Aktuális
Könnyűzenei közösségi kulturális központ létesítése Debrecen, Dósa Nádor tér tervpályázat eredménye

Könnyűzenei közösségi kulturális központ létesítése Debrecen, Dósa Nádor tér tervpályázat eredménye

Könnyűzenei közösségi kulturális központ létesítése Debrecen, Dósa Nádor tér Tervpályázat eredménye

A „Könnyűzenei közösségi kulturális központ létesítése a Dósa Nádor téren” tárgyú nyílt tervpályázati eljárás keretében beérkezett pályaművek bírálata és értékelése eredményesen lezárult.
Debrecen városközpontjában három ingatlan (Dósa nádor tér 3.; Dósa nádor tér 2.; Liszt Ferenc utca 7.) területe került kijelölésre kulturális központ fejlesztésére azzal a céllal, hogy integrált formában jelenjen meg egy olyan kulturális központ, amely magában foglal előadó- és koncerttermeket (beltéri és fedett udvari), vendéglátó- és szálláshelyet, valamint az azokat kiszolgáló tereket. Debrecenben több évtizedes hagyománya van ennek a sajátos kulturális térnek. Ez a jelenség az elmúlt időszakban jelentős fejlődésen ment keresztül, a látogatók igénylik a folyamatosan megújuló szolgáltatási struktúrát. Különösen nagy jelentőséggel bír az ezen kulturális központ belsőépítészeti és attrakciós fejlesztése, többhelyszínes koncert- és szórakoztató egységek kialakítása. A fejlesztés célja, hogy eredményeként az a város egyik legkorszerűbb szórakoztató- és kulturális központjaként üzemeljen.

A fejlesztés főbb elemei:

  • új koncertterem, belsőépítészeti installációkkal, kiszolgáló terekkel
  • meglévő vendéglátótér korszerűsítése és bővítése, elsődleges és másodlagos funkciók kialakítása a tervezési programban érintett épületegységekben
  • fogyasztótér bővítményeként fedett udvar kialakítása önálló színpaddal,
  • időszakos gyalogos kapcsolat létesítése a két köztér között
  • szálláshely kialakítása

Az Önkormányzat a dokumentációban megfogalmazott tervezési program megvalósítására pályázati formában kereste a legjobb tervet és ez alapján a feladat tervezésére legalkalmasabb tervezőt annak érdekében, hogy a kulturális központ fejlesztése a feltételeknek legjobban megfelelő, magas szintű építészeti és üzemeltetési megoldással valósulhasson meg.

A tervpályázati eljárás keretében 23 pályamű került benyújtásra. A pályázat értékelését az Önkormányzat felkérésére Bírálóbizottság végezte, amelynek munkáját számos szakterületet képviselő (gazdasági, szakmai, üzemeltetési, jogi, közbeszerzési, műszaki, beruházási, ár- és költség szakértő) szakértők segítették. Bírálóbizottsági tagként vett részt az Építési és Közlekedési Minisztérium, mint a kulturális örökség védelméért felelős miniszterium által kijelölt, műemlékvédelmi szakmérnöki végzettséggel rendelkező tag is.
A Bírálóbizottság az egyes pályaműveket azonos szempontok szerint értékelte. Az értékelési szempontok a Tervpályázati Felhívásban és a Tervpályázati Dokumentációban foglaltak szerint kerültek meghatározásra. A szempontok között építészeti és városrendezési, valamint megvalósíthatósági és gazdaságossági szempontok egyaránt megjelentek.
A tervpályázati kiírás rendelkezései alapján a pályaművek díjazására és megvételére nettó 8. 500. 000,- Ft keretösszeg áll rendelkezésre. A díj legnagyobb összege: nettó 4. 000. 000,- Ft. A legalacsonyabb díj nettó 1.000.000.- Ft. A megvétel legkisebb összege: nettó 300. 000,- Ft.

Az építészeti szempontú és üzemeltetési szempontú értékelés során a Bírálóbizottság egyhangú döntése alapján:

I. DÍJBAN RÉSZESÜL A

H3526. számú pályamű: ARCHI-BAR Építész Stúdió Korlátolt Felelősségű Társaság (4031 Debrecen István Út 95. 6. em. 50.)
Az 1. díj összege: nettó 3. 000. 000,- Ft

II. DÍJBAN RÉSZESÜL A

Z8586. számú pályamű: Novák Róbert (030 Debrecen Tutaj utca 8. 13977)
A 2. díj összege: nettó 2. 000. 000,- Ft

III. DÍJBAN RÉSZESÜL A

O0876. számú pályamű: Grafit Műterem Korlátolt Felelősségű Társaság (1084 Budapest Német utca 10.)
A 3. díj összege: nettó 1. 000. 000,- Ft

MEGVÉTELBEN RÉSZESÜL A

P7020. számú pályamű: Balázs és Vecsey Építésziroda Kft. (4026 Debrecen Kálvin Tér 14 fsz. 2.)
A megvétel összege: nettó 750. 000,- Ft.

S6056. számú pályamű: PS ALKOTÓ Korlátolt Felelősségű Társaság (1026 Budapest Sodrás utca 4. földszint 1-A.) és GINKGO-Zöld Építész Iroda Kft. (3580 Tiszaújváros, Tompa Mihály utca 40.)
A megvétel összege: nettó 750. 000,- Ft.

