2014. JÚNIUS 24. - JÚLIUS 20. KÖZTI IDŐSZAK ADATGYŰJTÉSBŐL SZÁRMAZÓ ELEMZÉSEK
Az előző hónap elemzéséhez hasonlóan jelen elemzés célja nem a fűtési energiafelhasználás elemzése, hanem egyrészt a komfortérzetet meghatározó belső hőmérsékletingadozás, másrészt a légtér mesterséges klimatizálásában rejlő megtakarítás bemutatása.
A hazai kis- és középvállalkozások fejlődése a magyar gazdaság kulcskérdése, hiszen a vállalkozások árbevételének közel 60%-a ma a kkv-khoz kötődik. A mintegy 2 millió főnek munkát adó szektorra frissítően hatott a 2013 tavaszán elindított Növekedési Hitelprogram, amelynek január 1-jén megemelt hitelösszege új lendületet adhat a középvállalkozások beruházási terveinek. A Lindab több mint fél évszázados tapasztalattal rendelkezik az acél anyagú, könnyűszerkezetes gazdasági épületek tervezésében és kivitelezésében.
6.000 napelemre van szükség ahhoz, hogy évente pontosan 372 tonnával kevesebb szén-dioxid kerüljön a levegőbe, ami hozzávetőleg 400 család hagyományos éves energiafelhasználásával keletkező kibocsátásnak felel meg. Ezt a belga, könnyűszerkezeti acélcsarnokokat gyártó Frisomat cégközpontjának felújításánál állapította meg, miután a 35. 000 m2-nyi épület 10. 000 m2-es tetejére a tudatos környezetvédelmi koncepció megvalósításának részeként napelemeket szereltek fel.
Száz százalék kreativitás címmel, Szegő György kurátorsága mellett nyílt meg az I. Építészeti Nemzeti Szalon a Műcsarnokban. Filozófiáját tekintve befogadó, és nem kirekesztő. A Szegő-féle koncepcióval – noha építészfilmesként közreműködtem a vállalkozásban – csak más médiamunkásokkal szinkronban, az ünnepélyes megnyitón találkoztam. Így egy időben Torma Tamással, a Népszabadság; valamint Hamvay Péter, a Népszava munkatársával. Előbbi építészeti szakíró, utóbbi „mindenevő” a kultúrpolitikában.
A dupla H betűt megformáló, szárai belsején üveg,- külsején tégla, tetején alumíniumborítást kapott akadémiai kutatóintézet nem csak látványában, hanem funkciójában is megalapozott helyén áll a BME Q1 épület szomszédságában. Az „ötödik” homlokzaton elhelyezett mintegy 3. 000 m2 Prefa alumíniumborítás az innovációt biztosító 250 laborszekrény technikáját védi, és takarja a külvilág felé.
Eddig csupán napi hírekből és mások elbeszéléseiből értesülhettem az Üllői úti Fradi-stadion (tervező S.A.M.O. Tervező és Ingatlanfejlesztő Kft.) épüléséről, de a stadion két tervezőjének – ifj.Burits Oktávián építésznek és Szokolyai Gábor belsőépítésznek (MCXVI Műterem Kft.) - köszönhetően, akik egy fél délutánon végig vezettek és bemutatták a befejezéséhez közeledő épületet, most személyes benyomásaimat és annak alapján született gondolataimat oszthatom meg az olvasóval.
Színnel lefelé forgatott Eternit szálcement tetőpala védi ezentúl a hatvani Grassalkovich-kastélyban helyett kapott Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeum egyedi tárlatát. A kastély rekonstrukciójával Hatvan város arculata is megújul, új funkciója pedig a település gazdaságára is érezhető hatással lehet.
közösségi és projektorientált városfejlesztés a MUT jubileumi konferenciájának középpontjában
Hatalmas érdeklődésre tett szert a május 15-én sikeresen lezajlott Országos Urbanisztikai Konferencia, amely idén jubileumi XX. alkalommal került megrendezésre. A rendezvény sikerességét mi sem mutatja jobban, mint hogy a szakma neves képviselői mellett az urbanisztika iránt érdeklődő fiatalság is képviseltette magát a rangos eseményen.
Schmidl Ferenc (Székesfehérvár, 1902. 07. 06. – Budapest, 1977. 07. 22.)
Összeállította: Csutiné Schleer Erzsébet
Schmidl Ferenc, Fejér megye ezidáig egyetlen Ybl-díjasa, Székesfehérvár kiemelkedően fejlődő időszakának, az 1930-40 es éveknek meghatározó építész egyénisége volt. Édesapja, mint kéményseprő mester és az Ipartestület elnöke, köztiszteletben állt. A 3 fiú közül a középső, Ferenc a Ciszter Gimnáziumban tanult, és iskolatársának, későbbi feleségének, Havranek Karolának határozott buzdítására építésznek jelentkezett. Építészmérnöki diplomáját a budapesti József nádor Műegyetemen szerezte 1927-ben. Már 1926-tól Székesfehérvár városi mérnökeként dolgozott, 1932-től a város Mérnöki Hivatalának vezetője, műszaki tanácsos lett. Ő volt ekkor az ország legfiatalabb hivatalvezetője.