A debreceni Alkotó Műhely (dAM) közel 7 éve próbál építészek kulturális színtere lenni, rendezvényekkel, előadásokkal, workshopokkal gazdagítani a helyi építészek programjait. Első időszakban önszerveződő és kötetlen formában, majd 2012 évtől Alkotó Műhely Építész Egyesület név alatt bejegyzett szervezetünk célja a Debrecenben és környékén élő építészek és az építészet iránt érdeklődők folyamatos továbbképzésének, munkásságának, vizuális kultúrájának támogatása, segítése. Ez idő alatt számos előadást, rendezvényt, kiállítást szerveztünk, részt vettünk országos pályázatokon is igen komoly sikerekkel. 2012 nyarától kezdve a dAM, az érdeklődő fiatalok számára nyári építőtáborokat is szervez, amely során az építész mesterség ősi esszenciáját az építést szeretnénk bemutatni, átadni egy művészeti szempontból is értékes akár ideiglenes akár megmaradó építmény megvalósításával.
A történet a debreceni Faludi G ékszer-manufaktúrából indult közvetetten. Itt készült el ugyanis az első LiTraCon üvegbeton ékszer. Losonczi Áron építészmérnök többéves kutatómunka után 2001-ben szabadalmaztatta LiTraCon névre keresztelt találmányát, az optikai szálas üvegbetont.
Az egyértelmű volt, hogy nem csak építészetben lehet alkalmazni ezt az anyagot, hanem akár bútortervezésben, szobrászatban és a design bármely területén, ahol a fény szerepet kaphat a tervezési koncepcióban.
Pár évvel ezelőtt ismerkedtem meg Faludi Gabival, amikor egy általa készített üvegbeton-gyűrűt kaptam ajándékba, később egy üvegbeton-medállal lettem “gazdagabb” kolléganőim jóvoltából.
Kárpáti Beátával - a CRH fehér cement üzletágának magyarországi képviselőjével - is ezen az “ékszeren keresztül” volt szerencsém megismerkedni.
A Hajdú- Bihar Megyei Építész Kamara 2016. május 09. napján tartott, megismételt tisztújító küldöttgyűlésén 4 éves időtartamra tisztségviselőket választott az alábbiak szerint:
Elnök: Pecsenye Béla
Alelnök: Arató András István
Elnökségi tagok: Győrffy Zoltán, Kasuba János, Kovács Péter DLA
Elnökségi póttagok: Barabás Lajos, Gulyás Attila
Időpont: 2016. május 4. 10.00-16.00
Helyszín: 4220 Hajdúböszörmény, Bocskai tér 1.; Városháza, Báthory terem, I. em. 53.
Időpont: 2016. április 26. (kedd) 16.30 óra
Helyszín: MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ (4026 Debrecen, Baltazár Dezső tér 1.)
A kiállítás megnyitja:
Dr. Papp László Debrecen Város Polgármestere, Tom NØRRING Dánia magyarországi nagykövete, továbbá Pecsenye Béla, a Hajdú-Bihar Megyei Építész Kamara Elnöke és Kállay Ferenc építész.
Építész Szakmai Nap (2016. április 28., csütörtök)
Debrecen – Hajdú-Bihar Megyei Építész Kamara
Program:
8:30 – 9:00 Érkezés, regisztráció
9:00 – 9:15 Építész tervezői nap megnyitása (Pecsenye Béla HBM ÉPKAM Elnöke)
Tisztelt Építész Úrhölgy!
Tisztelt Építész Úr!
Tisztelt Szakmagyakorló!
A Hajdú-Bihar Megyei Építész Kamara 2016. április 22. (péntek) napjára tanulmányutat szervez szakmagyakorlói számára.
PROGRAM: http://hbmek.hu/wp-content/uploads/2016/03/kassai-tanulmanyut.pdf ; http://hbmek.hu/epitesz-tanulmanyut-kassara/
KONVERZIÓ – régi és új a kortárs észt építészetben
Az utóbbi évtizedben rengeteg minden történt az észt építészetben, Észtország továbbra is lázasan építi az identitását. Míg tavaly az észt családi házak legjava mutatkozott be a Modemben, a mostani tárlat kurátora, Andrus Kõresaar elsősorban a nemzetközi színtéren is figyelmet keltett középületekre fókuszált. Az általa összeállított válogatás szemléletes például szolgál arra, hogyan lehet sikeresen ötvözni az újat a régivel: miközben az új világosan megjeleníti a korunkra jellemző stílusjegyeket, a régi sem veszít értékéből. A kiállítás tükrözi az észt építészek gondolkodásmódját és a városi környezet fejlesztésénél irányadó szemléletet, illetve felhívja a figyelmünket arra, hogy új városi terek kialakításakor érdemes a korábbi rétegekkel is számolni.
A Budapesti Építész Kamara 2015-ben Nívódíjat alapított, hogy megünnepelje a fővárosban megépült kiváló alkotásokat és alkotóikat, ismertté és elfogadottá tegye a városképet formáló épületeket és az előremutató izgalmas felvetéseket, elősegítse az építészeti kultúra fejlődését, valamint, hogy ösztönözze az építtetők és az építészek közötti sikeres együttműködést.