L4369. számú pályamű: DMB Műterem Korlátolt Felelősségű Társaság (1027 Budapest Frankel Leó út 5.)
A megvétel összege: nettó 500. 000,- Ft.

Y2924. számú pályamű: JASSÓ Építészműhely Kft. (2000 SZENTENDRE Aradi utca 10.)
A megvétel összege: nettó 300.000,- Ft.

A beérkezett pályaművek közül több is tartalmazott a Kiíró számára hasznosítható gondolatokat és olyan terveket, mely a kiírás szempontjait olyan mértékben kielégítette, hogy a megvalósítás lehetősége a dokumentált terv alapján reálisan felmerülhetne.

Ezek okán a Bírálóbizottság úgy döntött, hogy három pályamű részesül díjazásban, négy pedig megvételben.

Az I. díjas pályamű illeszthető leginkább a belvárosi városszövet meglévő elemeinek folytatásában elhelyezendő könnyűzenei közösségi kulturális központ létesítésével kialakuló rendszerbe. A pályamű mind építészeti-telepítési, mind üzemeltetési szempontból kiemelt figyelemmel volt a szomszédos lakóépületekre. A pályaműben lévő koncepció a kulturális, szálláshely és vendéglátás funkciókkal és azok kiszolgálása terén a legkiforrottabb, legátgondoltabb. A beépítés és a hasznosítás együttesen a történetiséget tükröző helyreállítási és kiegészítési elvet is követi, miközben a három épületet egy szövetbe foglalja. Az üzemeltetési szempontokon alapján magas minőséget képvisel.
A bemutatott megoldások újszerűsége és frissessége okán adta a legelőremutatóbb javaslatot a védett és védhető elemek megtartása és rehabilitációja mellett, amely az alapkoncepciót nem érintő módosításokkal alkalmas továbbtervezésre.

A II. díjas pályamű a Dósa nádor téri két épület második emeleti összenyitásával egy nagyvonalú beépítés koncepcióját mutatja be a koncertterem kialakítására fektetve az építészeti hangsúlyt. Az épületek megtartása és hasznosítása az épületek korabeli térigényeinek tovább fűzésével történik meg, ezzel azok építészettörténeti értékei is hangsúlyt kapnak. A környezethez való viszonya barátságos, a telepítés és a szomszédos beépítések kapcsolata ideálisnak. Tekintettel arra, hogy a beavatkozás megvalósíthatósága teljes átépítést felételez a Dósa nádor tér felől, így a beruházás kevésbé gazdaságos, mint az I. díjban részesített pályamű.

A III. díjas pályamű a meglévő történeti szövetbe ülteti a kortárs funkciót, melynek a helye és megjelenése kellő arányban hagyja és változtatja meg a belvárosi szövetet. Ez az arányosság a pályamű egyik legfőbb értéke. A pályamű vizuális üzenete kivetül a belsőépítészeti elemekre is, mely erős összetartó erőnek bizonyul az eltérő karakterű terek összerendezése során. Az I. és II. díjban részesülő pályaművekkel szemben a tervezett terek funkcionális rendszerében található hiányosság a fő helyigényt adó nagy előadótér kiszolgálásában van.

A megvételben részesült pályaművek színvonala alacsonyabb a díjazott pályaművekétől, azonban funkciójukban és külső-belső kialakításukban kidolgozott, koherens pályaművek, melyek jórészt teljesítették a kiírásban foglalt elvárásokat.

A megvételben részesülő P7020 jelű pályamű esetében a Bírálóbizottság értékelte a kidolgozott és jól átgondolt, funkcionálisan tematizált megoldásokat, valamint az összetett kulturális-vendéglátó rendeltetésegyüttes megalkotását és annak jól átgondolt üzemeltetési megoldásait.

A megvételben részesülő S6056 jelű pályamű esetében a Bírálóbizottság értékelte a pályamű városképi megjelenéssel összefüggő rehabilitációját, mely mind a Dósa nádor tér, mind az Ady tér felől értékes homlokzati megfogalmazást programoz. Az emeleti koncertterem téralakítása és akusztikai méretezése megfelelő, azonban a pályamű belsőépítészeti komponáltsága nem alkalmas változatos előadói igények kiszolgálására.

A megvételben részesülő L4369 jelű pályamű esetében a Bírálóbizottság értékelte a pályamű friss gondolatiságát, mely szerint a pályamű úgy kezelte a meglévő épületek hasznosítását és átalakítását, mint egy városszövetben értelmezett háromdimenziós „barkácsfeladatot”. Az átalakítások, visszabontások mértéke csekély, így a kapcsolódó megvalósítási költségeket szintén alacsonyan tartotta a pályázó.

A megvételben részesülő Y2924 jelű pályamű esetében a Bírálóbizottság értékelte a koncertterem kialakítására adott válaszokat, továbbá az azzal összefüggő, igen komoly akusztikai megoldásokat. A terv erénye a külsőt és belsőt felölelő egységes, magas minőségű anyaghasználati minőség alkalmazása, továbbá a pályamű funkcionális rendjének kialakítása, a kulturális és a vendéglátó funkciók közötti kapcsolatok kialakítása.


Letölthető tartalom:

Zárójelentés