére, a folyamatos technológiai fejlődés hatásmechanizmusa által generált helyzetek megértésére, alkalmazására és fejlesztésére. Emellett fontosnak tartja az akadémiai és a versenyszféra közötti párbeszéd folyamatossá tételét, az olyan közös platformok kialakítását, amelyek segítik a kreatív iparban rejlő potenciál kihasználását, az innovatív, designer szemlélet elterjedését.
háttér:
Fülöp József életrajza
Fülöp József 1964-ben született. 1991-ben diplomázott a Magyar Iparművészeti Főiskolán, majd ugyanott szerzett MA diplomát 1995-ben. 2007-ben doktori fokozatot is szerzett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Doktori iskolájában. Habilitációjára 2011-ben került sor; 2013 szeptembere óta egyetemi tanár.
Art directorként televíziós csatornák, animációs stúdiók (többek között a Minimax, a Varga Stúdió, a Studio Baestarts) programjainak és vállalati arculatának kialakítását vezette. Rendezőként animációs reklámfilmeket, egyedi rövidfilmeket és interaktív tartalmakat készített. Animációs sorozatok karaktereit tervezte, illusztrátorként hazai és nemzetközi magazinoknak készített munkákat.
2001-től a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktatója. 2005 óta az animációs oktatás vezetője. A magyarországi animációs BA és MA képzési programok kifejlesztőjeként vezető szerepet vállalt az önálló Animáció Tanszék létrehozásában, amelynek 2010-es alapításától vezetőjeként is dolgozott. Emellett 2006 és 2008 között rektori megbízottként a MOME nemzetközi és kommunikációs igazgatója volt.
Az egyetemi struktúra újraszervezését követően, 2011-től a MOME Média Intézetének igazgatója. Ebben az évben a MOME Doktori Iskola tanácsának tagja lett, ahol témavezetőként is szerepet vállal: kutatási témáinak fókuszában az animáció és az újmédia összefüggései állnak.
Oktatói tevékenysége mellett a MOME animáció nemzetközi képzési programjainak irányítója, animációs filmek producere, a KISKAKAS nemzetközi animációs filmnapok igazgatója.
Az EADIM (European Academy of Digital Media) tagja; alkotói, tervezői tevékenységében kiemelt szerep jut a transzmédia tartalmak fejlesztésének.
A csatolt portréfényképet Szalontai Ábel készítette.
Forrás:
MOME
Időpont: június 29. vasárnap
Helyszín: Holdudvar étterem, volt Kaszinó, még „voltabb” Nagyvendéglő
(találkozó Margitszigeti Centenáriumi Hajóállomás - BKKK Hajójárat)
Meghívó és program letöltése / megtekintése
támogató:
Nemzeti Kulturális Alap
Ismét díjakat oszthattunk kiváló építőipari szakembereknek Krizsán András DLA építész nagysikerű kiállítás megnyitóján.
2014. június 13-án ismét teltházas kiállítás megnyitót tarthatott a SúlyPont Rendezvényterem. Ez alkalommal Krizsán András DLA építész számára biztosítottunk lehetőséget munkái bemutatására.
A kiállításon részt vettek Krizsán András munkásságát már jól ismerő építész kollégák, barátok, de nagyon sokan hírlevelünk hatására jöttek el megismerkedni, s egy jót beszélgetni egy pohár jó bor és pogácsa mellett a kiváló építésszel.
A kiállítást Kovács Csaba építész nyitotta meg. A tablókon keresztül bemutatta Krizsán András munkásságát. Munkái között Igen sok az egyházi épület, templom, nagyon sok épülete a Balaton-felvidékhez köthető. Több tabló is foglalkozik a zánkai Új Nemzedék Központ terveivel. A régi, 1970-es években épült, az akkori kor sílusára jellemző modernista épület Krizsán András tervei alapján olyan új formavilággal gazdagodott, ami részleteiben megőrzi az eredeti épület modernista stílusát, de ugyanakkor szerves folytatásaként humanizálja is azt. Az épületet az Európai Unió Kortárs Építészeti Nívódíjra a Mies van der Rohe-2013 díjra jelölték.
A megnyitó után átadásra kerültek a Thermo Kft. által alapított, az „Építőipar Megbízható Mestere” díjak, melyeket azok a szakemberek vehettek át, akiket a kiállító építész kiváló és megbízható munkájuk alapján arra érdemesnek tartott.
Ezen az estén az alábbi mesterek kapták meg az Építőipar Megbízható Mestere díjat:
Akik már korábban megkapták az Építőipar Megbízható Mestere díjat:
Célunk egy olyan adatbázis létrehozása honlapunkon, mely az építőipar legjobb és legmegbízhatóbb mestereit tartalmazza. Szeretnénk, ha ez lista garanciát adhatna a megbízók számára a minőségi munkára, hogy a jövőben bátran választhassanak közülük szakembert az adott feladathoz.
A SúlyPont Rendezvényterem megközelíthetősége:
Mindenkit várnak szeretettel az Ybl200 című plakátkiálltás és díjátadó megnyitójára a MÉSZ székházba. Időpont: 2014.06.30
A kiállítást Feledy Balázs művészeti író nyitja meg.
A jobb oldali képre kattintva tekintheti meg a meghívót.