Szebeni Nándor előbb díszítőfestőnek tanult, majd az Építészmérnöki Kar elvégzése után 1965-ben építészmérnöki diplomát kapott az Építési és Közlekedési Műszaki Egyetemen. Később a műemlékvédelmi szakmérnöki képzést is elvégezte. Előbb az ORSZAK művezetője lett, majd 1971-től építésvezetői és 1980-tól főépítésvezetői beosztásban dolgozott. 1993-tól az ORSZAK Bp. Kft. műszaki vezetője lett, majd ebből kiválva, 1996 és 2006 között az ARCHITEKTON Építő és Műemlékfelújító Rt. szakipari főmérnöke volt. Az Architekton megszűnését követően a hasonló profilú RENESZÁNSZ Zrt.-nél töltötte be ezt a funkciót nyugdíjba vonulásáig.
Díszítőfestő munkássága során szinte az összes jelentős fővárosi és számos vidéki középületben dolgozott. Irányította az általa betanított szakembereket, akikkel a háborús pusztítások után – olykor többször is – az egykor igen gazdag ornamentális díszítésű belső tereket állította helyre. Opera, Parlament, múzeumok, paloták, MTA-székház, Szent István Bazilika, Uránia filmszínház, hogy csak a legkiemelkedőbb fővárosiakat említsük, de a gödöllői Grassalkovich-kastély és a királyi váró, valamint a gyöngyösi Orczy-kastély tovább öregbítik hírnevét, sőt a kiemelkedő eredményeket több esetben ICOMOS és Europa Nostra-díjjal is jutalmazták.
A gyakorlati munka mellett évtizedeken át a Magyar Festőmester szakmai folyóiratot lektorálta és számos írást is közölt benne a különböző díszítőfestészeti technikák módszertani fogásairól és alkalmazási gyakorlatáról. Tanulmányai, cikkei különböző szakkönyvekben is megjelentek.
1976 óta tagja volt az ÉTE szakipari szakosztályának, 1983 óta az ICOMOS konzerválási és oktatási munkabizottságának, valamint alapító tagja volt a Porta Speciosa Közhasznú Egyesületnek.
Munkásságát 1983-ban Budapestért Emlékéremmel, 1994-ben pedig Magyar Műemlékvédelemért díjjal jutalmazták. 2010-ben Forster Gyula-díjjal tüntették ki és 2024-ben megkapta a Möller István emlékérmet is.
Szebeni Nándor építészmérnök, díszítőfestő személyében a hazai műemlékek ornamentális díszítőfestésének egyik legnagyobb kutatóját, szakszerű és magas szintű helyreállítóját veszítettük el, aki évtizedeken keresztül tartó oktatótevékenységével generációk szakemberképzéséhez járult hozzá a díszítőfestő szakmában.
forrás: ICOMOS Híradó