Magyar Építész Kamara | In memoriam
Zöldinfrastruktúra tervezési továbbképzés ZITT - 2024. őszi félév

Zöldinfrastruktúra tervezési továbbképzés ZITT - 2024. őszi félév

Nemcsak a tájépítész szakmát állítja kihívás elé a globális klímaválság, de a tájépítészeknek is megoldásokat kell keresni ennek enyhítésére és kezelésére. Hosszútávú és általános érvényű szemléletváltásra van szükség, az épített és természeti környezettel foglalkozó összes szereplőre vonatkozólag. Elengedhetetlenné vált, hogy minden szakterület a kihívásokra választ adó rendszerszemléletű megoldásokat dolgozzon ki és alkalmazzon.

A meglévő szakmagyakorlóknak szükséges az új szemlélet alapján többlettudást adó ismereteket átadni, hogy felkészültek legyenek a zöldinfrastruktúra stratégia és a zöldinfrastruktúra (ZI) projektek műszaki terveinek elkészítésére, a kapcsolódó szakágakkal való együttműködésre.
Fentiek okán a Magyar Építész Kamara Táj- és Kertépítészeti Tagozata tájépítész szakmaspecifikus, települési zöldinfrastruktúra tervezési továbbképzést (ZITT) indított 2024 tavaszán, amelyet a nagy érdeklődésre való tekintettel 2024. őszén ismét megrendez.

Képzésen résztvevők köre
A tanúsított továbbképzésre tervezői jogosultsággal rendelkező tájépítészek jelentkezhetnek. Az egyes modulokra való jelentkezés viszont ilyen szempontból társszakmák számára is nyitott.

A tanúsítás alapfeltételei:
• végzettség: táj- és kertépítészeti szakon végzett okleveles kertészmérnök, okleveles tájépítészmérnök (MSc), okleveles tájépítész-kertművész (MA)
• jogosultság: TK: Településtervezési zöldfelületi és tájrendezési szakterület és / vagy
K: Táj- és kertépítészeti tervezési terület

A képzési program szakmai koordinátora Báthoryné dr. Nagy Ildikó Réka okl. tájépítészmérnök, klímaadaptációs szakértő, az EB zöldinfrastruktúra szakértője

Továbbképzési pont: modulonként 1,0
OTIR bírálati sorszám: 2024/3

A képzés időbeosztása
30 (5x6) tanóra (10.00-16.00 óra között), 5 modulra és 5 napra bontva.

2024. őszi képzés időbeosztása:
1. modul: 2024.10.03.
2. modul: 2024.10.24.
3. modul: 2024.11.07.
4. modul: 2024.11.21.
5. modul: 2024.12.05.

A képzés egyben és modulonként is meghirdetésre kerül.

A Képzés tematikája
Egy modulban előadások, esettanulmány feldolgozások és kisebb „tanórai” feladatok is helyet kapnak. A modul felelőse további szakértőket is bevon majd az oktatásába.
A képzési napot megelőzően a résztvevők az adott témához kapcsolódó felkészítő anyagot kapnak.

1. modul (6 tanóra): Zöldinfrastruktúra és klímaadaptációs alapok (fogalmak és trendek)
Az első, bevezető modul a klímaváltozás és a városklíma sajátosságainak megértését, a trendek szakmaspecifikus sajátosságait, települési kihívásait ismerteti. Bemutatja és részletezi a zöldinfrastruktúra és a természet alapú megoldások fogalmát. Tervezés-módszertani segítséget nyújt a ZIFFA elkészítéséhez. A szigetelt felszín tervezését és a klímaadaptív burkolatokat, műszaki megoldásokat részletezi.
Klímaváltozás trendjei. A városklíma kialakulása és hatásai. Klímaváltozás és urbanizáció okozta kihívások különböző településeken. A zöldinfrastruktúra és a természet alapú megoldások jelentése, eszköztára.
Nagyléptékű városi stratégiák, előnyük és hátrányuk. Stratégia tervezés módszertana. Ágazati stratégiák összehangolása. Zöldinfrastruktúra Fejlesztési és Fenntartási Akcióterv (ZIFFA) tervezés módszertana – ZIFFA lépésről lépésre. Hazai példák.
Szigetelt felszínek és nem szigetelt felszínek azonosítása és tervezésének módszere. A szigetelt felszínek csökkentését szolgáló mérnöki megoldások. Klímaadaptációt segítő burkolatok. Jó gyakorlatok, hazai példák.
A modul oktatásáért felel: Dr. Vaszócsik Vilja okl. tájépítészmérnök (Lechner Tudásközpont), Báthoryné Nagy Ildikó Réka okl. tájépítészmérnök (MATE)

2. modul (6 tanóra): Zöldinfrastruktúra épített szerkezeteken
A modul elsősorban az épületeken és építményeken kialakítható zöldinfrastruktúra elemekre koncentrál. Részletezi a zöldtetők és zöldhomlokzatok típusait. Ismerteti a jelenlegi trendeket és jó gyakorlatokat is bemutat.
Az épületek rezilienciájának növelése zöldinfrastruktúrával. Zöldtetők szerepe a klímaadaptációban és az épületenergetikában. A zöldtetők fajtái. Zöldtetők szerepe a csapadékvíz-gazdálkodásban, a városi hősziget csökkentésében és a biodiverzitás növelésében.
Zöldhomlokzatok kialakításának műszaki feltételei. Zöldhomlokzatok klímaadaptációs szerepe. Jó gyakorlatok.
A modul oktatásáért felel: Dezsényi Péter okl. kertészmérnök, a ZÉOSZ elnöke

3. modul (6 tanóra): A város, mint élőhely
A modul elsősorban a városi élőhelyek ökológiai sajátosságait és a klímaadaptív növényalkalmazás speciális szempontjait veszi sorra. Tervezési eszközöket ismertet a városi talaj és a növényzet kialakítására. Kiemelten foglalkozik a klímafákkal és a biodiverz kiültetésekkel.
Városi talajok sajátosságai. Talajmegőrzés és talajjavítás eszközei. Növényalkalmazás szempontjai. Városi fajok és fajták. tervezési szempontok.
A modul oktatásáért felel: Dr. Szabó Krisztina okl. kertészmérnök, dendrológus (MATE TTDI)

4. modul (6 tanóra): A csapadék-vízgazdálkodás tájépítészeti feladatai II.
A modul a települési vízgazdálkodás és a vízrendezés sajátosságainak, legfontosabb, a csapadékvíz-gazdálkodást érintő méretezési és modellezési módszereinek ismertetésére alapoz, gyakorlati feladaton keresztül. Erre épülve fejti ki a szakági tervek tartalmát, csatlakozó munkarészeket. A modul a patakrevitalizáció tájépítészeti sajátosságainak ismertetésével zárul.
Hidrológiai és hidraulikai alapok. Az Integrált Települési Vízgazdálkodási Terv tájrendezési vonatkozásai. Csapadékintenzitás és térfelszíni lefolyás számítása. Patakrevitalizáció alapjai, tájépítészeti feladatai. Jó gyakorlatok.
A modul oktatásáért felel: Báthoryné dr. Nagy Ildikó Réka okl. tájépítészmérnök (MATE) és Csizmadia Dóra okl. tájépítészmérnök

5. modul (6 tanóra): A csapadék-vízgazdálkodás tájépítészeti alapfeladatai I.
A modul a városi vízháztartás és csapadékvízgazdálkodás sajátosságainak ismertetésére épül. Majd részletesen kifejti a vízérzékeny tervezés alapfeladatait, azt szolgáló mérnöki eszköztárat, méretezési sajátosságokat.
A városi csapadékvíz-gazdálkodás alapjai. Városi vízkör. A vízérzékeny tervezés alapfeladatai. Méretezési sajátosságok. Számítási feladat. Mérnöki eszköztár. Esővízvisszatartás, szivacsváros megoldások kialakítása, vízáteresztő burkolatok alkalmazása. Jó gyakorlatok.
A modul oktatásáért felel: Dr. Rácz Tibor Ferenc okl. vízépítő mérnök és Báthoryné dr. Nagy Ildikó Réka okl. tájépítészmérnök (MATE)

Tanúsítvány és továbbképzési pont
Minden képzési modul - a tanúsítvány miatt dokumentálhatóan - írásos, papíralapú teszt (A4-es, 15-20 kérdés) kitöltésével zárul. Teljesített modulnak az tekinthető, amely végén a jelentkező megfelelő eredménnyel töltötte ki a tesztet. Az összes modult sikeres teszttel záró részvevő a végén a Magyar Építész Kamara által kiállított, a MÉK tanúsítási ügyrendjében meghatározott tanúsítványt kérelmezhet.

A zöldinfrastruktúra tervező tanúsítvány megszerzésének feltételei:
• építész kamarai tagság és aktív tagsági jogviszony,
• érvényes TK (Településtervezési zöldfelületi és tájrendezési szakterület) és / vagy K (Táj- és kertépítészeti tervezési terület) jogosultság
• részvétel a MÉK által szervezett „ZÖLDINFRATSRUKTÚRA TERVEZÉSI TOVÁBBKÉPZÉS (ZITT)” minden alkalmán, és a modulokhoz kapcsolódó ellenőrzőfeladatok sikeres teljesítése
• tanúsítási kérelem benyújtása a MÉK E-ügyintézési felületén keresztül

Egy-egy modul teljesítése után modulonként 1 szakmai továbbképzési pont jár.

Technikai lebonyolítás
képzés helye: Magyar Építészek Háza, Kós Károly terem (1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2.)
képzés indításának feltétele min. 20 fő jelentkezése (összes modulra történő jelentkezés)
részvevők létszáma: maximális létszám 40 fő (összes modulra történő jelentkezés), az önállóan meghirdetett modulok esetében a maximum létszám 10 fő

Az egyes modulok általános időbeosztás:
10.00 – 12.45 első rész, közben rövid (10 perc) kávészünet
12.45 – 13.15 ebédszünet
13.15 – 15.30 második rész
15.30 – 16.00 teszt
ellátás: szünetben víz + pogácsa + kávé; ebédszünet: szendvics vagy önellátás

képzési díj:
Modulonként 20.000 Ft + Áfa
Az öt modul összesen: 100.000 Ft + Áfa

Jelentkezés kizárólag a tako.mek.hu oldalon keresztül!

2024. július 15.

MÉK Titkárság